Connect with us

Hronika

REZULTATI AKCIJE “KLASTER”: Evo koliko diploma je poništeno, i koji su FAKULTETI ZATVORENI

Ukupno 167 diploma na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj je poništeno, a dvije visoke škole su zatvorene nakon akcije “Klaster”.

Ovaj podatak otkrio je ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir u pismenom odgovoru na pitanje poslanika šta je urađeno poslije akcije “Klaster”.

– Postupajući po našem zahtjevu, Prosvjetna inspekcija je obavila niz inspekcijskih kontrola kojima je obuhvaćen veliki broj VŠU (čak i one koje nisu obuhvaćene akcijom „Кlaster“) i koje su rezultovale izricanjem više mjera – poništavanje upisa studenata, poništavanje ispita, nalog za ispravljanje velikog broja nepravilnosti u vođenju dokumentacije, poništavanje visokoškolskih isprava – diploma (ukupno 167) te nalaganje drugih mjera i izricanje prekršajnih naloga – precizan je odgovor ministra Budimira.

Na neka od rješenja Prosvjetne inspekcije, visokoškolske ustanove su izjavile žalbu koju je Ministarstvo kao drugostepeni organ, odbilo, te potvrdilo rješenja Inspekcije, čime su, kako kažu, dali punu podršku daljem radu inspekcijskih organa.

– Nakon nastavka i okončanja postupka akreditacije od strane Agencije za visoko obrazovanje, u nekoliko slučajeva je i zabranjen rad VŠU (Visoka škola „Кoledž kozmetologije i estetike Banjaluka i Visoka škola za informatiku i ekonomiju Prijedor) .

Sve visokoškolske ustanove koje trenutno obavljaju djelatnost visokog obrazovanja u 2023/2024. godini su akreditovane i imaju dozvolu za rad. – S obzirom da je inspekcijska kontrola rada VŠU kontinuirana djelatnost, koja je podignuta na viši nivo u prethodnom periodu, u slučaju konstatovanja bilo kakvih nepravilnosti Ministarstvo daje podršku za izricanje najstrožijih mjera prema VŠU koje nezakonito posluju – dodaje Budimir.

Željko Budimir drži pres
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Na kraju, naglašavamo da akcija ”Кlaster” nije aktivnost ovog Ministarstva već organa krivičnog gonjenja i tužilaštava te da ne možemo uticati na dalji tok iste, no u svakom slučaju, i u interesu svih, nadamo se da će se akcija „Кlaster“ završiti u što skorijem roku, te da će javnost biti obavještena o rezultatima. Ovim putem izražavamo žaljenje zbog niskog nivoa kooperativnosti organa koji su pokrenuli ovu akciju sa našim Ministarstvom, jer su informacije koje su pribavljene ovom akcijom mogle da donesu mnogo više pozitivnih rezultata – dodaje ministat Budimir.

Akcija “Klaster”, u kojoj je uhapšeno 10 rektora univerziteta i saučesnika, jedan je od najznačajnijih predmeta koji se odnosi na borbu protiv korupcije u BiH – izjavio je glavni tužilac BiH Milanko Kajganić.

On je istakao da su utvrdili da je moguće na određenim univerzitetima steći zvanje doktora ili profesora u roku od pet dana, ali i da se diplome inženjera građevinarstva kupuju na benzinskim pumpama.

Akciju “Klaster” sprovela je SIPA po nalogu Tužilaštva BiH u februaru ove godine.

Hronika

OVO JE ZA SRČANI UDAR! Ljudima u Konjicu OTROVNICA UŠLA U STAN

U naselju Trešanica u Konjicu sinoć se odigrala prava drama kada je poskok usao u jedan od stanova, javlja portal NoviKonjic.com.

Zmija je ušla u jedan od stanova u ulici Civilnih žrtava rata, izazvavši paniku među stanarima.

Prema izjavama uznemirenih susjeda, zmija je neopaženo ušla kroz otvorena vrata u prizemlju i skrila se u namještaju, što je prestravilo vlasnicu i okolne stanare.

“Čula sam od druge komšinice da je prva vidjela zmiju, i obje smo odmah alarmirale vlasnicu stana,” ispričala je Zuhra Omerović, jedna od komšinica.

“Iako u blizini ima dosta mačaka, pomisao da je zmija unutra bila je užasna. Bez oklijevanja smo pozvale policiju i vatrogasce.”

Nekoliko minuta nakon poziva, stigli su s vatrogasci vozilom, a dva prisebna vatrogasca ušla su u stan.

Uz profesionalan pristup i spretne manevre, ubrzo su locirali i uhvatili zmiju.

Utvrđeno je da se radi o otrovnom poskoku.

“Vatrogasci su koristili zaštitne rukavice i sprej, i zaista su majstorski uhvatili zmiju. Stavili su je u flašu i odnijeli,” dodala je Omerović, naglašavajući da se sličan događaj nikada ranije nije zbio u njihovoj ulici.

Unatoč pretrpljenom strahu, zahvaljujući brzoj i efikasnoj intervenciji konjičkih vatrogasaca, ova neobična situacija je sretno okončana.

Stanovnici naselja Trešanica izrazili su svoju zahvalnost vatrogascima na njihovoj profesionalnosti i hrabrosti.

(NoviKonjic)

Nastavi čitati

Hronika

KAKVA BRUKA! Banjalučanin izašao iz zatvora na dopust OPLJAČKAO MANASTIR LIPLJE

Banjalučani Bojan Malešević (37) i Boro Klepić (33) osumnjičeni su da su provalili u manastir Liplje kod Teslića iz kojeg su ukrali oko 500 maraka, a jedan od njih bio je na zatvorskom dopustu saznaju “Nezavisne novine”.

Naime, krađa je počinjena 17. aprila a policija je sa provalom dovela u vezu dvojac koji je inače dobro poznat po imovinskim krivičnima djelima.

Prema nezvaničnim informacijama, jedan od osumnjičenih je upravo zbog krađa bio na izdržavanju zatvorske kazne u Banjaluci, tačnije na dopustu kada je kako se sumnja počinio novu krađu.

“Policijski službenici PS Teslić podnijeli su prijavu Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju protiv B.M. i B.K. zbog sumnje da su počinili krivično djelo teške krađe. Obojica se sumnjiče da su, u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi, 17. aprila provalili u vjerski objekat na području opštine Teslić iz kojeg su ukrali oko 500 KM”, saopšteno je iz PU Doboj.

Ovo nije prvi put da su ovi stari policijski znanci osumnjičeni za pljačke crkvi jer su obojici i ranije na meti bili vjerski objetki.

Malešević je hapšen u okviru akcije “Oktopod” zbog sumnje u razbojništvo i pet teških krađa.

Kako smo ranije pisali, sumnjičili su ga da je sa jednom osobom 6. marta uz prijetnju pištoljem oteo novac od radnice apoteke u Banjaluci, te da su u periodu od 19. februara do 25.marta na području Banjaluke i Laktaša nasilno ušli u dvije pravoslavne crkve i tri kuće, te pokrali novac i više različitih predmeta.

Klepić je, takođe, hapšen je zbog razbojništva, a, između ostalog, 2020. godine hapšen je zbog sumnje da je opljačkao kladionicu u Bulevaru vojvode Stepe Stepanovića u Banjaluci.
Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

DRAMA U PRIJEDORU! Nastavljen pretres za pronevjeru u rukometnom klubu

Saslušanjem trojice svjedoka danas je u Osnovnom sudu u Prijedoru nastavljen glavni pretres u postupku protiv Elvisa Marčetića i Darka Gligorevića optuženih za pronevjeru oko 850.000 KM u Rukometnom klubu /RK/ “Veterani” Prijedor.

Svjedok Nikola Hinić rekao je da je jedan osnivača RK “Veterani”, koji je registrovan u banjalučkom sudu u aprilu 2005. godine, kao i da je obavljao funkciju predsjednika Upravnog odbora sa kojem je smijenjen nakon dva mjeseca, te izbačen iz Kluba.

“Pojedini ljudi nisu bili zadovoljni mojim radom”, rekao je Hinić i dodao da u to vrijeme nije bilo ugovora o sponzorstvima i da se Klub finansirao članarinama i manjim donacijama u iznosima od 50, 100 ili 200 KM.

Svjedok Mario Davidović rekao je da je bio član Kluba i igrač, a nikad u organima upravljanja, da su se odluke donosile na neformalnim sastancima nakon treninga ili rekreacija u Sportskoj dvorani “Mladost” i u njegovom ugostiteljskom objektu.

On je naveo da nije imao uvid u račun Kluba, ali da je čuo da je novac sa računa prebacivan na račun RK “Prijedor”, jer je njihov bio blokiran, kao i da je iz budžeta grada na ovaj način isplaćivan novac za RK “Prijedor”.

Za ugovore o sponzorstvima ovaj svjedok je ranije u fazi istrage u policiji rekao da je čuo kako je optuženi Gligorević rekao da je od “Drina osiguranja” Klub dobio 1.000 KM, te da smatra da su optuženi “više pomogli RK `Prijedor` nego sebi”.

Svjedok Aleksandar Milješić potvrdio je da su tačni navodi iz zapisnika o iskazu koji je dao u Policijskoj upravi Prijedor u oktobru 2019. godine da su ovlaštenje za raspolaganje računom RK “Veterani” imali Marčetić, Gligorević i Milan Tubin, te da je kod Marčetića bio pečat, jer je kod njega ovjeravao neke svoje zahtjeve za donacije.

Na današnjem ročištu pročitan je iskaz jednog od osnivača i prvog sekretara Kluba pokojnog Zorana Kaurina, koji je dat u Policijskoj upravi Prijedor, po kojem je smijenjenog Hinića na mjestu predsjednika Upravnog odbora naslijedio Aleksandar Miljuš i po kojem su 2008. godine deponovane potpise za raspolaganje računom Kluba dobili Marčetić, Gligorević i Tubin.

Za svjedoka Milana Tubina, koji je takođe trebalo da bude saslušan danas, sud je izdao naredbu za dovođenje na naredni pretres budući da je dostava poziva bila neuredna, odnosno da u dva navrata nije zatečen na adresi.

Naredno ročište zakazano je za 1. septembar i za tada je, osim Tubina, predviđeno saslušanje i svjedoka Mladenka Pećanca, Danka Jelića, Milorada Šućura i Duška Gavranovića.

Marčetić je optužen da je, kao predsjednik Skupštine Kluba, od 2009. do 23. januara 2018. godine, protivpravno prisvojio 763.985 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao i dva lica koja su bila ovlaštena za raspolaganje novcem, ovjeravao pečatom Kluba naloge za isplatu, podizao novac sa računa i nije evidentirao niti opravdao svrhe trošenja novca, već ga je zadržao.

Gligorević je, kao jedno od lica ovlaštenih za raspolaganje novcem sa klupskog žiro računa, optužen da je od 2010. do 2016. godine protivpravno prisvojio 80.470 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao još dva lica koja su takođe bila ovlaštena za raspolaganje novcem, a nije evidentirao niti opravdao svrhe u koje je novac potrošen, već ga je zadržao.

Nastavi čitati

Aktuelno