Društvo
PETROVIĆ O NOVIM TARIFAMA ZA STRUJU U RS: U pitanju je samo forma, neće biti poskupljenja! Ali da se pitao Vukanović..

Generalni direktor “Elektroprivrede RS” (ERS) Luka Petrović izjavio je da neće doći do promjene cijena električne energije građanima nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske da tarife za obračun, koje se primjenjuju od kraja 2022. godine nisu u skladu sa Ustavom.
“Najviše rukovodstvo Republike Srpske je sa najodgovornijim ljudima iz ove oblasti vidjelo da je to u suštini samo pravna forma imenovanja tih grupa i neće doći do pomijeranja cijena električne energije građanima”, rekao je Petrović za ATV, prenosi Srna.
On je istakao da su pojedinci iz opozicije, prvenstveno Nebojša Vukanović pokušao da poništi tarife za obračun električne energije i objasni kako je on “doprinio svim građanima”, a da je urađeno “onako kako je naveo u apelaciji Ustavnom sudu Republike Srpske desilo bi se da bi 86 odsto građana imalo povećanje cijena”.
Petrović je istakao da svako ima pravo da podnese apelaciju na bilo koju odluku nekog nivoa vlasti, kao što su to uradili neki opozicionari za blok tarife, ali pitanje je da li će ovo biti od koristi građanima, jer je tim sistemom bilo zaštićeno 86 odsto građana Srpske.
Petrović je pojasnio da su predstavnici opozicije probali da iskoriste apelaciju da vrate cijene električne energije, ali je ERS sačinila prijedlog kako bi se mogle vratiti tarifne grupe još prije dvije godine.
“Mi smo to uputili na analizu Regulatornoj agenciji za energetiku, koja je po Zakonu o električnoj energiji nadležna da uvodi novu tarifnu metodologiju i tim sistemom smo zaštitili 86 odsto građana”, rekao je Petrović.
On je precizirao da su građani, koji su po starom sistemu trošili do 800 kilovatčasova električne energije, imali snižene ili iste račune za električnu energiju, a oni koji su trošili više od toga su dobili veće račune.
“Kada se pravila nomenklatura u samoj odluci Regulatorne agencije, ispalo je da su i oni do 500, 1000 i 1500 i oni koji su trošili više od toga, našli se u jednoj tarifnoj grupi, po kojoj je bilo moguće ispostaviti tri različita računa”, pojasnio je Petrović.
On je dodao da ne može jedna tarifna grupa da ima tri podgrupe, nego samo jednu.
Petrović je istakao da, kada se električna energija koristi u manjoj količini, onda je država racionalna i nije potreban angažman termoelektrana, a kada se troši više energije i pokrenu termoelektrane, onda je cijena duplo skuplja od hidro električne energije.
“Iz tog razloga je i Elektroenergetska zajednica dala saglasnost na naš tarifni sistem prije godinu i po dana, a podržale su ga i međunarodne institucije. Stremljenja EU su takva da se racionalno ili manje troši električna energija bez zagađenja životne sredine”, pojasnio je Petrović sinoć na ATV.
On je istakao da je ovaj tarifni sistem primjenjiv uveliko u Srbiji, Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji, a i u Federaciji BiH najavljuju takav sistem kako bi zaštitili kupce koji manje troše.
On je naglasio da “Elektroprivreda” nema akcizu za električnu energiju, što je u Srbiji uvedeno, niti ima naknadu za energetsku efikasnost, a ima i najnižni PDV na Balkanu od 17 odsto.
“Ukupan račun za električnu energiju je sigurno niži za kilovatsat nego bilo gdje u okruženju. Moram da kažem da i privreda ima najpovoljnije cijene električne enegrije u BiH ali i šire”, napomenuo je Petrović.
Inicijativa za hidroelektrane na Drini
Petrović kaže da kod nas veliki vodni potencijali nisu iskorišteni.
“Imamo sedam izdatih koncesija na rijeci Bosni, na Donjem Vrbasu mogućnost izgradnje tri hidroelektrane, mogućnost izgradnje sedam hidroelektrana na srednjoj i donjoj Drini”, naveo je Petrović.
On je podsjetio na inicijativu premijera Srpske i Federacije o mogućnosti da se sa Srbijom u toku rijeke Drine između Bajine Bašte i Bijeljine napraviti sedam hidroelektrana gdje bi suvlasnici bili Srbija s jedne strane, a Federacija BiH i Republika Srpska sa druge.
Petrović smatra da je to dobar prijedlog da se iskoristi vodni potencijal, te da bi, kada bi iskoristili ono što je planirano a i postojeće na Drini, imali veliki vodoprivredni značaj i dobili zaštitu od poplava jer bi bilo “više stepenica” gdje bi se mogla akumulirati voda, ali tu je prostor i za nova radna mjesta, uplate od koncesionih naknada.
“Benefiti su ogromni i mi ćemo se orijentisati ka ovim većim hidroelektranama, a male hidroelektrane, urađeno što je urađeno. Nalaze se u sistemu podsticaja”, rekao je Petrović.
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
Društvo
REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.
Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.
Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.
Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.
„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.
Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.
Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Banjaluka3 dana ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ ” Penzioneri jedva čekaju da Dodik ode u penziju, JER DODIK SVE ZAKONE PRILAGOĐAVA SAMO SEBI”
-
Politika3 dana ago
KOMŠIĆ U BOLNICI! Hospitalizovan u “Centru za srce”