Connect with us

Svijet

URAGAN ZOLTAN SE PRIBLIŽAVA NJEMAČKOJ! Oluja će trajati najmanje 24 SATA

Uragan Zoltan približava se Njemačkoj. Najavljeni su orkanski i olujni udari vjetra veći i od 100 km/h.

Postoji opasnost od lomljenja grana sa stabala, javlja njemačka meteorološka služba.

U noći s četvrtka na petak doći će do prvog udara oluje na cijeloj obali Sjevernog mora. U petak ujutro vjetar će ponovno jačati, prenosi njemački portal Fokus.

“Očekujemo najmanje 24 sata oluje s pljuskovima. Nadajmo se da će sve biti gotovo u petak, ali najgore će biti od četvrtka diljem zemlje”, rekao je Jan Šenk, meteorolog na vremenskom kanalu.

Na Božić bi se mogla stvoriti nova oluja.

Zbog najavljene velike oluje moguće je da će doći do prekida u avio i željezničkom prometu. Dostava paketa mogla bi kasniti zbog otežanih vremenskih uslova.

Njemački meteorolozi savjetuju stanovnicima da prate prognozu prije nego što krenu na put.

Svijet

“APSURDNO I SMIJEŠNO” Hamas oštro odgovorio Trampu, hoće li preuzeti pojas GAZE?

Zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri oštro je kritikovao izjavu predsjednika SAD Donalda Trampa o preuzimanju Gaze i takve ideje okarakterisao kao “apsurdne i smiješne”, upozorivši da bi one mogle da izazovu dodatne sukobe u regionu i da ga “zapale”, preneo je Rojters.

Tramp je tokom zajedničke konferencije sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom izjavio da Sjedinjene Države žele da preuzmu kontrolu nad Gazom, očiste područje od opasnih bombi i drugih naoružanja, kao i da obnove uništenu infrastrukturu.

On je rekao da će Sjedinjene Američke Države “preuzeti” Pojas Gaze, a svoju viziju o tom području opisao je kao novu “Rivijeru Bliskog istoka”.

Takođe je istakao da bi SAD obezbijedile ekonomski razvoj sa neograničenim brojem radnih mjesta i smještaja za ljude na tom području.

Nastavi čitati

Svijet

ŠOK REZULTATI NUKLEARNIH TESTOVA! Saharska oluja prekrila Evropu radioaktivnom prašinom!

Međunarodni tim klimatologa otkrio je da je prašina koja je u martu 2022. godine stigla u Evropu iz Sahare sadržala radioaktivne izotope, ali njen izvor nije bio francusko nuklearno testiranje u Alžiru tokom 1960-ih, kako se prvobitno pretpostavljalo.

Umjesto toga, tragovi plutonijuma u prašini ukazuju na to da su oni potekli iz nuklearnih proba koje su tokom Hladnog rata izvodile Sjedinjene Američke Države i Sovjetski Savez.

Između 1960. i 1966. godine, Francuska je detonirala 17 nuklearnih bombi u Sahari, dok je Alžir još bio pod njenom kolonijalnom kontrolom. Iako su tvrdili da se testovi izvode u nenaseljenom području, hiljade ljudi, uključujući i francuske vojnike, bili su izloženi radijaciji. Neki izvori procenjuju da je do 60.000 Alžiraca bilo pogođeno nuklearnim testiranjima, dok francusko Ministarstvo odbrane navodi znatno nižu brojku od 27.000.

U martu 2022. godine, snažna oluja podigla je saharsku prašinu i prenela je do Evrope. Naučnici su analizirali 53 uzorka prašine prikupljene na različitim lokacijama i otkrili prisustvo radioaktivnih izotopa. Iako je prašina potekla iz alžirskog regiona Regan, gdje su Francuzi vršili nuklearne probe, izotopni odnos plutonijuma nije odgovarao onome koji bi se očekivao od francuskih bombi (ispod 0,07). Umjesto toga, sa prosečnim odnosom od 0,187, tragovi su se podudarali sa nuklearnim testovima SAD i SSSR-a.

Iako ni SAD ni SSSR nisu testirali nuklearno oružje u Sahari, njihove detonacije u drugim dijelovima svijeta bile su toliko snažne da su radioaktivne čestice dospele u visoke slojeve atmosfere i proširile se širom planete, uključujući i Saharu. Prema istraživanju, snaga francuskih eksplozija činila je samo 0,02% ukupne snage nuklearnih proba koje su SAD i SSSR sproveli između 1950. i 1970. godine.

Dobra vijest je da nivo radioaktivnosti u saharskoj prašini koja je dospela u Evropu ne predstavlja opasnost po zdravlje. Prema standardima Evropske unije, detektovani nivoi zračenja su znatno ispod bezbjednosnih pragova i nisu značajno viši od prirodne radijacije u zemljištu. Glavni autor studije, Yangjunjie Xu-Yang iz Laboratorije za klimu i nauke o životnoj sredini u Francuskoj, naglasio je da ne postoji realan rizik za javnost.

Iako radioaktivnost nije problem, saharska prašina i dalje predstavlja ozbiljan ekološki izazov zbog svoje uloge u atmosferskom zagađenju. Naučnici ističu da bi kreatori politika trebalo da se fokusiraju na mjere za smanjenje posljedica ovakvih oluja, ali i da informišu javnost da ovo zagađenje nije povezano sa radioaktivnošću, prenosi Nova.rs.

Nastavi čitati

Svijet

ODBIJENA Trampova ideja o RASELJAVANJU PALESTINACA IZ GAZE

Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri izjavio je danas da su komentari američkog predsjednika Donalda Trampa o raseljavanju Palestinaca iz Pojasa Gaze “recept za haos”, penio je Gardijan.

”Smatramo to receptom za stvaranje haosa i tenzija u regionu”, rekao je Abu Zuhri i dodao da Palestinci u enklavi neće dozvoliti da se Trampove namjere o raseljavanju ostvare.

On je rekao da Palestinci zahtijevaju da Izrael prekine s okupacijom i agresijom na njih, a ne da budu protjerani sa svoje zemlje.

Drugi visoki zvaničnik Hamasa Izat Al Rišk takođe je kritikovao Trampa zbog njegovih današnjih komentara, rekavši da su Palestinci iz Pojasa Gaze osujetili planove za raseljavanje i deportaciju za vrijeme bombardovanja koje je trajalo više od 15 mjeseci.

”Oni su ukorjenjeni u svojoj zemlji i neće prihvatiti nikakve planove koji imaju za cilj da uklone te korjene iz njihove domovine”, naveo je on.

Američki predsjednik Donald Tramp ranije danas ponovio je svoju ideju o raseljavanju Palestinaca iz Pojasa Gaze, rekavši da Palestinci iz te enklave ”nemaju alternativu” osim da je napuste pošto je razrušena u izraelskim vojnim napadima.

”Stvar s Gazom nikad nije funkcionisala. Ako bismo mogli da pronađemo pravi dio zemlje, dijelove zemlje i da im izgradimo neka zaista lijepa mjesta…mislim da bi mnogo bolje bilo to nego da se vrate u Pojas Gaze”, rekao je Tramp.

Tramp je tokom obraćanja novinarima u Bijeloj kući tvrdio da bi Palestinci bili ”oduševljeni” da napuste Pojas Gaze.

Dodao je da bi volio da dođe do dogovora o trajnom raseljavanju Palestinaca iz te enklave.

Naveo je i da rok od tri do pet godina za obnovu Pojasa Gaze, naveden u sporazumu o primirju između Izraela i Hamasa, nije izvodljiv poslijeratni plan.

Egipat, Jordan i druge arapske zemlje odbacile su Trampove pozive da se preseli 2,3 miliona Palestinaca na njihove teritorije.

Nastavi čitati

Aktuelno