Connect with us

Region

PRIJETI MU 12 GODINA ROBIJE: Otac od dječaka ubice u pritvoru tražio notara da prepiše imovinu, a preko advokata DAO ŠOK IZJAVU

Bliži se suđenje Vladimiru Kecmanoviću i njegovoj supruzi Miljani Kecmanović, roditeljima dječaka ubice koji je ubio devetoro djece i čuvara škole 3. maja u OŠ “Vladislav Ribnikar” na Vračaru.

jegov otac je uhapšen istog dana, a zatim je iz pritvora pokušavao da svoju imovinu prepiše na drugoga, negirao je krivicu, a na kraju su njegovi advokati sazvali konferenciju na kojoj su prenijeli uznemirujuću poruku u kojoj Kecmanović poručuje: “Ako treba da me streljaju nije problem, samo neka mi porodicu ostave na miru”.

Potvrđena je optužnica protiv roditelja dječaka ubice, koju je Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo 10. oktobra, a njom su obuhvaćeni i predsjednik streljane i instruktor, prenosi Blic.

Ono što je iznenadilo javnost jeste da je optužnicom obuhvaćena i majka dječaka ubice, jer do sada o njoj nije bilo poznato toliko detalja.

Sa druge strane, Vladimir Kecmanović je od trenutka masakra u OŠ “Vladislav Ribnikar” bio u žiži javnosti.

Dok su roditelji u strahu čekali ispred škole tog 3. maja i tražili svoju djecu, čekali bilo koju novu informaciju, na drugom mjestu se odvijalo hapšenje Vladimira Kecmanovića.

Sa lisicama na rukama, skrivajući lice, sproveden je iz zgrade u kojoj je živio sa porodicom i ušao je u policijsku patrolu. Od tada se nalazi u pritvoru.

Negira krivicu
Ubrzo nakon hapšenja Vladimir Kecmanović je pred tužiocem negirao krivicu i iznio je svoju odbranu.

On se tereti za krivično djelo teška djela protiv opšte sigurnosti, to jest da oružje nije držao obezbeđeno u skladu sa propisima, kao i da je obučavao svog sina da rukuje oružjem.

Više javno tužilaštvo u Beogradu je 10. oktobra saopštilo da je podignuta optužnica, a okrivljeni i odbrana nisu dostavili odgovor na istu.

Umjesto toga, organizovana je konferencija za medije na kojoj su govorili advokati porodice Kecmanović.

Oni su tako za optuženje supruge Vladimira Kecmanovića, a majke dječaka ubice, rekli da to za njih “nije iznenađenje” i prenijeli jezivu poruku Vladimira Kecmanovića.

– To je bio način da se izvrši pritisak na oca. On (Vladimir Kecmanović) je sporazum apsolutno odbio, smatra da nije kriv u ovom postupku. Rekao je: “Ako treba da me streljaju nije problem, samo neka mi porodicu ostave na miru”. Dakle, braniće se pred sudom – prenio je advokat Borivoje Borović.

Šta se nalazi u optužnici protiv oca?
Kako je Nenad Stefanović, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, rekao na konferenciji za medije, postoji opravdana sumnja da je okrivljeni Vladimir Kecmanović u periodu od godinu dana pre tragedije u OŠ “Vladislav Ribnikar” obučavao svog sina od 13 godina da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem, kao i pripadajućom municijom, te da gađa u mete u obliku koncentričnih krugova i silueta ljudi, da puni okvir, zatim kako da stoji i diše prilikom korišćenja vatrenog oružja.

– On ga je u tri navrata vodio u Streljački klub “Partizan Practical Shooting” i jednom u otvoreni prostoru u Etno selo “Gostoljublje” u Mionici uprkos činjenici da takva aktivnost i obuka ne odgovaraju uzrastu njegovog sina – rekao je Stefanović.

Takođe, sumnja se da je okrivljeni postupio suprotno odredbama Zakona o oružju i municiji i Pravilnika o prostorno-tehničkim uslovima za bezbjedno smještanje i čuvanje oružja, jer nije obezbjedio uslove za bezbjedan smeštaj oružja i municije, odnosno držao je predmetno vatreno oružje sa pripadajućih šest okvira i pripadajućom municijom umesto u metalnom sefu sa ključem.

Vladimir Kecmanović je oružje držao u dva plastična kofera koja služe za prenošenje oružja, a ne za njihovo bezbedno smještanje i čuvanje. Koferi su se nalazili u jednom rancu crne boje, tako što su oružje i pripadajući okviri bili upakovani u jednom plastičnom koferu sa katancem i šifrom, a pripadajuća municija u drugom plastičnom koferu bez katanca.

– U istrazi je utvrđeno da je okrivljeni držao neobezbeđeno oružje u koferima za transport oružja i municije, umjesto u sefu koji se nalazio pričvršćen za zid u ormaru u hodniku, a koji je prethodno okrivljeni nabavio radi ostvarivanja uslova za bezbjedan smještaj i čuvanje oružja u cilju dobijanja odobrenja nadležnog organa za za nabavljanje i držanje vatrenog oružja – rekao je glavni javni tužilac.

Okrivljeni je tako omogućio djetetu da dođe u posjed dva pištolja, za koja ga je prethodno obučavao da puca u streljačkom klubu, i to pištolja marki “Češka zbrojevka” i “Ruger”, za čije nabavljanje i držanje je on posjedovao odobrenje nadležnog organa.

Dva dana nije primjetio da nema oružja?!
Sin okrivljenog je, kako se sumnja, došao u posed neadekvatno obezbijeđenog oružja dana 1. maja 2023. godine, kada je napunio šest pripadajućih okvira sa municijom za pištolje “Češka zbrojevka” i “Ruger” sa ukupno 92 metka i stavio ih kod sebe, a zatim ih 3. maja prebacio u svoj ranac i poneo sa sobom u OŠ “Vladislav Ribnikar”, koju je pohađao.

Kod dječaka ubice oružje je bilo čak dva dana, a da otac nije primetio da pištolji nisu na svom mjestu.

– Ušavši u prizemlje škole, dječak je najprije pucao u radnika obezbjeđenja, a zatim je pucao u dve učenice koje su sedele za stolom za dežurstvo, kao i još jednu učenicu koja se nalazila ispred klavira – podsjetio je tužilac Stefanović.

Potom je hodnikom otišao do kabineta istorije, u kojem su se na času nalazili nastavnica istorije, student istorije na praksi, kao i 23 oštećena maloljetna učenika odjeljenja VII/2 u koje je ispalio ukupno 45 projektila.

Tu je lišio života šestoro djece i ranio petoro djece, kao i nastavnicu istorije.

Tužilaštvo je predložilo da se Vladimir Kecmanović oglasi krivim i osudi na maksimalnu kaznu zatvora u trajanju od 12 godina.

Zabranjeno raspolaganje imovinom
Ocu i majci dječaka ubice je privremeno zabranjeno da raspolažu nekretninama i novcem. Ovo je, po predlogu porodica ubijenih u OŠ “Vladislav Ribnikar” usvojio Viši sud u Beogradu. Ipak, ovo je samo privremeno riješenje, koje za cilj ima da “obezbedi” sredstva kojima bi se isplatila naknada štete porodicama oštećenih, za smrt njihovih najbližih.

Zatim, 7. jula je ocu, takođe na prijedlog oštećenih, doneta privremena mjera zabrane raspolaganja novcem. Ovo je učinjeno da bi bilo moguće da se obezbjede njihovi zahtjevi.

U pitanju nije sav novac oca dečaka ubice, već samo iznos koji je potreban za imovinsko pravni zahtjev, kako bi bilo obezbjeđeno da će on moći da isplati štetu porodicama stradalih.

Prije nego što je donijeto ovo riješenje suda, Vladimir Kecmanović je iz pritvora tražio notara, a sa slobode je to radila i Miljana Kecmanović. Pokušavali su da svoju imovinu prenesu na druge članove porodice, pretpostavlja se kako bi je “zaštitili”.

U međuvremenu, 4 člana jedne porodice i 27 članova drugih porodica ubijenih u Ribnikaru podnijeli su tužbe protiv roditelja dječaka ubice i protiv njih je započeo parnični postupak.

Porodice traže naknadu nematerijalne štete, a u jednom parničnom postupku u kojoj je tužbu podnijelo 27 članova porodica zakazana su ročišta za decembar, kada će započeti saslušanje porodica ubijene djece i čuvara škole Dragana Vlahovića.

Uncategorized

PRAVDA NAKON DECENIJA ŠUTNJE! Hrvatska izgubila spor zbog nestalih beba iz porodilišta devedesetih

Hrvatske vlasti nisu dovoljno dobro istražile slučajeve nestanka beba iz porodilišta u Slavoniji tokom 1990, 1993. i 1994. godine, pa je Hrvatska zbog toga na Evropskom sudu za ljudska prava kažnjena zbog kršenja prava na porodični život tri majke.

Svakoj od njih, država će morati da plati i 2.000 evra odštete, te nadoknaditi sudske troškove koje su imale do sada. Pred Evropskim sudom za ljudska prava zastupala ih je zagrebački advokat Antonija Galić Kondža, prenosi N1.

U porodilištima su majkama govorili da su njihove bebe iznenada umrle nakon poroda. No, žene nikada nisu vidjele tijela svoje dječice, niti im je objašnjeno što se zaista dogodilo. Zato su posumnjale da su novorođenčad oteta i data na nezakonito usvajanje.

Iako su prije par godina podnijele prijave i tražile od nadležnog državnog tužilaštva u Vukovaru da provede istragu, nakon nekoliko mjeseci sve je odbačeno uz obrazloženje da je nastupila zastara. Majke se nisu predavale, te su sada i dokazale da hrvatski istražioci nisu napravili dovoljno kako bi utvrdili sudbinu njihove djece.

Detalji tužbe protiv Hrvatske

U tužbi su opisale kako su nakon poroda uspjele vidjeti svoje bebice i uzeti ih u naručje, da bi im naknadno radnici bolnice rekli da su se djeca naglo razboljela i preminula. Prema navodima iz tužbe, bebe koje su bile rođene 1990. i 1993. iz vukovarske bolnice prebačene su u Novi Sad gdje su navodno umrle, dok je dijete koje je bilo rođeno 1994, prema tvrdnjama osoblja, preminulo u bolnici u Vukovaru.

Godinama kasnije, tačnije 2019. dvije mame vidjele su dokumentarac “Nestale bebe” koji je govorio o nestaloj novorođenčadi u Srbiji. Pomislile su da je možda ista sudbina, odnosno nezakonito usvajanje, snašla i njihove bebe. Kontaktirale su bolnice u Vukovaru i Novom Sadu, tražeći dokumentaciju o porodima i smrti svoje djece. Na kraju su podnijele i krivičnr prijave zbog sumnje da su im djecu oteli radnici vukovarske i novosadske bolnice. Ipak, početkom 2022. prijave su odbačene jer je nastupila zastara.

Kako se država pravdala?

Zastarom je zastupnica Hrvatske pred Evropskim sudom za ljudska prava Štefica Stažnik odgovarala na tužbu protiv države. Naprosto, kaže, država zbog zastare kaznenog progona nije mogla učiniti ništa. Osim toga, hrvatske vlasti nisu imale kontrolu nad bolnicom u ono vrijeme, pa stoga nema ni odgovornosti Republike Hrvatske.

Ipak, Evropski sud za ljudska prava primijetio je da se državno tužilaštvo iz Vukovara niti u jednom trenutku nije pozvalo na činjenicu da nije nadležno za ovaj slučaj, već da bi se radilo o nadležnosti Republike Srbije, prenosi N1.

Šta je utvrdio Evropski sud?

Sud je rekonstruisao da na zahtjeve ove tri mame za informacijama o sudbini njihove djece uglavnom od hrvatskih institucija dobijale samo medicinsku i matičnu dokumentaciju. Kada su one ukazale na nedostatke i nedosljednosti u tim dokumentima i zatražile ekshumaciju, DNK testove i ispitivanje medicinskog osoblja te službenika matične službe, vlasti nisu preduzele ništa ni u jednom od ovih slučajeva.

Doduše, prvotno je vukovarske policija provjeravala je li ekshumacija moguća i zna li se na kojem je groblju dijete sahranjeno, te čuva li vukovarska bolnica baze podataka o tkivima uzetim za potrebe obdukcije. Nakon toga nije više preduzeto ništa, zbog čega je Evropski sud za ljudska prava zaključio da je majkama koje nisu saznale sudbinu svojih beba Republika Hrvatska povrijedila pravo na porodični život koji garantuje Konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

“Hrvatska mora napraviti mehanizme uz pomoć kojih će se utvrditi sudbina beba koje su navodno otete iz rodilišta tokom 1980-ih i ranih 1990-ih”, poručio je sud.

 

Nastavi čitati

Region

PRIČA KOJA GRIJE SRCE! Dječak iz Srbije izgubio medvjedića, ALI GA JE PRONAŠAO NIKŠA IZ ZAGREBA

Zagreb je ovih dana “ugostio” jednu priču koja je oduševila društvene mreže. Priča je počela u Beogradu, odakle je Marina, majka dječaka Luke, poslala apel preko društvene mreže X.

Luka, dječak s Downovim sindromom, izgubio je svog omiljenog prijatelja, smeđeg medvjedića starog 13 godina, na parkingu u Zagrebu.

“Molim vas, provjerite je li medo još tamo. Prolazit ćemo kroz Zagreb za par mjeseci”, napisala je Marina.

Iskrena molba brzo je pronašla put do srca ljudi, ali i do čovjeka koji će postati junak ove priče. Nikša Barlović, hrvatski televizijski producent, nije čekao ni trenutka. Pronašao je medvjedića i, umjesto da ga samo vrati vlasnicima, odlučio ga je – oživjeti.

Smeđi medvjedić dobio je pažnju kakvu nisu imali ni neki kandidati na izborima: bio je na glasanju, obišao je televizijske studio i postao glavna zvijezda Nikšine smjene. Svaki njegov korak Nikša je dokumentovao na društvenim mrežama.

Marina nije mogla sakriti emocije kad je čula da je medvjedić pronađen.

“Ljudi moji, nije prošlo ni sat vremena od moje molbe, zahvaljujući divnom Nikši Barloviću iz Zagreba, Braun Bär je pronađen! Hvala svima vama na ogromnoj pomoći i dijeljenju, definitivno imam najbolju lajnu na svijetu!!! P. S. Ne mogu vam pokazati Lolin osmijeh, ali da znate da su nam suze krenule”, napisala je.

Nastavi čitati

Region

ANA BRNABIĆ sutra podnosi 100 potpisa poslanika za referendum o POVJERENJU ALEKSANDRU VUČIĆU!

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić podneće sutra 100 potpisa poslanika vladajuće većine za održavanje savetodavnog referenduma o poverenju predsedniku Aleksandru Vučiću, potvrđeno je Tanjugu.
Brnabić će sutra tim povodom zajedno sa šefom poslaničke grupe SNS Milenkom Jovanovim održati konferenciju za novinare.

(Tanjug)

Nastavi čitati

Aktuelno