Connect with us

Svijet

JEDNA OD NAJSKUPLJIH DRŽAVA NA SVIJETU ZA PODIZANJE DJECE! Da li se ženama u ovoj zemlji “isplati” da rađaju?

Prema istraživanju, Kina je jedno od najskupljih mjesta na svijetu za podizanje djece, s neproporcionalnim utjecajem na žene, jer se zemlja bori s demografskom krizom.
Studija, koju je u srijedu objavio YuVa institut za populacijska istraživanja u Kini, pokazala je da prosječna cijena odgoja djeteta od rođenja do 17. godine iznosi oko 74.800 dolara, što se penje na više od 94.500 dolara za izdržavanje djeteta do diplomiranja.

Troškovi podizanja djeteta mlađeg od 18 godina u Kini iznose 6,3 puta BDP po glavi stanovnika, navodi se u izvještaju – što je drugi omjer nakon njenog istočnoazijskog susjeda Južne Koreje, koja ima najnižu stopu nataliteta na svijetu i gdje su troškovi podizanja djece 7,79 puta veći od BDP-a po glavi stanovnika.

Poređenja radi, u izvještaju se navodi da je potrošnja bila samo 2,08 puta BDP po glavi stanovnika u Australiji, 2,24 puta u Francuskoj, 4,11 puta u Sjedinjenim Državama i 4,26 puta u Japanu – još jednoj istočnoazijskoj zemlji koja se dugo bori sa ubrzanim starenjem stanovništva i pad nataliteta.

“Zbog razloga kao što su visoka cijena porođaja i teškoća za žene da uravnoteže porodicu i posao, spremnost Kineza da imaju djecu gotovo je najniža u svijetu”, navodi se u izvještaju. “Nije pretjerano opisati trenutnu situaciju stanovništva kao kolaps”.

Stanovništvo Kine se smanjilo u posljednje dvije godine, a 2023. je označila najnižu stopu nataliteta od osnivanja komunističke Kine 1949. Prošle godine je Kinu pretekla Indija kao najmnogoljudnija zemlja na svijetu.

Demografska kriza prijeti da ima značajan utjecaj na drugu po veličini svjetsku ekonomiju – i produbila se posljednjih godina uprkos naporima vlasti da preokrenu trend nakon decenija restriktivne politike kontrole rađanja.

Iako je vlada ublažila ograničenje broja djece po paru, pokrenula nacionalne kampanje ohrabrujući porodice da imaju više djece i ponudila finansijsku olakšicu, malo se toga promijenilo – dijelom zato što za mnoge žene žrtva jednostavno nije vrijedna toga, izvještava IuVa rekao je.

Žene koje uzmu porodiljsko odsustvo mogu se suočiti s “nepravednim tretmanom” na poslu, kao što je premještanje u druge timove, smanjenje plaće ili propuštanje mogućnosti napredovanja, navodi se u izvještaju.

Dodaje se da ako troškove porodiljskog odsustva u potpunosti snose kompanije bez pomoći vlade, poslodavci bi mogli izbjeći zapošljavanje žena u reproduktivnom dobu – nešto što je već široko viđeno u Kini, s izvještajima o ženama koje se pitaju o planiranju porodice tokom intervjua za posao ili preskaču određene pozicije čak i ako ne planiraju da imaju djecu.

I dok neke žene potpuno prestanu raditi dok odgajaju svoju djecu, to čini ponovni ulazak na tržište rada nevjerovatno teškim. Žene koje imaju djecu mogu se suočiti s padom plata od 12 do 17 posto, navodi se u izvještaju, pozivajući se na istraživanje iz više časopisa.

Ove žrtve su možda bile češće u prošlim decenijama – ali Kineskinje su obrazovanije i ekonomski nezavisnije nego ikad i sada su brojnije od muškaraca u programima visokog obrazovanja. Uz toliki napredak postignut posljednjih godina, žene sve više daju prioritet svojim karijerama i samorazvoju u odnosu na tradicionalne prekretnice poput braka i porođaja, ranije su rekli stručnjaci.

Zatim, tu su troškovi u vremenu, trudu i novcu za podizanje djeteta.

Žene provode pet sati dnevno besplatnog i plaćenog radnog vremena
Istraživanja pokazuju da su žene u Kini prvenstveno odgovorne za kućne poslove kao što su kuvanje, čišćenje i kupovina – kao i za brigu o djeci, uključujući njihovo odvođenje u školu, pomoć oko domaćih zadataka i podučavanje.

Pozivajući se na dokument iz 2018. godine, u izvještaju se kaže da to znači da žene gube skoro pet sati dnevno besplatnog i plaćenog radnog vremena – s tim da se gotovo svi ti sati troše na kućne poslove. Iako očevi gube i malo slobodnog vremena, ni njihovo plaćeno radno vrijeme se ne mijenja značajno, navodi se u izvještaju IuVa.

“Budući da trenutno društveno okruženje u Kini nije pogodno za rađanje, vremenski i oportunitetni troškovi za žene da imaju djecu su previsoki”, navodi se u izvještaju. “Neke žene moraju odustati od rađanja djece u zamjenu za priliku da uspiju u karijeri.”

Kineska ekonomija porasla je za 5,2 posto u 2023., nešto bolje od zvaničnog cilja koji je postavio Peking. Ali zemlja se suočava sa bezbroj izazova, uključujući rekordan pad imovine, rastuću nezaposlenost mladih, deflatorne pritiske, rastuće korporativne obaveze i sve veći finansijski stres na lokalne samouprave.

U izvještaju se upozorava da bi pad nataliteta mogao imati dubok uticaj na ekonomski rast, ukupnu sreću ljudi i globalni položaj Kine.

Autori su pozvali na nacionalne politike za smanjenje troškova porođaja “što je prije moguće” – kao što su gotovinske, porezne i stambene subvencije, jednako porodiljsko i roditeljsko odsustvo, zaštita reproduktivnih prava neudatih žena i reforma obrazovanja.

(JA/EURACTIV.rs)

Svijet

RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.

Nastavi čitati

Svijet

DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.

On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.

Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.

Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.

Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.

Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA PAKLU GAZE! Netanjahu tvrdi “Hamas postavio neprihvatljive zahtjeve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da palestinska militantna organizacija Hamas traži neprihvatljive izmjene novog prijedloga za prekid vatre u Pojasu Gaze.
“Izmjene koje Hamas želi da napravi u prijedlogu Katara saopštene su nam sinoć i neprihvatljive su za Izrael”, objavljeno je iz Netanjahuove kancelarije.

Izraelski premijer je istovremeno naredio slanje delegacije u Dohu na indirektne razgovore sa Hamasom.

Pregovarački tim treba da krene na put tokom dana, a prema izvještajima medija, Netanjahu će istovremeno otputovati u Vašington.

Razgovori, u kojima posreduju Katar, Egipat i SAD, fokusirani su na dogovor o prekidu vatre u ratu u Gazi u trajanju od 60 dana i oslobađanje talaca koje Hamas još drži.

Napori da se obezbijedi privremeni prekid vatre mjesecima su u zastoju, ali su posrednici nedavno predstavili prijedlog, koji, prema izvještajima, predviđa prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze u trajanju od najmanje 60 dana, postepeno oslobađanje 10 izraelskih talaca i vraćanje posmrtnih ostataka mrtvih talaca.

U zamjenu za to, veliki broj palestinskih zatvorenika bio bi pušten iz zatvora u Izraelu.

Tokom prekida vatre dvije strane bi pokušale da pregovaraju o trajnom okončanju rata.

Hamas je u petak objavio da je predao Kataru i Egiptu svoje odobrenje za najnoviji prijedlog.

Nastavi čitati

Aktuelno