Connect with us

Društvo

ALIMENTACIONI FOND NI NA VIDIKU: Zakon kupi prašinu godinu i po dana

Iako je Narodna skupština Republike Srpske još u junu 2022. godine usvojila Nacrt zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske, do danas nema prijedloga tog zakona, a samim tim ni alimentacionog fonda koji je vlast obećala i na koji se čeka već gotovo 20 godina.

Iz odgovora na jedno od poslaničkih pitanja iz Ministarstva porodice, omladine i sporta može se zaključiti da ovaj zakon koji je usvojen u nacrtu još neće ugledati svjetlo dana jer, kako su naveli, tome treba pristupiti “studioznije”.

Takođe, iz odgovora se može zaključiti da je u toku javne rasprave došlo do zaokreta jer je prvobitno bilo planirano osnivanje posebnog fonda (alimentacionog fonda), ali se od toga odustalo i, kako su naveli, zbog racionalizacije dopuniće se nadležnost JU Javni fond dječije zaštite.

Ipak, i od toga još neće biti ništa jer, kako stvari sada stoje, Prijedlog zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske neće uskoro ugledati svjetlost dana.

“Zauzet je stav da se ovo pitanje rješava putem JU Javni fond dječije zaštite. Tekst Prijedloga zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske je pripremljen od strane radne grupe i Ministarstva porodice, omladine i sporta kao obrađivača, s tim da još nije upućen u parlamentarnu proceduru prema Narodnoj skupštini Republike Srpske iz razloga utvrđenog u toku održane javne rasprave u kojoj je stručna i naučna javnost te predstavnici republičkih organa uprave koji će administrativno sprovoditi zakon stava da normiranju ove oblasti treba pristupiti studioznije u smislu kompatibilnosti ovog zakona s ukupnim pravnim sistemom Republike Srpske”, navodi se u odgovoru koji potpisuje Selma Čabrić, ministarka porodice, omladine i sporta.

Zanimljivo je da na određen način Ministarstvo porodice, omladine i sporta pere ruke od ovog zakona, navodeći u odgovoru da će “finalizaciju u normativnom smislu izvršiti Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u čijoj je nadležnosti JU Fond za dječiju zaštitu ili Ministarstvo porodice, omladine i sporta”.

Ko će biti predlagač ovog zakona zavisiće od toga koga Programom rada za isto zaduže Narodna skupština i Vlada Republike Srpske.

Podsjećanja radi, prilikom izrade Nacrta zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske kompletan proces vodilo je Ministarstvo porodice, omladine i sporta, a tadašnja ministarka Sonja Davidović čak je izašla sa kalkulacijom da za taj fond treba malo manje od milion maraka.

Inače, priča o alimentacionom fondu u Republici Srpskoj traje skoro 20 godina. Još 2006. godine pokrenuta je inicijativa za osnivanje jednog takvog fonda, ali do danas on nije zaživio. O potrebi da se zaštite djeca čiji roditelj ne plaća alimentaciju bilo je govora i na sjednici Odbora jednakih mogućnosti Narodne skupštine Republike Srpske u 2017. godini, ali ni to nije dalo rezultate i pored toga što samohrani roditelji već decenijama upozoravaju na činjenicu da se sudske presude ne poštuju i da mnoga djeca ne dobijaju redovno alimentaciju.

“Poražavajuće je da se ne radi ništa. Više od 70 odsto roditelja u cijeloj BiH, nije tu samo specifična Republika Srpska, ima problema. Nije problem alimentacija, problem je što je to krivično djelo koje jednako krše i majke i očevi. Mi imamo dobar Porodični zakon koji štiti porodicu i dijete, ali kompletan sistem je zakazao. Mi nemamo nikoga ko je otišao u zatvor što ne plaća alimentaciju”, rekla je Snežana Stojanović, predsjednica Udruženja jednoroditeljskih porodica “Iskra” iz Istočnog Sarajeva.

Ona kaže da svi roditelji koji su dobili starateljstvo manje-više imaju pravosnažne sudske presude, ali da se ništa ne dešava te da su prinuđeni da rade po dva posla kako bi obezbijedili egzistenciju svojoj djeci.

“Jednom se zajednica mora ozbiljno pozabaviti podmlatkom i budućnošću. Taj roditelj koji je dobio starateljstvo, on fizički ne može da se brine o djeci jer radi dva posla da bi nadoknadio ono što nedostaje toj djeci i da bi im omogućio samo solidan i pristojan život”, rekla je Stojanovićeva.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nakon sunčanog jutra, stižu pljuskovi sa grmljavinom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se nakon sunčanog i toplog jutra očekuju pljuskovi sa grmljavinom.

Pljuskovi se od sredine dana prvo očekuju na zapadu i širiće se ka istoku, zatim prema sjeveru, a na jugu su mogući u večernjim časovima.

Duvaće slab i umjeren vjetar, ponegdje jak istočni i jugoistočni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17, u višim predjelima od devet stepeni, a najviša dnevna od 26 do 30, u višim predjelima od 20 stepeni Celizujovih.

Nastavi čitati

Društvo

SUTRA BEZ STRUJE ostaje više ulica i naselja u Banjaluci

Električnu energiju sutra od osam do 10.30 časova neće imati dijelovi naselja: Debeljaci, Ponir i Bijeli Potok.

“Bez struje ostaju i dijelovi naselja: Obilićevo i Starčevica od 8.30 do 10 časova, te od devet do 11 časova dio naselja: Kola Milakovići”, istakli su oni.

Kako dodaju sutra od 10 do 12 časova struju neće imati dijelovi ulica: Kosovke djevojke i Save Ljuboje br.18, te od 11.30 do 13.30 dijelovi naselja: Bukvalek i Donja Kola.

“Električnu energiju neće imati od devet do 14 časova dijelovi ulica: Serdara Janka Vukotića i Dubička, te dijelovi naselja: Česma i Motike”, kazali su oni.

Nastavi čitati

Društvo

NOĆ MUZEJA OBILJEŽEN ŠIROM BiH: Evo kako je bilo u Banjaluci, Trebinju, Sarajevu, Brčkom

Muzeji širom BiH otvorili su svoja vrata za sve posjetioce u okviru manifestacije “Noć muzeja”.

I ove godine ova posebna noć za kulturu obilježena je u muzejima širom Bosne i Hercegovine, a ovogodišnja tema „Muzeji za obrazovanje i istraživanje” naglasila je ključnu ulogu kulturnih institucija u pružanju savremenog digitalnog obrazovnog iskustva.

Banjalučani su sinoć uživali na dvije lokacije – u Muzeju savremene umjetnosti, gdje je program počeo predavanjem Uroša Krčadinca o projektima generativne i algoritamske umjetnosti “Androidi ne sanjaju ništa”. Publika je uživala i u izložbi “Licem u lice”, grafičkog dizajnera Mirka Ilića. Na samom objektu Muzeja savremene umjetnosti publika je mogla da pogleda 3D video-maping autora Mladena Đukića, dok je DJ Marko Vuković priredio muzički spektakl.

Istovremeno, posjetioci Muzeja Republike Srpske uživali su u izložbi “Zlatno doba rokenrola” autorke Tamare Lukač Lazarević, a u ovom muzeju priređene su i radionice i kvizovi za publiku svih uzrasta. Publiku je na kraju večeri zabavljala grupa “Perfect strangers”.

Brčko ove godine manifestaciju “Noć muzeja” obilježava bogatim programom koji će trajati do 29. maja. Manifestacija je otvorena sinoć izložbom “Muzej u Brčkom” nakon čega je održana serija predavanja “Brčanska baština”.

Noć muzeja obilježio je i Muzej Hercegovine u Trebinju muzejskim radionicama za predškolce i osnovce, a zatim je otvorena izložba radova Likovnog ateljea za odrasle ‘Cerovac’ iz Trebinja. Stručnim vođenjem kroz izložbu ‘Nikola Tesla – Čovek iz budućnosti’ Vladimira Perića, autora i kustosa Muzeja Nikole Tesle iz Beograda zaokruženo je dvomjesečno gostovanje ove izložbe. Obilježavanje ove manifestacije, kao i svake godine, upotpunili su učenici trebinjske Muzičke škole koji su priredili koncert.

Sarajevo se takođe pridružilo brojnim gradovima u BiH i Evrope u obilježavanju Noći muzeja. Program je priređen u Zemaljskom muzeju, Muzeju Sarajeva i Historijskom muzeju gdje je organizovan bogat program za sve posjetioce, a najmlađi su uživali u istraživanju muzeja.

Јedinstven umjetnički spektakl “Noć muzeja”, realizuje se u više od 3.000 muzeja i više od 30 evropskih zemalja, a prvi je održan 1997. godine u Berlinu pod nazivom “Duga noć muzeja”.

Osnovna ideja Noći muzeja je da se široj publici, a prije svega mladima, omogući da muzeje posjete van redovnog muzejskog radnog vremena, u vrijeme koje uobičajeno posvećuju zabavi. Da bi se muzejska djelatnost dodatno popularizovala u tim večerima se za publiku, pored otvaranja vrata stalnih postavki i povremenih tematskih izložbi, organizuju i raznovrsni edukativni, kulturni i zabavni animatorski programi. Nerijetko se omogućuje ili potpuno besplatan ulaz, ili se ulaznice naplaćuju po simboličnoj cijeni, s tim što važe za sve muzejske i galerijske institucije u gradu i njegovom okruženju.

Nastavi čitati

Aktuelno