Connect with us

Svijet

MIR U 10 TAČAKA: Borelj predstavlja plan za KRAJ SUKOBA između Izraela i Palestinaca

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj predstaviće danas u Briselu plan za mir između Izraela i Palestinaca.

Plan u deset tačaka biće predstavljen na sastanku Savjeta za spoljne poslove EU.

U pismu državama članicama, Borelj je naveo da će njegova mapa puta, sa praktičnim prijedlozima, razraditi dogovoreni princip da će samo političko, održivo, dugoročno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba donijeti mir između dva naroda i stabilnost u regionu, prenio je “Tajms of Izrael”.

“Juronjuz” je objavio da Boreljov plan poziva na mirovni proces koji vodi do stvaranja palestinske države uz Izrael i punu normalizaciju odnosa između Izraela i arapskih država.

Međunarodna mirovna konferencija trebalo bi da okonča rat između Hamasa i Izraela, kao i širi izraelsko-palestinski sukob, što bi stvorilo početni okvir za mir u roku od godinu dana.

Postojala bi snažna bezbjednosna garancija za obje države, a sporazum bi bio uslovljen punim uzajamnim diplomatskim priznanjem i integracijom i Izraela i Palestinaca u regionu.

Države članice EU podijeljene su u stavovima prema ratu u Gazi i malo je vjerovatno da će podržati Boreljovu mapu puta, prenio je izraelski portal.

(Srna)

Svijet

CIFRE OD KOJIH SE VRTI U GLAVI: Ovo su PLATE NAJVIŠIH ZVANIČNIKA Evropskog parlamenta!

Nakon što je u Službenom listu Evropske unije objavljena odluka o novom obračunu koeficijenata za osoblje institucija EU, briselski portal Politico saznao je da će deset najviših funkcionera Evropskog parlamenta (EP) imati plate od 32.400 evra bruto.

“Funkcioneri EP-a poput generalnog sekretara parlamenta Alessandra Chiocchettija mogu računati na povećanje minimalne osnovne plate sa 20.536,29 evra mjesečno na 23.235,49 evra bez poreza i doprinosa, prema novim propisima o osoblju”, piše Politico.

Osim Chiocchettija, na povećane plate, između ostalih, mogu računati i glavni direktori pomenute institucije Christian Mangold (zadužen za komunikacije), Ellen Robson (ljudski resursi), Monika Strasser (budžetska politika) i Michael Speiser, u čijoj su nadležnosti ekonomska i industrijska politika Unije. Njihove povećane plate ukupno će poreske obveznike u EU koštati 324 hiljade evra godišnje, ali, ističe Politico, to nije sve jer će od 1. novembra ove godine još dvoje funkcionera sekretarijata EP-a steći uslove za povećanje koeficijenata i plata. “Niko to više ne može da objasni i ostavlja me bez riječi”, komentarisao je povećanje plata vrha sekretarijata EP-a Martin Schirdewan, kopredsjedavajući političke grupe Ljevica. On je za Politico izrazio protivljenje povećanju plata u EP-u.

“Dok ljudi širom EU pate zbog vremenskih nepogoda, a naši stariji se bore za opstanak, čini se da Parlament služi samom sebi”.dodao je Schirdewan.

Analizirajući pozadinu pomenutog povećanja rashoda za plate zaposlenih u EP-u, Politico napominje da je u maju ove godine došlo do niza unapređenja unutar hijerarhije osoblja institucija EU. Niz funkcionera EP-a, prema istom izvoru, u gradaciji od jedan do šesnaest, unaprijeđeni su iz petnaestog u šesnaesti „platni razred“. “Portparol parlamenta rekao nam je da svi primaoci povišice imaju najmanje tri godine staža u svojim prethodnim platnim razredima, dok je minimalni uslov za unapređenje dvije godine”, navodi briselski portal.

Prema pomenutoj odluci objavljenoj u Službenom glasniku EU, „stanovnici“ najvišeg platnog razreda u institucijama Unije mogu računati i na veće plate koje je, između ostalih, ostvario generalni sekretar EP-a Alessandro Chiocchetti. Prema istom izvoru, u 16. platnom „arondismanu“ hijerarhije briselskog osoblja plata može dostići i do 25.229 evra bez poreza i doprinosa. Najniža osnovna plata u institucijama EU iznosi 3.645 evra.

Kada je u pitanju oporezivanje dohotka briselskog osoblja, Politico skreće pažnju na činjenicu da bi „vlasnici“ povećanih plata u sekretarijatu EP-a mogli doći pod udar višeg poreskog opterećenja koje nastupa iznad ostvarenog godišnjeg dohotka od 278.825,88 evra, što, dodaje portal, ne podleže belgijskom nacionalnom porezu na dohodak, već sopstvenom internom sistemu poreza na dohodak EU, u rasponu od 8 do 45 odsto, kao i doprinosima i penzijama. Uz plate, ne propušta da podsjeti Politico, funkcioneri mogu primati i naknade za stanovanje i druge benefite, piše Bankar/Jutarnji.

Nastavi čitati

Svijet

LAVROV “Lavrov: Moskva će Kijevu predati SPISAK DJECE za koju traži da se vrate u Rusiju”

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da, osim što je Kijev predao Moskvi spisak sa imenima djece koja treba da se spoje sa svojim porodicama u Ukrajini, i Rusija sprema spisak sa imenima djece za koje traži da se iz Ukrajine vrate njihovim porodicama u Rusiju.

“Kancelarija povjerenika za prava djeteta pri predsjedniku Ruske Federacije priprema kontraspisak koji će biti predat Kijevu. Na njemu se preliminarno nalaze (imena) desetoro djece u Ukrajini i osam maloljetnika u evropskim zemljama. Očekujemo da će ukrajinska strana odgovorno pristupiti našem spisku, i da će djeca ponovo biti spojena sa svojim rođacima u Rusiji”, rekao je Lavrov u intervjuu za mađarski list “Magyar Nemzet”, prenosi danas RIA novosti.

Lavrov je podsjetio da je Rusija od Ukrajine dobila spisak sa imenima 339 dece, koja su po njegovim rečima izgubila kontakt sa roditeljima ili zakonskim zastupnicima, a za koju Kijev traži da budu vraćena njihovim porodicama u Ukrajinu, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

FARMERA U INDONEZIJI progutao piton od 8,5 metara (FOTO)

Farmer u Indoneziji pronađen je mrtav u pitonu dugom 8,5 metara, javlja CNN Indonesia.

La Noti (63) brinuo se o životinjama kad ga je zmija napala u voćnjaku u jugoistočnom Sulawesiju u ranim jutarnjim satima u petak.

Budući da nije imao oružje kojim bi se obranio, piton ga je zgnječio i potom progutao.

Zabrinuta porodica počela ga je tražiti sljedećeg jutra. Na rubu ceste pronašli su njegov motor, što je podstaklo širu potragu.

Kasnije poslijepodne ugledali su ogromnog mrežastog pitona s naduvanim stomakom kako leži u šikari nekoliko metara od vrtne kućice.
Strahujući od najgoreg, mještani su uhvatili zmiju i rasporili je.

Mediji su objavili snimke koje prikazuju trenutak kada je skupina otkrila La Notijevo tijelo.

Načelnik policije Masud Gunawan izjavio je: “Žrtva se oprostila od porodice rekavši da ide nahraniti životinje, ali se više nije vratila kući. Porodica i mještani su ga tražili i otkrili da ga je progutao veliki piton. Porodica je prihvatila uzrok smrti i pomolila se za svog rođaka.”

La Ode Risawal, voditelj odjela za hitne situacije i logistiku u lokalnom uredu za upravljanje katastrofama, rekao je da je La Noti svakodnevno radio u voćnjaku.

“Ovo je prvi put da je čovjeka u ovom području pojela zmija. U posljednje vrijeme pitoni se sve češće pojavljuju u kućama i vrtovima. Upozorili smo stanovnike da budu oprezni kada sami odlaze u šumu zbog posla”, rekao je.

La Ode Kaida, voditelj Agencije za očuvanje prirodnih resursa u pokrajini, kazao je da bi sve više susreta s pitonima moglo biti posljedica poremećaja njihova prirodnog staništa ili smanjenja populacije plijena.

Indonezija je dom nekima od najvećih pitona na svijetu.

Dok su susjedne zemlje jugoistočne Azije prošle kroz ubrzanu urbanizaciju, prostrane šume i bogata biološka raznolikost indonezijskog arhipelaga pružaju savršeno okruženje ovim zmijama, prenosi Index.

Nastavi čitati

Aktuelno