Connect with us

Hronika

ČEKA SE PRESUDA U PREDMETU “KLASTER”: Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz BiH

To bi na današnjoj sjednici trebala potvrditi Vlada Crne Gore

Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih visokoškolskih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”, u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.

To bi na današnjoj sjednici trebala potvrditi Vlada Crne Gore, prenosi Fena.

Prema neslužbenim informacijama “Vijesti”, nakon današnje sjednice, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obustaviće postupke i staviti sa strane sve zahtjeve za priznavanje obrazovnih isprava koje su u prethodnom razdoblju stigle s Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banja Luke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.

Nema priznavanja dok se ne završi sudski proces

Neće biti priznate ni diplome koje budu pristizale sa istih ustanova sve dok se ne okonča sudski proces.

“Nakon odluke bh. pravosudnih organa, nadležni resor će se odrediti prema tome ima li razloga da se eventualne diplome crnogorskih državljana s ovih bh. ustanova na dalje postupanje proslijede tužilaštvima”, kazao je jedan od sagovornika “Vijesti” iz vrha izvršne vlasti.

Vlada Crne Gore je još sredinom jula zadužila Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da uputi zamolnice pravosudnim organima Bosne i Hercegovine i pribavi podatke o ustanovama koje su obuhvaćene istragom Tužilaštva i SIPA-e.

Nostrifikacija diploma

Na kraju prošle godine Ministarstvo prosvjete Crne Gore saopštilo je da je podnijeto 4.800 zahtjeva za nostrifikaciju diploma, a da se uglavnom radi o obrazovnim ispravama stečenim u Srbiji, BiH, Rusiji, Turskoj, Ukrajini.

Pojasnili su da je u prethodnih nekoliko godina najviše diploma za priznavanje stizalo iz Srbije – oko 35 posto, dok je taj postotak znatno niži kad su u pitanju ustanove iz BiH – oko 11 odsto.

Podsjećamo, u predmetu “Klaster” potvrđena je optužnica protiv 15 osoba i šest visokoškolskih ustanova u BiH.

Hronika

ŠOK U ČEŠKOJ: Djevojčica rodila bebu, otkriveno da je otac njen brat!

Javnost u Češkoj šokirao je slučaj djevojčice (12) koja je prošle godine rodila dijete, a da niko u njenoj porodici ili okolini nije primijetio da je trudna.

Otac djeteta je njen šesnaestogodišnji brat, a cijeli je slučaj sada dobio i sudski epilog.

Trudnoća otkrivena tek na porodu

Djevojčica potiče iz sela u regiji Karlove Vari, nedaleko od njemačke granice. Prema medijskim izvještajima, ni porodica ni škola nisu prepoznali njene tjelesne promjene kao znakove trudnoće, a povećanje tjelesne težine očito su pripisivali drugim razlozima.

Istina je izišla na vidjelo tek početkom jula 2025. godine, kada je dvanaestogodišnjakinja zbog jakih bolova hitno prevezena u bolnicu.

Ondje se ispostavilo da su bolovi zapravo bili trudovi.

Zlostavljanje u dječijoj sobi

Nakon poroda pokrenuta je istraga kako bi se utvrdile sve okolnosti slučaja. Novorođenče je predano hraniteljskoj porodici.

Tokom ispitivanja djevojčica je otkrila da je otac djeteta njen brat, koji je tada imao 16 godina.

Navela je da ju je zlostavljao u zajedničkoj dječijoj sobi u porodičnoj kući. Policija je naložila DNK analizu, koja je, prema riječima istražitelja, potvrdila očinstvo mladića.

Uslovna kazna i odšteta

Slučaj je u međuvremenu dospio i na sud. Na Okružnom sudu u Plzenu brat je priznao da je u periodu od 15 godina više puta dodirivao sestru protiv njene volje.

Prema optužnici, silovanje se dogodilo u jesen 2024. godine. Državno tužilaštvo izvijestilo je da je mladić osuđen na trogodišnju uslovnu kaznu.

Uz to, naložena mu je obavezna seksualna terapija i isplata odštete žrtvi u protuvrijednosti od oko 12.500 evra.

“Prava katastrofa za porodicu”

Slučaj je izazvao veliku pažnju i u rodnom mjestu porodice. Gradonačelnik je za češke medije objasnio da brat i sestra potiču iz sređene familije.

“Za porodicu je to bila prava katastrofa. Jako su se teško nosili s time. Naravno, cijelo je mjesto odmah počelo pričati o tome”, izjavio je gradonačelnik, a navodi “Heute”.

Nastavi čitati

Hronika

POMORSKA DRAMA KOD SPLITA: Sudarili se jedrilica i katamaran, traga se za nestalima!

U Splitskim vratima u toku je velika operacija potrage i spasavanja nakon pomorske nesreće.

Prema prvim informacijama, do nesreće je došlo na području između Milne na Braču i otoka Šolte, gdje je nakon sudara potonula jedrilica na kojoj se nalazilo više osoba, javlja Dalmacija Danas.

Na mjesto događaja odmah su upućeni brodovi nadležnih službi. U akciji učestvuju dva broda Lučke kapetanije i brod Pomorske policije, uz veći broj drugih brodova koji pomažu u potrazi na moru.

Prema nezvaničnim informacijama, iz mora je dosad spašeno osam osoba, dok se za još dvije osobe intenzivno traga.

Tačan broj putnika na jedrilici i okolnosti koje su dovele do sudara za sada nisu poznati.

(Dalmacija Danas)

Nastavi čitati

Hronika

VELIKI BEZBJEDNOSNI SKANDAL: Na dark vebu osvanuli podaci 51.000 korisnika iz Srpske!

Po saznanju da su na dark vebu objavljeni podaci 51.000 korisnika usluga Agencije za agrarna plaćanja, Vlada Republike Srpske je o tome informisala Jedinicu za visokotehnološki kriminalitet MUP-a Republike Srpske, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

“Informacije koje su se pojavile na dark vebu nisu, kako se to tamo navodi, informacije sa oficijalnog sajta Vlade Republike Srpske”, dodali su iz Vlade Republike Srpske.

Radi se, kako su naglasili, o najgrubljoj zloupotrebi ličnih podataka, manipulaciji informacijama, čime se nanosi šteta ugledu Vlade Republike Srpske.

Šta je dark veb

“Mračni web” (engl. Dark Web) je dio u internet svijetu za koji nam je potreban poseban softver da bismo mu pristupili. Jednom kad uđemo u mračni veb, veb-stranicama i ostalim uslugama možemo pristupiti pretraživačem, baš kao i normalnom vebu.

Međutim, neke stranice su efikasno „skrivene” i ne mogu se naći putem pretraživača, već samo ako znamo IP adresu stranice. Takođe, u ovom digitalnom prostoru razvijaju se posebna tržišta – „tržišta mračne mreže”, koja se uglavnom bave ilegalnom aktivnošću, drogama i oružjem na primjer.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno