Connect with us

Društvo

U SRPSKOJ SE MANJE TROŠI: Građani unaprijed razmišljaju kako će potrošiti svaki fening

Iako je januar mjesec praznika, zbog čega građani moraju dublje zavući ruku u džep ukoliko žele bogatu trpezu za Novu godinu, Božić, slavu, sudeći po zvaničnoj statistici, novčanici su ostali nešto zatvoreniji nego prethodnih godina.

Naime, prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, ukupan promet u trgovini na malo u januaru 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama, manji je za 14,6 odsto nego u decembru 2023, dok je u stalnim cijenama manji za 13,4 odsto.

Tako je, upoređujući kraj prošle i početak ove godine, promet hranom, pićima i duvanom u trgovinama na malo pao za 11 odsto, dok je promet u trgovini goriva i maziva manji za 9,5 odsto.

Očigledno je da, uprkos smanjenju inflacije, rastu plata i penzija, građani trenutno veoma oprezno pristupaju odlasku u kupovinu, jer poskupljenja su na svakom koraku, kupovna moć stanovništva pada, pa su nerijetki oni koji i te kako unaprijed razmišljaju gdje će i kako će potrošiti svaki fening.

Navike se, kažu potrošači, mijenjaju u skladu sa potrebama, a januarska kupovina, za koju smo, realno, navikli da je izdašna, sada je prilagođena stanju u novčaniku.

“Danas je postalo normalno da kupujemo voće i povrće na komad, čemu smo se prije koju godinu čudili. Kupovina samo onog što nam je zaista potrebno, sve češći odlasci u second hand shopove, na pijacu, u kupovinu polovne robe odraz su štednje novca, da bi se zadovoljile osnovne potrebe za hranom i pićem, čije su cijene najviše u regionu”, ističe Murisa Marić, direktorica Udruženja građana DON iz Prijedora.

“Mnogo je razloga za čuvanje ionako malo novca sa kojim mjesečno raspolaže većina stanovnika naše zemlje, te ne čudi da je smanjena potrošnja”, dodala je ona.

S obzirom na to da su na snazi tzv. tiha poskupljenja i da iz dana u dan praktično ne znaju šta ih može sačekati na rafovima prilikom kupovine hrane i drugih prehrambenih namirnica, građani traže “najbezbolnija” rješenja.

“Imali smo u januaru dosta troškova koji su išli iznad onih redovnih statistika iz prodavnica. Ljudi su zbog poskupljenja kupovali van tih trgovina, privatno, sve ono što im je, recimo, trebalo za slavu i tu im je dosta novca otišlo, pa su morali da uštede na drugoj strani, a to je drugi dio prehrambenih proizvoda”, kazala je za “Nezavisne” Snežana Šešlija, direktorica Udruženja građana “ToPeer” iz Doboja.

Na bazi rečenog, ona navodi da su najbolji primjer udara na džepove građana bile kupovine slavskih pečenica.

“Imali smo priliku da razgovaramo sa jednom grupom građana i svi su rekli da je, na primjer, samo prasetina u vrijeme slava poskupjela od 13 KM do 30 maraka, i onda su bili prinuđeni da dnevne potrebe koje imaju praktično svedu na minimum. Znači, nema pune šerpe, nego dvije trećine šerpe kada je ručak u pitanju. Građani su bili primorani i iznenađeni svim ovim”, slikovito objašnjava Šešlija, prema čijim prognozama, neizvjesnost tek predstoji.

“Sve ovo ima ‘dobru stranu’, jer će se građani morati privikavati na ove probleme i jer će, mislim, podaci za februar biti još porazniji nego za januar”, dodala je ona.

“Živ se čovjek na sve navikne”, glase stihovi jedne poznate pjesme, a koji se, čini se, i te kako mogu dovesti u vezu sa ekonomskom situacijom i poskupljenjima.

Ali, ni stalno prilagođavanje situaciji, kažu potrošači, ne može biti dobro.

“Mislim da će u datom momentu biti i previše te prilagodljivosti. Jer, u ovom momentu, mi možemo negdje biti i polugladni, ali u ovakvoj situaciji, ako se nastavi ovakav trend rasta cijena osnovnih prehrambenih proizvoda, plašim se da će to sa jedne strane dovesti do zdravstvenih problema, posljedica, a sa druge do velikog odliva mlađeg svijeta, jer će biti prinuđeni da iz BiH idu i oni koji to ne žele”, zaključila je Šešlija.

Društvo

Da li kiša uvijek pada 1. maja? Evo šta kažu statistike i PROGNOZA ZA SUTRA

Ove godine za 1. maj se očekuje toplo i promenljivo oblačno vreme uz sunčane periode u prvom dijelu dana, a kiša će padati ponegde na jugu i zapadu.

Kasnije popodne i uveče povremena kiša i pljuskovi sa grmljavinom će se postepeno širiti ka sJeveru i istoku. Minimalna temperatura vazduha od 9° do 14° stepeni, a u višim predelima od 5°S. Maksimalna temperatura vazduha od 19°S na jugozapadu do 27°C na severoistoku, u višim predjelima od 15° stepeni.

Kiša pada svake druge godine za 1. maj
Tokom poslednjih 20 godina, kiša je u Banjaluci za 1. maj padala tokom 11 godina, objavio je RHMZ.

Prethodne dvije godine bilo je toplo i sunčano u prvom delu dana, a prolazna kiša i pljuskovi javljali su se tokom popodneva i večeri.

Najtoplije je bilo 2012. i 2013. uz maksimalnu temperaturu malo iznad 30 stepeni, a najhladnije 2016. godine uz maksimalnu temperaturu od samo 12 stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

VIŠE OD 120 RADNIKA OSTALO BEZ POSLA u Tesliću jer firma NIJE UPLAĆIVALA poreze i doprinose

Sredinom ovog mjeseca 123 radnika firme “Verdi” u Tesliću ostalo je bez posla jer je poslodavac iz Njemačke raskinuo poslovno-tehnički ugovor sa fabrikom zbog nerednove uplate poreza i doprinosa.

Riječ je o fabrici iz sektora tekstilne industrije, otkrio je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, na današnjoj pres konferenciji u Banjaluci.

“Poslodavac iz Njemačke raskinuo je poslovno tehnički ugovor sa fabrikom jer nisu isplaćivali redovno pune plate sa porezima i doprinosima. Radi se na tome da neko iz menadžmenta, ne isti vlasnik, otvori novu fabriku na drugom mjestu kako bi se radnici ponovo zaposlili i već se odmaklo u toj namjeri. Nadamo se da će se firma vratiti i naše kolege dobiti posao”, kaže Ružičić.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE SIMEON PERSIJSKI: Izveden je na gubilište sa 1.000 hrišćana

SPC i njeni vjernici slave sveštenomučenika Simeona Persijskog.

Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vjernici danas slave sveštenomučenika Simeona Persijskog.

Prepodobni Simeon Persijski je bio persijski episkop u 4. vijeku. Za vrijeme vladavine cara Savorija, ili Sapora, Simeon je mučen za Hrista sa dva svoja prezvitera, Avdelajem i Ananijom. Prije njih poginuo je i carev evnuh Ustazan, koji se najprije odrekao Hrista, a poslije, dirnut ukorom svetog Simeona, ponovo ispovijedio pred carem vjeru u Hrista.

Na gubilište je sa Simeonom izvedeno još oko 1000 hrišćana. Simeon se izmakao da bi bio posljednji posječen i da bi mogao hrabriti hrišćane do kraja, da se nijedan ne pokoleba. Kada je prezviter Ananija stavio glavu na panj, uzdrhtao je cijelim tijelom. A carev pristav, Fusik, koji je bio potajni hrišćanin, počeo je hrabriti Ananiju govoreći: “ne boj se starče, zatvori oči, i budi mužestven, da bi sagledao svjetlost božansku!” Čim je to rekao pozvan je kao hrišćanin i caru optužen.

Car je i njega stavio na muke, a tako isto i ćerku njegovu, djevicu Askitreju. Na kraju je i sveti Simeon posječen. Iduće godine na Veliki Petak je ubijen za Hrista i carev omiljeni evnuh Azat i sa njim hiljadu drugih vjernika. Tada se car sažalio svoga evnuha, i obustavio dalje ubijanje hrišćana. Sveštenomučenik Simeon je ubijen 341. ili 344. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno