Connect with us

Politika

TROŠI SE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Reprezentacija u pravosuđu pojela 98.000 KM

Pravosudne institucije u Bosni i Hercegovini u 2022. godini i prvih devet mjeseci ove godine na reprezentaciju su potrošile malo više od 98.000 KM.
Ubijedljivo najviše potrošio je Visoki sudski i tužilački savjet i to 33.180 KM, od čega je 2022. godine potrošio 17.755 KM, a u periodu od januara do septembra ove godine 15.425 KM.

Ustavni sud BiH u 2022. godine na troškove reprezentacije potrošio je 18.751 KM, a u ovoj godini zaključno sa početkom septembra 3.929 KM, dok je Tužilaštvo BiH u 2022. godini potrošilo 16.709 KM, a u ovoj godini 5.581 KM.

Od pravosudnih institucija BiH za reprezentaciju BiH najmanje je potrošio Sud BiH i to u 2022. godini 3.675 KM, a u prvih devet mjeseci 2023. godine 3.675 KM dok je Pravobranilaštvo BiH u 2022. godini potrošilo 7.234 KM, a u 2023. godini 5.023 KM. Nezavisne novine

Politika

ONA JE PRAVI IZBOR, ako bi se šalili! Đokićeva pjevačica u UPRAVNOM ODBORU RTRS-a! (FOTO)

Dragana Čavka, pomoćnica ministra turizma, koja je u javnost dospjela po spornim ugovorima sa Akvanom koje je sklapala zbog muzičkog angažmana, iako nikada nije nastupala, postaje članica Upravnog odbora Radio televizije Republike Srpske.

Ovo je u Narodnoj skupštini izazvalo negodovanje opozicije, a među onima koji su diskutovali bila je i poslanik PDP, Tanja Vukomanović koja je rekla da RTRS nedostaje samo Zmaj od Šipova.

-Sramota je kako se imenuju kadrovi, žena je sklaplala lažne ugovore za nastupe. Pjevala je i ona i njena majka, čak priznale da nisu nastupale a da su uzimale novac, pa je radila u Ministarastvu turizma, a sada ide i na RTRS. Javni servis će sa ovakvim kadriranjem biti totalno dokrajčen, iako je crno da ne može crnje – rekla je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ “Srpska gubi milione zbog koncesija, ALI GUBI I PRIRODNA BOGATSTVA”

Republika Srpska gubi milione zbog koncesionih ugovora, a pored novca gubi i prirodna bogatstva. To je jako neuređena oblast o kojoj građani nažalost malo znaju, dok ne dođe pred njihova vrata.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović tokom diskusije o Izvještaju o radu i finansijskom izvještaju Komisije za koncesije Republike Srpske za 2023. godinu na Devetoj redovnoj sjednici.

– Čitajući sve što piše u Izvještaju i ono što govore mještani i ekolozi, možemo da vidimo da su ova komisija i ovi ugovori napravili puno veću štetu od koristi – rekla je ona.

Vukomanović dodaje da postoji mnogo primjera gdje se pokazalo da se ne sluša riječ građana i ekologa, te da se od pogodovanja krupnom kapitalu uništava priroda i budućnost ove zemlje.
-Ovdje se ne radi samo o novčanoj šteti, radi se o šteti po prirodu i životima stanovnika. Mještanka Mrkonjić grada je najbolje opisala ovo slikovito riječima “nas uništiše, sebe bogate” dok prelazi preko svoje uništene njive gdje je nekada sadila povrće i pojila stoku – istakla je Vukomanović.

Dodala je da je jedino dobro u ugovoru to što će se naplatiti malo više novca od koncesija jer, kako kaže, Srpska ima mizerne naknade, te da je potrebno dvije tri godine naplate da bi se pokrio jedan sudski spor.

– Postoji i problem netransparentnih ugovora, sumnjivih firmi sa po jednim radnikom, takođe i jednog vlasnika sa pet preduzeća, imamo primjer sa mini hidroelektranom i čuveni Slovenac koji je došao da kopa litijum i sad Elektroprivreda od njega otkupljuje koncesiju koju je on dobio za smiješan novac, a mi plaćamo 4 miliona KM – kazala je Vukomanović i dodala da postoje sporne dozvole, sporni ugovori, a Vlada u sve to ide bez sluha za mještane.

Vukomanović kaže da ljudima preko noći niču mašine i rudnici u dvorištima, a da njih za to niko ne pita.

– Ono što je ovdje najstrašnije jeste ekologija koja zbog rudarenja trpi u ovom svemu. Imamo nekoliko primjera gdje je potpuno uništena priroda, gdje se prema riječima mještana i ekologa ne poštuju ni vodne ni ekološke dozvole koje su firme dobile. Primjer za to je rudnik Medna kod Mrkonjić Grada gdje se zagađenje osjetilo čak 50 km okolo, pa stanovnici Sanskog Mosta i Ribnika takođe trpe. Ekolozi tvrde da ne postoje recipijenti za otpadne vode, nema kanalizacionog sliva, te da sve ide direktno u rijeku Sanu – istakla je ona.

Navela je još nekoliko primjera kao što su Bukova kosa kod Prijedora, Bistrica i Lopare koje su sada aktuelne.

– Mještani se bune, ističu da nisu prodali svoju zemlju, a rade im maltene u dvorištu. U Bukovoj kosi su čak počeli da buše iznad bazena koji napaja desetak domaćinstava. Kontrole rudnika gotovo da nema, priroda je uništena, dozvole se ne poštuju, a to u Izvještaju nema – istakla je Vukomanović.

Vukomanović je kritikovala kako se vlast odnosi prema prirodi citirajući načelnika Šipova Milana Kovača koji je rekao “imamo pet rijeka koje samo teku bezveze”.

– Tako se vjerovatno odnose prema svim pirodnim bogatstvima i ovdje u koncesijama se ne radi o korištenju nego iskorištavanju prirode Republike Srpske. U izvještaju piše da su koncesionari shvatili ozbiljnost provođenja zaštite životne sredine i zdravlja, oni valjda po zakonu imaju obavezu da poštuju propise i pravila koja su dobili u dozvolama i da se pridržavaju zakona. Ako ćemo mi da hvalimo da su oni “shvatili ozbiljno poštovanje mjera i propisa” onda imamo veliki problem. U zaključku izvještaja imamo rečenicu u kojoj piše “veliki broj koncesionara pridržava se ugovorenih obaveza”, šta je sa ostalima koji se ne pridržavaju? Ima li nekih sankcija? Znam da vi ne možete sankcionisati, ali možete to bar napisati u izvještaju – dodala je ona.

Vukomanović ističe da su u Srpskoj mnoge oblasti nakaradne, tako i ova i dodaje da je zemlja postala poligon za izvlačenje prirodnih bogatstava koje će izvoziti ko zna gdje i ko zna kome.

– Ova komisija bi imala smisla kada bismo imai ministarstvo i Vladu koja pazi kome daje dozvole i kada bi se svi pridržavali onoga što je propisano, ovako imamo samo suštinu bez forme i pogodujemo samo krupnom kapitalu na štetu građana Republike Srpske – zaključila je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

SAVIĆ-BANJAC “Neophodna ozbiljna strategija za borbu protiv vršnjačkog nasilja”

Narodni poslanik Mirna Savić-Banjac poručila je da je razmatranje godišnjeg izvještaja Omdusmana za djecu za 2023.godini samo je još jedan pokazatelj da je neophodna ozbiljna strategija za borbu protiv vršnjačkog nasilja, ali i ostalih problema koji se tiču ponašanja djece i omladine.

“Iskoristila sam priliku da relevantne institucije i javnost upoznam sa uslugom Plavog telefona koju vrši UG “Nova generacija” i čije finansiranje donatorskim sredstvima prestaje u oktobru ove godine”, poručila je Savić-Banjac.

Ona je istakla da je analiza rada ove besplatne savjetodavne linije pokazala da su prije nekoliko godina bili jedan ili dva poziva dnevno od strane djece koja razmišljaju o suicidu.

“Tokom 2023. godine su u nekoliko navrata primljena jedan do dva ovakva poziva dnevno. Smatram da ova usluga zaslužuje da ima redovno i sigurno finansiranje, kao samo jedna od mnogih karika koje moraju da budu dio većeg mehanizma”, poručila je Savić-Banjac.

Narodni poslanik je dodala da i dalje ostaje isti problem da se ovakvim izvještajem problemi konstatuju.

“I dalje nedostaje odgovor nadležnih šta je sa rezultatima Programa mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja u Osnovnim i srednjim školama Republike Srpske”, naglasila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno