Društvo
IMA SE, MOŽE SE: Banjalučaninu plata skoro milion maraka

Najveća plata isplaćena u Republici Srpskoj u prošloj godini iznosila je 983.026 maraka, dok je u FBiH najveća mjesečna zarada bila 429.123 marke, podaci su poreskih uprava entiteta.
U tabeli pet najvećih prijavljenih pojedinačnih neto primanja po osnovu radnog odnosa u Republici Srpskoj za 2023. godinu na prvom mjestu nalazi se Banjalučanin, koji je zaposlen u djelatnosti izgradnje hidrograđevinskih objekata, a kojem je na račun za jedan mjesec legla plata od skoro milion maraka.
Na drugom mjestu u tabeli pet najvećih isplaćenih neto primanja našao se još jedan Banjalučanin, koji je zaposlen u oblasti vađenja lignita, a kojem je isplaćena plata od 270.194 marke.
Listu Banjalučana prekinuo je radnik iz Mostara kojem je isplaćeno četvrt miliona maraka, odnosno 251.769 maraka, a koji je zaposlen u djelatnosti – ostalo novčano poslovanje, odnosno posredovanje.
“Na četvrtom mjestu nalazi se radnik iz Istočnog Novog Sarajeva, koji je zaposlen u oblasti trgovine na veliko duvanskim proizvodima, a koji je lani dobio platu od 107.462 marke”, kazali su “Glasu Srpske” u Poreskoj upravi RS.
Na posljednjem mjestu top pet najvećih neto primanja našao se još jedan Banjalučanin, koji je zaposlen u djelatnosti bolnica, a kojem je u 2023. na račun za mjesec legla plata od 98.078 maraka.
Kada je riječ o FBiH na listi pet najvećih isplaćenih neto plata, čak četiri su isplaćene u djelatnosti proizvodnje.
“Na prvom mjestu je plata od 429.123 marke, dok drugu poziciju zauzima radnik kojem je isplaćena plata od 345.824 marke. Na trećem mjestu pet najvećih isplaćenih neto plata nalazi se zaposleni kojem je lani za jedan mjesec na račun po osnovu radnog odnosa uplaćeno 266.105 maraka, dok četvrtu poziciju zauzima radnik sa platom od 238.610 maraka”, kazali su “Glasu” u Poreskoj upravi FBiH.
Na posljednjem petom mjestu nalazi se radnik koji je zaposlen u preduzeću koje se bavi trgovinom na veliko, a kojem je lani na račun legla plata u iznosu od 193.962 marke.
– Pretpostavka je da navedeni iznosi neto plate, pored redovne mjesečne plate sadrži i prihod od određenih bonusa ili koristi koje je ostvarilo to lice. Na isplaćene iznose plata obračunati su i uplaćeni porezi i doprinosi – poručili su iz federalne Poreske uprave.
Ekonomisti su stava da je dobro dok imamo one koje zarađuju velike iznose novca o kojima većina građana ove zemlje sanja.
“Na te plate uplaćuju se porezi i doprinosi tako da to dovodi i do punjenja budžeta entiteta. Određene kompanije imaju milionske poslove koje dobijaju kontinuirano u javnom sektoru i onda ljudi koji tu rade moraju biti i najviše plaćeni. Oduvijek su visoke plate vezane za finansije, odnosno banke te određene kompanije koje imaju stimulativne naknade. To znači da neko ko napravi dobar posao onda ima i procenat od tog posla”, stav je ekonomista.
Prosjek
Prema podacima entitetskih zavoda za statistiku prosječna isplaćena plata prema posljednjim podacima u Srpskoj iznosi 1.312 maraka. U FBiH prosječna plata je nešto manja i iznosi 1.296 maraka.
Društvo
PRAKSA SA OPASNIM HEMIKALIJAMA: Otkriveno koje voće ima NAJVIŠE OTROVA u sebi

Pune tezge i rafovi ranog povrća donose sa sobom opasnost ukoliko se ne pripreme dobro za ishranu – na domaćem tržištu jagode i zelena salata nose najveći rizik da u sebi sadrže ostatke pesticida.
Da li voće i povrće koje jedemo u sebi ima više ostataka pesticida od onoga što je dozvoljeno pitanje je koje se provlači godinama, a vrste voća u kojima bi se pesticidi najlakše mogli naći su jagode, breskve i jabuke, dok je kod povrća najrizičnija zelena salata.
Prof. dr Milan Stević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, potvrđuje da jagoda sasvim sigurno spada u najrizičnije vrste.
– Kod jagode je vrlo kratak agrotehnički rok od cvjetanja do berbe, a ona je naročito u fazi zrelosti izložena patogenima i štetočinama, kao i truleži. Vi morate da ih tretirate pred berbu – objašnjava Stević, prenosi Lepa i Srećna.

Pofesor Stević kaže da je i breskva voće kod kojeg se relativno često nalazi povećana koncentracija pesticida.
Breskva se dosta tretira. Probleme prave insekticidi, koji se koriste blizu berbe, i fungicidi. Kod breskve je stanje nešto povoljnije u odnosu na jagodu – kaže Stević.

PageBreak
Jabuka je voće koje se najviše tretira, pogotovo u zemljama iz kojih je uvozimo, kao što su Italija i Poljska.
– Oni tretiraju jabuku od 22 do 24 puta, a kod nas se tretira i do sedam puta manje – kaže Stević.
Međutim, kako objašnjava Stević, to ne znači da u njoj ima najviše ostataka pesticida.
– Jabuka ima daleko duži vegetacioni period od jagoda, a nema tretiranja na tri nedelje do berbe i najveći deo tretiranja obavi se već do maja – dodaje sagovornik.
Društvo
ŽELJEZNICE RS PREGAZILI DUGOVI! Gubitak 10,5 miliona KM za prva tri mjeseca ove godine

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona KM, što je za oko četiri miliona više nego prošle godine.
Kvartalni finansijski izvještaj, koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, pokazuje da su ukupni prihodi „Željeznica“ iznosili 10,4 miliona, a rashodi 20,9 miliona KM.
Ukupni rashodi u poređenju sa istim periodom prošle godine su se smanjili za milion KM, ali su im prihodi smanjeni za čak pet miliona, prenosi Capital.
Veliki pad bilježe prihodi od pruženih usluga, koji su smanjeni sa 10,2 miliona na 7,7 miliona KM.
Na plate, naknade i ostala lična primanja potrošeno je 11,7 miliona KM, što je za 200.000 KM manje. Troškovi bruto plata su porasli zbog povećanja minimalne plate, dok su smanjeni troškovi ostalih ličnih primanja.
Preduzeće trenutno ima 1.788 zaposlenih, što je za 166 radnika manje nego godinu ranije.
Uprkos smanjenju broja radnika, ŽRS se suočavaju sa problemima u isplati plata. Zaposlenima su u prethodnim mjesecima kasnile plate, zbog čega su prijetili štrajkom koji nije zaživio.
Uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali su sindikatu „Željeznica“ da će im biti ispunjeni zahtjevi kao i redovno isplaćivati platu, što se nije ostvarilo.
Akumulirani gubitak preduzeća na kraju marta iznosio je 288 miliona KM.
Podsjećamo, preduzeće je od 2017. do kraja prošle godine sprovodilo proces restrukturiranja uz podršku kredita Svjetske banke vrijednog 100 miliona KM.
Jedan od uslova tog procesa bilo je smanjenje broja zaposlenih za hiljadu, što je do danas i ostvareno.
Međutim, plan da ovo preduzeće nakon restrukturiranja bude finansijski održivo i profitabilno očigledno nije uspio i ono svakim danom tone sve dublje.
Društvo
PAO SNIJEG NA VLAŠIĆU: Jutros izmjereno minus sedam (VIDEO)

I dok su sinoć većinu BiH dočekali pljuskovi, na planini Vlašić nedaleko od Travnika pao je snijeg.
Snimci nastali sinoć oko ponoći pokazuju jake padavine.
U prilog snijegu idu i veoma niske temperature, pa je na Vlašiću jutros izmjereno -7 stepeni.
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti promjenljivo vrijeme i hladnije u odnosu na prethodne dane.
-
Region1 dan ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika1 dan ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Hronika2 dana ago
FORENZIČAR IZ SRBIJE TVRDI “Na Slavišu Krunića pucali u vozilu!?”
-
Svijet1 dan ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Svijet3 dana ago
URSULA FON DER LAJEN PROGLAŠENA KRIVOM! Afera sa vakcinama, odgovorna za PRIKRIVANJE INFORMACIJA!
-
Svijet3 dana ago
MAKRON NAJAVIO mogućnost raspoređivanja francuskog NUKLEARNOG ORUŽJA širom Evrope
-
Politika2 dana ago
FIZIČKI OBRAČUN POSLANIKA U BANJALUČKOM HOTELU: Tamindžija (SNSD) nasrnuo na Vučinića (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “PDP ĆE PODRŽATI VETO srpskog člana Predsjedništva, TO JE CRVENA LINIJA koja se ne smije prelaziti”