Connect with us

Banjaluka

ĐAJIĆ SLAGAO SAMOHRANU MAJKU djeteta sa Daunovim sindromom! Stanivuković saznao i DAO JOJ SIGURAN POSAO!

Nakon što je narodni poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić objavio potresnu priču o samohranoj majci čije dijete boluje od Daunovog sindroma, a kojoj je Vlado Đajić obećao posao pa poslao odbijenicu reagovao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
-Poštovani poslaniče, pažljivo sam pročitao ovo što ste napisali. Ova draga majka će imati podršku naše Banjaluke. Danas ćemo je kontaktirati i za Novu godinu, kao novogodišnji poklon, ona će dobiti siguran posao. Srećne praznike želim, napisao je gradonačelnik.

Vlado Đajić poznat je po lažnim obećanjima što je i sam priznao, a evo kako sam kaže da najčešće laže.

Ovim potezom još jednom se pokazalo ko zaista brine za građane Banjaluke, ali svakako ne treba izostaviti ni poslanika Vučinića zbog kojeg je ova priča i dospjela u javnost.

Njegovu objavu prenosimo u cjelini.
“Pred sam kraj ove godine na posljednjoj sjednici NSRS imao sam diskusiju koja mi je do sada bila najteža.
Svašta čovjek sazna kroz ovu vrstu posla i poziva, nasluša se svakojakih problema i (ne)rješivih situacija, od nekih najsitnijih, do onih gdje zaista nisam adresa da bih mogao čak i nekim iole dobrim savjetom da pomognem, pa sve do onih gdje te u najmanju ruku srce zaboli.
Ovu priču ne znam ni odakle bih krenuo, jer me prije svega uhvati tuga i stegne mi se srce da je ovo tema od koje dobar dio našeg društva sklanja glavu, a da stvar bude gora – vlast poptuno ignoriše.
Ko me poznaje, zna da nisam neko ko trči za političkim poenima, niti populišem. Da je tako, samo bih ponavljao o Putinu i Đokoviću i siguran sam da bih egzistirao na političkoj sceni barem još nekoliko mandata.
Ja sam i u politiku ušao srcem, iako, plašim se reći u procentima, ima onih koji su u aktuelnom sazivu NSRS zbog drugih motiva, koji su sušta suprotnost onome kako ja to doživljavam i na kraju krajeva i živim.
No, ja nisam tema ovog pisanja, već pedesetsedmogodišnja Radmila, samohrana majka koja ima kćerku sa Daunovim sindromom i 90% invalidnosti. Radmila o kojoj sam, između ostalog, pričao u gorepomenutoj diskusiji, takođe, kao i mnogi roditelji u Banjaluci izgubila je status roditelja-njegovatelja, odnosno komisija CZSR je ustanovila da njena šesnaestogodišnja nema više TRAJNO, već PRIVREMENO oštećenje, iako se, nažalost, kod njene kćerke zdravstveno stanje nije poboljšalo.
Njen primjer nije jedini o kojem sam tada govorio, mada termin primjer nije “najzgodniji”, s obzirom da je to život samohrane majke koja vodi dijete svakog radnog dana u Centar “Zaštiti me”, koji je inače specijalna škola koja ima srednje, osnovno i obrazovanje u tzv. nivoima.
Njena kćerka pohađa nivoe, nije samostalna i potreban joj je nadzor 24 časa.
Majka Radmila sticajem tih okolnosti ne može ostvariti redovno radno vrijeme od 40 sati sedmično. Ona može da radi skraćeno po četiri sata dnevno, ali očigledno samo u teoriji i na papiru.
Ono što me je strašno razljutilo, pa na kraju krajeva i navelo da pišem ovaj tekst jeste činjenica da za nju nema zaposlenja.
Privatnici, čast izuzecima, ne žele da zaposle roditelje ovakve djece, jer im ne odgovaraju ta četiri sata tokom kojih dijete obično bude u Centru “Zaštiti me”.
Tu dolazimo do pitanja šta je sa javnim sektorom i ko se sve zapošljava tamo jer je donio 20-30-40 glasova, a sjetimo se samo priče našeg premijera o neradnicima, tj. onima koji su na platnom spisku, a nikad ih niko od kolega sa “posla na kojem rade” nije vidio na radnom mjestu.
U gorepomenutoj diskusiji osvrnuo sam se upravo na Radmilin slučaj i odbijenicu koju je ove godine dobila na UKC RS, da radi kao čistačica na četiri sata.
Nakon toga, direktor te ustanove i AMBASADOR OSOBA SA DAUNOVIM SINDROMOM – Vlado Đajić, obećao je da će stvar biti riješena, a Radmilino je da dođe u narednih nekoliko dana kako bi se riješila procedura, te prikupili potrebni papiri.
Radmila je otišla, obavila razgovor, gdje joj je rečeno da formalno uputi molbu i riješi sanitarnu, te obavi vakcinaciju.
U ovom mjesecu invalidnina i pomoć/dodatak na račun tuđe njege u Banjaluci nije uplaćena, a to je JEDINI IZVOR PRIHODA ove samohrane majke. Ona je od svojih prihoda uspjela samo da izvadi krv, a u međuvremenu joj je došla – VJEROVALI ILI NE – ODBIJENICA.
Kazali su joj da “nemaju potrebu za njenim angažovanjem”.
Već drugi put u ovoj godini ona je dobila odbijenicu da se zaposli kao čistačica na UKC RS.
Dovesti ovakvu ženu u situaciju da je pred rješenjem jednog od problema s kojim gotovo da ne može izaći na kraj (a da ne ponavljam onaj mnogo veći) i ubiti joj nadu tako lagano, kao da se ništa desilo nije, meni je ravno najvećem zločinu.
Republika Srpska je zemlja gdje roditelji djece sa poteškoćama u razvoju moraju biti na ulici da se bore za svoja prava da bi MOŽDA NEKO čuo za njihove probleme, a da ne govorimo o nekom rješenju.
A mi ćemo nastaviti slavlje, i početi nekolika nova, sve do 9. januara i reprize proslave Nove godine po julijanskom kalendaru. Praviti se da se ništa ne dešava, a ide i izborna godina, izmišljaćemo radna mjesta samo da bi se domogli tendera, dodatnih radova na garažama, hidroelektranama, putevima. . .
A ove male i nevidljive ko j….. , ionako nisu veliko glasačko tijelo. A i kvare prazničnu atmosferu.
Stidi se Vlado Đajiću, stidi se Republiko Srpska, ako uošte više i imaš obraza”, napisao je Vučinić.

Banjaluka

URUČENA RJEŠENJA ZA SPORTSKE STIPENDIJE: Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac uručila je danas rješenja o stipendiranju kategorisanim sportistima za 2025. godinu, a u okviru programa razvoja sporta na području Banje Luke.

-Od 2018. godine, Grad Banja Luka vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorije dodjeljuje sportske stipendije. Ove godine, stipendiju je dobilo 19 kategorisanih sportista, a ukupna sredstva izdvojena za tu namjenu iznose 35.400 KM – navela je Savić – Banjac.

Prema njenim riječima, iako uslovi za bavljenje sportom nisu uvijek idealni, naša je dužnost da podržimo mlade ljude koji predstavljaju naš grad i zemlju na najbolji način.

-Nastavljamo da ulažemo u sport. Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost – zaključila je Savić – Banjac.

Uzimajući u obzir da je Grad Banja Luka jedina jedinica lokalne samouprave, koja od 2018. godine, vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorizacije dodjeljuje sportske stipendije, kategorisani sportisti za 2025. godinu su:

1) Sportisti Internacionalnog razreda – seniori:

Jovan Lekić (plivanje).
2) Sportisti Internacionalnog razreda – juniori:

Filip Marinković (džiu džica).
3) Sportisti Prvog razreda – juniori:

Tibor Gajić (džiu džica),
Boris Blažević (plivanje),
Stefan Purišić (plivanje),
Marija Vulić (košarka),
Sergej Trbojević (plivanje),
Aleksa Đukanović (plivanje),
Katja Vujičić (sportska gimnastika),
Aljoša Travar (kajak),
Milana Railić (rukomet),
Ivana Bobić (rukomet),
Luka Pejić (karate),
Milan Dabić (karate),
Nika Popić (atletika),
Marija Damjanović (košarka),
Mihajlo Zrnić (karate),
Milica Bosnić (košarka), i
Ian Boloban (tenis).

Nastavi čitati

Banjaluka

“NE ODUSTAJEM!” Majka malog Sergeja dirljivom objavom rasplakala region

Na fotografijama koje dijelim s vama, vidjećete mog Sergeja onakvog kakav je bio prije nesreće. Pun života, energije, ideja i planova. Dječaka koji se smijao srcem, koji je volio ljude, zivotinje, muziku, tehnologiju, koji je volio život.

Objavila je ovo Svjetlana Bendaš, majka Sergeja Stupara, koja je na Fejsbuku podijelila emotivnu poruku.

-Tačno su dvije godine otkako je život mog Sergeja stao na trenutak, a moj svijet se prelomio na prije i poslije. Njegova radoznalost nije imala granice, a osmijeh je imao moć da uljepša i najtmurniji dan. Ali, dvije godine nakon tog kobnog dana, živim neku sasvim drugu stvarnost. Bez njegovog glasa. Bez njegovih pokreta. Bez njegovih nestašluka. Bez njegovog pogleda koji mi je govorio više nego hiljadu riječi – napisala je Svjetlana. Poručila je kako je za 2 godine naučila kako izgleda borba bez predaha, kako izgleda kad majčino srce puca po šavovima, ali ne odustaje.

-Naučila sam kako izgleda voljeti dijete toliko snažno da ta ljubav postane tvoja pokretačka sila, čak i kada ti ponestane snage. Naučila sam kako izgleda nositi osmijeh za njega, iako ti duša vrišti. Sergej nije nestao. On je tu – u svakom pogledu, u svakom mom dahu, u svakoj molitvi. Ali nedostaje mi… nedostaje mi njegov glas, njegov zagrljaj, njegova pitanja, njegove ideje, njegova energija. Nedostaje mi on – baš onakav kakav je bio – navodi se u emotivnoj poruci.

Prema njenim riječima, iza nje su dvije godine svakodnevne borbe, dvije godine pokušaja da nadonkadi ono što je nezamjenjivo, dvije godine u kojima nije prestala vjerovati u čudo. -Dvije godine u kojima sam samo željela jedno: da mi se moje dijete vrati. Kad gledate ove slike, nemojte gledati samo osmijeh. Osjetite život u njegovim očima. I onda, ako možete, bar na tren, pokušajte zamisliti kako je to – kada vam sve to preko noći bude oduzeto. Zato danas ne tražim ništa osim da mislite na njega. Da ga ne zaboravite. Da vjerujete s nama. Jer Sergej je i dalje tu. I bori se. I čeka svoj povratak. A ja… ja sam tu da ga volim, čuvam, i nikada ne pustim – napisala je Svjetlana.

Nastavi čitati

Banjaluka

ODGOĐENA TRADICIJA! Trka dajak čamaca zbog vremena pomjerena za 2. avgust

Kao završnica 72. po redu tradicionalne manifestacije „Ljeto na Vrbasu“ trka dajak čamaca, koja je trebalo da bude održana u nedjelju 27. jula – odgođena je za 2. avgust zbog najavljenih vremenskih neprilika.

Kako su saopštili organizatori Dajk klub Banja Luka – i ovog ljeta biće organizovana trka u kategorijama: veterani, seniori, juniori, pioniri i djevojke. -A uz adrenalin i navijanje – biraćemo i najljepši dajak čamac 2025. godine. Dođite da podržite naše Vrbaske vitezove i uživate u jednom od najljepših prizora ljetnje Banje Luke – naveli su organizatori.

Nastavi čitati

Aktuelno