Svijet
ISTORIJSKO SUĐENJE U SAD: Tramp “ponosan”, odbijen prijedlog za povlačenje sudije

Njujorški sudija Huan Merčan odbio je zahtjev bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa da se povuče iz slučaja u krivičnom predmetu koji se odnosi na tajni novac plaćen porno zvijezdi Stormi Danijels, prenosi Glas Amerike.
Trampovi pravni zastupnici pokušali su da sklone sudiju Huana Merčana tvrdnjom da rad njegove ćerke za političku konsultantsku firmu sa demokratskim klijentima predstavlja sukob interesa.
Ovo je prvo suđenje jednom američkom predsjedniku u istoriji po optužnici za krivično djelo.
Tramp se tereti da je falsifikovao poslovna dokumenta kada je porno glumici Stormi Danijels, preko svog advokata, platio 130.000 dolara kako ne bi javno govorila o njihovoj navodnoj aferi.
Tramp je sve optužbe negirao i ocijenio ih kao politički motivisane.
Obraćajući se novinarima ispred sudnice, Tramp je rekao da je slučaj drugačiji od bilo čega ranije i da je “veoma počastvovan što je ovdje”.
Ispred sudnice, kojoj je prilaz ograđen metalnim ogradama, nalazi se veliki broj novinara, a tu su i demonstranti koji nose transparente “Niko nije iznad zakona”.
Od bivšeg predsjednika se očekuje da se pojavljuje pred njujorškim sudom u ovom procesu, dok uporedo vodi kampanju za novembarske predsjedničke izbore.
Izbor porote na Menhetnu, gdje većina stanovnika glasa za Demokratsku stranku, mogao bi da traje nekoliko dana, poslije čega će uslijediti uvodne riječi tužilaca i odbrane i iskazi svjedoka, navodi Glas Amerike.
Stormi Danijels i bivši Trampov advokat Majkl Koen, koji je svjedočio da je lično obavio uplate Stormi Danijels, među svjedocima su za koje se očekuje da će svjedočiti.
Tramp je izjavio da planira da svjedoči u svoju odbranu, što je rizičan prijedlog zbog kojeg bi mogao da bude izložen oštrim pitanjima tužilaca.
Optužnica koju je podigao tužilac Alvin Brag tereti Trampa u 34 tačke za falsifikovanje poslovnih dokumenata.
Tužilaštvo navodi da je Tramp falsifikovanjem ovih dokumenata zapravo želio da prikrije uticaj na izbornu kampanju 2016. godine, odnosno umanji štetu koja bi nastala otkrivanjem navodnih afera.
Svijet
NOVO PRAVILO U GRČKOJ – ako prekršite prijeti vam čak i ZATVOR

Svi koji planiraju da odmor za praznike ili ljetovanje provedu u Grčkoj ove godine moraju da poštuju “mirne sate”. Primjena novih pravila je stupila na snagu od 1. aprila, a “mirni sati” moraju da se poštuju od 15.00 do 17.30 i od 23.00 do 07.00 časova svakog dana.
“Mirni sati” podrazumijevaju vrijeme bez pretjerane buke, glasne muzike, plesa, poslova koji izazivaju buku, glasne rasprave, upotrebe sirena ili drugih zvučnih sigurnosnih sistema bez opasnosti, pravljenje buke u restoranima i na javnim mjestima. Ukoliko turisti ne budu poštovali ova pravila mogu da očekuju ozbiljne kazne, prije svega novčane, ali i kazne zatvora do pet mjeseci.
“Svake godine imamo neka nova pravila, prošle godine plaže, a sada ovaj kućni red. Da budemo jasni, to je i do sada postojalo kao nepisano pravilo. Međutim, zbog velikog broja žalbi turista došlo je do odluke na lokalnim organima da se ima pokriće za naplatu kazni ukoliko se ne bude postupalo prema pravilima. Turistička policija sad ima ovlašćenja, odnosno pokriće da reaguje i da vas kazni. Dakle, treba da imamo u glavi da sada postoji propis, dokument koji omogućava policiji da sankcioniše nepropisno ponašanje”, istakao je direktor YUTE Aleksandar Seničić za TV Prva.
Podsjećamo, prošle godine je na snagu stupilo i pravilo da dio plaže mora da ostane slobodan, odnosno bez ležaljki i suncobrana koje su vlasništvu kafića, restorana i barova. Pomenuto pravilo omogućava ljudima, a posebno mještanima, da na plažama borave na sopstvenim peškirima, odnosno prostirkama bez potrebe da plaćaju komplete ležaljki i suncobrana.
PREPORUČENI SADRŽAJ
Svijet
TRAMP MIJENJA PRIČU “Sukob Ukrajine i Rusije je BAJDENOV RAT, a ne moj”

Američki predsjednik Donald Tramp poručio je danas da je “rat između Rusije i Ukrajine Bajdenov rat”, a ne njegov.
– Tek sam preuzeo dužnost. Tokom četiri godine mog prvog mandata nisam imao problema da spriječim da se to desi. Predsednik Putin, ali i svi ostali, poštovali su američkog predsjednika.
Ja nisam imao nikakve veze sa ovim ratom, ali naporno radim da zaustavim smrt i uništenje – objavio Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
On je ocijenio i “da se taj užasni rat ne bi ni dogodio” da predsjednički izbori u SAD 2020. godine nisu, kako tvrdi, “bili namješteni”.
– Predsjednik Zelenski i pokvareni Džo Bajden su odradili apsolutno užasan posao dopuštajući da ova tragedija započne. Postojalo je toliko načina da se to spriječi. Ali to je prošlost. Sada moramo da zaustavimo rat i to brzo. To je tako tužno – poručio je Tramp.
Tanjug
Svijet
NEZAPAMĆEN UŽAS U RUSIJI! Majka sjekirom ubila troje djece

U Rusiji se dogodio nezapamćen zločin u kome je majka ubila troje svoje djece sjekirom.
Monstruozno ubistvo se dogodilo u gradu Kansku, koji se nalazi u Krasnojarskoj oblasti, a koji ima nešto manje od 100.000 stanovnika.
Na Telegram kanalu Istražnog komiteta Rusije za Krasnojarski kraj i Hakasiju. Za zločin je osumnjičena biološka majka djece, navodi se da je majka osumnjičena za zločin i da je na uhapšena.
Istražitelji su utvrdili da su 14. aprila, u Kansku, u jednoj privatnoj kući u ulici Gercena, pronađena tijela četvorogodišnje djevojčice, osmogodišnjeg dječaka i sedmomjesečne bebe. Sve žrtve imale su ubodne rane na glavi i drugim dijelovima tijela.
Protiv 29-godišnje majke ubijene djece pokrenut je krivični postupak. Osumnjičena je odmah uhapšena. U narednim danima, sud će razmotriti pitanje određivanja mjere pritvora prema osumnjičenoj ženi.
Ruski mediji su prenijeli da je uhapšena psihijatrijski bolesnik, a da je otac djece registrovan kao nasilnik jer je ranije prijavljeno da je pretukao svog osmogodišnjeg sina, prenosi Telegraf.
-
Region2 dana ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Region2 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Svijet3 dana ago
RODITELJI U ŠOKU,JAVNOST TRAŽI ODGOVORE: Djevojčica umrla nakon operacije krajnika!
-
Politika2 dana ago
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE
-
Region3 dana ago
DRAMA U NOVOM PAZARU: Studenti pokušali da zaustave autobuse za miting u Beogradu!
-
Društvo2 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske
-
Politika9 sati ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Banjaluka3 dana ago
PROLJEĆE SE VRATILO U GRAD: Brojni građani uživali na ulicama Banje Luke, pridružio im se i gradonačelnik