Connect with us

Društvo

PEKARI DIGLI CIJENE ZA 10 ODSTO: Poslodavci najavljuju nova poskupljenja, a premijer “BRUTALNU” kontrolu

Jedna od negativnih posljedica povećanja minimalne plate u Republici Srpskoj na 900 maraka je poskupljenje pekarskih proizvoda.

Poslodavci najavljuju nova poskupljenja robe, zanatskih usluga i komunalija. Premijer Republike Srpske odgovara da su poskupljenja neopravdana i da će biti brutalno kontrolisani.

Pekari u Republici Srpskoj digli su cijene za 10 odsto. Pita i jogurt od pet maraka nisu više doručak za svačiji džep.

Premijer Republike Srpske ogorčen je na poslodavce što rast cijena pravdaju rastom minimalca.

Ne može se desiti, kaže premijer Srpske, Radovan Višković, da su mlijeko i hljeb jeftiniji u Italiji nego u Republici Srpskoj u kojoj su manje plate.

Podsjeća da Vlada pomaže poslodavce sa 420 miliona maraka godišnje. Zbog toga je naredio Inspektoratu – brutalne kontrole.

– Imam osjećaj da pojedinci koriste situaciju i enormno se bogate i tome ćemo stati u kraj. Podizanje minimalca je u pravcu suzbijanja sive zone, plavih, crvenih i bijelih koverti. Ti su najveći glas podigli i ti se najviše bune – ističe premijer.

U završnim računima se, kažu, vidi da li ostvaruju ekstra dobit. Ističu da je neminovan rast roba za 10 odsto, komunalija 30 odsto i zanatskih usluga do 50 odsto.

– Priča o nerealnom bogaćenju nema smisla, jer se u završnim računima plaća porez na dobit. Premijer treba da se bavi borbom protiv sive ekonomije i neplaćanjem poreza, a ne svađajući se sa poslodavcima. U ovom slučaju svađa trgovce sa građanima – kaže predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, Saša Trivić, piše BHT.

Građani smatraju da su poskupljenja neopravdana i da se traže izgovori za novi rast cijena.

– Dok god imamo slobodno formiranje cijena, smatramo da je nebo granica koliko može da raste i koliko će u krizi itekako dobro profitirati – smatra predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača “Don”, Murisa Marić.

Ekonomski analitičari smatraju da je djelimično poskupljenje opravdano, jer s rastom ulazne cijene proizvoda, u kojoj je i cijena rada, raste i izlazna cijena roba i usluga. To ne znači da nema lova u mutnom.

– Otvaranje prostora za špekulacije, manipulacije od strane pojedinaca, proizvođača koji na talasu promjena koristeći nepažnju institucija i kupaca povećavaju znatno više svoje cijene i prave ekstra profit”, navodi ekonomski analitičar Aleksandar Ljuboja.

Tržišni inspektori su zbog prekoračenja marži i drugih nepravilnosti u marketima na osnovne namirnice izdali prekršajnih naloga u iznosu od 150.000 maraka.

– Neisticanje cijena, lažne cijene, nepridržavanje cijena, istaknu jednu, a kucaju drugu cijenu, deklaracije, nepoštovanje marži. Novčane kazne nisu ni male. Za privredna društva 10.000 i 5.000 za odgovorno lice, a za manje radnje preduzetničke 6.000 KM – ističe Radivoje Gavrić, glavni tržišni inspektor u Inspektoratu RS. Iz Inspektorata Republike Srpske su najavili uskoro novu uredbu o ograničenju marži, koja će za razliku od dosadašnje obuhvatiti veći asortiman proizvoda.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne KIŠA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će u prvom dijelu dana biti oblačno vrijeme, a tokom popodneva i uveče nestabilno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Na jugu će biti pretežno suvo vrijeme.

Ponegdje uz rijeke i po kotlinama tokom ranih jutarnjih časova moguća je magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren istočni i jugoistočni, u Hercegovini će duvati jugo.

Po podne će vjetar u Hercegovini biti jak, a pri jačim pljuskovima ponegdje i na sjeveru može biti jakog vjetra.

Jutarnja temperatura vazduha biće od devet do 14, u višim predjelima od šest stepeni Celzijusovih.

Maksimalna dnevna temperatura biće od 20 do 26, u višim predjelima od 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POMEN VOJNICIMA JNA UBIJENIM U TUZLI: Stradali dok su se mirno povlačili

Obilježavanje 32 godine od zločina muslimanskih snaga nad kolonom JNA u Tuzli, kada su ubijena 54 vojnika, biće organizovano danas u Tuzli i Bijeljini.

Nebojša Vidaković, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, podsjetio je da su 15. maja 1992. godine paravojne muslimanske formacije počinile zločin nad vojnicima JNA koji su se mirno povlačili iz tuzlanske kasarne.

“U ovom teškom zločinu, direktno emitovanom na lokalnoj televizijskoj stanici, ubijena su 54 vojnika, 78 je ranjeno, a zarobljena su 44 pripadnika vojske, od kojih je pet ubijeno po zarobljavanju”, rekao je Vidaković, dodajući da za ove zločine niko nije pravosnažno osuđen.

Naveo je da je od 1992. do 1995. godine ubijeno 1.265 Srba sa područja tuzlanske regije, dok je oko 80.000 protjerano sa tog prostora.

I ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić prisustvovaće obilježavanju 32 godine od zločina nad pripadnicima JNA u Tuzli.

Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije RS, rekao je da nekažnjavanje zločina nad Srbima širom BiH ukazuje na apsurd pravosudnih institucija BiH.

“Izgleda da je u proteklom ratu bilo dozvoljeno ubijati samo Srbe i na početku rata pripadnike JNA. Nama u svakom slučaju ostaje da nastavimo borbu i nadam se da će nevino postradale žrtve i njihove porodice jednog dana dobiti satisfakciju i da će pravda stići počinioce zločina nad Srbima”, rekao je Ostojić i dodao da su u ovom zločinu poginula 54 vojnika, od kojih 51 na licu mjesta, a trojica poslije nekoliko dana od posljedica teškog ranjavanja, dok je 78 ranjeno.

“Oko 80.000 Srba je pod terorom moralo napustiti svoja vjekovna ognjišta, od kojih su se mnogi priključili Vojsci Republike Srpske, a u nastavku odbrane srpskog naroda još oko 1.300 je poginulo”, kazao je Ostojić.

U Bijeljini će u 12.30 časova kod Spomen-kosturnice ubijenim u Tuzlanskoj koloni na groblju na Pučilama biti služen parastos, a u 12.45 časova polaganje vijenaca i cvijeća, te obraćanje zvaničnika.

Nastavi čitati

Društvo

DOK U EVROPI CIJENE PADAJU, u BiH kvadrat stana kao suvo zlato

Kraj rasta cijena nekretnina se ne nazire. Iako je trenutno došlo do stagnacije, cijene kvadrata i dalje dosežu vrtoglave iznose. Za razliku od zemalja Evropske unije, gdje cijene padaju od pet do 10 posto, promjene na tržištu nekretnina u BiH se ne očekuju.

Haris Kadić, stručnjak za nekretnine, rekao je da su trenutne cijene stanova u BiH drže ne samo zbog ponude i potražnje već i zbog makro i mikro ekonomskih pokazatelja.

– Kod nas je u posljednje dvije godine prisutan trend da ponuda diktira potražnju i cijenu ili obrnuto. Međutim, to je samo jedan od faktora na osnovu kojih se formira cijena, dakle, na osnovu potražnje i ponude. To jeste jedan od ključnih faktora, ali ne i primarni, jer cijena zavisi od lokacije stana, same investicije, povrata investicije, kamatnih stopa i tako dalje. Sve su to bitni faktori – kaže Kadić.

Iako je i dalje potražnja veća u odnosu na ponudu, on ističe da se i ta slika lagano mijenja zbog nekoliko projekata koji su u toku ili u planu.

– U Sarajevu su u toku tri do četiri projekta s nekoliko stotina stanova koji se trebaju graditi. To su stambeni kompleksi u samom gradu, a planiraju se i blizu Sarajeva, po planinama, koji se mogu koristiti kao stambeni, jer ima ljudi koji već žive tako, a kvadrat su platili po 3.500 KM, zatim Vogošća i slično – kaže Kadić. Zanimljivo je da se cijena tih stanova u pretprodaji kreće od 3.500 KM, bez uračunatog PDV do čak 9.000 KM po kvadratu, piše Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno