Connect with us

Hronika

MJEŠTANI BISTRICE TUŽE RS, PRIJEDOR I “DRVO-EXPORT”: “Rudnik uglja otvoren mimo zakona, ministar vršio pritisak…”

Mještani Bistrice podnijeli su krivičnu prijavu protiv Grada Prijedora, Republike Srpske i preduzeća “Drvo-export” iz Teslića zbog dodjele koncesije za otvaranje rudnika uglja lignita na području ove mjesne zajednice. Tvrde da je koncesija nezakonita.

Dragana Stanković, advokatica koju su mještani Bistrice angažovali na ovom slučaju, kaže da je podnesena parnična tužba Osnovnom sudu u Prijedoru u kojoj je, između ostalog, zatražena zabrana obavljanja bilo kakvih aktivnosti i radova teslićkom preduzeću “Drvo-export”, jer ne posjeduje ekološku dozvolu.

“Radovi u Bistrici su se počeli obavljati mnogo prije nego što je počeo postupak izdavanja ekološke dozvole. Tražili smo da sud naloži preduzeću da stanje životne sredine vrati u prethodno, odnosno prije njihovih radova i djelatnosti”, kaže Stankovićeva.

Prijavom je zatraženo da se utvrdi na koji su sve način prekršena prava mještana koja su im zagarantovana Ustavom Republike Srpske.

“Radi se o pravu poštovanja doma i mirnog živpota, na zaštitu zdravlja, mirnu životnu sredinu, pravu na ljudsko dostojanstvo i mirno uživanje imovine. Tužbom je zatraženo da se mještanima nadoknadi nematerijalna šteta nastala kršenjem ovih prava”.

Advokatica kaže da Grad Prijedor i Republika Srpska nisu ništa uradili da zaštite građane i to je razlog zbog kojih su i oni obuhvaćeni tužbom.

“Bili su upoznati sa svim radnjama koje preduzima ‘Drvo-export’. Ekološka dozvola nije izdata, iako ih je resorno ministarstvo prethodno obavezalo da pokrenu postupak njenog izdavanja. Ekološkom dozvolom se propisuju mjere zaštite životne sredine i način kako će se zaštiti građani”.

Stankovićeva ističe da je izdavanje ekološke dozvole sporno, jer je zbog prethodnih radova, životna sredina na tom lokalitetu već izmijenjena i narušena.

“Nije utvrđeno prethodno stanje životne sredine, što je uvijek uslov kod njenog izdavanja”.

Podsjeća da su mještani u par navrata podnijeli krivične prijavu, konkretno zbog zagađivanja rijeke Crljenače (3. oktobar 2023. godine), izazvanog radovima preduzeća “Drvo-export”, ali da nisu dobili nikakav konkretan odgovor.

“U prijavi dostavljenoj Okružnom javnom tužilaštvu u Prijedoru je tačno objašnjeno kako je došlo do zagađenja. Trebalo je da se izvrši uviđaj na licu mjesta i analiza vode iz rijeke, kao i da se saslušaju mještani. Iako je proteklo više od tri mjeseca od prijave nije urađeno ništa od toga. Zakonom je propisano da se istraga uradi što prije, a u ovom slučaju to nije urađeno”, rekla je Stankovićeva.

Zoran Ninić, tužitelj i mještanin Bistrice kaže da od aprila, od kada su pokrenuli prijave ali i proteste, do danas nije bilo nikakve reakcije nadležnih organa.

“Inspekcije su dolazile i odlazile. Mi smo shvatili da nije u pitanju samovolja pojedinca već je problem kompletan ustavno – pravni poredak. Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor obećao je podršku ali nam je vrlo brzo okrenuo leđa. Građani imaju utisak da su odbačeni. Sad smo u situaciji da naše porodice spakujemo i odemo u inostranstvo”, rekao je Ninić.

Slikovito je ilustriovao kako je narušeno stanje na nekoliko lokaliteta u Bistrici: na jednom mjestu vodenica sada služi kao skladište uglja, isto kao i potok, njive itd.

“Zato podižemo tužbu protiv onih koji su odgovorni za ovo i koji se nisu potrudili da to spriječe. Postoje sudovi izvan Republike Srpske, ako treba doći ćemo i do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Ko ovo može vratiti u prethodno stanje?”, pita se Ninić.

Ninić kaže da im niko od nadležnih nije direktno prijetio ali da su im poslate poruke “između redova”.

“Imali smo indirektan pritisak od ministra (bezbjednosti u Savjetu ministara BiH) Nenada Nešića, sa kojim sam lično imao sastanak u Banjaluci gdje je tražio da se povučemo i da mi to ne možemo zabraniti. Šta ima ministar bezbjednosti sa eksploatacijom uglja?”, upitao je on.

Ninić podsjeća da je Bistrica druga mjesna zajednica po veličini na teritoriji Grada Prijedora i da se radi o mjestu koje je naseljeno.

Kroz Bistricu prolazi trasa auto-puta koja će da je podijeli na pola. Niko od nadležnih ne želi da je premjesti. Iznad Bistrice je kamenolom Mamić i zajedno sa rudnikom spoj te tri stvari čine da Bistrica kakva jeste danas ode u prošlost”.

Radmila Zrnić, mještanka MZ Bistrica upozorila je na problem odrona zemljišta usljed potkopavanja bagera i mašina koje su u vlasništvu tesličkog preduzeća.

“Moja parcela se nalazi van eksploatacionog polja i pogrešnim građevinskim pristupima se ona odronjava”.

Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra za životnu sredinu, kaže da je prema njihovim saznajima situacija u Bistrici prvi slučaj u BiH u kojem je grupa građana ugrožena zbog dodjele koncesije.

“Radi se konkretno o nezakonitoj realizaciji koncesije. Iz tog razloga ovaj slučaj ima kapaciteta da se riješi”, zaključio je on.

(MONDO)

Hronika

PAO PRITVOR! Sud pustio Ćuluma, ali mu ZABRANIO da izlazi i viđa se sa određenima!

Sud Bosne i Hercegovine juče je ukinuo pritvor Arminu Ćulumu i odredio mu mjere zabrane.

“Sud je 3. jula 2025. donio rješenje u predmetu Armin Ćulum i drugi, kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu ukinut pritvor i istovremeno mu određene mjere zabrane”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Ćulumu su određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja s određenim osobama.

“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti trajanja mjera zabrane će se vršiti svaka dva mjeseca”, navode iz Suda BiH.

Sud Bosne i Hercegovine je u aprilu ukinuo pritvor ostalim osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić i odredio im mjere zabrane, dok je tada pritvor bio produžen za tri mjeseca Arminu Ćulumu, te mu je ukinut 3. jula.

Kako je ranije saopćeno iz Suda BiH osumnjičeni su za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima, međunarodno navođenje na prostituciju i pranje novca.

Nastavi čitati

Hronika

SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.

Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.

Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.

Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.

Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:

“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”

Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.

Nastavi čitati

Hronika

HALIDU MUSLIMOVIĆU LJUBAVNICA “DOŠLA GLAVE!” Mora da isplati ogromnu sumu novca

Folk pjevač Halid Muslimović ponovo je izgubio sudski spor protiv bivše partnerke Sonje Bašić. Presuda koju je donio Osnovni sud u Prijedoru nalaže mu da isplati 139.897 KM, uključujući 117.152 KM glavnice, 5.847 KM zateznih kamata i 16.898 KM sudskih troškova.

Sonja Bašić, koja je porijeklom iz BiH, a koja živi u Australiji, tužila je pjevača zbog prevare u iznosu od 400.000 dolara tokom njihove veze između 2015. i 2018. godine, a tvrdila je i da ju je brutalno pretukao. Tužba je pokrenuta 2019. godine, a sud je već jednom presudio u njenu korist, ali je Muslimović podnio žalbu, prenosi Avaz.

Vrhovni sud RS vratio je predmet na ponovljeno suđenje, ali epilog je ponovo bio isti. Muslimović je odustao od vještačenja potpisa, što je dovelo do potvrde prethodne presude.

Uz to, pjevač se suočava s drugim pravnim problemima, jer je sud presudio u korist Azi Handžić iz Prijedora, kojoj mora platiti 45.000 evra. Handžić je Muslimovića tužila 2020. godine zbog nevratnog novca, a konačna presuda odredila je da pjevač duguje 89.462 KM.

Nastavi čitati

Aktuelno