Connect with us

Region

“POLAKO NAM OTIMAJU SVE”: Srbi sa Kosova u strahu zbog ukidanja dinara

Kako da živimo ako nam ne daju da podignemo svoje penzije i plate? Ne preostaje nam ništa drugo nego da se iselimo.

vako većina Srba sa Kosova i Metohije komentariše uredbu Centralne banke Kosova o ukidanju dinara koja je 1. februara stupila na snagu.

Priština je odložila kaznene mere i najavila da će postojati prelazni period da se građani što pre prilagode, a kao jedno od rešenja da Srbi na KiM nastave da primaju plate i penzije u evrima pominje se model po kome Albanci iz Preševske doline dobijaju pomoć od vlade u Prištini u dinarima.

Prvog dana primjene uredbe o ukidanju dinara među Srbima na Kosovu i Metohiji vladaju strah i neizvjesnost.

Praktično niko ne zna kako će od sada Srbi na KiM primati plate, penzije, dječiji dodatak i socijalna davanja.

Stanka Smiljić plaši se za svoju djecu jer, kako kaže, stari su se već navikli.

– Ja sam se već pripremila odavno, znam da polako sve nestaje. Polako uzimaju sve Srbima. Ja sam stara, penzionerka, ali za mlade, a imam sina, nema perspektive. Idem za Prištinu i brinem kako ću, nemam sa kim da progovorim. Ali šta je tu je – rekla je Stanka Smiljić za “Kosovo online”.

Plaćanje u dinarima do daljnjeg

A kako će izgledati poslije ukidanja dinara svakodnevna kupovina Srba u prodavnicama, restoranima, kafićima na Kosovu?

Ista situacija je i u centralnom Kosovu.

Živojin Rakočević iz Gračanice kod Prištine kaže da je za sada sve uobičajeno.

– Baš jutros sam kupio hljeb u dinarima. Možemo i dalje da podižemo dinare u Poštanskoj štedionici, ali ne možemo u NLB Komercijalnoj banci koja je zatvorila svoju poslovnicu. Mislim da se ništa neće promijeniti dok se fizički na administrativnim prelazima ne zabrani ulazak dinara. Do tada će se vjerovatno naći neko rješenje – navodi za “Blic” Rakočević.

Zvanična najava o ukidanju dinara stigla je iz Prištine prije dvije sedmice, a zamjenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi pokušao je da “spusti loptu” posljednjeg dana januara, dan uoči primjene uredbe.

Zatvorene poslovnice banke

Mnogi Srbi posumnjali su da se “nešto ozbiljno sprema” još kada su krajem prošle godine dobile poruku da NLB Komercijalna banka zatvara svoje poslovnice na KiM od 1. februara.

NLB Komercijalna banka na KiM
FOTO: JOŠIDA MASANORI / RAS SRBIJA

NLB Komercijalna banka zatvorila je 31. januara sve svoje poslovnice na Kosovu i Metohiji

Tada je onima koji su imali račune u ovoj banci u Gračanici kod Prištine stiglo obavještenje da će im od 31. januara 2024. godine “račun biti prebačen u Kuršumliju, a da će ugovori usluge, brojevi računa i platnih kartica ostati nepromjenjeni”. S druge strane, Srbe na sjeveru Kosova NLB Komercijalna banka je obavijestila da će im račun biti prebačen u Rašku.

Prištinski model

Mejdi Bektaši, profesor ekonomije na Univerzitetu u Prištini smatra da je “potrebno malo više vremena za primjenu odluke o zabrani gotovinskog plaćanja u dinarima”.

Kao eventualni model rješenja navodi primjer kako je vlada u Prištini novčano pomagala pripadnicima albanske zajednice u opštinama na jugu Srbije: Preševu, Medveđi i Bujanovcu.

– Ta pomoć u većini slučajeva ide putem Centralne banke ili poslovnih banaka. Pošto kosovska vlada nema dinare, transakcije su obavljene kroz Centralnu banku (Narodna banka Srbije), gdje je evro konvertovan u dinare. Opštine u Preševskoj dolini su sredstva (pomoć Vlade Kosova) dobile u dinarima – objasnio je Baktaši za “Radio Slobodna Evropa”.

Sokolj Havoli, bivši zamjenik guvernera Centralne banke Kosova, smatra da će biti moguće deponovanje dinara na bankovne račune ili njegova zamjena za evro.

Kako kaže, nikome ne bi trebalo da bude zabranjeno da primi platu u bilo kojoj valuti ali da će se “za transakcije koristiti evro”.

– Valute koje nisu u evrima mogu da dođu na Kosovo u valuti koja je ugovorena, a onda kada ih povučete za kupovinu, moraju se konvertovati u evre, jer je evro zvanična valuta – ocejnjuje Havoli za RSE.

Kako dodaje, Srbija bi mogla da isplaćuje plate svojim radnicima na Kosovu “ukoliko se dvije strane oko toga usaglase”.

Region

EU uvela sankcije Vulinu! Zabranili su mi ulazak u zemlje Unije!

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da je Evropska unija odlučila da mu uvede sankcije, zabranivši mu ulazak u zemlje Unije.

– Nije bilo nikakve polemike oko istine koju sam iznio. Јednostavno su imali neke komentare o meni lično, održali sastanak na najvišem nivou ministarstava spoljnih poslova svojih zemalja i odlučili da mi zabrane ulazak u zemlje EU – rekao je Vulin.

Prema njegovim riječima, ovako je Brisel odgovorio na njegove izjave u Evropskom parlamentu.

– Na sastanku radne grupe Savjeta EU za Istočno partnerstvo, komesar za spoljne poslove Evropske komisije, odnosno praktično njihovo Ministarstvo spoljnih poslova, predložio je uvođenje sankcija zbog, kako su naveli, “ruskih destabilizujućih akcija” – dodao je.

Vulin je naveo i da zaista ne zna šta je rezultat svega toga, da nije bio obaviješten, ali da zna šta je predloženo.

– Savjetovao bih vam da ih pitate, ali oni vam sigurno neće odgovoriti – naglasio je.

Kako je istakao, Brisel od njega očekuje da prestane da govori istinu.

– Znate, oni misle da ako zabrane rad ili emitovanje ruskih medija u svojim zemljama, onda ćete prestati da radite, prestaćete da govorite ono što sada govorite. Oni takođe misle da ću, ako mi bude zabranjen ulazak u EU, prestati da govorim istinu. To se, naravno, neće dogoditi – objasnio je Vulin.

Osim toga, on je podsjetio da je pod američkim sankcijama, te je već navikao na pritiske.

On je takođe zahvalio ruskim obavještajnim službama na pomoći u borbi protiv masovnih protesta u Srbiji.

Nastavi čitati

Region

BROJNE EKIPE NA TERENU! Veliki požar u prijedorskoj fabrici

Veliki požar buknuo je danas oko 14:15 časova u fabrici namještaja “Cimss” u Prijedoru.

Za sada se ne zna šta je uzrok, prenosi Prijedordanas.

Na terenu su brojne ekipe prijedorskih vatrogasaca koje se bore sa vatrenom stihijom.

Gašenje požara dodatno otežava vjetar.

Kao ispomoć je stigla i cisterna sa vodom preduzeća “Niskoradnja Marjanović”.

Nastavi čitati

Region

VUČEVIĆ PORUČUJE! “Srbija neće stati, to je naša obaveza prema precima”

Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je danas na ceremoniji obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta da Srbija neće stati i da je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim pokolenjima.

– Neka nam na umu uvijek bude izreka da su oni narodi koji zaboravljaju svoju istoriju osuđeni da je ponove. Neka to ne bude sudbina ovog pokoljenja. Moramo ostati trezveni i svjesni svih opasnosti koje su se nadvile nad našim društvom. Mi nikada nećemo prihvatati ulogu poslušnika, niti ultimatume bezimenih centara moći. Srbija će čuvati svoja prijateljstva, i na Istoku i na Zapadu, poštujući međunarodno pravo i preuzete obaveze – rekao je Vučević na ceremoniji u Spomen kompleksu “Sremski front” u Adaševcima pored Šida.

Dodao je da će spoljna politika Srbije ostati nezavisna, a vojna neutralnost nepromjenjiva.

– Ni pod pritiskom, ni pod prijetnjom od ovog cilja nećemo odustati, niti ćemo državu prepustiti bilo kome bez slobodno iskazane narodne volje na izborima – naveo je Vučević.

Rekao je da je srpski narod u borbi tokom Drugog svjetskog rata ponio ogroman teret shodno svom broju, navodeći da taj doprinos nikada ne smije biti zaboravljen niti umanjen.

– Na Sremskom frontu vođena je najduža, najteža i najkrvavija završna operacija za oslobođenje otadžbine. Od kraja oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, neprijatelj je u sremskoj ravnici pružao žilav otpor, svjestan strateškog značaja tog prostora – naveo je Vučević.

Dodao je da je vojska Srbije dobrim dijelom bila sastavljena od tek mobilisanih mladića iz Beograda i Srbije, a morala je u kratkom roku da se prilagodi frontalnom načinu ratovanja.

– Oni su uglavnom bili raspoređivani u 21. i 22. Srpsku diviziju kao i u 6. Ličku diviziju. Zbog surovih borbi, Sremski front je ostao duboko urezan u kolektivno pamćenje kao jedan od najtežih perioda u posljednjoj fazi Drugog svjetskog rata. Zvanično bitka je trajala 172 dana i za to vrijeme na strani NOVЈ poginulo je više od 13.500 vojnika. Realno je da su ti gubici bili mnogo veći – rekao je Vučević.

Uz srpsku mladost, naveo je Vučević, na ovom frontu ginuli su i Slovaci, Mađari, Makedonci, Dalmatinci i Ličani boreći se protiv Nijemaca i ustaša.

– Da li se toga danas neko sjeća? Danas odajemo i duboko poštovanje i hrabrim vojnicima Crvene armije, koji ovdje padoše i to njih oko 1.100, ali i vojnicima bugarske Prve armije i italijanskim partizanima koji su se borili sa našim jedinicama – rekao je Vučević.

Državna ceremonija obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta počela je polaganjem vijenaca, nakon čega je intonirana himna Srbije “Bože pravde”.

Vijence su položili i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Pokrajinske Vlade, opštine Šid, grada Novog Sada, Sremskog upravnog okruga, kao i predstavnici SUBNOR-a i predstavnici diplomatskog kora koji su položili bijele ruže.

Održan je i prigodan kulturno-umetnički program.

Nastavi čitati

Aktuelno