Connect with us

Politika

Predizborna kampanja ili briga za ugrožene: Direktorku Centra za socijalni rad, nakon ajkule, zabrinula nestašica vode

Predizborna kampanja je uveliko u toku, pa tako i borba kandidata za neku od pozicija. Iako problem nestašice vode u Banjaluci u ljetnim mjesecima traje deceniju, dvije, Irena Joldžić se tek dva mjeseca pred izbore sjetila kako bi se Centar za socijalni rad, čiji je direktor, mogao uključiti u čitavu priču.

Naravno, posjeta kandidatkinje SNSD za narodnog poslanika nije mogla proći bez objavljenog videa na društvenim mrežama.

Vodosnabdijevanje je u nadležnosti “Vodovoda”, ali to nije spriječilo Joldžićevu da istakne Centar kao ustanovu koja će riješiti problem nedostatka pitke vode, bar na kratko.

Savjetodavne usluge

Na sajtu Centra piše da se ova ustanova bavi pružanjem savjetodavnih usluga, socijalnom pomoći i usmjeravanju djece i omladine, radu sa usvojenicima, kao i o odlučivanju o pravu na socijalnu pomoć.

Ipak, Joldžićeva za Srpskainfo kaže da je nadležnost Centra za socijalni rad da obezbijedi osnovne životne potrebe svih građana koji se nađu u stanju ekonomske nepogode.

– U konkretnom slučaju, radi se o stanovništvu koje ne može da obezbijedi vodu. “Vodovod” treba da se bavi problemom vodosnabdijevanja, a mi nabavljamo vodu za socijalno ugrožene, i to na zahtjev mjesnih zajednica – istakla je direktorka Centra za socijalni rad.

Ona kaže da video nije predizborna kampanja, nego je snimljen isključivo u svrhu pomoći ljudima u nevolji.

– Prilikom objavljivanja ovakvih sadržaja javljaju nam se donatori koji pomažu u obezbjeđivanju hrane, vode i drugih potrebnih stvari – objašnjava Joldžićeva.

“Vazduh pokreće vodomjere”

U videu Irena Joldžić govori kako se nalazi u naseljima Lovrići, Kremenovići i Regode, koji već dva mjeseca nemaju vode. Ističe da su se Centru za socijalni rad obratili građani za pomoć. Po njenim riječima, 70 kuća više od dva mjeseca nema vode, da njihove satove “pokreće samo vazduh”!

Pita da li je normalno da se danas pere fasada Gradske uprave dok 70 kuća nema vodu.

Iz “Vodovoda” su za Srpskainfo rekli da se problem vodosnabdijevanja koji se odnosi na određen broj domaćinstava u zaseocima Kremenovići, Regode i Lovrići, a koji se spominju u videu direktorke Centra za socijalni rad, nalazi u proceduri rješavanja.

Dodaju da je za infrastrukturu nadležno Odjeljenje za komunalne poslove, a nakon izgradnje, ona se predaje “Vodovodu” na održavanje i upravljanje.

Okolna naselja u Banjaluci već decenijama muči muku s vodom, a ove godine je kulminiralo čak i protestima ispred Gradske uprave, što je na kraju dovelo da se i ta stvar pretvori u politikanstvo.

Obećanje

Protesti se nisu mogli vidjeti tokom prethodne vlasti i gradske administracije, ali tokom nove jesu. Uvrede ispred gradske uprave od drugih građana, traženje da se odmah riješi problem vode dovelo je do toga da i tu imamo dvije strane koje će se “udarati” preko političkih stranaka.

Ono što posebno zabrinjava je činjenica da je ove godine bila prevelika temperatura skoro čitavo ljeto i da je jedan od uzroka problema s vodom i njeno preveliko korištenje.

Problem s vodom u ovim naseljima očigledno duže traje, ali ipak, ovih naselja se sjete samo pred izbore.

Inače, Irenu Joldžić je širi auditorijum zapazio po nedavnom snimku sa ljetovanja u Egiptu. S obzirom da su plaže u Egiptu bile zatvorene nakon napada ajkula na kupače, ona je napravila video u kojem je na šaljiv način objasnila kako bi policija Republike Srpske, odnosno njen prvi čovjek Dragan Lukač, do sada već uhvatili ajkulu.

– Policija Republike Srpske na čelu s gospodinom Lukačem je puno efikasnija. Do sada bi gospodin Lukač ulovio ajkulu i ispekao je na ražnju – rekla je ona u video poruci.

Ovog puta u videu nije spomenula nikoga, ali je građanima poručila da se, ukoliko duže od sedam dana budu bez vode, obrate Centru za socijalni rad.

– Mi ćemo vam vodu obezbijediti, jer je to osnovna životna potreba – obećala je ona.

MJESECIMA NIŠTA, A SADA…

Predizborna kampanja uveliko traje, a većina onih koji su na javnim mjestima su kandidati na ovogodišnjim izborima za neku funkciju. Možemo već sada vidjeti da skoro svi prave ceste, rješavaju probleme s vodom, brinu se za socijalno ugrožene, protestuju. A nismo ih nešto naročito vidjeli tokom prethodnih mjeseci da su to radili.

Briga za građane pretvorena u predizbornu kampanju ne traje od juče. Ona se dešava i ona je tu kad god se izbori održavaju. Nažalost, građani trpe, ali se ne bune jer im takav sistem odgovara. Dobiće vodu, dobiće novu ulicu preko koje će se voziti biciklom do posla i naredne četiri godine krpiti kraj s krajem.

Izvor: Srpskainfo.com

Politika

DODIK O MINERALIMA: Srpska ima rezerve, ali ne postupamo nepromišljeno

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su minerali faktor koji pokreće spoljnu politiku SAD, te istakao da Republika Srpska ima rezerve ovog prirodnog bogatstva, ali da ne postupa nepromišljeno.

“Čini se da su važni minerali ključni faktor koji pokreće spoljnu politiku SAD, a Republika Srpska ima određene neiskorištene rezerve. Nismo naivni niti se ponašamo nepromišljeno”, rekao je Dodik u intervjuu portalu “Mađarski konzervativac”.

Dodik je ukazao da su, godinama unazad, neprijatelji Republike Srpske imali za cilj otimanje imovine Srpske da bi bogatstvo i javna dobra zloupotrijebili kako oni hoće.

“Očigledno, mi smo se tome glasno usprotivili – i ne odustajemo od zaštite svoje teritorije. Konsultovaće se samo institucije Republike Srpske, koje će odlučivati o korištenju naših prirodnih resursa – niko drugi! Prema Ustavu BiH, samo Republika Srpska i Federacija BiH posjeduju imovinska prava”, naglasio je Dodik.

Dodik je naveo da svi pritisci, nametanja, uslovljavanja, pa i politički i montirani procesi protiv njega kao predsjednika Republike Srpske imaju za cilj otimanje imovine Republike Srpske.

“Potpuno smo svjesni da je krajnji cilj naših neprijatelja da oslabe Republiku Srpsku, svedu je na nivo puke administrativne jedinice i oduzmu joj imovinu”, naglasio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

JAVNOST U DILEMI: Da li MUP i SIPA “ratuju” ili sarađuju?

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske su u četvrtak, 10. aprila, na području Banjaluke izvršili pretrese na više lokacije, te uhapsili osam osoba zbog krijumčarenja ljudi.

Međutim, svako ko je pratio dešavanja nije mogao da zaključi da li su hapšenja zajedno sproveli pripadnici MUP-a Srpske i SIPA, ili se radi o dvije odvojene, ali potpuno identične akcije, jer ni jedni ni drugi nisu željeli da potvrde međusobnu saradnju.

Naime, prvo su u jutarnjim satima federalni mediji objavili vijest da SIPA pretresa i hapsi po Banjaluci, a da im u akciji pomaže Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Ubrzo nakon toga pojedini mediji u Republici Srpskoj, pozivajući se na MUP, prenijeli su vijest da je u akciji MUP-a uhapšeno osam osoba u Banjaluci, ali tom prilikom nisu naveli da li sarađuju sa nekim drugim policijskim i bezbjednosnim agencijama.

Zato smo se odmah obratili i SIPA i MUP-u, ali smo od njih samo dobili potvrdu da je akcija u Banjaluci, ali ne i to da li sarađuju jedni sa drugima i da li se radi o istom predmetu.

Ovakvo ponašanje dvije bezbjednosne agencije iz BiH u najmanju ruku potpuno je sludilo javnost, pogotovo ako se u obzir uzme aktuelni odnos SIPA i MUP-a Republike Srpske.

Prvo, postavlja se pitanje da li je zaista na snazi Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, koji je nedavno usvojen u Narodnoj skupštini RS, a kojim se, između ostalog, zabranjuje rad SIPA na teritoriji Republike Srpske?

Ovo pominjemo iz razloga jer je ovo već treća akcija SIPA na teritoriji Srpske od kada je pomenuti zakon stupio na snagu.

Međutim, ako bismo sada pitali republičko rukovodstvo o ovom pitanju, vjerovatno bismo dobili odgovor kao i prethodnih dana – SIPA je u Srpskoj zabranjen rad i djelovanje.

Stvar su dodatno zakuvali pojedini mediji, kako u Srpskoj, tako i u FBiH.

Dok federalni više fokus stavljaju na to da SIPA djeluje uprkos zakonu iz Narodne skupštine RS, a ne konkretno na hapšenja, određeni mediji iz Srpske pečat stavljaju na to da MUP uspješno realizuje akcije, dok SIPA i njeno djelovanje u Srpskoj gotovo da i ne spominju.

Vrijedi podsjetiti i na to da je prilikom prve akcija SIPA u Srpskoj nakon usvajanja zakona predsjednik NS RS Nenad Stevandić poručio za “Nezavisne novine” da takve akcije treba potpuno razdvojiti od onoga što je Srpska usvojila kao odgovor na političku krizu u BiH i napad na tri njene najvažnije institucije, odnosno eventualnih političkih akcija SIPA.

Možda je u ovom slučaju najadekvatnija definicija – jedno se priča, drugo se radi, jer kako objasniti običnim ljudima koji zakon je u primjeni, kako neko radi, a nije mu dozvoljeno, ili možda ono ključno pitanje: Da li MUP Srpske i SIPA zaista “ratuju” ili sarađuju?

“Sluđivanje je ovdje nekako konstanta, samo je postalo još gore nakon usvajanja ovih zakona u NS RS, odnosno nakon prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske. Čuli smo i neka pojašnjenja kako je riječ o ranije započetim akcijama, kako je zabranjeno samo neustavno djelovanje tih institucija. Sve i svašta smo čuli, samo ne konkretne informacije, što sve institucije duguju javnosti”, poručuje Ljiljana Smiljanić, novinarka.

Očigledno je, dodaje, da se ništa nije promijenilo, od ponašanja institucija, pa do medija.

“Na to sve jedan portal objavi da SIPA hapsi po Banjaluci uz asistenciju MUP-a RS, svi to prenesu, pa tek onda pojedini mediji u Republici Srpskoj, uključujući i javni servis, objave da je riječ o akciji MUP-a RS. Ljudima su danas dostupne informacije iz različitih medija, preko društvenih mreža i ne znam zaista kome može ovakav način plasiranja informacija da bude prihvatljiv. Posao medija je da rade u interesu javnosti, profesionalno, i da prenose tačne informacije. Sve drugo šteti i samoj profesiji i mediju koji radi za interes pojedinaca”, poručuje Smiljanićeva za “Nezavisne novine”.

Za novinara Gorana Dakića stvari su ovdje više nego jasne.

“Narodna skupština Republike Srpske je donijela set zakona kojima se suspenduje djelovanje Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA na teritoriji Srpske.  Nakon toga je predsjednik Republike Srpske rekao kako je spreman da razgovara o tim ustanovama u okvirima ustava, valjda novog. Prije i poslije toga bilo je jasno da SIPA nesmetano radi u Republici Srpskoj. Stoga su stvari više nego jasne: svi mogu da rade sve dok ne diraju Dodika i Stevandića. Viškovića ionako niko ne pominje”, kaže Dakić za “Nezavisne”.

U priči su, dodaje, neizostavni i mediji.

“Odani mediji i još odaniji novinari sada ne znaju šta će od sebe. Do juče su pisali ‘vanustavna SIPA’, a SIPA im hapsi i privodi pred nosom”, kategoričan je Dakić.

Komentarišući sve navedeno, novinar Darko Momić ističe da bi javnost oprostila i MUP-u i SIPA to što je sluđuju i što se ne zna ko od njih hapsi po Republici Srpskoj, kada bi oni “hapsile po redu, a ne po podobnosti”.

“I kada ne bi bili pod političkim uticajem, posebno MUP RS. Nije javnost ogorčena zato što je sluđuju u posljednjih mjesec i po dana, već zato što se sve policijske agencije godinama unazad prema kriminalcima ponašaju kao pecaroši prema svom ulovu koji ribu uhvate, poljube i puste. Razlika je što pecaroši krupnije ribe ne puštaju, a policajci u BiH najkrupnije ribe ne love”, navodi Momić za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PORUČIO “TROJCI”: Vi ne vodite politiku, VI SAMO ŠAPUĆETE ono što vam kažu Šmit i Marfi!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da odbijanje poziva za razgovor nije stav već refleks stranaka “trojke”.

Dodik je rekao da je očekivano da “trojka” potrči da odbije poziv na razgovor jer kako da razgovaraju kad nikada nisu ni vodili politiku, već samo glasno izgovarali ono što im prethodno šapatom kažu Kristijan Šmit i Majkl Marfi.

On je istakao da njihov odgovor više liči na poruku sa sastanka klana, nego na izjavu političkih lidera.

“Njihovo odbijanje dijaloga nije stav, to je refleks. I razumijem da će im biti potrebno još neko vrijeme da pronađu ne motiv, nego jezik – jer sazrijevaju okolnosti u kojima će im neko, po starom običaju, morati dati dozvolu da počnu misliti i govoriti sami”, ocijenio je Dodik.

NJihov odgovor, dodao je, još jednom pokazuje da im nije cilj nikakav dogovor, nikakva BiH, nikakva budućnost već da im je cilj – Milorad Dodik.

“Jedino kreativno što su smislili je – ukloniti Dodika. To je princip po kome funkcioniše mafija, a ne država. To je dobro poznato mafijaško načelo ‘nema čovjeka – nemaš problem'”, napisao je Dodik na Iksu.

Kada se to poveže sa vezama Dine Konakovića i kriminalnog klana “Tito” i kada se vidi kako Trojka reaguje, Dodik je istakao da više ne djeluje da je Tito samo sponzor i finansijer nego djeluje da je ideolog sarajevske politike.

“Ovi piloti Sarajeva, koje je vlast potpuno oslijepila, više ni ne gledaju kuda lete – oni su svoj avion već usmjerili direktno u zemlju. I problem nije što će se srušiti sami. Problem je što hoće da povuku sve sa sobom”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno