Connect with us

Banjaluka

GRADONAČELNIK O SLUČAJU “SARA”: Sve je nadrealno, stojimo na raspolaganju roditeljima

Draško Stanivuković, gradonačelnik Grada Banjaluka, rekao je da Gradska uprava, te Gradsko groblje Banjaluka stoje na raspolaganju roditeljima male Sare.

“Sve dokumente i sve papire do kojih možemo doći, i koje postoje u evidenciji stavićemo ovog trena na maksimalno raspolaganje. Razgovarao sam sa svojim savjetnicima iz različitih oblasti da kontaktiraju porodicu i da sve što se očekuje od nas, i više od toga, biće maksimalno dostupno”, kazao je Stanivuković.

Poručio je da Grad u ovom slučaju pristupa veoma oprezno.

“Mi smo obazrivi prema toj priči kako ne bi neko govorio da se politički pristupa prema toj temi. To je jedna važna tema, koja otvara mnoge teme i mnoga pitanja, zato je važno da se tu postavimo društveno odgovorno”, naveo je Stanivuković.

Što se tiče Gradskog groblja Banjaluka, dodao je, tamo postoje i druge stvari na koje se dodatno sumnja.

“Mi se već bavimo time, ali podatke koje imamo daćemo. Naravno da Groblje treba da vodi evidenciju o svemu onome što je u nadležnosti samog preduzeća. Posegnućemo za dokumentacijom. Ono što je do nas, javnosti i porodici će biti dostupne”, istakao je Stanivuković.

Na pitanje da li je gledao film “Gdje je Sara?”, kaže:

“Pogledao sam. Stvari mi djeluju nadrealno, ne može čovjek pomisliti da to može biti tako. Ali vidimo šta se dešava kod nas i da može i ovdje da se desi tako nešto. Rano je da iznosim bilo kakve tvrdnje čvrstog stava, ali mogu i želim da budem podrška i da na kraju tu priču otkrijemo”.

Priznao je da su ga Sarini roditelji kontaktirali prije nego što je film objavljen.

“Nezavidna je pozicija, nisam tužilac. Predlažem da se MUP bavi ovim temama, a ne spekulacijama. Bićemo u kontaktu sa porodicom, bićemo otvoreni za medije čim budemo imali nekih informacija”, poručio je gradonačelnik Banjaluke.

Banjaluka

“GRAD JE URADIO SVOJ DIO!” Savić-Banjac: Iz Kabineta predsjednika obećali sredstva za vrtiće u Banjaluci, NA OBEĆANJU SVE I OSTALO!

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac podsjetila je da je su iz Kabineta predsjednika Republike Srpske još 2024. godine obećana sredstva za izgradnju čak pet novih vrtića u Banjoj Luci, te da je na tom obećanju sve i ostalo.

– Drago mi je što je plan da se za izgradnju vrtića u Bileći iz budžeta predsjednika Republike Srpske izdvoji 2,2 miliona KM. Međutim, ne mogu a da ne prokomentarišem da Banjaluka i dalje čeka obećanih pet vrtića. Mi smo uradili ono što se od nas tražilo – imali smo određene sastanke, obišli smo zajedno potencijalne lokacije vrtića sa predstavnicima Kabineta predsjednika i to u mjesnim zajednicama Starčevica, Kočićev vijenac, Centar, Ada i Lazarevo, kao i jednu dodatnu lokaciju u Dragočaju. Međutim, nakon svih sastanaka, obilazaka ali i potvrde lokacija, uslijedili su uslovi koji niti jednog momenta nisu bili navedeni u Sporazumu – kazala je Savić – Banjac.

Istakla je i to da, ukoliko je neko za gradnju dodatnih vrtića u našem gradu -to je zasigurno gradska administracija.

– Mi i dalje radove čekamo jer znamo koliko je ogromna potreba za novim vrtićima u našem gradu. Banjaluci je obećano tih pet vrtića i mi ne tražimo ništa više od onoga što našem gradu i pripada i što je obećano – naglasila je ona.

Gradski menadžer je poručila da Gradska uprava nastavlja da radi sve što je moguće a sve kako bi se obezbijedili novi kapaciteti za smještaj djece u vrtićima.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NA GODIŠNJICU ZEMLJOTRESA: “Ovaj dan nije samo podsjećanje na tragediju, VEĆ I NA NEUNIŠTIV DUH BANJALUČANA!”

Priroda nas podsjeća da je čovjek, koliko god bio jak i spreman, ipak samo njen gost. Njenu nepredvidivost i moć Banjalučani su osjetili 27. oktobra 1969. godine – kada je razoran zemljotres za samo nekoliko minuta promijenio lice našeg grada.

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, povodom obilježavanja 56 godišnjice od razornog zemljotresa, istakavši da se, iako porušena, naša Banjaluka iz ruševina ponovo uzdigla, zahvaljujući snazi, hrabrosti i solidarnosti dobrih ljudi.

-27. oktobar nije samo podsjećanje na tragediju, već i na neuništivi duh Banjalučana, na ruke koje su tada, iz svih krajeva zemlje i regiona dolazile da pomognu – da ponovo izgrade domove, škole, mostove i živote. Danas, više od pola vijeka kasnije, čuvamo sjećanje na sve izgubljene živote, ali i na zajedništvo koje nas je tada povezalo. Zato, dok odajemo počast žrtvama, izražavamo i zahvalnost svima koji su učinili da Banjaluka ponovo stane na noge, a mi nastavljamo da činimo sve da ona iz dana u dan postaje snažnija, ljepša i ponosnija – istakao je on.

Dodao je i to da ovaj dan bi trebalo da bude podsjetnik da se najveća snaga grada ne mjeri njegovim zgradama, već srcima njegovih ljudi.

Nastavi čitati

Banjaluka

U NEKOLIKO SEKUNDI SRUŠEN JE CIJELI SVIJET! Banjaluka obilježava 56 godina od razornog zemljotresa

Banjaluka danas obilježava 56 godina od razornog zemljotresa koji je 27. oktobra 1969. godine, u 9.11, zaustavio život u gradu na Vrbasu.

Grad je u trenu utihnuo, a vrijeme kao da je stalo i do danas ostalo uklesano u memoriju Banjalučana.

Dan ranije, 26. oktobra, u 16.36, snažan “prethodni udar” najavio je tragediju.

Noć između 26. i 27. oktobra bila je ispunjena podrhtavanjima, strahom i neizvjesnošću. A onda – najjači udar. Zemljotres jačine 8,5 stepeni po Merkalijevoj skali, odnosno 6,6 stepeni po Rihteru u epicentru, pogodio je Banjaluku i ostavio iza sebe razaranja koja ni vrijeme nije uspjelo izbrisati.

U samo nekoliko sekundi srušen je cijeli jedan svijet.

Poginulo je 15 ljudi, a povrijeđeno 1.117. Grad je bio potpuno razorеn, uništeno je čak 86.000 stanova, dok je na stotine objekata pretrpjelo teška oštećenja – 266 školskih, 146 kulturnih, 133 zdravstvena, te 152 objekta društvene i javne uprave.

Ni privreda nije bila pošteđena. Oštećeno je 112 privrednih objekata, proizvodnja je stala, a rad je u mnogim preduzećima mjesecima bio sveden na minimum. Neka su trajno zatvorila svoja vrata.

“Grad mladosti” te jeseni ostao je bez svoje djece. Danima su autobusi iz Banjaluke odvozili osnovce i srednjoškolce širom tadašnje Jugoslavije. Školsku 1969/1970. godinu završili su daleko od svojih domova, noseći u srcima nostalgiju, strah, ali i nadu da će se vratiti u svoj grad obnovljen, sigurniji, živ.

I danas, više od pola vijeka kasnije, na Trgu Krajine stoji sat koji je stao u trenutku tragedije – 27. oktobra 1969. u 9.11. On ne mjeri vrijeme, nego čuva sjećanja. Podsjeća da se Banjaluka ponovo digla iz ruševina, da su je ljubav, solidarnost i zajedništvo izgradili iz ponora.

Nebojša Kuštrinović jedan je od Banjalučana koji se vrlo dobro sjećaju tog kobnog dana, a kako je rekao za “Nezavisne novine”, solidarnost koju je narod tada pokazao nešto je što nikada neće zaboraviti.

“Kuća nam je bila srušena, a tu zimu smo proveli u šupi. Bilo je vrlo hladno, ali tada se desilo nešto što se može nazvati ljudskom solidarnošću i prijateljstvom. Uprkos teškoj situaciji, narod je pokazao veliku solidarnost i dokazao da smo ljudi”, kazao je Kuštrinović.

Mjesto koje su nazivali “Titanik” bilo je okupljalište mlađih Banjalučana.

“Iako je zemljotres bio katastrofalan, sreća je bila u tome što smo mogli pokazati brigu i solidarnost prema našim mlađim sestrama i braći, koji su odvoženi u druge dijelove zemlje, put Trogira i drugih mjesta, vozovima i drugim sredstvima”, kazao je on.

Kako je rekao, sjeća se da su, iako u teškim okolnostima, svaku veče imali svirke pod Kastelom.

“Sjećam se onih prvih sati poslije zemljotresa kada je Rade Radivojac, vozač autobusa, dovezao dva autobusa koja su radila u leru te su sva djeca iz moje ulice spavala u toplim autobusima”, ispričao je on, dodajući da će mu njegova solidarnost zauvijek ostati u sjećanju.

Kako dodaje, cirkus “Adrija” je poklonio Banjaluci cirkuski šator koji je stajao kod Kastela, gdje su bile svirke uživo.

“Tamo su često bile igranke i tamo smo, bez obzira na poteškoće, plesali i igrali, radovali se životu”, ispričao je on.

Prema njegovim riječima, Banjalučanima je u tim momentima svaka pomoć značila, a ono čega se vrlo dobro sjeća jeste dolazak Josipa Broza Tita, koji je tada obišao Banjaluku i prošetao se ulicama tada razrušenog grada.

Nastavi čitati

Aktuelno