Politika
KAKO FUNKCIONIŠE pristupanje Evropskoj uniji?

Da bi postala punopravna članica Evropske unije, država mora da prođe nekoliko koraka.
Evropska unija danas ima 27 država članica. Države osnivači su — Holandija, Belgija, Luksemburg, Francuska, Italija i Njemačka — a ostale članice, njih 21, su se Evropskoj uniji priduživalo u nekoliko talasa i tokom nekoliko decenija.
Proces pridruživanja je zapravo veoma jednostavan i postavljen je u paragrafu 49 Lisabonskog ugovora EU.
Tri koraka do pristupanja:
Svaka evropska država može da podnese zahtjev za članstvo, sve dok poštuje vrijednosti EU kao što su vladavina prava,demokratija i ljudska prava.
Savjet Evropske unije (predstavništvo država članica) jednoglasno usvaja zahtjev i otvara pregovore. Komisija EU izdaje preporuku koju Evropski parlament mora da odobri. Složeni kriterijumi za pristupanje moraju da se poštuju.
Podnosilac zahtjeva i Savjet, u skladu sa međunarodnim pravom, potpisuju ugovor o pristupanju, koji moraju da ratifikuju sve države članice. Kada ugovor stupi na snagu, država postaje punopravna članica.
Zanimljivosti
– Jedina zemlja koja je povukla svoj zahtjev je Island, koji je to učinio 2015. godine.
– Jedina zemlja koja je do sada napustila članstvo i povukla se iz Evropske unije je Ujedinjeno Kraljevstvo. Ova država je iz EU izašla 2020. godine.
U zavisnosti od veličine države kandidata i u kakvom su obliku, pristupni pregovori mogu da traju nekoliko godina ili nekoliko decenija. Za to vrijeme, zemlja kandidat sprovodi reforme, a njena javna uprava, pravosuđe i privreda se prilagođavaju standardima EU.
Pregovori su podijeljeni u 35 poglavlja, a svaki korak ka pristupanju moraju jednoglasno da odobre sve države članice.
Kandidati takođe moraju da riješe sporove među sobom i teritorijalne sporove sa susjednim državama prije nego što se pridruže EU, objašnjava Bernd Rigert za DW.
Sadašnji kandidati se mogu podeliti u četiri grupe:
– Države koje se pripremaju da podnesu zahtjev za članstvo.
– Države koje su se prijavile (ovoj grupi pripada Bosna i Hercegovina).
– Države koje su postale zvanični kandidati nakon što je njihova prijava pozitivno ocijenjena (od država iz regiona ovoj grupi pripadaju Albanija i Sjeverna Makedonija).
– Države sa kojima su u toku pristupni pregovori – grupa u kojoj se nalaze Srbija, Crna Gora i Turska.
Koliko dugo mogu da traju pristupni pregovori?
Od trenutka kada je 1990-ih godina podnijela zahtjev za članstvo, Finskoj je trebalo samo tri godine da završi proceduru. Sa druge strane, tu je primjer Turske, koja pregovara od 2005. godine.
Evropska unija uvijek naglašava da je brzina kojom kandidati napreduju u njihovim rukama, odnosno zavisi koliko brzo sprovode reforme.
Takođe, države članice EU mogu da blokiraju proces, kao što to trenutno čini Bugarska, koja Sjevernoj Makedoniji uskraćuje početak pristupnih pregovora.
Dok čekaju, Evropska unija je za države osmislila niz sporazuma o saradnjama. Ovi sporazumi služe da podstaknu reformu i pruže ekonomsku pomoć van formalnog procesa pristupanja.
Podsjećamo, Evropska komisija je BiH prošle sedmice dala pozitivnu preporuku za početak formalnih pregovora o pristupanju, a odluka se očekuje danas.
Politika
DODIK SIGURAN U PUTINA “Srpska može da računa na podršku Rusije u odbrani Dejtonskog mirovnog sporazuma!”

Nakon završene velike parade ruske vojske u Moskvi, i danas sam razgovarao sa predsjednikom Vladimirom Putinom o bratskoj saradnji ruskog i srpskog naroda, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Republika Srpska može da računa na podršku Rusije i predsjednika Putina u odbrani Dejtonskog mirovnog sporazuma – istakao je Dodik na Iksu.
Politika
Stjepan Mesić: Samo slijepac može negirati genocid nad Srbima!

Samo slijepac može negirati genocid nad Srbima, izjavio je bivši predsjednik Republike Hrvatske, Stjepan Mesić.
On se u intervju za “Portal Novosti” osvrnuo na stanje u regionu, političku situaciju u bivšim jugoslovenskim republikama, ali i na odnose između Srba i Hrvata.
Dao je komentar i na pitanje o Holokaustu i genocidu nad Srbima, koji se ne spominju u službenom protokolu u Jasenovcu, pa čak ni u izjavama političkih zvaničnika novinama.
“Nespominjanje Holokausta i genocida nad Srbima ne smeta samo onima koji promovišu neoustašku politiku. Samo slijepac može negirati genocid nad Srbima. Ako je bilo organizovano nekoliko koncentracionih logora, ako su poubijana cijela sela, očišćeni cijeli prostori i ako to nije genocid, uz to kad vođa ustaškog pokreta Mile Budak iznese politički dekret: ‘trećinu pobiti, trećinu raseliti, trećinu prekrstiti’, ako to nije genocid, ne znam šta je”, rekao je bivši predsjednik Republike Hrvatske.
Mesić je istakao da su Srbi i Hrvati, uprkos teškoj i često bolnoj istoriji, “osuđeni da žive jedni pored drugih” i da bi političari sa obje strane trebalo da rade na smanjenju tenzija i unaprjeđenju međusobnih odnosa.
“Ne možemo promijeniti prošlost, ali možemo uticati na budućnost. A ta budućnost mora biti zasnovana na dijalogu, razumijevanju i poštovanju”, rekao je Mesić.
On je naglasio da ni Srbi ni Hrvati ne bi smjeli da budu taoci ekstremnih stavova i političke retorike iz devedesetih godina, piše “Portal Novosti”.
“Moramo se osloboditi prošlih tereta i prestati da stalno tražimo krivce. I jedni i drugi imaju odgovornost da grade mir, stabilnost i saradnju u regionu”, poručio je bivši predsjednik.
Govoreći o suočavanju s prošlošću, Mesić je rekao da je to neophodan proces za sve narode bivše Jugoslavije.
“Suočavanje ne znači svaljivanje krivice na druge, već iskren pogled unazad kako bismo izbjegli ponavljanje grešaka”, dodao je.
Na kraju intervjua, Mesić je poručio da vjeruje u novu generaciju mladih ljudi koji nisu opterećeni ratnim narativima i koji, kako kaže, “vide budućnost u saradnji, a ne u sukobima”.
Politika
KO BACA LAŽNE BOMBE? Višković: Helez nije u vinklu, zabranjen mu je dolazak u Banjaluku!

Radovan Višković, premijer Republike Srpske rekao je da Zukan Helez, ministar odbrane ne zna šta priča, niti koja su mu ovlaštenja, dodajući da Helez nije vrhovni komadant Oružanih snaga BiH.
Komentarišući Helezov dopis načelniku Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH da se Viškoviću, ali i Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske i Nenadu Stevandiću, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske zabrani pristup lokacijama OS BiH, Višković je rekao da će u ponedjeljak 12. maja biti u kasarni Kozara na obilježavanju Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH.
“Ne idem ni u Konjic, ni u Mostar, ni u Sarajevo, već u Banjaluku, a Helezu je zabranjen dolazak u Banjaluku”, rekao je Višković.
Premijer Republike Srpske rekao je još da “Helez nije u vinklu” i da ne zna šta priča, niti koja su mu ovlaštenja.
“Helez baca političke pamflete i lažne bombe, želi da bude medijski eksponiran, ali mu je najpametnije da ćuti. Jedino tako daje utisak normalnosti. Kad progovori, priča nebuloze”, naglasio je Višković.
Podsjećanja radi, Helez je načelniku Zajedničkog štaba Oružanih snaga navodno poslao “naredbu” kojom zabranjuje Dodiku, Viškoviću i Stevandiću pristup vojnim lokacijama. Zanimljivo je da je “naredba” izdata nekoliko dana prije obilježavanja Dana vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka.
Već tradicionalno, ovom obilježavanju prisustvuju gotovo svi zvaničnici Republike Srpske, a ove godine to će biti održano u ponedjeljak 12. maja.
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Svijet1 dan ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ POLETIO ZA MOSKVU: Kremlj najavio razgovor sa Putinom
-
Politika1 dan ago
DODIK OTVORENO PROTIV VUKANOVIĆA: Podržaću svakog ko ga napadne!
-
Politika1 dan ago
HELEZ ZABRANJUJE zvaničnicima Srpske da pristupe lokacijama ORUŽANIH SNAGA BiH