Connect with us

Društvo

BOGATA ŠUMA PLUS DIREKTOR IZ SNSD: Rezultat, pola miliona maraka gubitaka

Među 22 organizacione jedinice “Šuma Republike Srpske”, koje su u prvoj polovini godine uknjižili ukupan gubitak veći od pet miliona KM, ima i onih koje gazduju ogromnim šumskim bogatstvom.

Jedno od takvih je Šumsko gazdinstvo “Vučevica” Čajniče, javnosti od ranije poznato po aferama.

Uprkos tome što se šumari širom Srpske pravdaju kišnim proljećem koje je onemogućilo sječu, poznavaocima prilika zvuči nevjerovatno da je čajnička šumarija prvo polugodište završila u minusu od čak 586.871 KM.

Direktor u minusu i za izjavu
Prema podacima Opštine Čajniče, ovo gazdinstvo raspolaže godišnjim etatom, ili narodski rečeno zalihama, od ukupno 80.000 kubika drvne mase, od čega je 68.000 kubika u državnim šumama.

Kako sa takvim resursima, čak i meteorološki loše polugodište, završiti u debelom minusu? Marko Mićević, direktor ŠG “Vučevica”, nije bio spreman da odgovori na ovo pitanje.

– Statutom našeg preduzeća je regulisano na koji način se mogu direktori organizacionih dijelova oglašavati u medijima. Da bih dao zvaničnu izjavu morao bih da tražim saglasnost Uprave – poručio je kratko Mićević.

Međutim, u Statutu JŠP “Šume RS” nema ni riječi o “oglašavanju u medijima”, a drugi direktori šumarija su bez problema davali izjave za Srpskainfo.

Kadrovi SNSD

Direktor ŠG “Vučevica” je kadar SNSD, što i nije neko iznenađenje, jer je ova šumarija već godinama u “posjedu” Dodikove partije.

Marko Mićević je predsjednik OO SNSD u Čajniču, a nedavno je ponovo izabran za člana Glavnog odbora ove stranke. U Čajniču tvrde da će Mićević, najvjerovatnije, dogodine na lokalnim izborima biti kandidat SNSD za načelnika opštine.

Podsjećamo, i raniji direktor ove šumarije, Neđo Mašić, bio je 2020. kandidat SNSD za opštinskog načelnika, ali je izgubio, iako se javno hvalio da mu niko ne može ništa, jer je „pod zaštitom“ Milorada Dodika.

Mašić je bio akter brojnih afera u ŠG „Vučevica“, koje su izazvale proteste u Čajniču.

Pred izbore 2018. godine Mašić je u šumariji instalirao zakonom zabranjenu opremu za prisluškivanje, kako bi uhodio, snimao i ucjenjivao radnike.

Uz to je “prijateljskoj” firmi, za koju je znao da neće moći isplatiti robu, isporučio drvne sortimente vrijedne skoro milion maraka. Kupio je devastirani hotel, koji je šumariji bio samo teret. Sve u svemu, on je Šumsko gazdinstvo uvalio u minus od 1,4 miliona KM.

“Vatrogasac” u penziji
Nakon sve ove ujdurme, za v.d. direktora ŠG „Vučevica“ imenovan je iskusni šumarski inženjer Čedo Dačević, poznat kao “vatrogasac”, koji je često izvlačio ovu šumariju iz dubioze, za koju su bili odgovorni direktori postavljeni “odozgo”.

Za samo 10 mjeseci Dačević je šumariju izvukao iz minusa, ali je nakon toga – smijenjen.

Naime, nakon što je u jesen 2019. objavljeno da je od 26 šumskih gazdinstava, njih čak 11 u minusu, premijer Radovan Višković je najavio sječu direktora gubitaša. Ipak, prvi je smijenjen Čedo Dačević, a na njegovo mjesto doveden upravo Marko Mićević, koji je i danas direktor.

– Nisam iznenađen, takav je naš sistem, zato i propada. Kad je rečeno da će gubitaši morati da odu, znao sam da od toga nema ništa. Znao sam da je to farsa, ali da je baš ovolika sprdačina nisam mogao ni pomisliti – rekao je tada Dačević za Srpskainfo.

Da li će se i ovog puta, kao i prije četiri godine, priča o gubicima svesti na, kako reče Dačević, “farsu i sprdačinu”?

Dačević, koji je tri puta izvlačio “svoju” šumariju iz čabra, danas je penzioner. Više ga ne mogu zvati u pomoć, a i da ga zovu, veli Dačević, ne bi se odazvao.

– Ne interesuje me šta se tamo dešava. Proveo sam u šumariji cijeli radni vijek, često sam priskakao u pomoć, ne zato što sam bio naivan, nego zato da bih sačuvao radna mjesta. Ali, otkako sam penzionisan nijednom nisam otišao tamo. Nisu zaslužili – rekao je Dačević za Srpskainfo.

Da li će Marko Mićević, bez pomoći “vatrogasaca”, a zahvaljujući sunčanoj jeseni, popeglati proljetnji minus vidjeće se uskoro, kad se objelodane devetomjesečni rezultati poslovanja u “Šumama RS”.

POLITIČKE STRANKE I LOKALNI ŠERIFI
Već odavno niko ne krije da se direktori u “Šumama RS” postavljaju po partijskoj liniji. Međutim, poznavaoci prilika tvrde da je zabluda da šumama vladaju socijalisti, iako je generalni direktor Slaven Gjković kadar stranke Petra Đokića.

– Sva gazdinstva koja imaju mnogo kvalitetne šume kontrolišu lokalni šerifi i drvoprerađivači – kaže izvor Srpskainfo blizak “Šumama RS”.

Interesantno je da su u čak sedam šumom bogatih gazdinstava direktori kadrovi SNSD.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i veoma toplo, popodne prolazni pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme uz umjerenu oblačnost i maksimalnu temperaturu vazduha od 34 do 39 stepeni Celzijusovih.

Jutarnja temperatura biće od 15 do 21 stepen Celzijusov, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne se na zapadu očekuje razvoj oblaka koji će se premještati ka sjeveru i sjeveroistoku i donijeti prolazne pljuskove sa grmljavinom. Ponegdje su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova.

Uveče će biti uglavnom suvo uz razvedravanje.

Duvaće slab do umjeren vjetar, od popodneva povremeno pojačan uz jake udare južnih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.

Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.

Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.

Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.

“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.

Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.

Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.

Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.

“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.

“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.

Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.

Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.

Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.

Nastavi čitati

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Aktuelno