Connect with us

Svijet

NAMA JE PAS KAO HRANA NEZAMISLIV, a Južna Koreja RAZMATRA njihovu zabranu u ishrani!

Južna Koreja želi da zabrani upotrebu psećeg mesa u ishrani i da tako stavi tačku na polemike oko drevnog običaja, a zbog rastuće svijesti o pravima životinja, saopštio je Ju Eui-dong, šef vladajuća partije Narodna moć.

Korejska praksa jedenja pasa izazvala je kritike u inostranstvu zbog svoje okrutnosti, ali se broj kritičara i u Južnoj Koreji povećava, posebno među mlađim generacijama, prenosi Rojters.

“Vrijeme je da se stane na kraj društvenim sukobima i polemikama oko konzumiranja psećeg mesa i kroz poseban akt da se to okonča”, rekao je Ju Eui-dong, na sastanku sa vladinim zvaničnicima i aktivistima za prava životinja.

On je rekao da bi vlada i njegova poziciona partija trebalo da predstave zakon ove godine kojim bi se zabrana sprovela, dodajući da bi sa očekivanom dvostranačkom podrškom, prijedlog zakona trebalo da prođe kroz parlament.

Južnokorejski ministar poljoprivrede Čung Hvang-keun rekao je na sastanku da će vlada zabranu brzo implementirati i pružiti najveću moguću podršku onima koji rade u industriji psećeg mesa.

Prijedlog zabrane uključivaće trogodišnji grejs period i finansijsku podršku preduzećima.

Prethodni prijedlozi zakona protiv upotrebe psećeg mesa u ishrani ranije nisu prolazili zbog protesta zaposlenih u toj industriji, ali i zabrinutosti oko sredstava za život farmera i vlasnika restorana.

Najavljenu zabranu pozdravil su grupe koje se zalažu za prava životinja.

“Ovo je ostvarenje sna za sve nas koji smo se zalagali da se ta okrutnost završi”, navedeno je u saopštenju organizacije Humane Society International.

Prva dama Kim Keon Hi bila je glasnogovornik kritičara ishrane psećim mesom, i zajednosa svojim mužem, južnokorejskim predsjednikom Junom Sukom Jeolom usvajala pse lutalice.

Jedenje psećeg mesa bila je prastara praksa korejskog poluostrva i smatra se načinom da se pobijedi ljetnja vrućina. Ali danas je to mnogo manje uobičajeno, mada je i dalje jedu neki stariji ljudi i služe u određenim restoranima.

Prema vladinim podacimi, u Južnoj Koreji postoji 1.150 farmi za uzgoj pasa, 34 klanice, 219 distributivnih preduzeća i oko 1.600 restorana koji služe hranu sa psećim mesom.

Anketa Galupa sprovedena prošle godine u Južnoj Koreji pokazala je da se 64 odsto ispitanika protivi upotrebi psećeg mesa, dok je samo 8 odsto ispitanika reklo je da je konzumiralo pseće meso u protekloj godini, za 27 odsto manje nego u 2015. godini.

Svijet

NIJE SAMO LIJEPA, NEGO I TALENTOVANA! Kako pjeva supruga Si Đinpinga

Mnogo prije nego što se udala za najmoćnijeg čovjeka Kine, Peng Lijuan je već znala kakvog muža traži. U tom trenutku bila je poznatija od političara koji je danas jedan od najmoćnijih na planeti.

Prva dama Kine, Peng Lijuan po mnogo čemu je drugačija od svojih prethodnica. Smjerna, simpatična, ali i odlična u javnom nastupu ona je popularna i voljena u svojoj zemlji i poštovana svuda u svijetu.

Prije nego što se udala za Si Đinpinga, u intervjuu 1999. za tok šou u Hong Kongu, tada poznata pjevačica rekla je da želi muškarca koji je “uspješan, ambiciozan i šef u vezi”.

Nakon što je Si izabran za lidera Komunističke partije Kine 2013. i imenovan za predsjednika Kine sljedeće godine, Peng je postala prva dama zemlje.

Ona mu je pratnja na međunarodnim konferencijama i diplomatskim posjetama, a mediji navode da je njen suprug uspješan i popularan velikim dijelom i zahvaljujući njoj i njenoj harizmi i popularnosti koju uvažava među svojim narodom.

Ko je Peng Lijuan
Jedna je od najomiljenijih pjevačica u Kini. Rođena je 1962. godine iz potiče iz porodice umjetnika u provinciji Šandong.

Njena majka je bila poznata kineska klasična operska glumica.

Tokom karijere, 1984. pridružila se Muzičkom bendu Narodne oslobodilačke armije o 2009. godine postajući vojni general-major.

Nastavi čitati

Svijet

ZAJEDNIČKIM SNAGAMA! Rusi i Kinezi namjeravaju da grade NUKLEARNU ELEKTRANU NA MJESECU

“Roskosmos” planira da instalira nuklearnu elektranu na Mjesecu u zajedničkom projektu lunarne stanice sa Kinom, kako bi prevladali efekat dugotrajne “Mjesečeve noći”.

Generalni direktor “Roskosmosa” Jurij Borisov otkrio je ruske planove za isporuku i instaliranje nuklearne elektrane na površini Mjeseca između 2033. i 2035. godine, u saradnji sa kineskim partnerima.

Rusko-kineska naučna lunarna stanica, predviđena za razvoj od 2025. do 2035. godine, obuhvatiće više modula za produženi rad bez posade, ali i za eventualno ljudsko stanovanje.

Kako prenose RIA Novosti, Borisov objašnjava da je potrebno stvoriti kompaktan, pouzdan, dugoročan i trajan izvor nuklearne energije na Mjesecu.

Plan je razrađen uzimajući u obzir nemogućnost solarnih ploča da proizvedu dovoljno energije za 14-dnevnu lunarnu noć.

Projekt ima za cilj da uspostavi sveobuhvatnu istraživačku infrastrukturu na površini Mjeseca i u njegovoj orbiti.

To uključuje eksperimentalne i istraživačke alate za razne naučne poduhvate, kao što su posmatranja Mjeseca, temeljni istraživački eksperimenti i multidisciplinarne studije.

Borisov ističe višestruku prirodu projekta, naglašavajući njegovu važnost za unapređenje naučnog istraživanja.

Nastavi čitati

Svijet

AMERIKANCI NAPOKON PRIZNALI “Uzalud smo uništili IRAK, Sadan NIJE IMAO oružje za masovno uništenje”

Američki predsjednik Džo Bajden priznao je da su SAD i saveznici uzalud uništili Irak i naveo da Sadam Hudsein nije imao oružje za masovo uništenje.

Bajden je rekao da Irak nije imao “nuklerano naoružanje”.
Ovom izjavom izazvao je dvostruki efekat – “potpisao” je ne samo da su SAD i njeni NATO sateliti bez razloga uništili čitavu državu, uključujući njene legitimne vlasti i stotine hiljada civila, već i da ne zna (ili da je zaboravio) da se nije radilo o nuklearnom oružju.
Mediji podsjećaju da je američki državni sekretar Kolin Pauel, demonstrirajući epruvetu sa “bijelim prahom” u Savjetu bezbednosti UN, svojevremeno tvrdio je da u Iraku postoji hemijsko i biološko oružje.

To je bio okidač za intervenciju NATO u jednoj suverenoj zemlji. Ali, nikakvo hemijsko oružje nikada nije pronađeno u Iraku.

Bajden je tokom razgovora sa izraelskim premijerom Benjminom Netanjahuom priznao da su izjave o posjedovanju oružja za masovno uništenje (koje on naziva “nukleranim”) u Iraku bile pogrešne i nakon toga pozvao Netanijahua da “ne čini pogrešne radnje” u Rafi, na palestinskim teritorijama.
“Nije bilo smisla verovati da Irak ima nuklearno oružje. Ne morate da pravite greške kao što smo mi napravili”, poručio je Bajden.

Kako navodi TV “Front”, razlog Bajdenovog priznanja je njegov veoma loš rejting u SAD pred novembarske predsjedničke izbore.

Samo u posljednjih nekoliko dana, rejting Bajdena među biračima mlađim od 25 godina pao je za najmanje devet odsto, a američka podrška akcijema Izraela u Gazi jedan su od razloga daljeg pada popularnosti sadašnjeg šefa Bijele kuće.

Nastavi čitati

Aktuelno