Connect with us

Politika

RJEŠAVA LI SE DODIK „PRIKOLICA“: Kome odgovara cenzus od 5 odsto

Demokratski narodni savez (DNS) Nenada Nešića, Narodna partija Srpske (NPS) Darka Banjca, Socijalistička partija Srpske (SPS) Gorana Selaka i Lista „Za pravdu i red“ Nebojše Vukanovića, danas ne bi imali svoje poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske da je cenzus za ulazak u parlament iznosio pet odsto.

Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH danas, takođe, DEMOS Nedeljka Čubrilovića ne bi imao nijednog poslanika, kao ni Ujedinjena Srpska Nenada Stevandića da je dogovor o podizanju cenzusa između SNSD, HDZ i „Trojke“ postignut prije održavanja prošlih opštih izbora, umjesto prije nekoliko dana.

Isto tako, „milimetar“ iznad cenzusa u NS RS našla bi se Ujedinjena Srpska (5,11 odsto), DEMOS (5,46), kao i Socijalistička partija Petra Đokića (5,92 odsto).

Naime, na nedavnom sastanku lidera vladajuće koalicije na nivou BiH, koji je održan na imanju aktuelnog predsjednika Srpske u Bakincima kod Laktaša, jedan od najintrigantnijih detalja dogovora oko izmjena Izbornog zakona BiH bio je onaj o podizanju cenzusa sa dosadašnjih tri na pet odsto, kad su u pitanju opšti izbori, odnosno na četiri odsto, kad je riječ o lokalnim izborima.

Varljivi cenzus

 Očigledno je da bi Dodik ostao bez koalicionih partnera ako bi cenzus bio pet odsto i ako bi bili fer izbori. Znamo da su Goran Selak, Nenad Nešić i razjedinitelji Nenada Stevandića bili na tom varljivom cenzusu i da su dobili mandate u nekim ranim jutarnjim časovima. Jasno je da kada bi bilo fer izbora, najmanje 50 odsto stranaka koje su sada parlamentarne ne bi ušle u Narodnu skupštinu Republike Srpske – kaže za Srpskainfo lider Liste „Za pravdu i red“, Nebojša Vukanović.

nebojša vukanović poslanik liste za pravdu i red u narodnoj skupštini rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ističe da je Lista „Za pravdu i red“, uprkos svim „krađama i zloupotrebama koje su se dešavale na prošlim opštim izborima“, dobila podršku pet odsto birača.

– Mi smo u stalnom rastu i nemamo strah da ne bi prešli cenzus. Nama bi to odgovaralo, ali mislim da prije toga treba riješiti brojna druga pitanja poput političke trgovine i korupcije, zloupotrebe javnih resursa, funkcionerske kampanje, skenera, brojanja glasova, predstavljanja na javnom RTV servisu… Ključno je pitanje da se utvrdi kakva je stvarna volja građana, da se onemogući dopisivanje glasova i prekrajanje izborne volje. Takođe, potrebno je obezbijediti fer uslove i da se prestane sa zloupotrebom javnih resursa i partijskim zapošljavanjem bez konkursa. Kad bi se zaustavile sve ove zloupotrebe, pitanje je da li bi Milorad Dodik i njegova partija prešli cenzus, jer znamo kako funkcioniše ovaj sistem i da većina glasova koje uzme vladajuća koalicija jesu korupcionaški glasovi, koji se kupuju sistemom kapilarne korupcije i sigurnih glasova preko zapošljavanja – kaže Vukanović.

Cenzus od pet odsto bi, prema njegovim riječima, bio dobar i zbog toga što bi „ukrupnio“ političku scenu.

– Moguće je i da bi donekle smanjio političku korupciju, ali šta će nam i takav cenzus ako imamo ovakvu vrstu sistema u kome se ljudi kupuju kao na pijaci i ako je u prošlom sazivu Narodne skupštine više od trećine poslanika promijenilo dres? Nezamislivo je da sam prije dobio poziv da gostujem na televiziji Teheran nego na televiziji Republike Srpske, kao lider parlamentarne stranke u Narodnoj skupštini. Ako imate javni RTV servis koji vodi najprljaviju moguću kampanju protiv političkih protivnika režima, kako se može govoriti o bilo kakvim fer izborima – pita Vukanović.

Pročišćavanje scene

Lider SPS, Goran Selak, čija bi partija takođe ostala ispod cenzusa da je umjesto tri iznosio pet odsto, isto tako tvrdi da nema ništa protiv „pročišćavanja političke scene“ u Republici Srpskoj i BiH.

Goran Selak SPS
FOTO: SPS

– Možda je zaista previše političkih partija, a kod nas ih u parlamentu ima 11. Prema informacijama s kojima raspolažemo, a tiču se nedavnog sastanka lidera vladajuće koalicije na nivou BiH, dobro je da su dogovorene zatvorene liste, dobro je da su partije vlasnici mandata, dobro je da se razmišlja o podizanju cenzusa na lokalnom, republičkom i zajedničkom nivou vlasti – kaže Selak za Srpskainfo.

Međutim, on ističe da su to stvari o kojima „treba razgovarati sa svima na političkoj sceni, kako u Republici Srpskoj, tako i u BiH“.

– Vidimo da je Srbija bila na pet odsto cenzusa, a sada ga je spustila na tri odsto. Crna Gora je takođe zadržala tri odsto. Važno je da li se cenzus odnosi samo na lokalnu zajednicu ili na izbornu jedinicu, kao što je postavljen cenzus u izbornim jedinicima u Hrvatskoj. To je sve stvar dogovora i samog zakona. Što se tiče unapređenja izbornog procesa u pogledu skeniranja, to ćemo svakako podržati – poručuje Selak.

Politički analitičar Tanja Topić smatra da je ideja o podizanju cenzusa sa tri na pet odsto, prije svega, došla od lidera vladajuće političke partije u Republici Srpskoj

– Mislim da je to prijedlog koji dolazi iz Banjaluke, odnosno Laktaša i da je on vrlo zanimljiv. Ne bih rekla da je osnovna ideja tog prijedloga bila da se smanji haos na političkoj sceni, postojanje bezbroj političkih subjekata i partija koje se samo na izborima pojave kao bljesak munje kako bi ostvarili određene dilove, kalkulacije, prodaju mjesta u biračkim odborima i tome slično. Ono što se, zapravo, vrlo jasno vidi jeste to da bi podizanje cenzusa značilo čišćenje metlom dojučerašnjih i sadašnjih koalicionih partnera SNSD, jer znamo da mnogi od njih ne bi prešli novi izborni prag. To bi, takođe, išlo u prilog velikim i jakim etnonacionalnim partijama koje bi onda potpuno zagospodarile političkom scenom, a bio bi izuzet ucjenjivački kapacitet malih političkih partija koje su do sada vrlo vješto učestvovale u raspodjeli političkog kolača – ocjenjuje Topićeva.

Politika

NOVI KREDIT! Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Republika Srpska od Svjetske banke uzima zajam za zdravstvo od 55 miliona KM, otkriva CAPITAL.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora u iznosu od 28,4 miliona evra ili više od 55 miliona maraka.

Radi se o zaduženju kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a sredstva su namijenjena za podršku budžetu RS nakon sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu sa ciljem unapređenja finansijske održivosti zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga.

U odluci o prihvatanju zaduženja navodi se da je krajnji korisnik i dužnik po zajmu Republika Srpska, kao i da će se sredstva isplatiti u jednoj tranši, a da je rok za njihovo povlačenje 30. juni 2026. godine.

„Rok otplate je 18 godina sa grejs periodom od pet godina sa polugodišnjom otplatom 15. marta i 15. septembra i plaćanjem u evrima“, navodi se u uslovima zajma i precizira da 28,7 miliona predstavlja 40 odsto od ukupnog zaduženja BiH u iznosu od 71 miliona evra.

Kada je riječ o kamati, navodi se da je kamatna stopa referentna, plus varijabilna marža Svjetske banke.

„Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo finansija RS, a za praćenje i izvještavanje o indikatorima sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu zadužuje se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS“, navodi se u odluci o zaduženju.

Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da je Fond zdravstvenog osiguranja RS na kraju prošle godine bankama dugovao 223 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

SPORNI ZAKONI NSRS služe Dodiku za političku trgovinu?

Nakon još jedne akcije Državne agencije za istrage i zaštitu na području Republike Srpske i to pod nadzorom Tužilaštva BIH, otvorilo se pitanje šta je sa zakonima koji su usvojeni u Narodnoj skupštini, a koji zabranjuju djelovanje SIPA-e i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske?
Treća akcija Državne agencije za istrage i zaštitu u Republici Srpskoj od usvajanja zakona o zabrani djelovanja ove agencije. Ovo je još jedan dokaz, kažu u opoziciji, da “sporni” zakoni koji su doneseni u Skupštini ne koriste ničemu, osim podizanju tenzija u Republici Srpskoj i BiH.

“Imate zadnji primjer da je donešen zakon u NSRS da sipa ne može da djeluje na teritoriji Republike Srpske i ono što je u praksi da je u posljednjih 15 dana SIPA imala 3 intervencije u RS i samim tim sve pada u vodu što se donijelo u Narodnoj skupštini i opravdava što mi iz opozicije nismo htjeli da učestvujemo u zakvoj vrsti avanturizma”, kaže poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.

Kako je ovo moguće i da li onda zakoni Narodne skupštine ne važe? Na ovo pitanje zvaničnici Republike Srpske daju čudne i neodređene odgovore. Prvo je predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić tvrdio da SIPA može da hapsi kriminalce, ali ne i političare. Ministar unutrašnjih poslova danima ponavlja kako je ovo provokacija Tužilaštva BiH, međutim bez konkretnih odgovora kako je ovo moguće.

“Vi govorite o neustavnim institucijama i neustavnom i nezakonitom djelovanju i u tom smislu je stvar potpuno jasna”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Ovo ponovo dokazuje, kažu u opoziciji, da je Narodna skupština ponovo zloupotrebljena, u cilju dizanja tenzija kako bi vrh vlasti pregovarao.

“Ono što je Stevandić rekao da SIPA može da radi operativne radnje kada se tiče kriminalaca, droge itd, ali mi ovdje govorimo da politički ne može da djeluje. To su oni onda trebali formulisati u samom zakonu koji je usvojen u Narodnoj skupštini, a toga u zakonu nema. Ovdje ne samo da se krše zakoni Narodne skupštine nego oni nisu ni doneseni da se poštuju. Oni su doneseni da budu Dodiku poligon za mogućnost daljeg pregovaranja”, kaže predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.

Pravnici objašnjavaju da u samom tekstu Zakona o zabrani djelovanaja SIPA-e i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj, postoje brojne nelogičnosti i nedorečenosti. Tako u zakonu uopšte nisu predviđene nikakve kazne u slučaju da se on prekrši.

“To je djelimično popravljeno dopunom Krivičnog zakonika Republike Srpske gdje je uvedeno novo krivično djelo koje se isključivo odnosi na službenike iz Republike Srpske koji rade u institucijama BiH. Dovodeći u vezu ta dva propisa možemo zaključiti da radnici SIPA-e koji nisu iz Republike Srpske ne mogu biti kažnjeni za djelovanje odnosno svoj rad na teritoriji Republike Srpske”, kaže advokat Vladimir Dragičević.

Koliko su usvojeni zakoni u Narodnoj skupštini farsa pokazuje i materijal koji su novinari Euroblica snimili kod Laktaša. Na video snimku se čuju i vide upravo pripadnici SIPA-e koji normalno provode vježbu gađanja.

“U Riječanima kod Laktaša u toku je vježba Agencije za istrage i zaštitu SIPA BiH, kako smo saznali radi se o urednoj vježbi gađanja. Zanimljivo je da se ovo strelište nalazi par kilometara od kuće predsjedenika RS, a isto je zanimljivo da je SIPA nedavno zakonima u RS proglašena kao neustavna”, rekao je novinar Euroblica Nikola Morača.

Posebno je zanimljivo, navodi Morača, da je strelište u sastavu Saveza praktičnog streljaštva Republike Srpske, čiji je predsjednik Željko Budimir, SNSD-ov ministar visokog obrazovanja. Sve dokazuje da su usvojeni zakoni predstava i da nemaju apsolutno nikakve veze sa stanjem na terenu.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa

Predrag Kukolj, odbornik u Skupštini Prijedora ispred Srpske demokratske stranke, objavio je danas da napušta SDS i da svoj politički angažman nastavlja u redovima Partije demokratskog progresa (PDP).

Kako je naveo u objavi na društvenim mrežama, ovaj potez za njega predstavlja novi početak, ali i nastavak političke borbe za promjene koje, kako kaže, Republika Srpska prijeko treba.

— Nova stranica i nova energija! Zadovoljstvo mi je što svoj dalji politički rad nastavljam u Partiji demokratskog progresa. Moj put i politički kurs ostaju isti – čvrsta i jasna opozicija svim negativnim pojavama u našem gradu, ali i u cijeloj Republici Srpskoj. Kroz PDP – organizovanije, jače i produktivnije. To je partija u kojoj sam napravio svoje prve političke korake — poručio je Kukolj.

Dodaje da PDP, predvođen gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, vidi kao snagu koja može donijeti stvarne promjene.

— PDP, na čelu sa Draškom Stanivukovićem, predstavlja novu političku snagu koja ima kapacitet da donese prijeko potrebne pozitivne promjene u našoj Republici Srpskoj. Idemo dalje – iskreno i snažno! — zaključio je Kukolj.

Ovaj prelazak dodatno učvršćuje poziciju PDP-a pred nadolazeće lokalne izbore, a Kukoljev potez tumači se kao signal da unutar opozicije dolazi do ozbiljnijeg preslagivanja i konsolidacije snaga.

Nastavi čitati

Aktuelno