Connect with us

Region

NOVA GODINA STARI PROBLEMI: Fali sezonaca, inspektora, parkinga

Nedostatak sezonske radne snage, autobuskog prevoza sa podgoričkog aerodroma od centra Glavnog grada Crne Gore, neriješeno pitanje buke i čistoće, loša saobraćajna povezanost, saobraćajne gužve i gužve na graničnim prelazima, nedovoljan broj službenika granične policije na primorja, nemogućnost strancima da plate parking mjesta SMS-om, neadekvatan inspekcijski nadzor, izostanaka organizovane pripravnosti pojedinih domova zdravlja (higijensko-epidemiološke službe), nedostatak parking prostora kod naplatne rampe ka Crnom jezeru i Biogradskog jezera… ključni su problemi sa kojima se Crna Gora suočava u susret ljetnjoj turističkoj sezoni.

Isti problemi prisutni su godinama unazad što je Vlada nedavno konstatovala na jednoj od sjednica, a izvjesno je da će malo šta od njih biti riješeno prije početka ljeta.

Jedan od izazova koji je Vlada prepoznala u susret ljetnjoj sezoni, a na koje su ukazali iz nacionalnog avio-prevoznika “To Montenegro” su neizvjesna realizacija letova u ovoj godini prema određenim destinacijama (Ukrajina i Izrael) i oscilacije u cijeni avio-goriva.

Svi da se pokrenu da sezona bude uspješna

Iz Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera za “Vijesti” su kazali da je krajem marta na sjednici Vlade usvojen ovogodišnji Plan pripremljene ljetnje turističke sezone u kome su definisane aktivnosti koje će svi koji su direktno i indirektno uključeni u pripremu sezone na nivou države i na lokalnom nivou sprovesti prije ili tokom ljetnje turističke sezone, a u cilju stvaranja uslova za što kvalitetniju pripremu i odvija ove sezone.

“Prilikom izrade informacije o rezultatima prethodne ljetnje turističke sezone, prepoznati su brojni izazovi koji su pratili njeno odvijanje i koji se možemo reći ponavljaju duži niz godina. Evidentirani problemi tiču se nedostatka kvalitetnih i kvalifikovanih ljudskih resursa, buke, nečistoće i otpada, stanja infrastrukture, dugog zadržavanja na graničnim prelazima, nedostatka parking prostora, slabe dostupnosti Crne Gore kao turističke destinacije, u smislu neadekvatne saobraćajne infrastrukture i saobraćajnih gužvi prisutnih u toku glavne turističke sezone … U cilju prevazilaženja tih izazova i minimiziranja negativnih efekata na sezonu u najvećoj mogućoj mjeri, od nadležnih institucija se očekuje da intenziviraju i blagovremeno preduzmu mjere, kako bi ljetnja turistička sezona bila uspješna. Imajući u vidu da je turistički proizvod kompleksan i da zavisi od brojnih činilaca, neophodna je koordinirana aktivnost svih institucija i preduzeća u cilju postizanja zadovoljavajućih rezultata”, poručili su iz resora kojim rukovodi ministar Vladimir Martinović.

Iz ovog ministarstva su naglasili da je jedan od glavnih problema sa kojim se suočavamo nedostatak kvalifikovanih ljudskih resursa u turizmu.

“Ljudski resursi, njihova znanja, vještine, sposobnosti i kompetencije predstavljaju ključni faktor poslovanja turističkih preduzeća, te visok kvalitet turističkih usluga zavisi prije svega od raspoloživog broja zaposlenih, u kvalitativnom i kvantitativnom smislu. Imajući u vidu da su zarade u sektoru usluga, smještaja i ishrane konstantno ispod prosječnih zarada na nivou Crne Gore, to je i jedan od razloga “neatraktivnosti” sektora pri odabiru budućeg zanimanja. Takođe, zbog sezonalnog karaktera poslovanja turističke privrede, mladi ne iskazuju posebnu zainteresovanost da se obrazuju i specijalizuju u ovoj oblasti. Sa ovim problemom se ne suočava samo Crna Gora, već i sve zemlje u Regionu i šire”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Oni su dodali da je jedan od načina za prevazilaženje ovog problema i razvoj cjelogodišnje turističke ponude., te da je aktuelnom četvorogodišnjom Strategijom razvoja turizma koja važi do kraja sljedeće godine definisan cilj razvoj diverzifikovane turističke ponude, kroz razvoj ruralnog, kulturnog, zdravstvenog,manifestacionog i drugih vidova turizma, čime će se stvoriti uslovi za većom cjelogodišnjom potražnjom radne snage.

Iz ovog resora podsjećaju i da Koordinaciono tijelo za pripremu i praćenje turističkih sezona ima zadatak da u saradnji sa svim učesnicima u formiranju turističkog proizvoda, obezbijedi uslove za nesmetano odvijanje turističkih sezona, kroz mjere i aktivnosti na pripremama za sezonu

“Zbog potrebe za uključivanjem većeg broja subjekata, nedostatak koordinirane akcije, ili neadekvatna saradnja je, između ostalog, razlog zašto se problemi ponavljaju iz godine u godinu. Smatramo da je neophodno strateški djelovati u pravcu pronalaženja konačnih i prihvatljivih rješenja. Ovo podrazumijeva da svi akteri koji sudjeluju u obezbjeđenju uslova za nesmetano odvijanje turističke sezone, predvide moguće probleme i preduzmu aktivnosti kako bi se oni preduprijedili. Takođe, u nekim slučajevima to zahtijeva i institucionalno djelovanje u smislu izmjene pojedinih regulativnih okvira”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Region

Starica tražeći ovce upala u provaliju, SPASILI JE VATROGASCI

Žena stara oko 90 godina, koju su u selu Struganiku kod Mionice spasili vatrogasci spasioci iz Valjeva i Mionice, na dnu 50 metara duboke provalije našla se kada se okliznula dok je tražila ovce koje su bile na paši.

Komšinica koja je bila sa njom odmah je obavijestila njenog sina u Struganiku, on je pozvao policiju i na lice mjesta ubrzo su stigla četiri vatrogasca spasioca iz Valjeva i dva iz Mionice.

Akcija spasavanja trajala je oko dva sata, staricu u stanju šoka, malaksalu, koja nije imala snage ni da govori, preuzela je ekipa hitne pomoći, pa je prebačena u Urgentni centar Zdravstvenog centra Valjevo i kako saznaju Novosti nije u životnoj opasnosti, a njeno stanje je stabilno.

“Zbog izrazito nepristupačnog terena, obraslog gustim rastinjem, morali smo vozila da ostavimo oko 600 metara daleko od mesta gde se nalazi provalija u kojoj je bila starica. Veoma brzo smo reagovali, znali smo da je svaki minut dragocen”, kaže za ovaj medij komandant Vatrogasno spasilačkog bataljona Valjevo Aleksandar Rakić.

Nastavi čitati

Region

NASTAVLJA SE SUĐENJE ZA MASAKR U RIBNIKARU: Majka dječaka odgovara na pitanja porodica ubijene djece

Majka dječaka iz “Ribnikara” iznosi odbranu u Višem sudu u Beogradu.

Majka dječaka koji je 3. maja prošle godine pucao u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, kad je ubijeno osmoro đaka i čuvar obezbjeđenja i ranjeno šest učenika i nastavnica istorije, danas će nastaviti da iznosi svoju odbranu u Višem sudu u Beogradu.

Jedna od ranjenih djevojčica preminula je 12 dana kasnije u bolnici, 15. maja. Majka dječaka je na prošlom suđenju započela iznošenje odbrane, a na samom početku je negirala krivicu za djela koja joj se stavljaju na teret. Ona je navela da neće odgovarati na pitanja punomoćnika, te da će svoje odgovore davati samo na pitanja oštećenih. Pitanja su do sada postavljali Tužilaštvo i odbrana okrivljene.

DNK na čauri
Kako je navelo tužilaštvo, majka dječaka je optužena za krivična djela – nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija. Za nju je tužilaštvo predložilo kaznu zatvora u trajanju od dvije godine i šest mjeseci. Njen DNK trag pronađen je na čauri koja je nađena kod vrata u učionici-kabinetu istorije.

“Pustite mašti na volju”
Na prošlom ročištu je šokirala sve u sudnici svojim odgovorom otkud njen DNK na čauri pronađenoj u učionici.

“Pustite mašti na volju”, arogantno je dala odgovor na konkretno pitanje, ne želeći time da otkrije na koji način je jak biološki materijal ostavila na čauri, pa tako ni da li su tačne spekulacije koje su se provlačile kroz javnost, da je lično punila oružje. Inače, majka dječaka je po profesiji stručnjak za DNK i veštačila je i davala stručno mišljenje u brojnim sudskim predmetima.

“Suđenje je mučno”
Anđelko Aćimović bio je jedan od roditelja, koji ja na iznošenju odbrane majke ubice izašao iz Višeg javnog suda u Beogradu.

“Suđenje je počelo mučno, ja sam ga zbog toga i napustio, jer je taktika advokata i cijele ekipe da se brane na taj način što će izazivati sažaljenje javnosti i pokušati da tako utiču na sudiju da su oni dobra porodica, što mi apsolutno znamo da nije tačno od početka suđenja. Sada su samo pokazali svoje veliko licemerje i jednu nepotrebnu i nakaradnu sliku o sebi”, rekao je ranije Anđelko Aćimović i dodao:

“Nikada nisu osjetili iskreno žaljenje za sve što su uradili u vaspitanju tog djeteta i za posljedice koje su proistekle. Sada su sve priče usmjerene na njihovu ličnu zaštitu, što još više pojačava našu bol.”

Nastavi čitati

Region

Šta je sve zaplijenjeno tokom upada u POŠTANSKE ŠTEDIONICE NA KOSOVU

Takozvana kosovska policija saopštila je sinoć da je tokom upada šest ekspozitura Poštanske štedionice na sjeveru Kosova i Metohije zaplijenila 1,6 miliona evra i više od 74 miliona dinara.

Kako se navodi u saopštenju, “oduzeto je i oko 19.500 franaka, oko 13.800 američkih dolara i oko 40 australijskih dolara”, prenosi Koha.

Prije toga, tzv. kosovska policija kasno popodne juče je privela u svojstvu svjedoka direktora filijale Banke Poštanska štedionica u Kosovskoj Mitrovici Igora Radića, koji je nakon davanja izjave pušten iz policije.

Direktor tzv. kosovske policije za region Sever Veton Eljšani rekao je za Tanjug da je Radić priveden u svojstvu svjedoka kao odgovorno lice kako bi potvrdio šta je sve zaplijenjeno tokom današnje akcije.

Prethodno su juče pripadnici tzv. kosovske policije sa puškama i pancirima upali su u ekspoziture Poštanske štedionice u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom potoku i Leposaviću, dok su građani pokušavali da podignu penziju, socijalnu pomoć i druga novačna sredstva, javio je ranije dopisnik Tanjuga sa KiM.

Policija je takođe upala i u zgradu Uprave za trezor u Kosovskoj Mitrovici, prenio je Tanjug.

Kada su pripadnici policije ušli u zgrade, stranke koje su se nalazile u prostorijama štedionice su izbačene iz zgrade, dok su radnici zadržani, a ispred sve četiri ekspoziture nalazili su se pripadnici policije naoružani dugim cievima.

Pored toga, pripadnici specijalnih jedinica bili su raspoređeni na više punktova u ulicama koje vode prema bankama.

Nastavi čitati

Aktuelno