Connect with us

Svijet

ŠTA NAM SE DEŠAVA SA DJECOM? Učenica od oko 11 godina željela da ubije nastavnika

Francuska policija privela je maloljetnu učenicu u srednjoj školi u Renu koja je željela da izvrši napad nožem sličan oktobarskom napadu u Arasu, kada je muškarac ubio učiteljicu i izbo druge osobe, prenose mediji.
Francuski list “Parizijen” prenio je, pozivajući se na svjedoka, da je tokom časa učenica od 11 ili 12 godina navodno rekla: “Danas želim da budem svoja”, dok je nosila nož, i da želi da uradi isto ono “kao u Arasu”.

Ona je jutros došla u učionicu sa velikim nožem s namjerom da ubije profesora engleskog jezika, piše list pozivajući se na gradskog tužioca Filipa Astruka.

“Tokom časa nasrnula je nožem na žrtvu koja je pobjegla. Navodno je pratila /žrtvu/, ali joj je osoblje ustanove oduzelo nož. Niko nije povrijeđen”, dodao je Astruk.

Nakon incidenta pokrenuta je krivična istraga.

Svijet

U GRČKOJ 24-ČASOVNI ŠTRAJK: Sindikati traže povećanje plata

U Grčkoj se danas održava 24-časovni štrajk u organizaciji dva najveća sindikata u zemlji koji traže povećanje plata i smanjenje inflacije, javili su grčki mediji.

Štrajk će dovesti do poremećaja saobraćaja širom zemlje, kao i u obrazovanju i radu opština, prenio je Katimerini.

Opšta konfederacija grčkih radnika (GSEE), koja predstavlja zaposlene u privatnom sektoru, i sindikat javnog sektora ADEDY pozvali su na štrajk.

Kontrolori letenja pridružiće se štrajku zbog čega će biti obustavljen avionski saobraćaj.

Trajektne usluge će takođe biti obustavljene jer u štajku učestvuje Panhelenska federacija pomoraca (PNO).

Usluge metroa u Atini radiće samo od 10 do 17 sati.

U Atini neće biti železničkog saobraćaja, uključujući prigradsku željeznicu.

Autobusi i trolejbusi javnog gradskog prevoza saobraćaće od 9 do 21 sat, a van tog vremena saobraćaj će biti obustavljen.

Očekuje se da će prigradske autobuske linije normalno saobraćati, prenosi Tanjug.

Panhelenska federacija prehrambenih i turističkih radnika (POEET) pozvala je članove da se pridruže centralnom protestu na trgu Klaftmonos u Atini u 11 sati.

Sindikati pozivaju na kolektivne ugovore o radu, povećanje plata, vraćanje 13. i 14. mjesečnih plata.

Nastavi čitati

Svijet

TRGOVINSKI RAT SVE IZVJESNIJI: Carina na kinesku robu od jutros 104 odsto

Nove carine koje Sjedinjene države uvode zemljama širom svijeta, uključujući i onu od 104 odsto prema Kini, stupile su danas na snagu.

Prema Trampovom planu, carina na kineski uvoz prvobitno je bila postavljena na 34 odsto, a uz postojeću carinu od 20 odsto za Kinu, to je dovelo do ukupne stope na 54 odsto, prenosi AP.

Nakon što su kineski zvaničnici najavili recipročne mere, Bijela kuća je saopštila da će SAD povećati ukupnu stopu na kineski uvoz za još 50 odsto — čime sad ona iznosi ukupno 104 odsto.

Pored visokih nameta Pekingu, SAD su uvele carine na uvoz iz desetina drugih zemalja, uključujući, 46 odsto za Vijetnam, 32 odsto za Tajvan, 25 odsto za Južnu Koreju, 24 odsto na uvoz iz Japana, 20 odsto za sve zemlje Evropske unije.

SAD su povećale i na 37 odsto carinu na uvoz robe iz Srbije.

Tramp je 2. aprila potpisao izvršnu naredbu o uvođenju recipročnih carina američkim trgovinskim partnerima, što uključuje carinu od 34 odsto za Kinu, 20 odsto za EU i 24 odsto na uvoz iz Japana.

Osim toga, Tramp je potpisao izvršnu naredbu o uvođenju carina od 25 odsto na automobile, lake kamione i automobilske dijelove strane proizvodnje, rekavši da je takva mjera neophodna za zaštitu “nacionalne bezbjednosti”.

Nastavi čitati

Svijet

DA LI JE OVO POSAO SNOVA? Google plaća ljude da ne rade ništa?

Navodno, Google plaća neke zaposlene u odjelu za AI da ne rade ništa, a razlog je prilično zanimljiv.

Naime, kompanija ne želi da rizikuje gubitak ovih radnika, koji bi mogli da pređu kod rivala, kako piše Biznis Insajder.

Ovo se posebno odnosi na zaposlene u odjelu za razvoj DeepMind tehnologije, jer je konkurencija između Google-a, OpenAI-a i drugih kompanija veoma žestoka.

Kako se navodi u tekstu, DeepMind pribjegava “agresivnim sporazumima koji zabranjuju konkurenciju” za neke od svojih zaposlenih u Velikoj Britaniji, čime ih, logično, sprečava da rade za konkurente.

Važno je napomenuti da je prošle godine u SAD-u regulator zabranio većinu ovakvih ugovora, ali to se ne odnosi na Veliku Britaniju.

Ova informacija je objavljena prošlog mjeseca, kada je jedan od čelnika Microsoft-a izjavio da mu se zaposleni iz DeepMinda obraćaju “u očaju”, jer im je teško da razjasne svoje klauzule, piše b92.

Nastavi čitati

Aktuelno