Connect with us

Politika

VJERSKI SLUŽBENICI ZVECKAJU ORUŽJEM! Nešić reagovao “Strašno je da se djeca obučavaju streljaštvu”

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je da vjerski službenici Nezim Halilović i Harun Hodžić šire mržnju porukama u kojima zveckaju oružjem, te ocijenio da je u BiH jedino odgovorno pozvati na njenu demilitarizaciju.

– Strašno je da vjerski službenici Nezim Halilović i Harun Hodžić šire poruke mržnje, pozivaju da se djeca obučavaju streljaštvu i pripremaju za neke ratove. Od vjerskih službenika se prije svega očekuje da promovišu mir, toleranciju, poštovanje, ljubav, suživot, a ne da zveckaju oružjem – rekao je Nešić.

Nešić je istakao da djecu treba podsticati da se takmiče u matematici, književnosti, nauci, fudbalu, a ne da se obučavaju za ratove koji nisu stali u nekim ludim glavama.

Prema njegovim riječima, to je zabrinjavajuće i užasavajuće, da je u BiH prošlost istovremeno i sadašnjost.

Nešić je dodao da je dobio informaciju da je Halilović član Glavnog odbora SDA, a da je ovoj partiji blizak i Hodžić.

– Zato pozivam SDA da pokaže odgovornost i ogradi se od ovakvih stavova, da kažu da budućnost nije u oružju, nego u školama i naučno-tehnološkom razvoju. Dosta je u prošlom vijeku u ovoj zemlji bilo krvi, za sto narednih vijekova – istakao je Nešić.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara rekao je da se budućnost mora posvetiti obrazovanju djece, razvoju nauke i naučno-tehnološkom napretku.

U ovoj zemlji kojom vijekovima vladaju mržnja i stradanja, lako su se palili fitilji, kaže Nešić i dodaje da je jedino odgovorno pozivati na zabranu svake vrste oružja i naoružanja, na njenu demilitarizaciju.

– Strašno je čuti ovakve poruke od ljudi vjere. Takve poruke i takvo ponašanje prije svega treba da osude i odbace Bošnjaci i Islamska zajednica. Želim da vjerujem da oni ne dijele ove stavove i da i bošnjački narod želi da bude civilizovan evropski narod koji je spreman da gradi neku bolju budućnost – rekao je Nešić.

On je ukazao da se treba takmičiti ko ima više radnih mjesta, bolje plate i penzije, ko je napravio više puteva i auto-puteva, otvorio preduzeća, podigao standard, uradio nešto dobro, umjesto što se širi mržnja.

– Mržnja je uvijek znak slabosti onog ko mrzi i vrati mu se kao bumerang – rekao je Nešić za Srnu.

Imam Harun Hodžić, bivši pripadnik zloglasne 7. muslimanske brigade, rekao je na vjerskom predavanju u Nemili kod Zenice da svako dijete treba naučiti da koristi oružje, a od svake lovačke sekcije napraviti formaciju koja se spremna da se brani.

On je naveo i kako u lovačka udruženja treba dovesti penzionisane, demobilisane pripadnike Armije BiH.

Na tribini je govorio i Nezim Halilović Muderis, koji je rekao da „agresija na BiH traje“.

Hodžić je na ovom predanju rekao da je u Zenici bio pripadnik 7. muslimanskom brigadom tzv. Armije BiH. Riječ je o zloglasnoj brigadi u kojoj su bili mudžahedini koji su počinili stravične zločine nad srpskim narodom i ratnim zarobljenicima u Vozući i na Ozrenu.

Prema pisanju portala „Dnevnik.ba“, Halilović je neformalni vođa vehabija, imam fahdove džamije u Sarajevu i ratni komandant 4. Muslimanske brigade takozvane Armije BiH u Konjicu. Inače je visokorangirana osoba u Upravi Islamske zajednice BiH.

(Srna)

Politika

SLIKA DANAŠNJE BIH: U Federaciji nema mjesta ni za MRTVE SRBE

Milorad Dodik istakao je da se zna da za Srbe nema života u Federaciji BiH, a da nakon skrnavljenja pravoslavnog groblja kod Zenice sada svi i u Evropi znaju da ni za mrtve tamo nema mjesta.

Dodik je upozirio da je to slika današnje BiH, slika netrpeljivosti, mržnje i islamskog radikalizma koji dolaze iz Sarajeva.

“Koliko mrzite žive, kada mrtvim Srbima skrnavite grobove? O kom suživotu govorite, kada mrtvima ne date da počivaju u miru?”, upitao je Dodik u objavi na mreži “Iks”.

Dodik je dodao da je 60 krstova srušeno na groblju u selu Pečuj, pored Zenice, i da nema nijedne riječi osude, izvinjenja, pokajanja od bošnjačkih političara.

Na pravoslavnom groblju u selu Pečuj, dva kilometra od centra Zenice, uništeno je 60 nadgrobnih spomenika.

Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović izjavio je da se na fotografijama porušenih spomenika može vidjeti da je počinjen vandalizam uz upotrebu fizičke snage.

Nastavi čitati

Politika

SVE PO (DODIKOVOJ) POTREBI: Kako vlast u Srpskoj čas poštuje, ČAS GAZI ZAKONE NS RS

Ustavni sud BiH privremeno je stavio van snage zaključke NS RS o mandatu Milorada Dodika. Dodikovi saradnici su to, očekivano, dočekali na nož – kako jedan “krnji Ustavni sud” može da donese tako “pakosnu odluku”, kada je u Republici Srpskoj “na snazi zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH”?

Narodna skupština Republike Srpske je, podsjetimo, 27. juna 2023. godine, usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Ako bismo zažmurili na oba oka, u ovim reagovanjima bi malo šta bilo sporno.

Ipak, žmuriti nećemo, pa ćemo se pozvati na najsvježiji primjer kršenja ovog zakona.

Naime, Komisija za izbor i imenovanje Narodne skupštine Republike Srpske poništila je javni konkurs za izbor Republičke izborne komisije. Kada? 21. avgusta.

Isti ovaj konkurs, poništio je i Ustavni sud BiH, još 10. jula.

Zaključak je jasan: Komisija za izbor i imenovanja Narodne skupštine je ispoštovala odluku Ustavnog suda BiH, iako je u Republici Srpskoj na snazi Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, na koji se, kada im to zatreba, pozivaju Dodikovi saradnici.

A to je, upravo, sada.

Ustavni sud BiH je, podsjetimo, privremenom mjerom stavio van snage tri zaključka Narodne skupštine koji se tiču mandata Milorada Dodika. Van snage su stavljeni zaključci 6,7 i 8.

Zaključkom broj 6, NS RS zahtijeva od Milorada Dodika da nastavi da obavlja funkciju predsjednika Republike. Zaključkom broj 7, NS RS odbacuje mogućnost provođenja prijevremenih izbora na teritoriji Republike Srpske. Zaključkom broj 8, NS RS traži od institucija i pojedinaca u Republici Srpskoj da ne provode nikakve aktivnosti oko organizacije prijevremenih izbora, a saradnju sa CIK BiH, po tom pitanju, predstavlja kao izvršenje krivičnog djela.

Kada smo već kod kršenja zakona koje je usvojila Narodna skupština, zanimljivo je pomenuti da je Milorad Dodik nedavno najavio da ne bi imao problem da neko iz SNSD bude kandidat na prijevremenim izborima. Ali, o tome smo već pisali.

“Brukanje”
Šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga, za Srpskainfo kaže da je NS RS postala samo instrument za ispunjavanje želja Milorada Dodika i za manipulaciju građana Republike Srpske.

-Imamo mnoge primjere gdje se Zaključci Narodne skupštine Republike Srpske krše. Prije nekoliko mjeseci, Narodna skupština Republike Srpske je usvojila Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva BiH. Taj zakon su prekršili Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić, kada su se pojavili pred sudom BiH – podsjeća Bodiroga.

On naglašava da je nepoštovanje ili neizvršenje odluka institucija ili organa Republike Srpske krivično djelo.

-”Ako službeno ili odgovorno lice u instituciji Republike Srpske ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija Republike Srpske, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora.” Ovo je samo jedan od primjera kako je ova vlast obesmislila Narodnu skupštinu Republike Srpske. Sadašnja vlast se toliko otuđila od naroda da su sopstveno brukanje prihvatili kao sastavni dio svog života – kategoričan je Bodiroga.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da nas je selektivno primjenjivanje odluka i zakona nosilaca vlasti u Republici Srpskoj, dovelo do institucionalnog haosa, gaženja vladavine prava, pa i do pravne nesigurnosti.

-Nije to ništa novo, na takvo ponašanje smo navikli. Šta je sa stručnjacima u redovima vladajućih, ima li neko smjelosti reći caru da je go? Ili će cijelo društvo, bez ikakve odgovornosti, povući u ambis – rekla je Topićeva za Srpskainfo.

Nastavi čitati

Politika

VLAST RADI PROTIV INTERESA VLASTITOG NARODA: Kriza institucija u Srpskoj je na vrhuncu

Svaki režim, poput ovog u Republici Srpskoj, u zadnjoj fazi postaje nasilan, a napadi na opozicione političare imaju jasan pečat vlasti.

Ovo je na društvenim mrežama objavio potpredsjednik PDP i šef kluba poslanika te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak.

Gostujući u programu RTV Herceg Bosna, Crnadak je, između ostalog, utvrdio da je kriza institucija u Republici Srpskoj na vrhuncu.

– Nemamo predsjednika Republike, Vlada je na staklenim nogama, a Narodna skupština, koja jedina ima puni legitimitet, takođe je ušla na opasan teren i upravo su joj poništene odluke i zaključci od strane Ustavnog suda BiH – istakao je Crnadak.

Odluka SNSD da se obustave sve reforme, prekine evropski put i zabrani svako djelovanje iz oblasti evrointegracija, prema njegovim riječima, protiv je interesa Republike Srpske i srpskog naroda.

– Srećom, to je za sada na nivou SNSD-ovih stranačkih odluka, nije još uvijek bilo nikakvih odluka institucija Srpske. Republika Srpska mora zacementirati svoje evropsko opredjeljenje, mi živimo u Evropi, naš poslovni život je skoro u cjelosti zasnovan na regionu i zemljama EU. Sve drugo je neprirodno i predstavlja put u propast – istakao je Crnadak.

Ozbiljne promjene u našem društvu i ekonomiji, kao i izlazak iz izolacije, dodao je on, mogući su samo sa promjenom vlasti i potpunim prekidom dosadašnjih koruptivnih politika.

– Republika Srpska ima šansu da započne taj trnoviti put na vanrednim izborima 23. novembra – zaključio je Crnadak.

Nastavi čitati

Aktuelno