Connect with us

Politika

PEKARI PORUČILI VLADI SRPSKE “Otvorite vi pekaru”

Stalna poskupljenja pekarskih proizvoda u Republici Srpskoj upalila su alarm u Vladi, gdje su užurbano počeli da mijenjaju propise da bi stali u kraj malverzacijama i zaštitili cijenu bar jedne vrste hljeba, dok im sa druge strane poručuju da je odluka o poskupljenjima upravo donesena na Trgu Republike te da ako žele da pomognu građanima – otvore pekaru i prodaju hljeb po cijeni po kojoj žele.
Novo divljanje cijena u pekarama počelo je sa početkom ove godine, a kao opravdanje takve poslovne politike pekari koriste rast najniže plate u Srpskoj sa 700 na 900 maraka. Takva njihova politika poslovanja naišla je i na osude u Vladi Srpske, gdje tvrde da se pekari služe raznim malverzacijama, jer dok cijene ostalih osnovnih namirnica poprilično miruju, kod njih je suprotan trend.

– Uredbom o ograničavanju marži na osnovne životne namirnice ograničena je marža na određenu vrstu hljeba. Riječ je o hljebu od 600 grama od brašna tip 500. Međutim, na terenu smo primijetili da pekari vješto izbjegavaju da prave i prodaju taj hljeb – rekao je “Glasu Srpske” ministar trgovine i turizma Denis Šulić.

Tvrdi da pekari dodaju određene aditive ili sa druge strane dodaju, odnosno smanjuju gramažu samo da ne bi pravili i prodavali hljeb na koji je ograničena marža.

– Iz tog razloga izmijenićemo postojeću uredbu da bismo stali u kraj malverzacijama pekara. Do kraja ove sedmice naš nacrt predloženih rješenja biće na stolu premijera Srpske Radovana Viškovića, a nakon toga sa relevantnim stručnjacima iz različitih oblasti raspravljaćemo o našem prijedlogu za izmjene pomenute uredbe – rekao je Šulić, koji očekuje da do kraja ovog mjeseca Vlada RS usvoji izmijenjenu uredbu da bi riješili problem zaobilaženja propisa koji su trenutno na snazi.

Kakav odnos pekari u Srpskoj imaju prema građanima, Šulić navodi, pokazuje to da se niko od njih nije priključio kampanji “Društveno odgovorni” i ponudio jeftinije proizvode.

– Nama posebno bode oči to što je velika razlika u cijeni hljeba u Srpskoj i Srbiji. Kilogram hljeba preko Drine košta 1,90 maraka, a kod nas čak 3,20 marka. Upravo ta velika razlika u cijeni nas je navela da pokušamo novom uredbom da smanjimo cijenu osnovnog hljeb. Izmjena uredbe ide za sada u tom smjeru da pod kontrolu stavimo cijenu osnovnog hljeba, jer kod ostale robe nije bilo značajnije promjene cijena u posljednje vrijeme – poručio je Šulić.

Najveći problem su, podsjeća Šulić, upravo cijene pekarskih proizvoda, odnosno osnovnog hljeba, koji bi trebalo da bude pristupačan svim građanima.

– Ako neko na osnovu svojih zahtjeva želi da kupuje hljeb sa određenim sastojcima i žitaricama, mi na to nećemo uticati niti se miješati. Nas interesuje samo da stavimo pod kontrolu cijenu osnovnog hljeba – zaključio je Šulić.

Da je minimalac okidač za divljanje cijena u pekarama podsjetio je prvi čovjek Udruženja pekara RS Saša Trivić, koji je usput poručio Vladi Srpske da otvori pekaru pa da pravi i prodaje hljeb po cijeni po kojoj hoće.

– Ne treba se baviti ograničavanjem marže, neka otvore pekaru i prodaju hljeb pošto hoće. Marža nikada nije bila pod znakom pitanja, koliko god odrede maržu neka ona bude toliko. Država se može baviti maržama, ali ne može cijenama. Kada pravimo hljeb, ne gledamo na koji je ograničena marža, već pravimo onaj koji ljudi hoće da kupe – rekao je “Glasu Srpske” Trivić.

Naglasio je da oni ne utiču na to šta će trgovac naručiti, niti određuje trgovac šta će kupac kupiti. Okidač za najnovija poskupljenja u pekarama, navodi Trivić, je rast najniže plate, jer je, kako navodi, učešće radne snage u proizvodnji pekarskih proizvoda 35 odsto.

– Ako je Vlada podigla minimalac za 30 odsto, mi plate radnicima moramo povećati za deset do 15 odsto. Odluku o povećanju pekarskih proizvoda je donijela Vlada odlukom o povećanju minimalca – poručio je Trivić.

Naglasio je da je cijena hljeba različita od grada do grada te da on košta u najvećem gradu Srpske od 1,80 do 2,30 maraka.

– Nemamo ujednačene cijene. Niko nikoga nije ograničio i dogovorio se. Nije mi uopšte jasno zašto se Vlada bavi hljebom. Onome kome je preskupo, pravi hljeb kod kuće – zaključio je Trivić i najavio da bi njihovi proizvodi u idućim mjesecima mogli poskupjeti za oko pet odsto. Na enormna poskupljenja ogorčeni su Banjalučani, koji sve manje posjećuju pekare, jer im je za jedan obrok potrebno više od pet maraka.

– Burek i jogurt koštaju i više od pet maraka, pohovana palačinka je oko četiri i po do pet maraka, parče pice je tri marke, rijetko gdje imate kiflu za pola marke. Sve ovo morao bi biti alarm za uzbunu, jer je pekara postala luksuz – rekao je “Glasu” Marko V. Da je život u najvećem gradu Srpske skuplji nego u ostalim dijelovima potvrdili su i sagovornici Glasa, koji hljeb zarađuju radeći u pekarama.

Iz jedne zvorničke pekare potvrdili su za “Glas” da kifla košta 0,30 feninga, što je neuporedivo povoljnije nego u najvećem gradu Srpske.

– Imamo sve pekarske proizvode osim hljeba i bez obzira na sve turbulencije, nismo korigovali cijene. Pite od 250 grama i dalje su tri marke, što je, vjerujem prihvatljivo za potrošače – kazali su iz ove pekare.

U Hercegovini poskupjeli su proizvodi u pekarama, a u Trebinju cijene su najsličnije onim u Banjaluci. Ipak, u ostalim dijelovima Hercegovine potrebno je izdvojiti manje novca za hljeb i pekarske proizvode.

Predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš, koji je i vlasnik pekare “Aleksa”, navodi da i pekari u Semberiji nisu mijenjali cijene svojih proizvoda.

– Hljeb košta od 1,50 do 1,80 maraka. Nismo mijenjali cijene i nastojaćemo da održimo ovu politiku poslovanja sve dok budemo mogli – kazao je “Glasu” Pelemiš.

Cijene brašna stabilne

U Udruženju mlinara RS navode da cijene brašna nisu mijenjane u proteklih pola godine.

– Za vreću brašna od 25 kilograma potrebno je izdvojiti od 20 do 28 maraka, u zavisnosti od kvaliteta – rekao je “Glasu” predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos i dodao da će do žetve biti zadržane trenutne cijene brašna.

Politika

MILETIĆ PODNIO KRIVIČNU PRIJAVU PROTIV ŠPIRIĆA “6 puta je prekršio Ustav BiH”

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Zlatko Miletić podnio je Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv predsjedavajućeg ovog doma Nikole Špirića.

Kako je Miletić rekao, prijavu je podnio po dva osnova i to zbog zloupotrebe službenog položaja i za nesavjestan rad u službi.

U obrazloženju prijave se navodi da je Špirić u vremenskom periodu od 18. februara do 20. maja 2025. godine u šest navrata kršio odredbe Ustava BiH koje se odnose na rad Parlamentarne skupštine BiH.

Miletić je u prijavi objasnio na koji je način Špirić radio i na koji je način rušen kvorum sjednice, piše Klix.

Takođe je naveo da je Špirić na proizvoljan način tumačio Poslovnik Doma naroda PSBiH čime je načinio njegovu zloupotrebu.

Juče je sjednica ovog doma prekinuta nakon što su je napustili delegati iz SNS te na taj način oborili kvorum za rad. Na dnevnom redu je bila smjena Špirića i SNSD ministara u Savjetu ministara BiH Staše Košarca i Srđana Amidžića.

Klix.ba

Nastavi čitati

Politika

VUKANOVIĆ OGORČEN “Ne mogu biti ministar jer ne poštujem ustaše sa Blajburga? SRAMOTNO I DRSKO”

Lider stranke Za pravdu i red Nebojša Vukanović reagovao je na navode iz HDZ da on nije pogodan za državnog ministra bezbjednosti.

U saopštenju koje potpisuje predsjednik Kluba Hrvata u Domu naroda PFBiH Damir Džeba navodi se da Klub Hrvata najoštrije osuđuje izjave Nebojše Vukanovića o žrtavama Bleiburga i Križnog puta te da zbog toga smatraju da Vukanović ne može biti ministar.

Vukanović je rekao da mu lider HDZ nije želio lično odgovoriti pa je umjesto njega istupio Džeba.

Kaže i da Čović pokušava obmanuti javnost tvrdeći da Borjana Krišto ne krši Zakon o Savjetu ministara. Vukanović kaže da Krišto grubo zloupotrebljava funkciju i položaj.

– Čović je takođe na N1 govorio neistine da mi iz opozicije nemamo dovoljan broj poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH, što takođe nije tačno, jer imamo dovoljnih pet poslanika u Predstavničkom domu i dva delegata u Domu naroda PS BIH, a osporio je naprasno i legitimitet Kristijana Šmita, kako bi čuvao leđa Dodiku, iako se prvi u BiH sastao sa Šmitom i bio zahvalan kada je nametao odluke koje su išle na ruke HDZ – kaže Vukanović.

Dodaje da Čović i Krišto pričaju o nekom legitimitetu i broju ruku u parlamentu, iako je Lista za pravdu i red četvrti po snazi politički subjekt iz Republike Srpske u Parlamentu BiH, a istovremeno su predložili Nešića i Selaka za ministra bezbjednosti, iako nemaju parlamentarni status.

– Čović nije navikao na tempo koji mu namećem, zbog toga je nervozan u javnim nastupima, što je za njega neuobičajeno.

Čović je isturio šefa Kluba Hrvata Damira Džebu da kaže kako ne mogu biti ministar bezbjednosti jer ne poštujem ustaše stradale kod Blajburga 1945. godine, što je drsko, sramno i bezobrazno, jer bi valjda trebalo slaviti one koji su mi 1941. godine bacile đeda Vlada u Ržanu jamu, pa da ispunim uslove za njihovu podršku.

Ovakvo reagovanje i stavovi Čovića i HDZ u najmanju ruku su sramni, jer vrijeđaju ljudsko dostojanstvo ali i nacionalni ponos. Moj đed, kao i desetine hiljada Srba u Hercegovini i stotine hiljada nedužnih žrtava širom zloglasne NDH, bačeni su u jamu i umorni u logorima bez suda, i nedopustivo je da se ustaški zločinci pravdaju i predstavljaju kao žrtve jer su ih partizani pobili 1945. godine bez suđenja, po kratkom postupku – navodi Vukanović.

Kaže i da je sada jasno zbog čega HDZ, Čović i Hrvati štite Dodika i SNSD, a sa druge strane čine sve da opstruišu njegovo imenovanje za ministra sigurnosti u Savjetu ministara BiH.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”

U znak protesta neću prisustvovati sutrašnjem govoru Milorada Dodika u Narodnoj skupštini, napisao je na društvenim mrežama objavio šef kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Srpske, Igor Crnadak.

– Zbog namjere vladajuće većine da se, na sutrašnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, usvoji zakon kojim će se zabraniti finansiranje političkih partija iz budžeta, kao narodni poslanik sam donio odluku da, u znak protesta, ne prisustvujem prvoj tački dnevnog reda, govoru predsjednika SNSD Milorada Dodika, povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma – istakao je Crnadak.

 

Pomenuti zakon je, dodaje on, silovanje demokratije, direktan napad na kritičko mišljenje i slobodu govora, kao i pokazatelj beskrupuloznosti vladajućeg režima.

– Njihov postupak je kao kada bi neko u stanu imao požar, pa odlučio da zbog toga zapali cijelu zgradu. Nezapamćen izliv bijesa SNSD-a i US prema opoziciji možda sutra ne možemo zaustaviti glasanjem, ali možemo biti jasni i glasni u nazivanju stvari pravim imenom – naveo je Crnadak.

Ovim zakonom se, tvrdi on, legalizuje vođenje političke kampanje prljavim novcem i dozvoljava se da korupcija i zvanično utiče na pobjednika sledećih izbora.

– Na ovaj način želim da sačuvam dostojanstvo i bar ne pomažem onome ko direktno juriša protiv mene i ljudi koje predstavljam – poručio je Crnadak.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno