Društvo
GRAĐANI PRIŽELJKUJU JEFTINIJE MESO! Evo kako teče kampanja “Društveno odgovorni”

Na police marketa koji su u uključeni u kampanju “Društveno odgovorno” plasirana je većina artikala sa liste proizvoda bez marže, a prve reakcije građana, tvrde predstavnici potrošača, veoma su pozitivne s tim da kupci priželjkuju proširenje spiska na kojem bi se našli i svježe meso, šećer, brašno i ulje.
Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske početkom mjeseca objavilo je liste privrednika i proizvoda obuhvaćenih kampanjom “Društveno odgovorni”, te najavilo distribuciju artikala širom Srpske. U resornom ministarstvu za “Glas” kažu da su do sada svi marketi koji su dio kampanje plasirali više stotina proizvoda sa sniženom maržom, a kada su u pitanju namirnice sa liste onih za koje su se proizvođači odrekli zarade, većina se nalazi na rafama.
– Uzimajući u obzir prethodne zalihe, te procedure zamjene istih i poštovanje zakonskih procedura, proces plasmana proizvoda sa nula odsto marže zahtijeva malo duži vremenski period, te je trenutno u marketima koji su dio kampanje oko 90 odsto proizvoda sa te liste. Očekujemo da do kraja sedmice svi proizvodi iz ovog obuhvata budu dostupni u svim marketima – rekli su u Ministarstvu trgovine.
Naglasili su da je proizvođač “Mlijekoprodukt” Kozarska Dubica dostavio izmijenjenu listu proizvoda sa kojima učestvuje u kampanji, kao i preduzeće “Mira” Prijedor koja je keks “domaćica original” zamijenila “domaćicom ekstra čoko”.
– Trenutno lista namirnica na koje je marža nula odsto obuhvata 45 proizvoda od 19 proizvođača. Zaprimili smo nove prijave privrednih subjekata koji žele da se uključe u kampanju, te očekujemo da do kraja sedmice, a po okončanju svih potrebnih procedura, lista privrednih subjekata i proizvoda obuhvaćenih kampanjom bude dodatno proširena – naglasili su u ministarstvu i dodali da je iznos pojeftinjenja proizvoda različit, te da se kreće od deset do 50 odsto.
Izvršna direktorica prijedorskog udruženja građana “Don” Murisa Marić kaže za “Glas” da su potrošači i te kako podržali akciju i da se do sada niko nije žalio na eventualne nepravilnosti.
– Da li trgovci, potrošači i distributeri zaista primjenjuju nultu maržu to ne možemo znati ni utvrđivati. Možda smo za neke proizvode očekivali drastičnije pojeftinjenje, ali svaki vid sniženja određenoj grupi građana dobro dođe. Tokom kreiranja akcije vodilo se računa da bude dostupna svima i da pomogne najugroženijima, kojima je i namijenjena – rekla je Marićeva i dodala da bi potrošači trebalo više pažnje da poklanjaju domaćim preduzećima jer su sniženi artikli upravo iz njihovih pogona.
Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine Jovan Vasilić kaže da su tržni centri na području Semberije niže cijene i voblere istakli tek početkom ove sedmice, te da mnogo građana i ne zna za kampanju, kao ni koji su proizvodi pojeftinili.
– Kupci se tek raspituju i planiraju ciljane nabavke. Prve reakcije su vrlo pozitivne, prije svega jer je ekonomska situacija teška pa građanima svako pojeftinjenje dobro dođe. I pet, deset feninga manje na veću količinu za nekoga predstavlja uštedu. Ima potrošača koji se već raspituju da li će biti još proizvoda po nižim cijenama. Oni i te kako priželjkuju i jeftinije svježe meso – rekao je Vasilić.
I kupci u Hercegovini se nadaju da će lista proizvoda sa nula marže biti uskoro proširena.
– Marketi u Trebinju cjenovnike su korigovali prije nekoliko dana. Dio potrošača pozdravlja spisak, a ima i onih koji priželjkuju da asortiman sa nižim cijenama bude obogaćen i artiklima osnovnih životnih namirnica kao što su šećer, ulje, brašno i hljeb – rekla je izvršna direktorica Udruženja građana “Oaza” iz Trebinja Nedeljka Ilić.
Inspekcija
U Inspektoratu RS kažu da su za osam mjeseci ove godine zbog nepridržavanja propisima definisane marže, trgovcima izrečene kazne teške 345.000 KM.
– Kampanja “Društveno odgovorno” rezultat je odgovorne politike resornog ministarstva i Vlade Srpske prema potrošačima. Pratićemo aktivnosti koje se realizuju u okviru kampanje i u dijelu svojih nadležnosti pružiti podršku naporima nadležnih institucija za ublažavanje negativnog uticaja inflacije – naveli su iz Inspektorata.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Stabilizacija, kiša samo još ponegdje

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje stabilizacija vremena, a kratkotrajna, slaba kiša moguća je samo ponegdje.
Ujutro će biti hladnije, a po kotlinama i dolinama rijeka očekuje se magla. U ostalim predjelima biće pretežno oblačno, na jugu sunčanije i uglavnom suvo, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U drugom dijelu dana biće sve više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, u višim predjelima od dva, a dnevna od 15 na sjeverozapadu, do 21 stepen Celzijusov na jugu.
Kasnije poslije podne i uveče očekuje se prolazna umjerena oblačnost s juga.
Vjetar će biti slab do umjeren, a u Hercegovini uveče pojačan, promjenljiv ili sjevernih smjerova.
Društvo
SRPSKA BEZ STRUJE? Istovremeni remonte u Gacku i Ugljeviku izazivaju zabrinutost

Remonti Rudnika i termoelektrane Gacko i Rudnika i termoelektrane Ugljevik datumski se poklapaju iako to nije praksa, pa se još ne zna kako će Republika Srpska izdržati ovaj period znajući da ove dvije termoelektrane proizvode oko 65 odsto ukupne električne energije u Srpskoj.
Tako je Rudnik i termoelektrana Ugljevik već započela remont, i to 21. aprila, te će on trajati do 5. juna ove godine.
Sa druge strane, kapitalni remont u RiTE Gacko počinje 24. maja i trajaće do 2. avgusta.
Ovo znači da će se godišnji remonti preklapati za 13 dana, što dovodi do toga da će u tim danima morati da se uvezu ogromne količine električne energije, koje su na inostranom tržištu dosta skuplje.
Ono što nije jasno jeste to zbog čega će se godišnji remonti termoelektrana koje su najveći proizvođači struje poklopiti i time stvoriti dodatne troškove matičnom preduzeću, te ko će te troškove platiti.
Damir Miljević, član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju (RESET) i stručnjak za energetiku, rekao je za “Nezavisne novine” da je uobičajeno da se, kada se planiraju generalni remonti, pazi da značajni kapaciteti ne rade remonte u isto vrijeme kako ne bi dolazilo do vremenskog preklapanja tih remonta.
“Ovdje imamo situaciju da je preklapanje oko 15 dana, što, po mom mišljenju, ne može biti kompenzovano proizvodnjom iz hidroelektrana. Opcije su ili uvoz ili kupovina od Termoelektrane Stanari, ali nisam siguran je li to moguće. Tu cijenu će neko morati da plati, a to su potrošači električne energije. “Elektroprivreda RS” ovo neće izdržati, samo je pitanje na koga će se teret prebaciti. Uvijek se prebaci na kupce, samo je pitanje da li će to ići na preduzeća ili građane, a to, nažalost, zavisi od procjene političara šta im je manja šteta. Uglavnom, uslijediće jedan vrlo negativan period koji će imati svoju cijenu”, objasnio je Miljević.
Ekonomista Milenko Stanić kaže da smo za nekoliko godina od najvećeg aduta za izvoz električne energije postali najveći uvoznik.
“Uvoz električne energije se približava uvozu nafte i naftnih derivata, čije izvore i potencijale uopšte nemamo. Ovo pokazuje podatke lošeg stanja u elektroenergetskom sektoru. Cijene električne energije dosta variraju, a okolnosti i sukobi u svijetu mogu dovesti do daljeg povećanja cijena svih energenata, pa tako i električne energije. Energetika je ključni segment ne samo za proizvodnju industrijskih proizvoda, nego i velikog broja usluga, tako da gubimo i na strani konkurentnosti našeg izvoza. Mnogo nepovoljnih efekata će izazvati povećan uvoz električne energije. Na kraju sređivanja svih bilansa, to se fakturiše građanima. Oni kao krajnji potrošači isfinansiraće sve dugove i sve deficite koji se ostvare”, naglasio je Stanić za “Nezavisne novine”.
Podsjećamo, Luka Petrović, generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske”, ranije je rekao da će ova i sljedeća godina biti veoma teške za ovo preduzeće, te da će od racionalizacije troškova u preduzeću zavisiti da li će i u kojem obimu doći do poskupljenja struje.
Ipak, Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, u martu je izjavio da do kraja godine neće doći do povećanja cijena struje.
“Činjenica je da mi, bez obzira na povećanje cijena struje od sedam-osam odsto na početku godinu, imamo ubjedljivo najjeftiniji električnu energiju za domaćinstva u regionu”, naveo je Višković.
Dodao je da je svim preduzećima iz sistema “Elektroprivrede” naloženo da prije nego što se obrate za bilo kakvo poskupljenje moraju da sagledaju svoje unutrašnje rezerve i smanje troškove.
Kako pokazuje finansijski izvještaj RiTE Gacko za prvi kvartal ove godine, dobit preduzeća je oko 1,5 miliona KM, što je bolje u odnosu na isti period prošle godine.
Ipak, RiTE Ugljevik je u istom periodu imao gubitak od 5,3 miliona KM, što je dosta lošije u odnosu na tri mjeseca 2024. godine, kada su imali dobit od 3,6 miliona KM.
Društvo
NOVI UPIS STARI PROBLEMI: Srpska za deceniju ostala bez 11.000 đaka

I dok se škole u Republici Srpskoj pripremaju za nove prvačiće koji će od septembra otvoriti novo poglavlje života, mnoga mjesta u školskim klupama godinama ostaju prazna jer je za deset godina broj đaka u redovnom osnovnom obrazovanju manji za 11.730, odnosno 12,5 odsto.
Inače, u školama u Srpskoj završen je upis prvačića, a u toku su testiranja. I dok još uvijek nije poznato koliko će prvaka tačno krenuti u školu od septembra, u najboljem slučaju ta brojka bi iznosila 9.399 jer je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, u periodu od 1. septembra 2018. godine do 1. septembra 2019. godine u cijeloj Republici rođeno 9.399 djece.
Međutim, statistika bilježi da je u Srpskoj kontinuiran pad broja učenika upisanih u prvi razred.
“U posljednjih 10 godina broj upisanih učenika u prvi razred redovnog obrazovanja smanjen je za 1.643 učenika, odnosno 15,4 odsto. U posmatranom periodu, u 25 opština broj učenika u prvom razredu smanjen je za 20 i više. Povećanje broja upisanih bilježi grad Istočno Sarajevo, i to za 55 učenika. U školskoj 2024/2025. godini u prvi razred upisano je 9.017 učenika. U osnovne škole u Banjaluci upisana je petina od ukupnog broja prvačića”, navode iz RZS, dodajući da je na početku ove školske godine u osnovno obrazovanje uključeno 82.346 učenika, od čega redovnu osnovnu školu pohađa 81.940 učenika, a osnovnu školu za djecu sa smetnjama u razvoju 406 učenika.
Aleksandar Čavić, demograf, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da se negativni prirodni priraštaj donekle reflektuje na broj upisanih prvačića, a da ova brojka od 11.000 i ne djeluje toliko katastrofalno kada se posmatra sama, međutim, kada se sagleda natalitet i broj umrlih, dobije se prava slika za proteklih 10 godina, a to je gubitak više od 60.000 stanovnika.
“Čak i ako bismo apstrahovali spoljne migracije koje su trenutno najveći faktor smanjenja broja stanovništva, priča koja se tiče neto stope reprodukcije, stope ukupnog fertiliteta je toliko poražavajuća po nas da bez odlučnih mjera na polju populacione politike ona vodi neminovnom nestajanju”, kaže Čavić za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, broj upisanih đaka je veličina koja govori o tome koliko će sutra učenika biti upisano u srednje škole, odnosno koliko će kasnije na fakultete.
“To nam je potrebno da bismo mogli da obezbijedimo funkcionisanje društva, odnosno da bismo imali dovoljno medicinskih sestara i tehničara, ljekara, vatrogasaca, radnika na održavanju puteva… Ako vi imate smanjenu populaciju koja ulazi u radno sposobni kontingent, to je, ako apstrahujemo od spoljnih migracija, posljedica trendova u rađanju nekih 20 godina ranije, odnosno šest ili sedam godina ako govorimo o školskom upisu”, navodi on za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, Republici Srpskoj je potreban strateški pristup kao jedino rješenje ovog problema, a ne pojedinačne mjere, već grupne.
Međutim, da uprkos svemu tome i dalje u pojedinim zajednicama postoji bar tračak nade, pokazuje primjer iz Doboja, gdje je, prema riječima Ljubiše Blagojevića, predsjednika dobojskog Aktiva direktora osnovnih škola, na području aktiva upisano nešto više prvačića nego lani.
“Iako varira od škole do škole, neka je upisala manje, neka više, a neka je ostala na istom prosjeku, što se tiče samog područja grada Doboja, upisano je za nekih 30 učenika više nego prošle godine”, kaže Blagojević za “Nezavisne novine”.
Inače, na početku školske 2024/2025. godine Republika Srpska imala je 192 osnovne škole, od čega je 188 redovnih, a četiri su specijalne škole za djecu sa smetnjama u razvoju.
-
Zdravlje3 dana ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region2 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika1 dan ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM