Connect with us

Svijet

MAJKA STIGLA U MRTVAČNICU! Nestalo tijelo Alekseja Navaljnog

Tim Alekseja Navaljnog saopštio je da se njegovo tijelo ne nalazi u mrtvačnici u kojoj su rekli da ga drže.

Kira Jarmiš, portparol ruskog aktiviste, rekla je da su majka i advokat Navaljnog stigli u mrtvačnicu u Salehardu, gradu u blizini zatvora u kojem je on služio, ali da je zatvorena.

U objavi na X platformi, nekadašnjem Tviteru, Jarmiš je rekla da su oboje „bili uvjeravani“ da je njegovo tijelo tamo od strane kaznene kolonije.

Alexey Navalny was murdered. His death occurred on February 16 at 2:17 p.m. local time, according to the official message to Alexey’s mother.

An employee of the colony said that the body of Navalny is now in Salekhard. It was picked up by investigators from the IC. Now they are…

— Kira Яrmыš (@Kira_Yarmysh) February 17, 2024

– Advokat je pozvao telefonski broj koji je bio na vratima. Rečeno mu je da je on sedmi zvao danas. Aleksejevo tijelo nije u mrtvačnici – rekla je ona.
Federalno odjeljenje kazneno-popravne službe Jamalo-Nenečkog autonomnog okruga objavilo je 16. februara informaciju o smrti Alekseja Navaljnog (47) u kaznenoj koloniji u kojoj je služio kaznu.

 

Alexey’s lawyer and his mother have arrived at the Salekhard morgue. It’s closed, however, the colony has assured them it&39;s working and Navalny’s body is there. The lawyer called the phone number which was on the door. He was told he was the seventh caller today. Alexey’s body is… pic.twitter.com/CsPbONUBrn

— Kira Яrmыš (@Kira_Yarmysh) February 17, 2024

Prema navodima ovog odjeljenja, Navaljni se posle šetnje osjećao loše i onesvijestio se, medicinski službenici su odmah pritrčali u pomoć osuđeniku i pokrenuli reanimaciju koja je trajala više od pola sata, prenosi Blic.

Svijet

NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?

Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.

Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)

London (Velika Britanija)

Pariz (Francuska)

San Hoze (SAD)

Sijetl (SAD)

Melburn (Australija)

Sidnej (Australija) [novi ulazak]

Boston (SAD) [novi ulazak]

Tokio (Japan)

San Francisko (SAD)

Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.

Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.

Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.

Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.

Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.

Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.

Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:

Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.

Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.

Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?

Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:

Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji

Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod

Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost

Koliko brine o okolini

Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost

Nastavi čitati

Svijet

HOROR! Napad nožem u Hamburgu: Žena na glavnoj željezničkoj stanici izbola 17 ljudi

Na glavnoj željezničkoj stanici u Hamburgu večeras je došlo do napada nožem, izvještava BILD.

Najmanje sedamnaest osoba je povrijeđeno, a savezna policija zbog napada je uhapsila ženu staru 39 godina, prenosi Index.

Zbog napada je u potpunosti obustavljen željeznički saobraćaj na glavnoj stanici. Incident se dogodio između perona 13 i 14, a tragovi krvi na podu svjedoče o brutalnosti napada.

U početku se govorilo o osam povrijeđenih, ali je policija kasnije precizirala da su tri osobe u životnoj opasnosti, tri teže povrijeđene, dok šest ima lakše tjelesne povrede. Najnovije informacije govore da je ukupno sedamnaest ljudi povrijeđeno, a četvoro se nalazi u kritičnom stanju. Prema saznanjima lista BILD, neki od povrijeđenih zbrinuti su unutar vozova.

 

Nastavi čitati

Svijet

KAO U FILMU! U bolnicu u Glazgovu ušao sa samostrijelom

U Univerzitetskoj bolnici “Kraljica Elizabeta” u Glazgovu danas je uhapšen muškarac (29), koji je u atrijum bolnice ušao sa samostrijelom, prenio je Gardijan.

Incident je policiji prijavljen jutros u 6.30 sati, a na lice mjesta su bili upućeni naoružani policajci, koji su uhapsili muškarca.

Policija je potvrdila da iz oružja nije pucano, i da nije bilo povrijeđenih u tom incidentu.

Portparol Nacionalne zdravstvene službe Velikog Glazgova i Klajda je saopštio da nije bilo poremećaja u pružanju usluga, iako je atrijum bolnice bio zatvoren “na kratko vrijeme”, a saobraćaj je bio privremeno preusmjeren oko bolnice.

Policija je saopštila da se istraga o incidentu nastavlja.

Prema Zakonu o samostrijelima iz 1987. godine, legalno je kupiti samostrijel u Engleskoj, Škotskoj i Velsu, i vlasnici nisu obavezni da registruju oružje ili posjeduju dozvolu, a slično zakonodavstvo važi i za Sjevernu Irsku.

Međutim, nezakonito je licima mlađim od 18 godina da posjeduju ili kupuju samostrijel, licima mlađim od 21 godine da pucaju iz njega – osim pod nadzorom starije osobe, vlasnicima da ga iznajmljuju ili pozajmljuju bilo kome drugom, ili da pucaju iz samostrijela u javnom prostoru, kao i na bilo kojem privatnom mjestu bez dozvole, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno