Region
TAČNO SU DVIJE DECENIJE OD POGROMA NA KOSOVU I METOHIJI: Protjerano 4.012 Srba, ubijeno 16, porušeno 935 kuća i zapaljeno 35 vjerskih objekata
Prije dvije decenije, 17. i 18. marta 2004. godine, nad Srbima Kosova i Metohije dogodio se pogrom u kome je 16 Srba ubijeno, na stotine povrijeđeno, 4.000 protjerano, a uništeno je više od 1.000 kuća, crkava, manastira, svetinja.
Etnički motivisana erupcija nasilja Albanaca nad kosovskometohijskim Srbima, izazvana je, osim strahovitom mržnjom, medijskom kampanjom koja je prikazivala da su albanski dječaci navodno natjerani u Ibar. Izveštavanje albanskih medija bilo je tendenciozno i sasvim neistinito.
Protjerano 4.012 Srba
Tokom svojevrsne “Kristalne noći”, kako se izrazio jedan od zvaničnika KFOR, marta 2004, nad Srbima, njihovim domovima, imovinom, svetinjama i spomenicima, sa Kosova i Metohije proterano je, koliko se zna, 4.012 Srba. Posljedica je bilo trajno protjerivanje. Znatan dio žrtava bili su nedavni povratnici, uglavnom iz 2003.
Martovski pogrom 2004, bio je zapravo drugi veliki pogrom koji su lokalni Albanci počinili nad Srbima Kosova i Metohije u novijoj istoriji, poslije onog po agresiji NATO na Srbiju, odnosno SRJ 1999. Tokom juna 1999. godine izgnano je, u prisustvu međunarodnih vojnih snaga, približno četvrt miliona Srba i drugih nealbanaca.
Ubijeno najmanje 27 osoba
Tokom nasilja na KiM 17. i 18. marta 2004. ubijeno je najmanje 27 osoba, od kojih 16 Srba, dok je 11 Albanaca život izgubilo u obračunu s pripadnicima međunarodnih snaga bezbjednosti. Dan uoči utapanja dečaka u Ibru, 15. marta 2004, iz automobila je, u Čaglavici, ranjen osamnaestogodišak Jovica Ivić.
Sutradan 16. marta, društva veterana takozvane OVK organizovala su demonstracije zbog privođenja pojedinih ratnih zapovednika kosmetskih Albanaca, osumnjičenih za ratne zločine. Tokom prethodnog mjeseca, februara, uhapšena su četvorica. Procjenjuje se da je demonstriralo 18.000 lica.
Povod utapanje trojice albanskih dječaka u Ibru
U utorak 16. marta 2004. u kasnim noćnim satima mediji u Prištini javili su da su trojica dječaka, kosmetskih Albanaca, starosti 8, 11 i 12 godina, smrtno stradali utopivši se u Ibru, u selu Čabra, nedaleko od Zubinog Potoka. Kako je tada javljeno dječaci su bežali pred srpskim napadačima, što se navodno dogodilo tog dana.
Predstavnik UN Niraj Sing, portparol policije, izjavio je tim povodom, da nisu pronađeni dokazi da su Srbi odgovorni za utapanje albanskih dečaka. On je pritom razjasnio da je dječak, navodni svjedok, bio pod pritiskom novinara Albanaca koji su ga usmjeravali šta da govori. Pritom se njegova verzija suštinski razlikovala onog što su drugi takođe prisutni tvrdili.
Masovna okupljanja protiv Srba
Tokom naredna dva dana na Kosovu i Metohiji dogodila se erupcija etnički motivisanog nasilja. Masovna okupljanja, koja su možda u početku bila i spontana, ubrzo su preusmjerena protiv Srba, njihovih domova, svetinja i spomenika.
Oko podneva, 17. marta, više hiljada lokalnih Albanaca prešavši most na Ibru put sjevernog dijela Kosovske Mitrovice, napalo je tamošnje Srbe. Započela je pucnjava. U gradu su bili vidni Albanci sa automatskim oružjem. Pripadnici međunarodnih snaga bezbjednosti upotrijebili su suzavac i šok bombe.
Povrijeđeno na desetine pripadnika KFOR
U popodnevnim satima javljeno je da je sedam osoba poginulo, četiri Albanca i troje Srba, a više od 200 je ranjeno u Kosovskoj Mitrovici. Potvrđeno je da su Srbi ubijeni snajpeskim oružjem iz južnog dijela grada. Povređeno je i 11 francuskih pripadnika KFOR.
Uslijedili su napadi na Srbe u nizu mjesta širom Kosova i Metohije, u Lipljanu, Obiliću, Zubinom Potoku, Lapljem selu, Čaglavici. Procjenjuje se da je više od 50.000 Albanaca učestvovalo u pogromima 17. marta.
Više hiljada Albanaca, prema pojedinim navodima njih čak 12.000, napalo je Srbe u Čaglavici, južnom predgrađu Prištine, negde poslije 13 časova. Snajperom je u tom mjestu ranjeno deset osoba srpske nacionalnosti. Srpske kuće su paljene. Pripadnici KFOR iz Švedske, Norveške i Finske, koji su držali taj sektor, intervenisali su protiv nasilnika. Imali su pritom 16 povređenih.
Tokom popodneva pripadnici KFOR i UMNIK, evakuisali su Srbe iz Čaglavice i drugih sela u tom pojasu.
Napadnuti Srbi u Prištinu uz skandiranje OVK
Paralelno, napadnuti su Srbi preostali u Prištini, u naselju “Ju program”. Stanovi su blokirani, prizemlje zapaljeno, na Srbe je pucano, napadani su hladnim oružjem. Skandirano je takozvanoj OVK i otvoreno pozivano na ubijanje Srba. Pripadnici KFOR, uglavnom irska formacija, nakon višečasovne intervencije, evakuisali su tamošnje Srbe. Huligani su se potom usmjerili na lokalnu crkvu Hrista Spasa, koju su demolirali i zapalili.
Tokom večeri uslijedili su napadi na crkve i manastire. Zapaljena je, osim brojnih srpskih domova širom Kosova i Metohije, i Bogorodica Ljeviška u Prizrenu, kao i Bogoslovija i Saborna crkva Svetog Georgija u tom gradu. Uništeni su Manastir Svetih Arhangela i Crkva Svetog Spasa. Obe srpske crkve u Kosovu Polju su takođe zapaljene.
Napadani i Srbi koji su pokušali da se sklone u crkvu
U Lipljanu su ubijene četiri osobe srpske nacionalnosti. Kuće Srba su masovno paljene. Napadnuti su i oni koji su pokušali da se sklone u lokalnu crkvu. I u toj varoši pripadnici KFOR nastojali su da evakuišu Srbe. Pogrom je istovremeno trajao širom Kosova i Metohije. Sve srpske kuće u selu Svinjare kod Vučitrna, spaljene su. U Peći je napadnuta i kancelarija UN, kao i obližnje kuće Srba povratnika u naselju Belo Polje.
Posebno teška bila je situacija u Prizrenu. Lokalne srpske kuće i crkveni objekti napadnuti su, uključujući drevnu Bogosloviju Svetih Ćirila i Metodija, zadužbinu Sime Igumanova, koja je zapaljena. Jedna osoba je poginula u požaru. Brojni su pretučeni. U Prizrenu je uništeno, spaljeno, 56 srpskih kuća i pet crkava, među njima i Bogorodica Ljeviška, sa neprocjenjivim kulturnim i istorijskim nasljeđem. Demolirani su i zapaljeni svi objekti Srpske crkve u Prizrenu, Crkva Svetog Spasa, Crkva Svetog Georgija, hramovi posvećeni Svetom Kirijaku i Svetom Nikoli, kao i manastir Svetih Arhangela kod Prizrena. Lokalni KFOR, sastavljen od Nemaca, nije intervenisao.
Potparol UNMIK: Nasilje unaprijed planirano
U večernjim satima portparol UMNIK Derek Čepel, izjavio je da je nasilje na Kosovu bilo unaprijed planirano. Ponovo je pritom naglasio da su optužbe da su albanski dečaci u Ibru u selu Čabra stradali bježeći od Srba, što je bio izgovor za pogrom nad Srbima, neosnovane.
Pogromi su nastavljeni i sutradan 18. marta. U ranim popodnevnim satima objavljeno je da je glavnokomandujući Juznog krila NATO, admiral Gregori Džonson, preuzeo komandu nad KFOR i odobrio razmještanje dodatnih snaga.
Rugova tražio hitnu odluku o nezavisnosti Kosova
Ibrahim Rugova, tada na položaju takozvanog predsednika Kosova, pozvao je međunarodnu zajednicu da hitno donese odluka o nezavisnosti Kosova. Napadi, paljevine i pljačke nastavili su se u Uroševcu, Plemetini, Ugljarima, Kosovskoj Mitrovici. Javljeno je da u mjestu Oblić, sjeverozapadno od Prištine, više nema Srba.
Zapaljena crkva Svetog Save u Kosovskoj Mitrovici
U večernjim satima zapaljena je crkva Svetog Save u Kosovskoj Mitrovici. Zapaljena je crkva Svetog Nikole u Prištini. Albanski ekstremisti bacili su bombe na stanice policijske službe u Lipljanu i Obiliću.
Monahinje manastira Devič evakuisane su od strane danskih pripadnika KFOR, pošto je najmanje 1.000 naoružanih Albanaca okružilo manastir koji je opljačkan, razoren i zapaljen. Oko 22 sata zapovjednik Južnog krila NATO Gregori Džonson izjavio je da nasilje koje ne prestaje na Kosovu ukazuje na postojanje organizovanog obrasca. Sutradan, Džonson je ocijenio da je masovno nasilje koje traje na Kosovu “etničko čišćenje”.
UNMIK: Poginulo 28, a povrijeđeno više od 600 lica
Uveče, 19. marta predstavnik UNMIK Derek Čepel saopštio je da je u sukobu na Kosmetu, tokom prethodna dva dana, poginulo 28, a povrijeđeno više od 600 lica.
U ponedjeljak 22. marta, u večernjim satima, Derek Čepel objavljuje da su uhapšena 163 lica zbog podmetanje požara, pljačke, ubistava i drugih krivična djela tokom, kako se izrazio “međuetničkih” sukoba na Kosovu. Rečeno je da je, prema procejnama, 51.000 osoba učestvovala u 33 pojedinačna događaja.
Po Čepelu, 28 lica iz obe zajednice je poginulo, a 870 je povrijeđeno. Kako je rekao, napadači su spalili ili digli u vazduh 30 srpskih crkava, oštetili 11 crkava i manastira i uništili 286 kuća. U neredima su uništena i 72 vozila UN.
Porušeno 935 srpskih kuća i zapaljeno 35 vjerskih objekata
Ukupno, tokom pogroma nad Srbima na KiM 17. i 18. marta 2004. ubijeno je najmanje 27 osoba, od kojih 16 Srba. Povrijeđene su stotine Srba, kao i desetine pripadnika međunarodnih snaga koji su se sukobili s lokalnim albanskim ekstremistima štiteći napadnute, njihove domove, imovinu, svetinje i spomenike.
Tokom pogroma porušeno je koliko se zna 935 srpskih kuća i zapaljeno 35 verskih objekata, uključujući 18 spomenika kulture, među kojima i drevna crkva Bogorodice Ljeviške, sa početka 14. vijeka. Prva liturgija u njoj služena je tek šest godina kasnije.
Prema podacima Eparhije raško prizrenske SPC, iz aprila 2004, ukupan broj uništenih crkvenih objekta tokom pogroma marta 2004. je približno stotinu. Uništene su brojne svetinje, freske, ikone, crkvene relikvije, pri čemu je načinjen nenadoknadiv gubitak za kulturno nasljeđe ne samo Srba nego globalno.
Osuđeno 67 osoba
Međunarodni tužioci i sudije na Kosovu i Metohiji procesuirali su sedam slučajeva uništavanja crkava, a 67 osoba je osuđeno. Pogrom albanskih ekstremista nad Srbima 17. i 18. marta 2004. na Kosovu i Metohiji osudili su tada Savjet bezbjednosti OUN, Evropska unija, kao i tijela odnosno zvaničnici niza zemalja.
Region
BRNABIĆ UVIJEK UZ ŠEFA! “Njegova ostavka bi bila POGUBNA ZA SRBIJU”
Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da bi ostavka predsjednika Aleksandra Vučića bila pogubna za Srbiju, ali da može da razumije da Vučić razmišlja o tome s obzirom na napade na njega i njegovu porodicu.
Ona je ocijenila da je u istoriji svjetske politike nezabilježena mržnja prema jednom čovjeku kao prema Vučiću.
Brnabić je za TV Pink rekla da pokušaji destabilizacije i slabljenja Srbije traju od 2014. godine kada je Vučić postao predsjednik vlade, a da su intenzivirani od 2017. godine kada je postao predsjednik Republike.
-Tada su ovi kojima se ne sviđa Srbija koja je samostalna, nezavisna, ekonomski prosperitetna, koja doživljava uspehe kakve nismo videli u našoj istoriji, shvatili nakon tih predsedničkih izbora 2017. godine kakvo poverenje Aleksandar Vučić uživa u narodu i tada kreću protesti i demonstracije svake godine’ – rekla je Brnabić. Ona je rekla da su napadima i mržnji izloženi svi članovi Vučićeve porodice, od najmlađeg sina Vukana do njegovih roditelja.
-Niko nije izostavljen. Jedno vreme je to bilo fokusirano na njegovog brata Andreja i na starijeg sina Danila, ali kako su videli da Aleksandar Vučić trpi sve to i da ima podršku porodice, da ljudi prepoznaju šta se dešava i da je sve veća podrška Vučiću koji trpi sve te napade i nastavlja da se bori za Srbiju, onda su širili te mete, da se u poslednjoj kampanji pred izbore došlo do toga da se priča da Vukan ne postoji, da je Vukan hologram. I to traje i traje… – rekla je Brnabić.
Navela je da Vučić nema odmor, nijedan praznik niti vikend i da danas, na dan svoje slave, nije sa porodicom, već je u Briselu ističući da je ponovo stavio Srbiju na prvo mjesto.
-On je u Briselu zbog Srbije, nije zbog sebe sigurno. Ne znam ko bi izabrao da svoju porodičnu slavu slavi van granica Srbije ili u nekom drugom gradu – rekla je Brnabić.
Ona je rekla da bi ostavka Vučića bila pogubna za Srbiju, jer do 2027. godine treba završiti četiri velike stvari, a „prva je da se pripremimo za EKSPO 2027 i da ugostimo svet u Srbiji“.
-Da pokažemo kako izgleda Srbija, šta smo sve postigli od 2012. godine. Nestvarno je šta se u zemlji dešava u smislu ekonomskog i infrastrukturnog napretka, da smo pobedili za EKSPO 2027, da predsedavamo Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, a pre deset godina nije nas bilo na tehnološkoj mapi – rekla je Brnabić.
Kako kaže, država treba da ispuni ono što je obećala građanima pred izbore, a to je da prosječna plata u Srbiji 2027. godine bude 1.400 evra, prosječna penzija 650 evra, a minimalac 650 evra.
-To su za mene četiri ključne stvari i za to nam je potreban Aleksandar Vučić – rekla je Brnabić.
Dodala je da je važno imati ozbiljnu i odgovornu opoziciju koja kandiduje rješenja i tako primorava vlast da radi više i bolje, ali da u Srbiji nije takva situacija, jer opozicija nema nijedan prijedlog niti rješenje.
-U toj situaciji Aleksandar Vučić se svaki dan takmiči sam sa sobom, nalazi ideje kao što su stanovi za mlade, kao što je dodatna podrška da se vraćaju naši ljudi iz dijaspore, dodatna podrška da investiraju u Srbiji – rekla je Brnabić.
Region
VUČIĆ PORUČIO “Zahtjevi studenata ispunjeni, MOGU DA RADE ŠTA HOĆE”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je vlast ispunila sve zahtjeve studenata i da ne želi da komentariše događanja na univerzitetima i fakultetima, jer je to sada problem onih koji, kako je rekao, ne razmišljaju o tome kako će da polože ispite i odrade svoje obaveze.
Na pitanje novinara u Briselu, gdje učestvuje na samitu lidera EU i Zapadnog Balkana, da prokomentariše to što na sjednici Rektorata Beogradskog univerziteta nije postignut jedinstven dogovor o nastavku blokade, Vučić je rekao da mu ne pada mi na pamet da komentariše te događaje i da mogu da rade šta god hoće dok ne ugrožavaju bezbjednost ljudi.
-Njihova stvar. Mi poštujemo autonomiju univerziteta, nećemo za razliku od nekih zemalja da upadamo sa policijskim ili drugim snagama na univerzitete. Ako oni ne razmišljaju o tome kada će da polože ispite, kada će da urade svoj posao, svoje obaveze, svoju odgovornost što bi to mene zanimalo – rekao je Vučić.
Dodao je da su ispunjeni svi zahtjevi studenata.
-Tražili su nešto, mi smo ispunili sve zahtjeve koje su tražili, naknadne zahtjeve ne primamo i ne prihvatamo, tako da oni rade svoj posao, mi svoj posao i to je to – rekao je Vučić.
Na pitanje da prokomentariše to što su studenti niškog univerziteta gurali i vrijeđali ministarku prosvjete Slavicu Đukić Dejanović, Vučić je odgovorio da mu je žao ako joj se bilo šta dogodilo, ali da stvarno nije vidio, ni čuo, niti bilo šta pratio u vezi sa tim.
On je na pitanje o pisanju Informera da bi mogao da podnese ostavku narednih mjeseci rekao da to ne želi da komentariše.
-U subotu ću da predstavljam ovaj program za mlade, za stambene kredite i verujem da je to od velikog značaja. Pripremamo novi plan i program posebno kako i na koji način da omogućimo sigurnije i bolje investiranje od strane naših ljudi iz dijaspore koji žele da se vrate, ali i kako da mogu da dobiju posao, kako da im pomognemo na različite načine ili primenimo određenu vrstu subvencije za njihov dolazak i povratak u Srbiju – rekao je Vučić.
Region
MASOVNO HAPŠENJE U BEOGRADU! Gradili bez građevinskih dozvola
Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu su, nakon sprovedene proaktivne istrage u saradnji sa policijskim službenicima PS Surčin i građevinskim inspektorima Gradske uprave grada Beograda, naložili hapšenje 14 lica zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili više krivičnih djela Građenje bez građevinske dozvole.
Nakon preduzetih dokaznih radnji podnesen je optužni predlog protiv Lj.B. (47) zbog izvršenja dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da se okrivljenom izrekne kazna zatvora u trajanju od 1 godine i 6 mjeseci i novčana kazna u iznosu od milion dinara i da mu se produži već određeni pritvor, protiv kineskog državljanina H.Dž. zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od 10 mjeseci i novčana kazna u iznosu od pesto hiljada dinara i protiv kineskog državljanina C.Y. (50) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 4 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara.
Okrivljeni M.B. (41) se, po rješenju Trećeg osnovnog suda u Beogradu, nalazi u pritvoru zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole i prema njemu se preduzimaju dokazne radnje.
Javni tužilac je takođe predložio sudu da se prema okrivljenima izrekne mjera bezbjednosti oduzimanja predmeta – nezakonito izgrađenih objekata koji su nastali izvršenjem krivičnog djela i velikih količina građevinskih mašina i građevinskog materijala.
Okrivljeni N.Ž. (42) je zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara, dok je okrivljeni N.B. (24) zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 8 mjeseci sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od osamsto hiljada dinara.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu doneseno je rješenje o zadržavanju A.K. (44) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole koji će u zakonskom roku biti saslušan od strane javnog tužioca.
Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu nastavljaju da preduzimaju dokazne radnje prema preostalim okrivljenim licima i da predlažu oštro kažnjavanje učinilaca krivičnih djela, kao i da se, u saradnji sa policijskim službenicima i građevinskim inspektorima, bore protiv nelegalne gradnjem, prenosi Telegraf.
-
Banjaluka3 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka3 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka3 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”
-
Politika2 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika2 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika1 dan ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)