Društvo
Počelo drugo polugodište u školama u Srpskoj, PROSVJETARIMA VEĆE PLATE

U osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj počelo je drugo polugodište školske 2023/2024. godine.
Nastavu u drugom polugodištu pohađa 82.983 učenika u osnovnim školama i 34.610 srednjoškolaca.
Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić izjavila je u našem Јutarnjem programu da su sve škole spremne za nesmetan početak nastave i da su obezbijeđeni svi materijalno-tehnički uslovi.
Stojičićeva je najavila da počinje ujednačavanje koeficijenata i da će prosvjetni radnici imati veće plate.
Stojičićeva je navela da se u drugom polugodištu počinje primjenjivati dogovor sa Sindikatom obrazovanja, nauke i kulture u vezi sa sporazumom potpisanim u avgustu.
“Već januarska plata za zaposlene u obrazovanju sa visokom stručnom spremom će krenuti u procesu ujednačavanja koeficijenata sa najnižom platom u upravi”, rekla je Stojičićeva jutros za RTRS.
Ona je istakla da je ovo priznanje i satisfakcija za sve koji rade u obrazovnom sistemu Srpske, što će osjetiti kroz povećanje zarada.
Prema njenim riječima, obrazovni sistem je veoma dinamičan, a cilj je da se stalno radi na njegovom unapređenju.
Stojičićeva je podsjetila da izgradnja informacionog sistema treba da bude završena u prvoj polovini godine.
“U sklopu toga možemo očekivati upis u vrtiće, jer smo taj informacioni sistem proširili i na predškolsko obrazovanje”, rekla je Stojičićeva.
Govoreći o praktičnoj nastavi u srednjem obrazovanju, Stojičićeva je naglasila da je riječ o procesu koji se konstantno unapređuje i da je cilj da učenici u srednjim školama budu povezani sa svojim zanimanjem kroz rad kod poslodavca, te da steknu određene praktične vještine u školovanju za to zanimanje.
On je navela da je, zahvaljujući poslovnoj zajednici i Privrednoj komori, na praktičnoj nastavi u ovoj školskoj godini više od 4.300 učenika.
Kada je riječ o sektoru kulture, Stojičićeva je istakla da je važno da se podrži kulturno stvaralaštvo u Srpskoj.
“Za ovu godinu planirano je 500.000 KM, što je značajan iznos i nastojaćemo da u skladu sa Strategijom kulture prepoznamo prioritete”, poručila je Stojičićeva.
Ona je rekla da je dodjela Svetosavske nagrade značajna manifestacija koju realizuje Ministarstvo pod pokroviteljstvom predsjednika Republike i da će ovo priznanje u 2024. primiti sedmoro prosvjetnih radnika iz predškolskih ustanova, 24 iz osnovnih i 14 iz srednjih škola.
“To su nastavnici koji su veoma posvećeni svom radu. To ne znači da ne rade i drugi, ali nagrađeni se ističu po nečemu i dobiće povelju, novčane nagrade”, rekla je Stojičićeva. /kra
Društvo
NEVRIJEME ILI SUNCE? Objavljena prognoza za naredne dvije sedmice

Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda objavljena je srednjoročna prognoza, za period do 26. jula ove godine.
Pod uticajem ogranka anticiklona atmosfera se postepeno stabilizuje što će usloviti dominantno sunčano i sve toplije vrijeme.
Sve do 23. jula biće bez padavina u BiH, a nakon toga postoje izgledi za povremene pljuskove u Bosni, posebno na zapadu i sjeveru zemlje.
U Hercegovini tokom cijelog prognoziranog perioda očekuje se stabilno, suvo i natprosječno toplo vrijeme.
Do 13. jula jutra u Bosni svježe sa temperaturama između 11 i 16 , a u Hercegovini između 16 i 21 stepen. Dnevne temperature u Bosni variraće od 28 do 33, dok će u Hercegovini dosezati do 35 stepeni.
Od 14. jula do kraja prognoziranog perioda, očekuju su natprosječno visoke temperature.
Jutra u Bosni sa vrijednostima od 19 do 24 stepeni u Hercegovini od 21 do 26 stepeni, a danju širom zemlje dnevni maksimumi od 36 do 41 stepen.
Nezavisne
Društvo
MILIONSKE DOZNKE spašavaju BiH! Narod preživljava zahvaljujući dijaspori

Da bez novca iz inostranstva koji šalje dijaspora ne bi mogli preživjeti ni građani, ni ekonomija Bosne i Hercegovine, smatraju naši sagovornici, a da je tako govore i podaci o sve većoj količini novca koja stiže u BiH.
Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine, ukupni tekući transferi u Bosni i Hercegovini iznosili su 1.246 milijardi maraka, od čega se 931,39 miliona maraka odnosi na novčane doznake iz inostranstva.
Poredeći sa istim kvartalom lani, ove godine u BiH je stiglo više novca kroz doznake iz inostranstva i to 72,94 miliona maraka više.
Kada je riječ o ostalim tekućim transferima, oni u prvom kvartalu ove godine iznose 315,04 miliona maraka, od čega se na socijalna davanja odnosi 287,49 miliona maraka.
Poredeći sa prvim kvartalom prošle godine, kroz ostale tekuće transfere stiglo je manje novca, pa tako i kroz socijalna davanja.
“Centralna banka Bosne i Hercegovine ne raspolaže podacima iz kojih zemalja BiH prima najviše novčanih doznaka, jer još uvijek nema zvanične procjene istih po zemljama, ali se može reći da uglavnom dolaze iz zemalja zapadne Evrope, Skandinavije i Sjeverne Amerike, gdje je bh. dijaspora najprisutnija”, navode iz Centralne banke BiH za “Nezavisne novine”.
Da bez ovog novca mnogi građani BiH ne bi mogli preživjeti, kao ni ekonomija, smatra Igor Gavran, ekonomista.
“Najveći generator ovih doznaka su vlasti u BiH na svim nivoima, jer zahvaljujući njima građani se iseljavaju i onda se doznake povećavaju pa imamo situaciju da praktično oni koji su istjerani iz BiH sada održavaju u životu vlast koja ih je istjerala, jer ako bi ekonomija potpuno bankrotirala, onda ni vlast više ne bi imala izvore prihoda”, kaže Gavran za “Nezavisne novine” dodajući da neće ni rast doznaka vječno trajati, jer će broj članova porodica kojima se novac šalje biti manji, a povratnika će biti vrlo malo i uglavnom u penzionerskim godinama.
Kako ističe, jedino dugoročno rješenje za bh. ekonomiju je stvaranje uslova za povratak što većeg broja građana iz dijaspore koji bi uložili svoj novac u BiH i stvarali novu vrijednost.
Admir Čavalić, ekonomista, ističe da dijaspore kroz novac koji šalje zadržava socijalni mir i održava životni standard građana u BiH.
“Uopšteno, Bosna i Hercegovina spada u red zemalja koje značajno ovise o dijaspori. To vidimo po nivou doznaka. Ono što je bitno naglasiti jeste da, pored stare dijaspore, imamo novoformiranu dijasporu i ona se formira iz godine u godinu u kontekstu odlaska mlade radne snage na tržište Zapada, prije svega Njemačke”, kaže Čavalić za “Nezavisne novine”.
Kako kaže, upravo ti mladi koji odlaze vani vjerovatno svakog mjeseca šalju novac.
“Ako se posmatra visina dohotka, od minimalne plate, a posebno minimalnih penzija, i izuzetno velikog broja penzionera na minimalnim penzijama, teško je objasniti kako održavaju tekuću egzistenciju, odnosno kako obezbjeđuju dovoljno sredstava za prehranu, lijekove, komunalije i sve ono što je poskupjelo u posljednjim mjesecima. Realno objašnjenje je da se to pokriva doznakama iz inostranstva, odnosno tim sistemima neformalne solidarnosti od strane naših predstavnika dijaspore”, objašnjava on i dodaje da, pored formalnih transfera koji su evidentirani kroz račune Centralne banke BiH, postoji vjerovatno i toliki iznos neformalnih transfera.
Nezavisne
Društvo
AKO PUTUJETE DOBRO JE DA ZNATE! Kolone na tri granična prelaza u BiH

Na graničnim prelazima Deleuša, Doljani i Aržano formirane su kolone vozila na izlazu iz BiH, saopštio je Auto-moto savez (AMS) Republike Srpske.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.
Iz AMS-a navode da se stanje na graničnim prelazima konstantno mijenja, te savjetuju vozače da se prije polaska na put informišu na njihovoj internet stranici.
Nezavisne
-
Region3 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region2 dana ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika3 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Politika23 sata ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Politika2 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD MIROSLAV BOJIĆ PRIZNAO! Banjalučka raskrsnica kao primjer uređenja za Laktaše
-
Svijet2 dana ago
STUDIJA NAUČNIKA SA HARVARDA: Brane pomjerile Zemljinu osu za više od jednog metra, posljedice se već osjećaju