Connect with us

Politika

OPOZICIJA NE ŽELI SUKOB SA NIJEMCIMA: Posebna sjednica Narodne skupštine o agremanu Ambasadoru u BiH

Posebna sjednica Narodne skupštine RS da se davanje agremana njemačkom ambasadoru u BiH Tomasu Fičenu proglasi štetnim po vitalne interese Republike Srpske, nije ni počela, a opozicioni blok u Srpskoj je poručio da ne želi da, kako su istakli, učestvuje u ovoj predstavi za javnost Milorada Dodika koja neće, prema stavu opozicije, donijeti ništa dobro Srpskoj.
Mirko Šarović, predsjednik SDS, izjavio je da je posebna sjednica o oduzimanju agremana njemačkom ambasadoru zakazana, jer se Dodiku čini da on sada treba da promoviše svoju politiku, gde on valjda treba da pokaže da može da ratuje i da se takmiči sa SAD, EU, Njemačkom…

– To će nanijeti veliku štetu Srpskoj i njenim građanima. Ti njegovi lažni obračuni ne treba da koštaju građane, a koštaće sigurno. Izgubićemo odmah 2.000 dozvola koje naše kompanije dobijaju za poslove u Njemačkoj i mogu da povedu radnike i to je velika privilegija koju smo imali. Tu se u pitanje dovodi i vizni režim. Njemačka je naš najvažniji spoljnopolitički partner sa više od milijardu evra obima robne razmjene na godišnjem nivou, stotine naših kompanija posluje tamo, ogroman broj ljudi, njih oko 100.000 – napominje Šarović.

On je poručio Dodiku da umesto sjednice za lažno pokazivanje mišića, treba održati sjednicu za vraćanje novca građanima.

Igor Crnadak, poslanik PDP u NSRS rekao je da je PDP protiv održavanja posebne sjednice parlamenta.
On smatra da Srpska ne treba da ulazi i „direktan sukob sa Njemačkom“ nego treba da bude otvorena, da ima prijatelje i da gradi mostove.

S druge strane, Milorad Dodik, srpski član PBiH, poručio je da odluku o davanju agremana njemačkom ambasadoru u BiH nije mogao da prihvati.

On je ukazao da zadiranje u Dejtonski mirovni sporazum i nametanje izmjena Ustava direktno vodi ukidanju RS, i da on, kao legitimni predstavnik RS u PBiH, ne može prihvatiti imenovanje ambasadora za kojeg unaprijed zna da dolazi da sprovodi malicioznu politiku svoje zemlje nad srpskim narodom.

Prema njegovim riječima, spoljna politika Njemačke, naročito od 2021. godine naovamo, upadljivo je usmjerena na antidejtonsko i antiustavno djelovanje. On je istakao da je Njemačka, nažalost, vodeći predvodnik obustavljanja mnogih, prije svega infrastrukturnih projekata EU u RS.

– A sve to samo zbog našeg insistiranja na poštovanju Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je osnova za funkcionisanje i opstanak BiH. Cijeneći moć i snagu Njemačke, izražavam nadu da je ona još dobronameran partner svih naroda koji žive na ovim prostorima, bez selektivnog pristupa i favorizovanja jednih na štetu drugih, pri čemu su ovi „drugi“ gotovo po pravilu uvek Srbi – naveo je Dodik.

NEOPHODNA DVOTREĆINSKA VEĆINA?
KAKO bi se potvrdio Prijedlog odluke o potvrđivanju izjave srpskog člana PBiH Milorada Dodika o proglašenju odluke o davanju agremana ambasadoru Njemačke u BiH veoma štetnom po vitalne interese Srpske, potrebno je da 56 poslanika NS RS, odnosno dve trećine poslanika glasa za tu odluku. Bez glasova opozicije i bošnjačkog bloka, Dodik nema dvotrećinsku većinu u NSRS.

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno