Connect with us

Politika

“PO TOM PITANJU SE NIJE URADILO NIŠTA”: Funkcioneri neće sebi da ograniče plate

Iako je Savjet ministara BiH prije skoro godinu dana zadužio Ministarstvo finansija i trezora da predloži izmjene Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH na način da kada se povećava plata radnicima ne povećava se imenovanim i izabranim zvaničnicima, do danas nije urađeno gotovo ništa.

“Po tom pitanju se ništa nije uradilo. Što se tiče zakona, on i dalje propisuje da imenovani i izabrani funkcioneri isto primaju kao državni službenici. Koeficijenti su i dalje fiksni i to je tako i ostalo, iako nije u redu”, rekao je Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH.

Naime, povod da Savjet ministara BiH zaduži Ministarstvo finansija i trezora BiH da izmijeni Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH bio je to što je prilikom posljednjeg povećanja plata zaposlenima u institucijama BiH, ministar, recimo, dobio povećanje plate od 550 KM, član Predsjedništva BiH 650 KM, dok je obični radnik ili vojnik dobio povećanje od svega 80 ili 90 KM.

Kako bi se to spriječilo, Predsjedništvo BiH bilo je predložilo izmjene i dopune Zakona o platama u institucijama BiH i to na način da se plata radnika, službenika i onih koji imaju koeficijent manji od osam obračunava po osnovici od 600 KM, a izabranim i imenovanim zvaničnicima u iznosu od 535 KM.

Te izmjene zakona dobile su podršku u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, međutim, kao i nebrojeno puta do tada, sve je srušeno u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Najglasniji protiv toga tada su bili funkcioneri HDZ-a, a podržali su ih i delegati SNSD-a.

“Pokušaćemo to provući kroz kolektivni ugovor, gdje su komisije već formirane i imenovane. Moje neko iskustvo je da će to teško ići i da oni to neće htjeti prihvatiti”, rekao je Mirković za “Nezavisne novine”.

On ističe da je u “Službenom glasniku” 19. januara objavljena Odluka o imenovanju tima za pregovore o zaključenju kolektivnog ugovora u ime Savjeta ministara BiH te da je rok šest mjeseci da se to ispregovara i još dva mjeseca da se on zaključi.

Upravo pregovori u vezi sa kolektivnim ugovorom su jedan od razloga zbog kojih još Ministarstvo finansija i trezora BiH nije postupilo po zaduženju Savjeta ministara BiH.

Navodno, nakon zaduženja od strane Savjeta ministara BiH, Ministarstvo finansija i trezora BiH u aprilu 2023. godine formiralo je radnu grupu koja je počela da radi na izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, ali sve je stalo na tome.

“Ministarstvu je tokom 2023. godine upućen određen broj inicijativa za izmjene i dopune zakona koje su uglavnom dolazile od sindikata, a u nekim situacijama od pojedinih institucija BiH. Ministarstvo trenutno analizira upućene inicijative”, navedeno je u jednom od odgovora Ministarstva finansija poslanicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Kao razlog zbog kojeg još nije izmijenjen Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH na način da se ograniči rast plata imenovanim i izabranim funkcionerima, Ministarstvo je navelo i to da je 20. decembra Savjet ministara BiH donio odluku o formiranju tima za pregovore sa sindikatima o zaključenju kolektivnog ugovora.

“Ministarstvo smatra da je tek po okončanju svih naprijed navedenih aktivnosti potrebno zauzeti konačan stav u vezi s donošenjem novog sistemskog zakona ili eventualnih izmjena i dopuna postojećeg”, navedeno je u odgovoru.

Politika

SOKOLAČKI SDS OGORČEN: „Gradska većina sahranila razvoj Sokoca, usvojili odluku koja uništava privredu Romanije“

Na sjednici Skupštine grada Istočno Sarajevo, koja je bila prva u novom sazivu, usvojen je prijedlog odluke o lokaciji nove carinske ispostave i terminala u Istočnom Sarajevu. Ova odluka, koju je predložio gradonačelnik Ljubiša Ćosić, dobila je podršku 17 odbornika, dok su četiri bila protiv, a sedam uzdržanih.

Ova odluka izazvala je žestoku reakciju predsjednika OO SDS Sokolac, Milovana Bjelice, koji je poručio da je ovime Sokolac „stavljen na stub srama“ i da je „nastavljen otvoreni napad na privredu i razvoj Romanije i Sokoca“.

„Godinama sam upozoravao šta spremaju. Sada je sve ogoljeno, jasno se vidi kako gradski SNSD i njihovi sateliti razmišljaju o Sokocu. Njima je cilj da ugase poslovnu zonu Sokolac, rasprodaju zemlju i zabetoniraju razvoj ovog kraja“, poručio je Bjelica.

On tvrdi da su pojedini odbornici iz Sokoca koji su danas glasali protiv „samo pokušali da operu ruke“, iako su sve do sada, kaže, podržavali sve odluke koje su dovele do ove situacije.

„Misle da su Sokočani ovce koje ne znaju njihovu igru s Ćosićem. Žalosno je što su naši ljudi u tim strukturama pokazali da ih ne zanima budućnost ovog kraja“, istakao je Bjelica.

Posebno je pohvalio odbornike SDS-a iz svih gradskih opština koji su, kaže, ostali dosljedni i bili uzdržani.

„Za njih poslovna zona Sokolac ne postoji. Njihova ideja je da rasparčaju sve što vrijedi i unište svaku šansu za razvoj“, poručio je Bjelica, uz pitanje za odbornike koji su danas bili „protiv“: „Gdje su bile vaše diskusije? Zašto ste bili za sve ovo do sada?“

Podsjetimo, Skupština grada Istočno Sarajevo ima 31 odbornika, a najveći klub ima SNSD sa 13 odbornika, slijede SDS sa osam, DEMOS i DNS sa po četiri, te po jedan odbornik Ujedinjene Srpske i Saveza za novu politiku.

Nastavi čitati

Politika

PANDUREVIĆ TRAŽI SMJENE: Hoće li Amidžić i Goganović završiti u zatvoru zbog kršenja odluke o prekidu saradnje sa SAD i Britanijom?

Piše li ministar Karan krivične prijave zbog kršenja odluka Vlade-pita ona

Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević postavila je pitanje da li će visoki funkcioneri SNSD-a, Siniša Amidžić i Srđan Goganović, biti smijenjeni jer su, kako navodi, prekršili odluku Vlade Republike Srpske o prekidu saradnje sa ambasadama SAD i Velike Britanije.

Pandurevićeva je podsjetila da je ta odluka donesena 23. marta 2023. godine i da jasno predviđa da će svako službeno lice koje ne poštuje ovu mjeru snositi krivičnu odgovornost, uključujući moguću kaznu zatvora do pet godina, kao i bezbjednosnu mjeru zabrane obavljanja javne funkcije.

Zna li se hoće li SNSD smijeniti Amidžića i Goganovića jer su prekršili odluku Vlade RS? Piše li ministar Karan krivične prijave zbog kršenja odluka Vlade? – upitala je Pandurevićeva na mreži X, aludirajući na njihove sastanke ili komunikaciju sa predstavnicima pomenutih ambasada, koje su zvanično u prekidu saradnje sa institucijama RS.

Podsjećamo, Vlada RS je tada navela da je “prinuđena prekinuti saradnju sa diplomatama dvije ambasade zbog nepoštovanja institucija Republike Srpske”.

Nastavi čitati

Politika

MILIONSKI POSAO! MUP Srpske dobija heliodrom u Zalužanima (FOTO)

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske namjerava da izgradi helikoptersko stajalište koje će koštati vrtoglavih milion maraka.

Javni poziv za izgradnju helikopterskog stajališta raspisan je ovih dana, a planirano je da se gradi u Centru za obuku u Zalužanima.

Vrijednost ovog posla procijenjena je na oko 808.000 KM bez PDV , dok je rok za dostavljanje ponuda 23. juli, kada će se i znati ko će preuzeti ovaj milionski posao. Sve ovo dešava se nekoliko mjeseci nakon što je Vlada RS, u martu, donijela odluku o gašenju Helikopterskog servisa Republike Srpske, a sve njegove zadatke preuzima MUP.

Time su Helikopterski servis i helikopterska jedinica spojeni u jednu novu organizaciju – Upravu za vazduhoplovstvo.

Cilj izgradnje nove helikopterske baze, kako navode iz institucija, jeste stvaranje modernijih uslova za smještaj i operativno djelovanje helikopterske jedinice, piše Srpskainfo.

Nastavi čitati

Aktuelno