Connect with us

Svijet

UKRAJINA SE ODRIČE SLAVNOG PISCA? “On je bio imperijalista”

Ukrajinski institut nacionalnog pamćenja naredio je da se istraži zaostavština čuvenog pisca Mihaila Bulgakova, kako bi se utvrdilo da li je autor “Majstora i Margarite” podržavao “rusku imperijalnu politiku”.

Bulgakov, koji je rođen u Kijevu 1891. godine kada je on bio dio Ruskog carstva, pisao je na ruskom i proveo posljednje dvije decenije života u sovjetskoj Moskvi, radeći na romanima, dramama i kolumnama.

Kako se navodi u saopštenju na sajtu ukrajinskog instituta, pisac je bio “imperijalista” u svojim stavovima uprkos godinama koje je proveo u Kijevu i “prezirao je Ukrajince i njihovu kulturu, mrzio ukrajinsku želju za nezavisnošću, negativno govorio o formiranju ukrajinske države i njenih lidera”.

Ukrajinski aktivisti su 2022. uspjeli da uklone spomen-ploču Bulgakovu sa Nacionalnog univerziteta “Taras Ševčenko” u Kijevu. Najnovija odluka Instituta za nacionalno pamćenje mogla bi da dovede do demontaže još spomenika vezanih za Bulgakova.

Najpoznatiji po “Majstoru i Margariti”, objavljenom dugo nakon njegove smrti i takođe zabranjenom u Ukrajini, njegov roman “Bijela garda” smješten je u Kijev tokom nemira 1918. Iako je djelo zabranila sovjetska vlada, pozorišna predstava zasnovana na njoj, “Dani Turbinovih”, navodno je bila jedna od omiljenih Josifa Staljina.

Od početka vojne operacije u Ukrajini je intenzivirana kampanja za uklanjanje svih veza sa Rusijom i njenom kulturom. Kao dio ovog pokreta, Kijev je donio zakon o “dekolonizaciji” uličnih znakova, spomenika, memorijala i natpisa.

U decembru 2022. u Odesi je srušena statua Katarine Velike, iako je grad osnovan po njenom naređenju 1794. Nekoliko gradova uklonilo je statue i spomen-ploče posvećene klasičnom ruskom pjesniku Aleksandru Puškinu.

Moskva je osudila politiku poništavanja, rekavši da pokušaji da se ukine ruska kultura i “prisilna ukrajinizacija” zemlje krše međunarodne norme i krše prava oko četvrtine stanovništva Ukrajine koje govori ruski.

RT Balkan

Svijet

EU odobrila upotrebu “ZAMRZNUTIH” ruski milijardi kao POMOĆ UKRAJINI

EU je odobrila upotrebu prihoda od zamrznutih ruskih sredstava da pomogne Ukrajini, saopštio je češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski.

On je istakao da će 90 odsto tih sredstava ići za ukrajinske oružane snage.

“Mi smo odobrili korištenje prihoda od zamrznutih sredstava ruske centralne banke za pomoć Ukrajini. Samo ove godine do tri milijarde evra, 90 odsto ide za ukrajinsku vojsku”, napisao je Lipavski na platformi “Iks”, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMA U AVIONU zbog turbulencije, jedan PUTNIK MRTAV, 20 povrijeđeno

Najmanje jedna osoba je poginula, a više je povrijeđeno kada je došlo do stravičnih turbulencija na letu London-Singapur.

Piloti su na kraju morali prinudno da slete na Tajland.

Boeing 777, kompanije Singapore Airlines, poletio je iz Velike Britanije u ponedjeljak u 22.17 po lokalnom vremenu.

Međutim, u jednom trenutku krenule su turbulencije dok su nadlijetali područja gdje haraju tropske oluje, prenosi Telegraf.

Avion je potom hitno preusmjere na međunarodni aerodrom u Bangkoku, gdje je sletio oko 16 časova po lokalnom vremenu.

Avion su čekale ekipe Hitne pomoći, ali prema navodima lokalnih medija, za jednog putnika nije bilo spasa, dok je oko 20 povrijeđeno.

Nastavi čitati

Svijet

SAD razmatra uvođenje sankcija sudu u Hagu, OGLASIO SE KREMLJ

Kremlj je opisao vrlo neobičnim da Sjedinjene Američke Države razmatraju sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u Hagu, čiji je tužilac zatražio naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog šefa odbrane i trojice čelnika Hamasa zbog navodnih ratnih zločina. Tužilac ICC-a Karim Kan rekao je u izjavi objavljenoj nakon više od sedam mjeseci rata u Gazi da ima opravdane razloge da vjeruje da ova petorica muškaraca “snose krivičnu odgovornost” za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Američki predsjednik Džo Bajden nazvao je taj pravni korak “nečuvenim”, dok je državni sekretar Entoni Blinken upozorio da bi to moglo ugroziti pregovore o sporazumu o taocima i prekidu vatre. Neki američki zastupnici pozvali su Sjedinjene Države na uvođenje sankcija sudu. Godine 2020. Sjedinjene Države uvele su sankcije tužiocu ICC-a.

“Situacija u kojoj SAD ima stav i spremnost da koristi metodu sankcija čak i protiv Međunarodnog krivičnog suda više je nego neobična”, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

U martu prošle godine ICC je izdao naloge za hapšenje predsjednika Rusije Vladimira Putina pod optužbom za ratne zločine. Ruske vlasti ocjenjuju da je to besmislen pokušaj Zapada da ukalja ugled Rusije i negira počinjenje ratnih zločina u Ukrajini, prenosi Index.hr.

Nastavi čitati

Aktuelno