Connect with us

Politika

SAD NIJE MOMENAT! Hrvati nisu odustali od trećeg entiteta

“Presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Kovačević noje provodiva u Bosni i Hercegovini bez demontaže Dejtonskog mirivnog sporazuma”, rekao je za N1 Božo Ljubić, predsjednik Glavnog vijeća HNS-a. Govoreći o zaključku HNS-a iz 2022, godine o tzv. “trećem entitetu” naveo kako se od njega nije odustalo, ali da sada nije momenat zato. Upozorio je, navodeći da citira “ugledne naučne i političke autoritete” da alternativa “konsocijacijskog demokratiji nije građanska država već disolucija i raspad” te naveo primjer bivše Jugoslavije i Kipra. Smatra da je spas za BiH poštivanje načela konstitutivnosti tri naroda.

Na izborima zbori u Slovačkoj pobijedio je Fico, proruski kandidat koji je blizak sa Dodikom. Da li sada Dodik ima još jednog partnera usred EU?

Ne mislim da se nešto dramatično promijenilo u Dodikovu korist. Znamo da je Slovačka imala drugačije stavove od EU, nije priuznala Kosovo. Dodik se suočio s jednom izolicijom sa Zapadne strane i u svakom slučaju traži partnera svugdje tamo gdje ga može naći. Normalno je da se obradovao ovoj pobjedi, ali ne vjerujem da će to nešto bitno okrenuti u njegovu korist.

Koliko mu je Čović pomogao da ne ode tako daleko u izolaciju?

Čovič je tu igrao sigurno u velikoj mjeri ulogu posrednika, a zapravo to prozilza iz naše hrvatske pozicije. Jasno je da Hrvati ni brojem stanovnika, ni ruku u parlamentu ne mogo dominirati i naš je cilj da se reforme prema EU i institucionalne reforme koje će zemlju učinti funkcionalnijom odvijaju brže.

Koliko je to partnerstvo donijelo koristi Hrvatima u BiH?

Ne mislim da se radi o nekom specifičnom partnerstvu koj bi bilo bitno drugačije od onog s predstavnicima drugo konstitutivnog naroda Bošnjaka. Istina je da je Dodik u jednoj fazi zadnjih 10-ak godina, prvo 2011. godine kada je parlamentarna većina formirala Vladu FBiH tzv. vladu platforme bez legitimnih predstavnika Hrvata, Dodiku nuđeno da formiraju vlast na državnom nivou Dodik je dobio iz strateških interesa RS. Danas to više nije potrebno nama, Hrvati su još manje potrebni Dodiku i u ovom momentu HNS i pregovarači u ime HNS vode uravnoteženu politiku odnosa saradnje i sa političkim Sarajevom i Banjalukom. U jednom momonetu je to bilo iz političke nužde, sada to više nije.

Šta se dešava sa Izbornim zakonom?

Ciljani rok je bio kraj ove godine da definiramo promjene Ustava i Izbornog zakona. Nažalost dinamika realizacije potpisanog koalicijskog sporazuma na nivou BiH kasni u svim segmentima. Odlučeno je da će se ići u tehničkom dijelu u realizaciju odmah, ali mi insistiramo i uvjeren sam da to vrijeme mora doći kada ćemo pristupiti ozibljnim pregovorima o izmjenama. Legitimno predstavljanje je definirano Ustavom i o tome se ne pregovara.

Kako se ne pregovara kada pregovarate već godinama bezuspješno o legitimnom predstavljanju?

BiH 30 godina bezuspješno pokušava ostati samoodrživa država i najveći integrativni faktor u ovoj državi je međunarodni faktor. Bez preuzimanja odgovornosti domaćih pratnera mi ne možemo dalje u evropske integracije. Presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Koavčević ne predstavlja nikakvu pravni ni političku novinu već recikliranje prethodnih presuda i ta je odluka duboko politički kompromitirana jer je u njoj učestvovao sudija Faris Vehabović i neprovodiva je bez demontaže Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Da li je na snazi i dalje zaključak HNS-a iz 2022: “HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizacija BiH ako se nastavi s dekonstituiranjem Hrvata u BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH” ili se odustalo?

Konsocijacijska demokratija je ineherentna karakteru BiH i jedino na tim načelima moguće ostvariti jendu stabilnu državu BiH.

Je li to prepakiranje Dejtonskog sporazuma?

Ne, u ovom momentu nema kredibilnih partnera da se razgovara o bilo kakvoj prekompoziciji BiH u pravcu 3, 4, 5 entieta, ali nema ni kredibilnih partnera niti da se BiH prekomponira u unitarnu centralističku državu. Reći ću što kažu najveći svjetski naučni i politički autoriteti, alternativa konsocijasijskoj demokratiji nije građanska država već disolucija i raspad, imamo primjer bivše Jugoslavije i Kipra.

Je li još na snazi taj zaključak?

Svi zaključci HNS su na snazi, ali realiziramo ono što je moguće. U ovom momentu je moguće da iskoristimo temeljna načela Dejtona – načelo kosntitutivnosti naroda i pristupimo izmjeni Izbornog zakona poštujući temeljno načelo Ustava BiH. To je najlakši i najbrži način da BiH izađe iz krize.

Hoće li vas Trojka prevariti kao Bakir Izetbegović?

Čini mi se da su oni kredibilni partneri, vidjet ćemo.

Je li odustajanje od trećeg entieta dio ustupka koji je HDZ trebao dati?

Parafrazirat ću dio teksta koji sam pisao i neka niko ne zamjeri. Tu se ne radi o odustajanju. Konstitutivnost naroda je temeljno načelo BiH. Bilo kakvi dogovori u budućnosti moraju poštivati to načelo. Ako se konstitutivni narodi dogovore da bude dva, tri, četiri ili se potpuno ukinu entiteti, onda konstitutivnost treba biti u centru ako država želi biti staiblna. Ako se otvori nekada politička klima za novu teritorijalnu administrativnu jedinicu zemlje, to neće biti jednostrani akti već dogovoreni aranžmani državotvornih političkih subjekata BiH.

Vjerujete li opstanak koalicije?

Ova koalicija je nježna biljka i pokušava se srušiti na neki način i od opozicije predvođene SDA-om, ali ja bih prije rekao duboke države koja se etablirala 30 godina. Mislim da će biti dovljno mudrosti unutar koalicijskih partnera da se odupru tim pritiscima – rekao je Ljubić, prenosi N1.

Politika

VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”

Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković rekao je da je Republika Srpska prepoznata kao poželjna destinacija za investicije i nalazi se među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje.

-Donošenje odluka je u partnerskom odnosu sa ljudima iz realnog sektora – rekao je Višković na Jahorini, gdje je zatvoren “Jahorina ekonomski forum”.

On je napomenuo da je jedna izraelska kompanija donijela odluku da se preseli sa prostora Turske u Republiku Srpsku, gdje će biti investicija više od 15 miliona evra i zapošljavaće oko 120 novih radnika.
-Zašto ne pomenuti i kompaniju `Pas` u Bijeljini, čiji su vlasnici iz Njemačke koji u Bijeljini zapošljavaju više od 1.300 zaposlenih – rekao je Višković.

On je dodao da je dobro što se pojedine opštine i gradovi opredjeljuju za bescarinske zone.
-Činimo sve za privredni ambijent Republike Srpske – poručio je Višković, prenosi Srna

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA REAKCIJA PDP-a na ukidanje finansiranja stranaka “OVO JE PUCANJ U DEMOKRATIJU”

Poslanici Partije demokratskog progresa (PDP) reagovali su nakon usvajanja zakona kojim se ukida finansiranje političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, ocijenivši ga “pucnjem u demokratiju” i pokušajem vlasti da uguši opoziciju.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak poručio je da je riječ o “anticivilizacijskom aktu”
-Ovaj zakon je pucanj u demokratiju Republike Srpske. Treba da uđemo u normalno djelovanje, gdje nije sva vlast kod jednog čovjeka i kod jedne stranke, gdje su vlade smjenjive, ovo što radite nije normalno i neće donijeti dobro nikome. Idete na to da ugušite opoziciju, na najgori, diktatorski način. Ubijate Republiku Srpsku, činite crnu rupu od nas, želite zombije koji će raditi po vašoj volji. Koliko god nas pritiskali ovim zakonom i s čim god, nećemo dozvoliti da uništite Republiku Srpsku – kazao je Crnadak.
Zamjenik šefa Kluba poslanika PDP, Mirna Savić-Banjac, ukazala je na odredbu zakona koja kaže da se stranke mogu finansirati organizacijom manifestacija, te upitala odnosi li se to na tzv. SNSD disko, odnosno organizaciju koncerata u multimedijalnoj sali SNSD, gdje se mladim ljudima toči alkohol.
Istakla je da je posebno pogodio dio koji kaže da se stranke mogu finansirati iz kulture ili izdavačke djelatnosti.
-To sigurno boli i sve ljude iz kulture. Od svega, izdvojili ste kulturu, da to ide u finansiranje političkih partija – navela je Savić-Banjac.
Poslanik Tanja Vukomanović je istakla da obrazloženje zakona ne odgovara stvarnim razlozima njegovog donošenja.
Naglasila je da nikakva volja građana ne stoji iza prijedloga i da je argument o uštedama besmislen, jer se, kako kaže, u Republici Srpskoj ima gdje štedjeti.

-Ako hoćete da štedite, krenite od hotela u Brčkom, od službenih automobila, od reprezentacija… Ali vi štedite na onome što vam je najmanje važno – na demokratiji – kazala je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

“NEK KOMŠIJI CRKNE KRAVA”! Vladajuća većina u NSRS UKINULA FINANSIRANJE političkih stranaka iz budžeta

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o finansiranju političkih organizacija kojim je predviđeno da se ove organizacije, između ostalog, finansiraju iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, te izdavačke djelatnosti.

Ovaj zaakon definiše da se političke organizacije finansiraju i od prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva u njenom vlasništvu.

Od prisutnih 59 narodnih poslanika, zakon je podržalo 48, protiv je bilo 11, a niko suzdržan.

Narodna skupština je na prijedlog predsjednika Republike Srpske za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske imenovala Jovu Radukića, a za njegovog zamjenika Božanu Trninić.

Oni će obavljati ove funkcije do završetka postupka izbora glavnog revizora.

Nakon glasanja o apsolviranim tačkama dnevnog reda, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić zaključio je rad 22. posebne sjednice.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica smatra da u Prijedlogu zakona o finansiranju političkih organizacija nema gušenja demokratije i slobode, kako to tvrdi opozicija, te da će sve političke stranke imati mogućnost da prikupljaju sredstva za svoj rad.

“Nakon usvajanja ovog prijedloga zakona sve političke stranke imaće i dalje pravo na slobodu političkog organizovanja u Republici Srpskoj”, rekao je Mazalica u završnoj riječi u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je istakao da nisu tačni navodi opozicije da je ovim prijedlogom zakona primijenjen pricip Kristijana Šmita, čijom odlukom su obustavljene isplate sredstava iz budžeta za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.

Šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je spomenuti zakonski prijedlog sporan po dva osnova – pravnom i političkom i da će sigurno pasti na Ustavnom sudu RS.

„Ukidate višestranački sistem i demokratiju, ukidate slobodu političkog organizovanja i gušite političke partije“, rekao je Bodiroga.

Podsjetio je na odluku OHR-a iz 2004. godine kojom je zabranjeno finansiranje SDS-u iz budžeta RS, a kada je ova stranka bila dio vlasti. Zatim da su 2006. godine dobili kaznu da plate dva miliona KM, a da je od 2002. do 2006. godine smijenjeno preko 90 funkcionera SDS-a.

„Gledajte kakav je masakr doživjela SDS. Nije tada usvajala niti joj je palo na pamet da usvaja sličan zakon. SDS je prihvatila da svoj krst nosi sama. To je pitanje obraza, a bogami i kućnog vaspitanja“, kazao je Bodiroga i podsjetio da su na posljednjim Lokalnim izborima, zbog blokiranih računa, morali da izađu pod nazivom SDS – volja naroda.

Nastavi čitati

Aktuelno