Connect with us

Društvo

POČINJE SEZONA SLAVA! Jedna porodica mora da izdvoji i do DVIJE PLATE za obilježavanje

Sezona krsnih slava polako se zahuktava, a domaćini za pripremu slavske trpeze, bilo posne ili mrsne, zbog poskupljenja hrane u prosjeku će morati izdvojiti dvije najniže plate.
Prema računici domaćina i zaštitnika prava potrošača proslava će biti dosta skuplja nego ranijih godina, s obzirom na to da su pojedini proizvodi skuplji i do 30 odsto.

Uz hljeb, žito i koljivo na mrsnoj trpezi meso je nezaobilazno. Kilogram prasećeg mesa žive vage kreće se od šest do sedam maraka pa je samo za pečenje potrebno oko 300 maraka. Oni koji se odluče da posluže jagnjetinu moraće izdvojiti još više novca, budući da kilogram žive vage košta do devet maraka. Kad se tome dodaju nezaobilazna supa, sarma, salate, kolači i ostale đakonije, uz raznovrsno piće, jasno je da će domaćini u prosjeku morati izdvojiti 1.400 maraka, odnosno dva minimalca, koji u Srpskoj trenutno iznosi 700 maraka.
Banjalučanka Marija Matić rekla je za “Glas Srpske” da krajem mjeseca proslavljaju Lučindan pa su pripreme već u punom jeku.

– Lani smo za slavu potrošili oko 1.000 maraka, a svjesni smo da će ove godine biti potrebno još najmanje 300, 400. Sve je skuplje, ali dobro, slava je jednom godišnje, kada nam dođu svi dragi ljudi i rodbina. To je poseban dan, tako da nam ne padne kao opterećenje nego kao zadovoljstvo – rekla je Matićeva.

Slično je i na jugu Srpske. Milan Koprivica slavi Nikoljdan, koji je tradicionalno posna slava. Kako kaže, nije još počeo da se priprema za slavu, ali zna šta ga čeka.

– Kupimo ribu i sve ostalo, sreća je pa imamo svoje vino i rakiju, tako da sam oslobođen tih troškova. Ne žalimo za slavu, ali svjesni smo da će otići koja marka više nego lani – rekao je Koprivica.

Predsjednik bijeljinskog Udruženja potrošača “Zvono” Jovan Vasilić kaže da će priprema slave do sada biti ubjedljivo najskuplja.

– Bilo da su posne ili mrsne slave kupci će morati zavući ruku dublje u džep. Sve je skuplje nego lani, a vjerujem i da će biti znatno skromnije nego ranijih godina – rekao je Vasilić.

Predsjednica Udruženja “Oaza” iz Trebinja Nedeljka Ilić kaže da priprema slave u prosjeku košta oko 1.500 maraka.

I ona smatra da nema velike razlike u pripremi mrsne ili posne slave, jer su tu negdje i cijene.

– Riba nije ništa jeftinija od mesa, a koliki će troškovi biti osim od broja gostiju zavisi i od toga da li domaćini nešto sami proizvedu – kazala je Ilićeva.

Ribarnice

Iz jedne banjalučke ribarnice rekli su da su cijene ribe oko 30 odsto više nego u ovom periodu prošle godine.

– Najviše se traži pastrmka, koja po kilogramu košta 13 maraka očišćena, dok je očišćen šaran 17 maraka. Kupuje se i morska riba, a sve popularniji su brancin i orada – kazali su oni

Društvo

BOLNICA NIKAD DALJA! Stanovnici Vojkovića bez osnovne zdravstvene zaštite

Stanovnici Vojkovića u opštini Istočna Ilidža ostali su bez ljekara porodične medicine u lokalnoj ambulanti, kojom upravlja Dom zdravlja Istočno Sarajevo mada je ova ambulanta svojevremeno radila u dvije smjene i pružala primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 4.000 stanovnika.

Mada je odavno izgrađena i ambulanta na Mladicama u Istočnoj Ilidži i ova ambulanta nema ljekara pa su i stanovnici ovog dijela opštine prinuđeni da idu po zdravstvene usluge u centralni Dom zdravlja. Praktično Istočna Ilidža ima zdravstvene objekte ali ne rade.

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović rekao je „Glasu Srpske“ da se problem intenzivno pojavljuje u zadnjih nekoliko godina.

– Razlog za takav problem je odlazak ljekara u ustanove koje se nalaze na nekim drugim mjestima gdje su im mnogo veće plate, pa i duplo – konstatovao je Božović.

U Vojkovićima je ambulanta zatvorena, a nekada su u njoj radila dva tima porodične medicine i laboratorija.

Razlog za to je, kako tvrdi rukovodstvo Doma zdravlja Istočno Sarajevo u čijoj je nadležnosti ova ambulanta, to što nema ljekara koji bi opsluživali ovu ambulantu zbog čega su stanovnici ogorčeni i traže rješenje od nadležnih i ne isključuju mogućnost blokada.

Upućeniji u situaciju konstatuju da je to neshvatljivo i da je neophodno angažovanje ljekara jer na ovom području živi preko hiljadu penzionera kojima je neophodna medicinska zaštita, a tome treba da se doda i činjenica da gradskog saobraćaja gotovo da i nema pa su prinuđeni da plaćaju taksi usluge da bi došli do Doma zdravlja.

Božović podsjeća da su osnivači Doma zdravlja „Istočno Sarajevo“ opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, te dodaje da je ovakvo ponašanje prema stanovnicima njegove opštine nedopustivo, jer prema podacima Poreske uprave Republike Srpske stanovnici Istočne Ilidže u Fond zdravstvenog osiguranja Srpske, uplate preko 13 miliona maraka doprinosa po ovom osnovu.

– Opština Istočna Ilidža je obezbijedila u prethodnom periodu objekte za porodične ambulante porodične medicine ali zbog stalnog odlaska ljekara iz zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu u ovom momentu Domu zdravlja u sistemu porodične medicine nedostaje šest ljekara.To praktično znači da nijedna od ambulanti porodične medicine koje se nalaze u Istočnoj Ilidži s obzirom da je centralni objekat načeg zajedničkog doma zdravlja smješten u Istočnom Novom Sarajevu nema dostupnu zdravstvenu njegu koja se pruža u ambulantama porodične medicine, već naši zdravstveni osiguranici moraju ići u centralni objekat – konstatovao je Božović.

On je dodao da je s astanak sa opštinom Istočno Novo Sarajevo u prethodnom periodu održan nekoliko puta i da još nije našeno rješenje.

– Očekujemo da u narednih sedam dana imamo još jedan sastanak na kom ćemo odrediti koja će biti sudbina naše javne zdravstvene ustanove jer u ovakvom sistemu organizacije stranovnici Istočne Ilidže trpe i mi ćemo se boriti da obezbijedimo da u svim ambulantama porodične medicine ima dovoljan broj ljekara koji će raditi u sistemu porodične medicine. Činjenica je da je rukovodstvo Doma zdravlja pokušavalo da obezbijedi neke od ljekara, ali oni se jako kratko zadržavaju, te ćemo mi morati naći način kako ćemo u sistemu ukoliko dođe do odvajanja doma zdravlja obezbijediti dovoljan broj ljekara – poručio je Božović.

Nastavi čitati

Društvo

ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.

Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.

Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.

– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTETNOST RUDNIKA PO ŽIVOTNU SREDINU I STANOVNIŠTVO: Usvojena odluka o sprječavanju otvaranja rudnika litijuma na Majevici

Skupština opštine Lopare usvojila je u petak rezoluciju o sprječavanju otvaranja rudnika litijuma na Majevici.

Načelnik opštine Rado Savić je saopštio ovu vijest na početku poslovnog foruma koji se u petak održao u Loparama u okviru “Dana dijaspore”, a na kojem je jedna od tema upravo i rudnik litijuma na Majevici.

Na forumu prisustvuju i predstavnici građanske inicijative koji se bore protiv ovog projekta, kao i drugi ekološki aktivisti, te predstavnici Centra za životnu sredinu.

“Lokalna zajednica je ovom rezolucijom još jednom potvrdila opredijeljenost i jedinstvo naroda ovog kraja u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma”, istakli su iz Centra za životnu sredinu.

Ovom rezolucijom se, ističu, najoštrije osuđuje svaka aktivnost koja se odnosi na otvarenje rudnika litijuma na Majevici, te bilo kakav dogovor sa domaćim ili stranim investitorima.

“U njoj se govori o štetnosti rudnika po životnu sredinu i stanovništvo koje živi u naseljima u blizini lokaliteta i na širem prostoru na kome bi rudnik trebao biti otvoren”, dodaju.

Takođe, u petak u 18 časova je planirano da se u Loparama održi i protest protiv rudnika litijuma.

Nastavi čitati

Aktuelno