Društvo
VJEROVALI ILI NE! Na Ilidži se troši više novca nego u BANJALUCI
Dvije sarajevske opštine, Novi Grad i Ilidža, bilježe najviše potrošnje u BiH, koja je evidentirana na fiskalnim računima, a zanimljivo je da manji gradovi sa jakom privredom ili trgovinom imaju uspješnije brojke od mnogih većih mjesta.
Upoređivanje prometa koji je evidentiran preko fiskalnih kasa u pojedinim gradovima i opštinama Republike Srpske, odnosno Federacije BiH u periodu od 1. do 9. mjeseca ove godine pokazuje da se najviše troši u pojedinim opštinama Kantona Sarajevo.
U Republici Srpskoj najbolje stoji Banjaluka koja jedina ima ukupan promet evidentiran preko fiskalnih kasa u maloprodaji veći od milijardu KM, tačnije više od 2,2 milijarde KM (2.218.647.550), što je više nego u istom periodu prošle godine (1,9 milijardi).
Poreska uprava je preko fiskalnih kasa u Bijeljini evidentirala 900.519.063 KM, u Prijedoru – 432.489.058, Doboju -419.661.228, a Trebinju – 256.165.068 KM. Svi gradovi imali su više prometa nego prošle godine, osim Doboja.
Ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u maloprodaji u cijeloj RS u prvih devet mjeseci 2023. godine iznosioje 8.051.660.358 KM i veći je nego u istom periodu 2022. godine kada je registrovano 7.583.258.629 KM.
FBiH: Manji gradovi bilježe milijarde prometa
Po podacima Poreske uprave Federacije BiH u periodu januar-septembar 2023. godine fiskalni uređaji najveći promet zabilježili su u sarajevskoj Opštini Novi Grad Sarajevo, sa preko 3,6 milijardi maraka (3.690.680.956), 300 miliona KM više u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine. Slijedi Opština Ilidža, takođe u Sarajevu, sa skoro 3,3 milijarde (3.296.370.218).
U Tuzli je “obrnuto” 2,7 milijardi KM (2.755.384.256), Mostaru 2,6milijardi (2.680.269.210) maraka, u Opštini Sarajevo Centar 2,5 milijarde (2.548.144.928).
Privredno veoma razvijeni Tešanj je prestigao mnoga veća mjesta i zabilježio proment od 1,7 milijardi milijardi KM, a nakon njega na listi su zapadnohercegovačke opštine u kojima takođe nema mnogo stanovnika, ali su poznate po uvozničkim i distributivnim preduzećima – u Širokom Brijegu evidentirano je 1,3 milijarde KM prometa preko fiskalnih kasa, a u Posušju 951.545.482 KM.
“U RS i dalje postoji veliki broj onih koji ne plaćaju poreze”
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić, komentarišući ove podatke, kaže da oni vjerovatno pokazuju da u Srpskoj nemamo dovoljno kontrola i da i “dalje postoji veliki broj onih koji ne plaćaju poreze”, a posebno skreže pažnju na odnos potrošnje u Mostaru i Banjaluci koja ima duplo više stanovnika.
“Država se nedovoljno bori protiv sive ekonomije. Pola onih koji se bune za podizanje praga ulaska u PDV su u sivoj zoni”, smatra Trivić.
Što se tiče Širokog Brijega i Posušja, dodaje Trivić, to nije iznenađenje jer se “zna da pola uvoza iz Hrvatske ide preko tih mjesta”.
Ekonomista Saša Stevanović analizira da je promet u Federaciji veći jer je trgovina razvijenija u Federaciji nego u Republici Srpskoj.
“Tešanj je poznat kao kraj koji je pun preduzetnika, Mostar po turizmu. Zato, iako ima manje stanovnika nego Banjaluka, potrošnja je veća. Široki Brijeg je poznat po tome da uvoz iz Hrvatske u BiH ide preko tog grada. Za očekivati je da kada se završi Granični prelaz Gradiška imamo veći broj turista u Banjaluci, kada završimo autoput prema Beogradu preko Bijeljine, imamo osnovu da Bijeljina postane za uvoz robe iz Srbije, ono što je Široki Brijeg iz Hrvatske”, predviđa Stevanović.
Kaže da su podaci o većem prometu preko fiskalnih uređaja nego prošle godine dobri, a da bi dobro bilo da se gradovi počnu takmičiti u većem prometu i privlačenju preduzetnika, te da su najvećim dijelom to pokazatelji privatne potrošnje.
Poreski prihodi
Poreska uprava Republike Srpske je za devet mjeseci ove godine na račun javnih prihoda Srpske prikupila je ukupno 2,6 milijardi KM, što je za 354 miliona KM ili 15 odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Poreska uprava FBiH je u istom peridu prikupila 5,4 KM milijardi javnih prihoda, što je u odnosu na isto razdoblje 2022. godine više za 732 miliona KM, ili za 15,5 odsto.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH je do 13. septembra ove godine prikupila rekordnih 8,4 milijardi KM od indirektnih poreza, što je za 533 miliona više nego lani.
(MONDO)
Društvo
33 GODINE REPUBLIKE SRPSKE Sve spremno za proslavu Dana Republike
Srpska svake godine brojnim aktivnostima obilježava Dan Republike, a iz do sada dostupnih informacija vidljivo je da će i ove godine u Banjaluci program obilježavanja trajati dva dana.
Svečana akademija u Sportskom centru “Borik” i svečani prijem u Vladi Srpske planirani su 8. januara u poslijepodnevnim časovima, a za naredni dan je predviđen svečani defile sa početkom u 17 časova, a u 20 časova trebalo bi da počne muzički program na banjalučkom Trgu Krajine.
– Ključni događaji biće kao i prethodnih godina, a ovogodišnji slogan je odgovor na pritiske i takav da jasno pokazuje kakve su naše namjere, a to je da ne odustajemo od Republike, ni od njene imovine, institucija i da nam ne može biti oduzeto pravo da sami donosimo odluke – rekao je za “Glas” predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i dodao da će na akademiji biti predstavnici državnog vrha Srbije.
Za “Glas Srpske” je potvrđeno da će na svečanoj akademiji biti premijerno izvedena pjesma Miroslava Janjanina, jednog od najpoznatijih banjalučkih muzičara i kompozitora.
Pjesmu pod nazivom “Časna i ponosna – zastave naše dušmane plaše” će izvesti, uz samog Janjanina još četiri muzičara iz raznih krajeva Srpske.
– To su Slaviša Guja, Mirko Grubišić, Jana Čolović i Siniša Pajić. Ja sam autor muzike i teksta. Pjesma je napravljena iz dva čina. Nekako su na Srbe kroz istoriju stalno nasrtali, kidisali na nas. Pri kraju pjesma kaže: “Ali nisu znali, iako mali, mi smo narod častan, ponosan. Niste vi prvi koji bi krvi, ali mi smo narod hrabar, prkosan”. Govori se o tome kako nas ponovo proganjaju, kako nam sude, nameću zakone. Pjesma je aktuelna, ali i veoma emotivna. Mami puno, puno emocija – rekao je Janjanin za “Glas Srpske”.
Dan Republike Srpske – 9. januar godinama je na udaru, prvenstveno Bošnjaka.
Na jednom od prvih sastanaka predstavnika institucija Republike Srpske na temu proslavljanja i organizovanja 9. januara rečeno je da će ovaj praznik, osim u najvećem gradu Srpske, biti obilježen u lokalnim zajednicama od Trebinja do Novog Grada, uključujući i u Brčko distriktu.
Mnoge rođendane Republika Srpska je svečano proslavila, između ostalih, pod sloganima “Simbol slobode”, “Ponosna i vječna”, “Za sva vremena”, a pune tri decenije postojanja simbolično pod parolom “Naših prvih 30”.
Iz republičkog rukovodstva su lani poručili da će Srpska, uz 9. januar da slavi i 15. februar – Sretenje te da bi taj datum trebalo definisati kao dan svesrpske državnosti i proslavljati zajedno sa Republikom Srbijom.
Odgovor Salkiću
Nenad Stevandić je odgovorio i na pitanje koje je postavio poslanik iz reda Bošnjaka u Narodnoj skupštini Srpske Ramiz Salkić, koji je još u januaru 2024. podnio krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH protiv organizatora proslave 9. januara kao Dana Srpske, a ovih dana traži informaciju kakva je sudbina tog akta.
– Kada prestane da prima platu iz Republike Srpske i kada mu se budu gadile pare, kao što mu se gadi Republika Srpska, moći ću da ga komentarišem – poručio je Stevandić.
Neki od dosadašnjih slogana
* Slavimo Republiku
* PRAVOnaSLAVLjE
* Ponosna i vječna
* Za sva vremena
* Naših prvih 30
* Republika slavi
* Simbol slobode
Društvo
ODLUKA VLADE Dan žalosti u Srpskoj zbog tragedije na Cetinju
Odluku je na telefonskoj sjednici juče donijela Vlada Republike Srpske.
Institucije i javne službe dužne su da zastave spuste na pola koplja, a medijski, sportski, kulturni i svaki drugi sadržaj treba da se prilagode odluci Vlade Srpske o proglašenju Dana žalosti, ističe se u saopštenju.
Društvo
NAKON STRAŠNE TRAGEDIJE Hrvatska podiže mjere bezbjednosti u školama
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je danas na prvoj sjednici Vlade u ovoj godini da će popodne biti potpisan Protokol o podizanju mjera bezbjednosti u školskim ustanovama, a jedna od njih je i zapošljavanje osoba s potrebnim vještinama u zaštiti.
Nakon tragedije koja se dogodila posljednjeg dana prvog polugodišta u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, pripremljen je prijedlog osnovnih mjera jačanja nivoa bezbjednosti u školama.
-Zajednički cilj je podići mjere bezbjedosti u svim školama. Ono što so procijenili je da je najbolje kao dugotrajno rješenje da se kroz sistematizacije i edukacije zaposle u školskim ustanovama osobe koje imaju potrebne vještine za zaštitu, a ujedno su posebno senzibilizovane i edukovane za rad s djecom, roditeljima i nastavnicima i koje bi onda trajno pomogle da se sigurnost škola digne na viši nivo nakon ove velike tragedije koja se dogodila u OŠ Prečko”, rekao je Plenković na otvorenom djelu sjednice Vlade.
Dodao je da će ostale mjere biti zaključavanje vrata, promjena vrata, ugradnja novih sistema sigurnosti, a lokalni timovi policije će na sastancima sa rukovodstvom škola razgovarati o pitanjima bezbjednosti, prenosi Tanjug.
-
Društvo2 dana ago
ZIMA SE VRAĆA! Snijeg, kiša i jak vjetar obilježiće naredna dva dana
-
Zanimljivosti2 dana ago
KAKVA REAKCIJA! Sanidah se obradovala poklonu iz publike, evo gdje je završio (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
“NAŠE MOLITVE SU SA VAMA” Stanivuković uputio saučešće porodicama stradalih na Cetinju
-
Banjaluka2 dana ago
TADEJ PRVA BEBA ROĐENA U BANJALUCI u 2025! Stanivuković darovao bebu i majku
-
Hronika2 dana ago
Umrle BLIZNAKINJE STARE MJESEC DANA povrijeđene u teškom udesu kod Novog Sada
-
Politika2 dana ago
NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice
-
Hronika2 dana ago
NOVOGODIŠNJI KARAMBOL U PRNJAVORU! Autom uletio u kafić
-
Hronika2 dana ago
KRVAVI PIR NA CETINJU! Napadač u bjekstvu, među žrtvama i ČLANOVI NJEGOVE PORODICE