Connect with us

Svijet

Opasna energetska igra prerasla u ENERGETSKI RAT

Rusija svoja prirodna bogatstva počinje da koristi kao oružje i to puno ubojitije od klasičnog, navodi portal Geopolitka.

Dovoljno se osvrnuti i vidjeti što se u svijetu (a najviše u Evropi) negativno događa usljed energetske krize, koja proždire ekonomije, dovodi do deindustrijalizacije i golemih socijalnih problema.

Nakon što je ruski LNG tanker “Pskov” završio utovar gasa u novom proizvodnom LNG terminalu “Gazproma” na obali Finskog zaliva, krenuo je prema Aziji.

Radi se o gasu koji nije isporučen zaustavljenim gasovodom “Sjeverni tok” za potrošače u Njemačkoj.

Prema podacima navigacionog portala Veselfinder, brod ide prema egipatskoj luci Port Said, gdje bi trebalo da stigne 26. septembra, a ta je luka put prema Aziji kroz Crveno more.

Navedeni tanker može da isporuči do 100 miliona kubnih metara tečnog gasa. Osim njega, na sidrištu u Baltičkom moru je još jedan sličan ruski tanker “Veliki Novgorod”.

Oba ta tankera su u maju isporučila tečni prirodni gas Indiji, zemlji koja, u energetskom smislu, vjerovatno najviše profitira usljed velike svađe Zapada i Rusije.

Spomenuti tankeri će, vjerovatno, u slučaju zastoja tranzita ruskog gasa gasovodom kroz Litvaniju isporučivati tečni gas u rusku baltičku enklavu Kalinjingrad.

Ono što je već jasno, Rusija će glavninu svojih isporuka gasa i nafte preusmjeriti u Aziju, a taj proces je već odranije u toku, dok je sada dodatno dinamizovan.

Dovoljno se podsjetiti na Ekonomski forum u Vladivostoku, na kojem je “Gazprom” s kineskim državnim energetskim divom sklopio ugovor o izgradnji još gasovoda “Snaga Sibira dva” i onim preko Mongolije, koji će koristiti nalazišta iz zapadnog Sibira.

Gotovo isto dogodiće se i s ruskom naftom, koje se EU u sklopu svog šestog sankcijskog paketa odrekla (one koja stiže tankerima), dok će nafta kroz naftovode i dalje slobodno teći zbog velike zavisnosti pojedinih članica EU od ruskih energenata.

Glavnina ruske nafte završiće na azijskim tržištima, dok će EU nastojati da to kompenzuje uvozom s Bliskog istoka i iz Meksičkog zaliva (američka nafta).

Sve će to, naravno, povećati njenu cijenu s obzirom na produženje ruta snabdijevanja, ali i nedostatak raspoloživih tankera.

Opasna energetska igra pretvorila su u pravi energetski rat. Sada je već nebitno ko je i u čemu pogriješio tj. omogućio da do ovoga dođe.

Stvar bi trebalo hitno pokušati popraviti, jer se, prema svemu sudeći, radi o nepovratnom procesu u kojem će (oko toga se već slažu svi svjetski analitičari) daleko najveću cijenu platiti EU, navodi “Geopolitika”.

Svijet

RUSI SU GA DANAS POKAZALI NA PARADI! Ovo je oružje od kojeg strahuje Zapad (VIDEO)

Na veličanstvenoj vojnoj paradi u Moskvi povodom Dana pobjede nad fašizmom demonstrirana je vojna sila kojom raspolaže Rusija.

Ono što je najviše zainteresovalo gledaoce je naravno impresivni RS-24 Jars.
U pitanju je mobilni interkontinentalni balistički raketni sistem (ICBM) opremljen višestrukim nezavisno ciljanim povratnim vozilima (MIRV). Ima domet do 12.000 kilometara i može da nosi više nuklearnih bojevih glava, poboljšavajući sposobnosti Rusije za strateško odvraćanje.
Montiran na mobilni transporter-montažer-lanser (TЕL), sistem Jars nudi visoku mobilnost i preživljavanje, što ga čini teškim za otkrivanje i ciljanje. Njegovo raspoređivanje naglašava posvećenost Rusije održavanju kredibilne i moderne nuklearne trijade.

RS -24 Jars, takođe poznata kao Topolj-MR, NATO naziv SS-29 ili SS-27 Mod 2, je ruska interkontinentalna balistička raketa opremljena termonuklearnim oružjem sa reaktivnim odbojnim lokomotivama, prvi put testirana 29. maja 2007. godine, nakon tajnog vojnog istraživačko-razvojnog projekta.

Nastavi čitati

Svijet

UZALUD TRAMPOVE CARINE! Kineski izvoz porastao uprkos padu trgovine sa SAD

Kineski izvoz je u aprilu porastao za 8,1 odsto međugodišnje uprkos velikom padu trgovine sa Sjedinjenim Američkim Državama koji je nadoknađen snažnom potražnjom iz jugoistočne Azije, objavila je danas Uprava carina Kine.
Snažan rast izvoza je znatno premašio očekivanja analitičara iz Rojtersove ankete koji su prognozirali skromniji porast od 1,9 odsto.

Ukupni kineski izvoz robe u zemlje koje su članice Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN ) porastao je za 20,8 odsto, pri čemu je izvoz u Indoneziju skočio za 37 odsto, a u Tajland za 28 odsto.

Nasuprot tome, kineski izvoz u Sjedinene Američke Države u aprilu je potonuo za više od 21 odsto, dok je uvoz iz SAD pao za skoro 14 odsto, prije svega zbog novog talasa carina koje pokrenuo američki predsjednik Donald Tramp.

Izvoz Kine ka Evropskoj uniji porastao je za 8,3 odsto na međugodišnjem nivou, dok su uvozi pali za 16,5 odsto, prenosi Si-En-Bi-Si.

Kina je u aprilu zabilježila gotovo nepromijenjen nivo uvoza u odnosu na prošlu godinu – pad od samo 0,2 odsto, iako su analitičari očekivali minus od 5,9 odsto.

Analitičari će pažljivo pratiti najavljeni sastanak američkih i kineskih zvaničnika u Švajcarskoj tokom vikenda koji bi mogao da bude prekretnica u trgovinskom sporu Vašingtona i Pekinga, dodaje američka medijska kuća, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA OTKAZIMA! Tramp smijenio bibliotekarku Kongresa

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp smijenio je Karlu Hejden sa mjesta bibliotekarke Kongresa, prema mejlu o otkazu koji je objavio “En-Bi-Si njuz” (NBC News).

U poruci koju joj je uputio zamjenik direktora predsjedničkog kadrovskog odjeljenja Trent Mors, navedeno je da je njen posao “završen”.

Portparol Kongresne biblioteke kasnije je potvrdio smjenu, dok je vršilac dužnosti, Robert Nulen, obavijestio zaposlene da će preuzeti njene dužnosti do daljeg.

Hejden je postavljena na funkciju 2016. godine odlukom tadašnjeg predsjednika Baraka Obame, i bila je prva žena i prva Afroamerikanka na toj poziciji u istoriji biblioteke dugoj 225 godina.

Njena smjena dolazi godinu dana prije isteka desetogodišnjeg mandata, koji je uveden zakonom iz 2015.

U svjedočenju pred Kongresom ranije ove nedjelje, Hejden je predstavila napore za modernizaciju biblioteke, ali je ubrzo nakon toga smijenjena, čime je postala druga visoka funkcionerka ove nedjelje koja je ostala bez funkcije poslije javnog svjedočenja, nakon što je otpušten i v.d. direktora FEMA Kameron Hamilton.

Demokrate su oštro reagovale na otpuštanje Hejdenove, optuživši Trampa za “političku odmazdu”.

Oni su odluku ocijenili kao “neznalačku” i povezali je sa “nastojanjima da se zabrane knjige i revidira američka istorija”, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno