Connect with us

Svijet

ŠOLC O PUTINU “Mislio je da će pokoriti Ukrajinu za dvije do četiri nedjelje”

Premijer Nemačke Olaf Šolc izjavio je danas da se u Ukrajini odvija najveći rat u Evropi od Drugog svjetskog rata i da je ruski predsjednik Vladimir Putin očekivao da će pokoriti Ukrajinu za dvije do četiri nedelje, ali da je ukrajinski narod pružio “snažan otpor ruskoj agresiji”.
“Svaki dan ljudi plaču, tuguju i umiru u Ukrajini. Zato ću da se fokusiram danas na rat u našem susjedstvu. Uprkos velikim gubicima, veliki dijelovi ruske vojske ostali su netaknuti. Rusija je spremala vojsku za ovaj rat mnogo godina i razvila je nova, smrtonosna oružja i sisteme na svim nivoima”, rekao je Šolc na panelu na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

On je ocijenio da je ruska ekonomija dugo radila u ratnom stanju.

“Putin je stavio ekonomiju, obrazovanje, nauku i kulturu u Rusiji potpuno pod svoju kontrolu. Svako ko radi aktivno na slobodi i demokratiji (u Rusiji) mora da se plaši za svoj život. Vidjeli smo to po užasavajućim vijestima o smrti Alekseja Navaljnog u ruskom zatvoru. Štaviše, Putin šalje još vojske na front. Stoga moramo da pitamo sebe, dvije godine nakon početka rata, da li radimo dovoljno da stavimo Putinu do znanja da smo spremni za dugačak put? Da li radimo dovoljno, znajući da bi ruska pobjeda značila kraj Ukrajine kao slobodne, nezavisne i demokratske zemlje, uništenje mirovnog poretka u Evropi?”, istakao je Šolc.

On je rekao da je ovo najteži test Povelje UN od 1945. godine.

“Dvije stvari su ključne, prema mom mišljenju. Prvo, prijetnja od Rusije je stvarna. Zato odbrambene sposobnosti moraju biti kredibilne i ostati takve. Pod dva, ne želimo konflikt NATO-a i Rusije, stoga, sve zemlje koje podržavaju Kijev su rekle da neće slati svoje vojnike u Ukrajinu. Međutim, Putin i vojni establišment u Moskvi ne smije da se ostavi u zabludi da mi, najsnažnija vojna alijansa na svijetu, možemo da branimo svaki kvadratni metar naše savezničke teritorije”, istakao je Šolc.

Kada je riječ o konfliktu Bliskom istoku, Šolc kaže da Izrael ima pravo da se brani.

“Ne zaboravite, rat je počeo tako što je Hamas izvršio strašan napad na Izrael 7. oktobra. Izrael ima pravo da brani svoju teritoriju i može da računa na nas. Šta to znači – vrlo smo jasni da neke stvari moraju da se odrede. Humanitarna pomoć mora da stiže u Gazu, više nego što danas stiže. Rat mora da se vodi u skladu sa međunarodnim ratnim pravom. Treće, mora da se izgradi rješenje između izraelskog i palestinskog naroda, mora da se razmišlja kako da bude dobrih susjedskih odnosa između dva naroda”, rekao je Šolc.

On je naglasio da je poruka narodu Pojasa Gaze jasna.

“Mislim da smo bili konkretni kada smo rekli da mogu da računaju na EU, SAD. Kad kažemo da tražimo miroljubivo rešenje za njih, mislimo na to da mogu da vladaju u svojoj državi, to je ono što predlažemo u rješenju o dvije države”, rekao je Šolc, a prenosi Tanjug.

Svijet

Jezive poplave u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji: AUTOMOBILI PLUTAJU ULICAMA

Poplave zbog jakih oluja su nastale u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji.

Nekoliko regiona u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj i Holandiji pogođeno je jakim kišama i poplavama, što je izazvalo značajnu štetu. Njemački kancelar Olaf Šolc posetio je danas regiju Sar, na granici sa Francuskom i Luksemburgom, koja je najviše pogođena porastom vodostaja poslije proloma oblaka tokom noći.

“Ovdje vidimo svu silu prirode i šta ona može da izazove i u kojoj mjeri moramo da se pripremimo za ovakve događaje”, rekao je Šolc. U toj pokrajini je prije 36 sati proglašeno vanredno stanje zbog vremenskih prilika. Ovo su najgore poplave koje su pogodile region Saara u posljednjih 30 godina.

Nakon što su probijeni nasipi u Kuierschiedu, vlasti su obustavile rad elektrane. U Saru je mobilisano oko 850 pripadnika vatrogasne službe i civilne zaštite. Njemačka još pamti katastrofalne poplave iz 2021. godine u kojima su život izgubile 183 osobe.

Obilne kiše u Francuskoj, Belgiji…
Oblast Liježa u istočnoj Belgiji takođe je pogođena poplavama izazvanim obilnim kišama, koje su već izazvale štetu u Francuskoj. Na području tog grada do sada je zabilježeno oko 550 intervencija, a guverner Erve Jamar mobilisao je 150 vatrogasaca u borbi protiv posljedica elementarne nepogode. “Uglavnom se radi o intervencijama ispumpavanja vode koje se nastavljaju u subotu ujutru”, saopštila je kancelarija guvernera pogođene pokrajine.

U Furonu, na sjeveroistoku zemlje, voda u nekim kućama porasla je “do grudnog koša”, rekao je gradonačelnik Joris Gaens i dodao da je to najgora poplava u istoriji Furona. Sa druge strane granice, u holandskoj pokrajini Limburg, evakuisana su dva kampa zbog opasnosti od poplava.

Nastavi čitati

Svijet

ITALIJANSKI MEDIJI: Kejt Midlton operisali doktori koji su liječili papu Franju

Operaciju abdomena kojoj je Kejt Midlton bila podvrgnuta u januaru ove godine, navodno je izveo tim italijanskih ljekara koji su prethodno operisali papu Franju, pišu italijanski mediji.

Papa je podvrgnut laparotomiji u julu prošle godine, a ova operacija uključuje otvaranje abdomena.

Prema pisanju italijanskog portala ”Gente“, ovaj tim specijalista je iz rimske klinike ”Gemelli” otišao u London kako bi operisao princezu od Velsa, a ova operacija je dovela do dijagostifikovanja kancera.

Kejt Midlton povukla se sa javnih dužnosti nakon što je 22. marta objavila da joj je dijagnostikovan oblik raka i da je započela tretman hemoterapijom.

Princ Vilijam je u petak podijelio novosti o zdravstvenom stanju svoje supruge Kejt rekavši da joj ”dobro ide“.

Nastavi čitati

Svijet

ERDOGAN JE PRVI JAVNO REKAO “Izvori vode i rezervoari postaju PODRUČJA SUKOBA širom svijeta”

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da zbog negativnih efekata klimatskih promjena, izvori vode i rezervoari postaju područja sukoba širom svijeta.

“Mnogi sukobi u Aziji, Americi, severnoj Africi i na Bliskom istoku potiču od sporova oko izvora vode. Zbog štetnih efekata klimatskih promena, izvori vode i rezervoari postaju područja sukoba”, rekao je Erdogan na skupu o poljoprivredi koji je organizovala turska državna banka Zirat u Istanbulu, prenosi Anadolija.

Povodom dogovora o crnomorskom žitu iz 2022. godine, uz posredovanje Turske i UN između Rusije i Ukrajine, Erdogan je ocijenio da, da nije bilo tog sporazuma u kojem je Turska posredovala, “mnoga područja bi patila od gladi, posebno afričke zemlje”.

Predsjednik je naglasio da je Turska u jeku pandemije kovida 19 i rata u Ukrajini “spriječila pogoršanje situacije tako što je obezbedila prolazak 33 miliona tona žitarica” kroz svoje moreuze.

Nastavi čitati

Aktuelno