Politika
U SRPSKOJ PREKO 700 VD DIREKTORA! Kriminalni način upravljanja i metod za ucjenu

Vršioci dužnosti direktora u javnim preduzećima ostaju godinama, iako je to u praksi zamišljeno kao prelazno rješenje. Ovo pitanje nije zakonom regulisano, što ostavlja dosta prostora za razne malverzacije i dovodi do toga da i narodni poslanici obavljaju duple javne funkcije.
To se u Republici Srpskoj svakim danom već skoro deceniju potvrđuje jer su baš naši VD direktori ili vršioci dužnosti direktora brojnih javnih preduzeća u fazi čekanja čak i po nekoliko godina.
Time se krši zakon jer status VD direktora treba da traje najkraće 3, a najduže 9 mjeseci.
Mnogi kažu da funkcije v.d. direktora služe i kao jedan vid ucjene, jer Vlada u svakom trenutku može smijeniti svakog v.d. direktora bez nekog dodatnog obrazloženja, a ne radi to.
Pravni stručnjak Milan Blagojević objašnjava kako to u praksi izgleda.
„Kad ga postavite na samo dva ili tri mjeseca vršenja dužnosti direktora neke javne ustanove time mu šaljete poruku kad istekne tri mjeseca ako se ne ponašaš kako ja želim ili uradiš šta ja hoću nećeš biti ponovo izabran i time se ti ljudi pretvaraju u korisne izvršioce potreba moćnih pojedinaca“, kaže Milan Blagojević, pravni stručnjak.
I baš tamo gdje se donose zakoni, najviše se i krše zakoni jer u skupštinskim klupama sjede poslanici koji su istovremeno u mandatu v.d. direktora. Tako je Dražen Vrhovac, od januara 2020. godine v.d. direktora Investiciono-razvojne banke RS.
Maksim Skoko je prije godinu dana postavljen za v.d. direktora Rudnika i termoelektrane Gacko, a Darko Banjac je na istoj poziciji u “Banji Mlječanici” od maja 2020. godine.
Apsolutni rekorder u mandatu v.d. direktora je Dejan Kusturić, koji je imenovan na tu poziciju u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od 2016. godine, a tu je i Milan Dakić, koji je od decembra 2022. godine u “Putevima RS”.
„To je usuđujem se reći baš i svojevrsni kriminal i kriminalni način upravljanja ljudima kojim se zarobljavaju ne samo ti pojedinci nego i kompletna država i društvo“, smatra Blagojević.
A da je VD biti lako, VD bi bio svako. Zato tu privilegiju u Republici Srpskoj ima više od 700 raznih vd direktora od lokalnih do republičkih institucija i javnih preduzeća koji dolaze iz različitih političkih partija.
Još veći problem je to da većina njih za te pozicije ne ispunjava čak ni najosnovnije uslove, tačnije nemaju potrebnu školsku kvalifikaciju za tako nešto. Tako na primjer imamo situaciju da su poljoprivredni inžinjeri direktori strateških sistema u Elektropirvredi ili da elektroinžinjeri vode veterinarske zavode.
„U velikoj mjeri uptina je i sama zakonitost kako pravnih tako i poslovnih i personalnih odluka i akata vršioca dužnosti nakon isteka dozvoljenog zakonom predviđenog perioda“, ističe Mile Dmičić, profesor ustavnog prava.
Javna preduzeća prednjače u vd mandatima. Šume, Putevi, Željeznice Srpske, Elektroprivreda, Aerodromi, svi oni koji bi zbog građana trebalo da posluju po zakonu rade upravo suprotno.
I nikom ništa, svi se prave kao da se to ne dešava, svako svoju korist uzima, a opet su građani na gubitku, smatra opozicija.
„Ova vlast postavlja direktore od danas do sutra. Zamislite kako direktori funkcionišu kada ujutru idu na posao, a poslije podne ne znaju da li će ostati tu.
To je namjeran politički pritisak na rukovodioce pogotovo iz strateških preduzeća gdje pod pritiskom političkih partija direktor uslovljen da mora da sluša svog političkog lidera a ne da radi ono što je porpisano aktima RS“, ističe Slaviša Marković, poslanik PDP-a u NS RS.
A rješenje ovog problema itekako postoji. A to je Ombudsman za ljudska prava koji u svako doba ima pravo po zakonu da pokrene sudski postupak tamo gdje smatra da se krši zakon.
Ipak, sudskih postupaka i žalbi, bar što se tiče vd direktora nije bilo, ali je tokom 2022. godine razmatrano 104 žalbi druge vrste i upućeno je 50 preporuka, saopšteno je za BN iz Institucije Ombudsmana za ljudska prava BiH.
(BN)
Politika
KRIŠTO UDARA PO DODIKU “Pravosuđe mora ostati izvan njegovih ruku!”

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto izazvala je buru reakcija svojim oštrim porukama upućenim Republici Srpskoj i predsjedniku Miloradu Dodiku, tokom video obraćanja članovima Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta. U fokusu njenog govora bila je politička kriza u Bosni i Hercegovini, kao i narušavanje ustavnog poretka.
– Na svaki način osuđujemo neustavne poteze Republike Srpske i njenog predsjednika Milorada Dodika – poručila je Krišto bez uvijanja, odgovarajući na pitanja evropskih parlamentaraca o aktuelnim tenzijama u BiH.
Krišto je istakla da su pojedine izjave domaćih političara, ali i medijski narativi, dodatno zakomplikovali ionako osjetljivu situaciju.
– Mislim da su pojedine izjave otišle predaleko, ali i da su mediji podgrijavali atmosferu, što nas je dovelo do sadašnje blokade i disfunkcionalnosti kako zakonodavne, tako i izvršne vlasti u BiH – rekla je Krišto.
Na direktno pitanje da li će se provoditi sudske naredbe protiv zvaničnika Republike Srpske, odgovorila je da je to isključiva nadležnost pravosuđa, te da izvršna vlast u to ne može i ne smije da se miješa.
– Kao predsjedavajuća Savjeta ministara, nemam nikakav dodir s pravosudnim institucijama. One su nezavisne, samostalne i odgovorne samo Ustavu, zakonima i – dodala bih – vlastitoj savjesti. Tako se prema njima i odnosim – naglasila je.
Dodala je da je ključna misija njene vlade jačanje pravne države i stvaranje ambijenta u kojem niko nije iznad zakona.
– Sve što činimo kao nosioci izvršne vlasti usmjereno je ka jačanju institucija kroz zakonski okvir. Naš cilj je da BiH bude pravna država u kojoj je vladavina zakona neupitna, a svi građani – bez izuzetka – jednaki pred zakonom – zaključila je Krišto.
Njeno izlaganje naišlo je na pažnju evropskih zvaničnika, a ostaje da se vidi kako će ove izjave odjeknuti u Banjaluci i da li će izazvati novi talas političkih sukoba unutar BiH.
Politika
DANAS POSEBNA SJEDNICA NSRS: Poslanici o vetu Cvijanović na sporne zaključke

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vetu predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na sporne zaključke članova Predsjedništva Denisa Bećirovića i Željka Komšića biće održana danas.
Podsjećanja radi, Cvijanovićeva je preglasana na sjednici Predsjedništva pa su tako druga dva člana Denis Bećirović i Željko Komšić usvojili niz spornih zaključaka kojima se, između ostalog, poziva Eufor da asistira policijskim agencijama u BiH u hapšenju zvaničnika Republike Srpske.
Nakon što je Cvijanovićeva najavila da će zaključke proglasiti štetnim po vitalne interese Srpske, članovi Predsjedništva iz FBiH su tokom diskusije, prema našim saznanjima, izrazili očekivanje da će sada, nakon što je napravljena koalicija “trojki” iz Srpske i FBiH, opozicija u Narodnoj skupštini odbiti da podrži veto srpskog člana Predsjedništva.
Milan Miličević, predsjednik SDS-a, rekao je da će stav ove stranke o vetu Željke Cvijanović, biti poznat kada se na stranačkim organima razmotre materijali za posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske.
“Moramo da vidimo sadržaj tih odluka koje su usvojene na Predsjedništvu. Ne mogu u ovom momentu, unaprijed, reći bilo šta, osim da nikada nećemo učiniti bilo šta što je protivno interesu Republike Srpske. To je jedino što je sigurno, a o detaljima zaista bi bilo neozbiljno da govorim sve dok ne vidimo konkretan materijal”, poručio je Miličević i dodao da će o tome da pričaju i sa ostalim kolegama iz opozicionih redova u Srpskoj.
Ali, Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red juče je uoči sjednice Kolegijuma NS RS kazao da četiri poslanika u njegovom Klubu, među kojima i on, sigurno neće podržati veto
Politika
SVE OČI UPRTE U DRAGANA! Da li će Čović srušiti Dodika i okrenuti leđa “vječnim partnerima”?

Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH – tako se zvanično zove dokument koji su potpisali predstavnici opozicije iz Republike Srpske i više stranaka iz Federacije. Ipak, u političkom opticaju ova Platforma već nosi nadimke poput “sporazum bez budućnosti” i “platforma za dolazak na vlast”, a sve to uz pitanje – hoće li joj se HDZ BiH priključiti, ili ostaje vjeran saveznik SNSD-u?
Sporazum su potpisale čak devet stranaka: SDP, NiP, Naša stranka, SDS, PDP, Lista za pravdu i red, NES, Naprijed, BHI – Fuad Kasumović, te delegat ZNG u Domu naroda Zlatko Miletić. Platforma je ponuđena i HDZ-u BiH, ali Dragan Čović je, očekivano, poručio da “mora detaljno da pročita i analizira dokument”.
Za sada – bez odluke.
I dok potpisnici tvrde da je cilj izlazak iz političke krize i borba za evropski put, rekonstrukciju vlasti i obračun s korupcijom, činjenica je da bez HDZ-a – sve ostaje na mrtvoj tački. Potpisnici nemaju potrebnu većinu ni u jednom domu parlamenta. Još važnije, Čović nikada nije zaboravio da ga je opozicija iz Srpske, kako sam kaže, “izigrala”. I zato se sve češće postavlja pitanje – je li Platforma samo novi papir za medijsko prepucavanje?
Politički analitičar Nebojša Tojagić smatra da je HDZ već odabrao taktiku – čekati i vagati.
– HDZ će nastaviti da taktizira, jer im trenutno vrijeme ide u korist. Tek kako se izbori budu približavali, stvari će se promijeniti. Mislim da tada više niko neće htjeti biti krivac za neuspjeh, pa tako ni oni. Do tada – ništa od većine – rekao je on za Srpskainfo.
S druge strane, politička analitičarka Tanja Topić primjećuje da su brojni politički akteri jedva dočekali da Platformu sahrane – prije nego što je počela da živi.
– Nevjerovatno je kako nešto što bi moglo značiti napredak automatski biva osuđeno na propast. Platforma ima mnogo zajedničkog sa koalicionim sporazumom iz 2022. Tada su nas ubjeđivali da se Dodik promijenio, da je Čović evropski orijentisan lider, i da krećemo snažno prema EU. A završili smo na dnu. Potpisnici tog dogovora su nas uvjeravali da će sve biti drugačije. A bilo je gore – kategorična je Topićeva.
Dodaje i da bi jedina prava korist od Platforme bila – ako nas konačno udalji od političkog blata u kojem smo zaglavljeni godinama.
– Ako ovakvo stanje izgubimo, građani će konačno imati nešto od toga. No, sve zavisi od međunarodne zajednice i njihove posvećenosti. Bez nje, i HDZ i Čović će ostati tamo gdje jesu – zaključuje Topićeva.
U konačnici – sve oči su uprte u Dragana Čovića. Hoće li reći DA promjenama ili ostati uz provjerenog partnera, Milorada Dodika? Sudbina Platforme – ali i mnogih drugih stvari – sada zavisi od njegovog “čituckanja” papira.
-
Politika3 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Politika3 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika3 dana ago
ACO STANIŠIĆ (SNSD) POSLANIK I DIRETOR, odnedavno je navodno, i vlasnik 8 malih solarnih elektrana u Nevesinju i 6 fotonaponskih elektrana u Sokocu
-
Svijet3 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”
-
Politika2 dana ago
HELEZ SE PRAVDA “Obmanuli su i mene da će biti u redu i da će to zabraniti”
-
Politika2 dana ago
Carić upozorava: IMOVINA I ŽIVOTI LJUDI I DALJE UGROŽENI, načelnik bez odgovora o sanaciji obale Une