Connect with us

Svijet

SVAKOM SVOJE! SAD vratile 38 kulturnih artefakta Kini

– SAD su Kini vratile 38 kineskih kulturnih artefakta, a ceremonija primopredaje obavljena je u kineskom generalnom konzulatu u Njujorku.

Okružno tužilaštvo Menhetna predalo u srijedu je predalo artefakte delegaciji Kineske uprave za nacionalnu kulturnu baštinu, javlja CNI.

Kina i Sjedinjene Američke Države potpisale su u januaru 2009. godine memorandum o razumevanju čiji je cilj sprečavanje ilegalnog uvoza kineskih kulturnih artefakata u SAD.

Važenje ovog memoranduma je produženo po treći put, počev od 14. januara ove godine.

Svijet

Rusija testirala “LETEĆI ČERNOBIL”! Stručnjaci su tvrdili da je NEMOGUĆE napraviti ovakvo oružje

Rusija je ove nedjelje testirala napredno oružje tokom vojnih vježbi nuklearnih snaga, rekao je ruski lider Vladimir Putin.

Kako je istakao, završena su testiranja rakete “burevestnik”.

“Ove nedjelje Oružane snage Rusije izvele su vježbe strateških ofanzivnih snaga, tokom kojih su izvedena borbena lansiranja svih komponenti strateških nuklearnih snaga Ruske Federacije, kao i testiranje perspektivnih modela naoružanja”, rekao je on tokom sastanka sa komandantima grupacija uključenih u Specijalnu vojnu operaciju.
Kako je istakao, završena si testiranja rakete “burevestnik”.

Krstareće rakete “burevestnik” sa nuklearnom, energetskom glavom – jedinstvene su u svijetu. Ruski lider je naložio da se utvrde mogući načini upotrebe ove rakete.

Raketa je pokazala domet od 14.000 kilometara tokom testiranja 21. oktobra, i to nije granica, pojasnio je načelnik generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov.

Prema njegovim riječima, ova raketa je pokazala sposobnost da izbjegne sisteme protivraketne odbrane.

Ruske nuklearne snage odvraćanja nalaze se na najvišem nivou – prevazilaze nivo drugih nuklearnih država, objasnio je ruski lider, piše Sputnjik.

Nastavi čitati

Svijet

ZELENSKI TVRDI “Rusija ove godine Ukrajinu gađala sa 770 balističkih raketa”

Rusija je na Ukrajinu od početka ove godine lansirala oko 770 balističkih raketa, od kojih više od 50 hipersoničnih raketa “kindžal”, saopštio je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Kako je Zelenski naveo na Fejsbuku, ruska vojska je i protekle noći izvela napade na Ukrajinu.

Koristili su, kako je rekao, desetine dronova i devet balističkih raketa, a u tim napadima ima mrtvih i više desetina ranjenih. On je istakao da se na meti raketa posebno našao glavni grad, Kijev, prenijela je agencija Ukrinform.

Saučešće Zelenskog

Zelenski je uputio saučešće porodicama i prijateljima žrtava napada. Prema njegovim rečima, u gotovo svakom ruskom napadu na populaciju Ukrajine koriste se i balističke rakete.

“Upravo zbog takvih napada mi posvećujemo posebnu pažnju sistemima ‘Patriot’ kako bismo mogli da zaštitimo naše gradove od ovog užasa”, naveo je Zelenski.

On je dodao da je veoma značajno da partneri Ukrajine koji imaju tu mogućnost primijene ono o čemu se razgovaralo proteklih dana i nastave saradnju sa Kijevom.

“Ukrajina sama pred zlom”

Kako je naveo, nijedna zemlja ne bi trebalo da bude ostavljena sama pred zlom.

“Amerika, Evropa i zemlje članice grupe G7 mogu da pomognu da takvi napadi više ne ugrožavaju živote. Ruski napadi balističkim raketama zahtevaju odgovor jakih sila koje bi kroz pravu saradnju pomogle u zaštiti života”, poručio je Zelenski.

Protekle noći, ruske snage napale su Kijev balističkim raketama, a tom prilikom dvije osobe su poginule, dok je 12 ranjeno, navodi agencija Ukrinform, a prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

NOVO IZNENAĐENJE U AMERICI! Kamala Haris ponovo kandidat za predsjednika?

Bivši potpredsjednik SAD Kamala Haris izjavila je Bi-Bi-Siju da bi mogla ponovo da se kandiduje za Bijelu kuću.

U svom prvom intervjuu u Velikoj Britaniji, Harisova je rekla da je moguće da će jednog dana biti predsjednik i da je uvjerena da će glavnu poziciju u budućnosti u Bijeloj kući zauzimati žena.

Ona je prošle godine izgubila na predsjedničkim izborima od Donalda Trampa, ali je sada odbacila ankete koje je svrstavaju kao autsajdera za kandidata demokrata na sljedećim izborima.

Harisova je u intervjuu rekla da će njene praunuke za svog života sigurno vidjeti ženu predsjednika.

Na pitanje da li bi to mogla da bude ona, rekla je da je to moguće, čime je potvrdila da razmatra još jednu kandidaturu za najvišu funkciju.

Harisova je dodala da još nije donijela odluku, ali je podvukla da i dalje vidi sebe kao nekoga ko ima budućnost u politici.

Nastavi čitati

Aktuelno