Connect with us

Društvo

NEKO “FILUJE” MINISTRA! Ministar strijepi od nestašice svinjetine, a tržni centri PREPUNI MESA

Ponuda svinjskog mesa u Banjaluci je bogata uprkos afričkoj svinjskoj kugi, a u tržnim centrima, uoči praznika, može se naći i po cijenama nižim od pilećeg!

Postavlja se pitanje kako s jedne strane nadležni, prije svega ministar poljoprivrede Savo Minić, upozorava na mogućnost nestašice svinjskog mesa u Srpskoj zbog zarazne bolesti koja se proširila po cijeloj Evropi, a na tržištu uoči praznika imamo obilatu ponudu.

Savo Minić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Radi se o tome da je svinjsko meso u tržnim centrima uvozno, i to uglavnom iz Njemačke.

Takva situacija je u jednom velikom tržnom centru u najvećem gradu Srpske. Ništa nemaju iz domaćeg stočnog fonda, sva svinjetina je iz Njemačke. I to meso je jeftinije nego svinjetina u mesnicama koje mesari prodaju, kako kažu, isključivo iz domaćeg uzgoja.

Svinje
FOTO: ORLANDO BARRIA/EPA

Tako je u tom tržnom centru na akciji svinjska plećka i kilogram košta 8,99 KM, svinjski vrat bez kosti je 13,99 KM, a svinjski but bez kosti 11,99 KM, koliko je i svježa slanina. Sječena prasetina je 23,99 KM.

Samo nekoliko stotina metara dalje, u mesnici sve ovo se može naći, ali je nešto skuplje, otprilike za marku po kilogramu.

– Naša meso je svježe, a uvozno se može prodavati i nakon što je bilo nekoliko mjeseci zaleđeno – tvrdi Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Srpskoj.

On kaže da Njemačka ima ogromnu proizvodnju svinjskog mesa i da viškove proizvodnje izvoze.

– Sa uvozom mesa ima više stvari. Ima tu i korupcije. Zna se ko su najveći uvoznici i ko za kojeg političara u Savjetu ministara BiH radi. Tu su određeni benefiti, pokloni. Naravno, oni neće da pomognu domaćim proizvođačima, pod stalnim izgovorom kako se u Savjetu ministara ne mogu dogovoriti – tvrdi Maljčić koji ne otkriva imena.

Osim toga, kaže, poznato je da Evropska unija subvencioniše izvoz.

– Sve to utiče na krajnji rezultat, a to je da je domaća proizvodnja potopljena uvozom plus sada svinjskom afričkom kugom – ogorčen je Maljčić.

Mišo Maljčić
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kaže da je Semberija cijela ostala bez svinja zbog kuge, te da se domaća svinja može još nabaviti u Lijevče polju i nešto malo u Posavini.

Trenutno je kilogram žive vage skuplji za 20 odsto u odnosu na prošlu godinu kada je koštao oko 9 KM.

– Kilogram žive vage prodajemo po 11-12 KM. Kao i svake godine, očekuje se da cijene odu gore nekoliko dana pred pravoslavni Božić jer od nas pečenjare pokupuju sve i onda diktiraju cijene – objašnjava Maljčić.

Društvo

UIO SE “BACILA NA POSAO! Šverceri ostali bez vibratora i bičeva

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u akcijama suzbijanja šverca i kriminala oduzeli su lani raznu robu vrijednu 17,22 miliona KM, a među plijenom našli su se i vibratori, sirovo meso kamile, igle za presađivanje kose, bičevi, bižuterija, auto-dijelovi, namještaj i računari.

Sudeći prema podacima koje je UIO BiH dostavila “Glasu Srpske” šverc tekstilom je najzastupljeniji među krijumčarima, jer je tokom prošle godine najviše zaplijenjeno proizvoda od tekstila i to u vrijednosti od oko 2,5 miliona KM.

Na drugom mjestu, po vrijednosti oduzete robe su duvan, cigarete, prerađevine i arome za nargilu “teški” ukupno 2,37 miliona KM.

Među plijenom grupa za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja UIO BiH našlo se i na stotine sunčanih naočara vrijednih pola miliona KM, kao i satovi, bijela tehnika, zlato, srebro, medicisnka oprema, igračke, parfemi i kozmetički proizvodi, kafa, alkohol, torbe, motocikli, bicikli i niz drugih proizvoda kojima se trguje na domaćem tržištu.

– Ukupna vrijednost privremeno oduzete robe od strane grupa za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja je 12,27 miliona KM, dok je ukupnu vrijednost zaplijenjene robe koja se ustupa drugim organizacionim jedinicama UIO ili drugim organima 4,95 miliona maraka. Kada je riječ o robi ustupljenoj drugim organizacionim jedinicama UIO, tu se radi u najvećem dijelu o povredi prava intelektualne svojine, dok se u slučaju drugih organa najčešće radi o narkotičkim sredstvima – pojasnili su u UIO BiH.

Dodali su da je roba koju njihovi službenici oduzimaju prokrijumčarena u carinsko područje BiH, odnosno roba stranog porijekla za koju nisu plaćene uvozne dažbine, to jest carina i PDV, te akciza ako se radi o akciznim proizvodima.

– Roba se uglavnom otkrije prilikom pregleda ličnog prtljaga, odnosno prevoznog sredstva. Robe oduzete na takav način su odjeća, satovi, kreme, parfemi, šminka, laptopi i mobilni telefoni, lijekovi, polovna tehnička oprema i mašine i alati, cigarete. Jedan od interesantnijih načina otkrivanja je kada putnici skupocjene satove nose na ruci, a pripadajući sertifikat i originalno pakovanje uredno spakuju u torbu, te na taj način izbjegavaju carinsku kontrolu ili kada vozači autobusa ili drugih vozila robu kriju u posebno izgrađenim bunkerima – naveli su iz UIO BiH.

Među plijenom službenika UIO lani se našla i nesvakidašnja roba. Tako je na carinskoj ispostavi u Gradišci oduzeto 60 vibratora u vrijednosti od 6.350 KM, kao i 80 krema za potenciju namijenjenih muškarcima u vrijednosti od 1.600 KM. Oduzeto je i 15 bičeva “teških” 750 KM, kao i dvije muške seks silikonske lutke koje vrijedne 1.000 KM.

Na sarajevskom aerodromu oduzet je 21 kilogram sirovog mesa kamile i 12 kilograma sirove piletine ukupne vrijednosti 2.070 KM.

Krijumčari su na istom aerodromu pokušali u zemlju unijeti i razne sprejeve, čokolade, med i gelove namijenjene potenciji procijenjene vrijednosti 4.700 KM, kao i 148 krema za psorijazu u vrijednosti od 9.500 KM. Nadalje, na graničnom prelazu Vardište zaplijenjeno je 18 komada goveđe kože, dok su na prelazu Pavlovića most službenici zaplijenili pojaseve i prsne štitnike za tekvondo u vrijednosti od 7.800 maraka.

Među neobičnim plijenom je i šest igala za presađivanje kose, kao i razni vitamini, serumi i pjene za kosu vrijedni oko 2.000 KM.

U UIO BiH za “Glas” su istakli da je u njihovim skladištima smještena oduzeta roba čija procijenjena vrijednost dostiže 20,79 miliona KM.

– Tokom prošle godine održano je 11 javnih aukcija prvi i drugi put i 16 direktnih prodaja oduzete robe i tom prilikom je ostvaren ukupan prihod od 344.254 KM – naglasili su u UIO BiH i dodali da su njihovi službenici tokom januara i februara ove godine oduzeli robu vrijednu 2,3 miliona KM, od čega najviše tekstila, auto-dijelova, vozila, te duvana.

KAZNE
U UIO BiH pojašnjavaju da od vrste i količine robe koja se pokušava prokrijumčariti u carinsko područje BiH ili koja se prodaje bez dokumentacije o porijeklu, zavisi i vrsta kazne.

– Kod manje vrijednosti oduzete robe podnose se zahtjevi za pokretanje prekršajnih postupaka, a sve prekršaje, pa tako i carinske, rješavaju nadležni sudovi koji određuju i kazne po svakom pojedinačnom prekršaju. U slučaju da je vrijednost oduzete robe veća, podnose se izvještaji nadležnim tužilaštvima o postojanju osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza – dodali su iz UIO.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, popodne moguća kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost, a poslije podne mogući su slaba kiša i snijeg.

Ujutro će na sjeverozapadu biti oblačno, a u ostalim krajevima vedro uz mraz, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U nastavku dana očekuje se toplije vrijeme uz oblačnost koja će se sa sjeverozapada do večeri premještati ka jugoistoku.
Padaće slaba kiša koja će u višim predjelima prelaziti u susnježicu i snijeg, dok će na krajnjem jugu biće pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost.

Duvaće slab do umjeren vjetar, u Hercegovini na udare jak, sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od minus tri do dva, u višim predjelima od minus devet, a dnevna od sedam do 12, na jugu do 14, u višim predjelima jedan stepen Celzijusov.

Nastavi čitati

Društvo

NAKON ŠTO SE SRUŠIO PLAFON! Inspektori zabranili rad vrtića u Kozarskoj Dubici

Inspektor je donio mjeru zabrane korištenja dječijeg vrtića “Pčelica” u Kozarskoj Dubici dok se ne ustanovi da li je objekat bezbjedan ili dok se ne otklone nedostatci ako ih utvrde ovlaštena lica, izjavio je danas šef Odsjeka za inspekcijske poslove grada Prijedora Aleksandar Bradić.

On je naveo da je urbanističko-građevinski inspektor prijedorskog Odsjeka za inspekcijske poslove konstatovano da je dio maltera sa stropa pao u jednoj od prostorija vrtića “Pčelica” u kojoj borave djeca, te je zabranio korištenje s obzirom na to da je riječ o objektu u kojem borave djeca, njih 125.

“U slučaju da se isto ponovi, može doći do nesagledivih posljedica”, rekao je Bradić Srni.
Urbanističko-građevinski inspektor grada Prijedor uvid u stanje na terenu u dubičkom vrtiću obavio je po saglasnosti Republičke uprave za inspekcijske poslove Banjaluka.

Nastavi čitati

Aktuelno