Connect with us

Društvo

Konstitutivnost naroda ulazi i u kompaniju “BH GAS”?

Vlada Federacije BiH pripremila je dokumentaciju za osnivanje predstavništva kompanije “BH gas” u Mostaru i izmjenu Statuta na način da se u “BH gasu” osigura bolja zastupljenost konstitutivnih naroda, međutim, još ništa od ovoga nije usvojeno.

“Takvi zaključci su spremni, i javno su se pojavili, ali još nisu usvojeni, mada su svi ministri upoznati sa njima. Hoće li biti usvojeni i kada, još se ne zna. To bi odgovaralo HDZ-u, ali većina Vlade nije za to”, ispričao je izvor “Nezavisnih” blizak Vladi FBiH.

Inače, kada je riječ o projektu “Južna interkonekcija”, odnosno gradnji gasovoda iz Hrvatske prema BiH koji bi išao pravcem Zagvozd – Posušje – Novi Travnik, sa odvajanjem za Mostar, već godinama u Federaciji BiH nije moguće postići dogovor o tome. Suština je u tome da HDZ insistira na tome da oni, odnosno Hrvati, upravljaju tim projektom, dok s druge strane Bošnjaci traže da to radi kompanija “BH gas” i niko drugi, isto kao i predstavnici međunarodne zajednice, prije svih Amerika, koja je već javno kritikovala HDZ u vezi sa ovim pitanjem.

Kakva je trenutno situacija sa ovim projektom, možda najbolje govori činjenica da se trenutno u dva različita doma u Parlamentu FBiH, odnosno Predstavničkom i Domu naroda, nalaze dva potpuno različita zakona o “Južnoj interkonekciji”. Jedan je u Predstavnički dom Parlamenta FBiH uputila SDA i njime je predviđeno da projekat gradi “BH gas”, a drugi je u Dom naroda Parlamenta FBiH uputio HDZ i u njemu se navodi da bi nosilac investicije projekta bilo novo preduzeće čiji bi osnivač bila Federacija BiH. Osim toga, zakon koji je ranije uputila Vlada FBiH je povučen iz procedure. Iako je Vlada FBiH obećala da će u martu uputiti novi zakon o “Južnoj interkonekciji”, to se još nije desilo.

“Razumijem prijedlog da se pravi terenski ured ‘BH gasa’ u Mostaru kao vid kompromisa prema HDZ-u, ali nema smisla praviti novo preduzeće. Glupost je čak i iz pozicije sa koje to traži HDZ da se konstitutivnost naroda uvodi u preduzeće koje se bavi energetikom”, rekao je za “Nezavisne” Admir Čavalić, poslanik SBiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, dodajući da je teško procjenjivati kada bi moglo doći do usvajanja nekog rješenja, ali da treba požuriti jer prijeti opasnost da Federacija BiH izgubi novac koji joj je osiguran za taj projekat.

Kada je riječ o “Južnoj interkonekciji”, taj gasovod, vrijedan oko 100 miliona evra, dug je 180 kilometara, s tim da je njegova dužina u BiH oko 160 kilometara. Ovaj novac za “Južnu interkonekciju” obezbijedila je EU, koja je spremna da taj projekat podrži djelimično i grantom, ali s obzirom na to da sve dugo traje, iz EU su došli signali da bi sav novac za to mogao biti upitan.

Osim “Južne interkonekcije”, problem u Bosni i Hercegovini je i “Istočna interkonekcija”, odnosno gasovod koji bi iz Srbije u Republiku Srpsku ušao u Bijeljini. Još ranije Savjet ministara BiH donio je odluku da se vode pregovori radi zaključivanja sporazuma između BiH i Srbije na novoj “Istočnoj interkonekciji”, kao i između BiH i Hrvatske na “Južnoj interkonekciji”, međutim, sve je zaustavljeno.

O ovim sporazumima na kraju bi trebalo da odlučuje Predsjedništvo BiH, gdje su Denis Bećirović i Željko Komšić, članovi Predsjedništva BiH, već rekli da to neće podržati i to sve dok se ne donese zakon o gasu na nivou Bosne i Hercegovine. Preglasavanjem Željke Cvijanović, člana Predsjedništva BiH, Bećirović i Komšić taj zakon su uputili u proceduru, ali sve je stalo na tome i gotovo je sigurno da takvo zakonsko rješenje neće dobiti podršku Republike Srpske, a što su u nekoliko navrata istakli zvaničnici Republike Srpske.

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno