Connect with us

Zanimljivosti

Da li biste za 18 hiljada evra dva mjeseca PROVELI U KREVETU?

Nijemci nude 18.000 evra “zemaljskim astronautima” spremnim da dva mjeseca provedu u krevetu

Njemački centar za avijaciju traži 12 kandidata koji će provesti 60 dana u krevetu, za potrebe nove studije koju sprovode u saradnji sa američkom Nacionalnom svemirskom agencijom.

Kandidati koji budu izdržali dvomjesečni program, dobiće pozamašnu nadoknadu u iznosu od 18.000 evra.

Istraživanje koje će početi na jesen ove godine podrazumijeva angažman u trajanju od ukupno 88 dana, od čega šezdeset u krevetu, a ostali u naknadnim praćenjima stanja organizma i sprovodi se u laboratoriji u Kelnu.

Vrijedi napomenuti i da ispitanici moraju ležati u posebnom položaju.

“Krevet mora da bude nagnut pod uglom od šest stepeni i to tako da je glava niže od stopala”, objasnio je Edvin Mulder, načelnik odjeljenja za Vazduhoplovnu medicinu njemačkog centra, prenosi Euronews.

Sve se radi ležeći

Dugi periodi provedeni u svemiru mogu da utiču na senzornu percepciju i motoričke reakcije kod ljudi, a nova studija trebalo bi da ispita te efekte, kako oni ne bi ugrožavali buduće misije, objašnjavaju stručnjaci.

Zato Njemački centar za avijaciju traži osobe starosti između 24 i 55 godina visine između 1,53 i 1,90 m sa indeksom tjelesne mase između 18 i 30. Učesnici bi trebalo da budu dobrog zdravlja, nepušači i da “dobro vladaju njemačkim jezikom”.

Proces selekcije počinje onlajn prijavom i sprovodi se u nekoliko faza, uključujući “informativni razgovor, psihološku procjenu, telefonske intervjue, preliminarnu medicinsku procjenu u Kelnu, dan ocjenjivanja i naposljetku uključivanje u studiju”.

Učesnici će biti podijeljeni u četiri grupe, u kojima će biti mjeren uticaj različitih tretmana na njihovo stanju, uključujući treninge snage i izdržljivosti.

Dok će jedna grupa imati noge vezane “za dasku pod određenim uglom tako da imaju utisak da stoje”, druga će jednostavno ležati na “gravitacionim krevetima” dizajniranim da daju utisak da lebde.

Od učesnika se očekuje da sve rade ležeći, uključujući i brinu o ličnoj higijeni.

Iako će “zemaljski astronauti”, kako ih zovu u Centru za avijaciju, biti sami u sobama, povremeno će biti premještani, naravno na krevetima, u zajedničke prostorije, kako bi “uživali u zajedničkim aktivnostima”.

“Njemački centar za avijaciju sprovodi studije o ležanju u krevetu još od osamdesetih. Znamo da učešće nije mali poduhvat, nego pravi izazov”, rekao je Mulder.

Zanimljivosti

Ne bacajte pokošenu travu! Iskoristite je u sopstvenom dvorištu, evo i kako

S dolaskom proljeća i sve intenzivnijim radovima u dvorištima i baštama, pokošena trava postaje redovan „otpad“ kojeg se mnogi automatski rješavaju.

Međutim, stručnjaci za hortikulturu i održivu poljoprivredu upozoravaju da ova zelena masa ima daleko veću vrijednost nego što većina vlasnika kuća i dvorišta misli. Umjesto da završava u kontejnerima ili se pali, pokošena trava može se višestruko iskoristiti – kao đubrivo, zaštita za biljke, pa čak i kao pomoć u održavanju dvorišnih staza.

Prirodno đubrivo bez troška
Pokošena trava bogata je azotom, jednim od osnovnih hranljivih elemenata za rast biljaka. Ako se koristi pravilno, može poslužiti kao organsko đubrivo koje se lako vraća nazad u zemljište. Jedna od najsvrsishodnijih primjena je ostavljanje trave direktno na travnjaku nakon košenja, posebno ako se koristi kosilica sa funkcijom usitnjavanja. Ova tehnika omogućava da se hranljive materije iz trave vrate tlu, poboljšavajući njegov kvalitet bez dodatnih troškova.

Kompost za plodnu baštu
Još jedan efikasan način upotrebe jeste kompostiranje. Pokošena trava, kada se kombinuje sa „smeđim“ materijalima poput suvog lišća, grana ili kartona, postaje moćna komponenta domaćeg komposta. Rezultat je bogato organsko đubrivo koje povećava plodnost baštenske zemlje, poboljšava strukturu tla i smanjuje potrebu za hemijskim preparatima.

Važno je napomenuti: Trava se ne smije kompostirati u debelim slojevima, jer zbog velike količine vlage može doći do truljenja i stvaranja neprijatnog mirisa. Raspoređivanje u tankim slojevima i povremeno prevrtanje ključ su uspjeha.

Malč kao štit za biljke
Sušena pokošena trava idealna je za malčiranje – postupak pokrivanja zemljišta oko biljaka kako bi se zadržala vlaga, spriječio rast korova i zaštitilo korijenje od temperaturnih oscilacija. Trava se jednostavno osuši na suncu i potom rasporedi oko stabljika povrća, cvijeća ili mladih voćki.

Tečno đubrivo iz kante
Manje poznata, ali jednako korisna metoda je priprema takozvanog „trava čaja“. U kantu se stavi pokošena trava, prelije vodom i ostavi da odstoji nekoliko dana. Nastala tečnost bogata je hranljivim materijama i može se koristiti za zalivanje biljaka, posebno tokom sušnih perioda.

Pomoć u održavanju dvorišnih staza
U domaćinstvima sa zemljanim ili blatnjavim stazama, suva pokošena trava može poslužiti kao prirodni pokrov koji upija vlagu i olakšava kretanje. Iako privremeno rješenje, pokazalo se kao izuzetno praktično, naročito tokom kišnih dana.

Hrana za životinje – uz oprez
U ruralnim sredinama, pokošena trava ponekad se koristi i kao dodatna hrana za životinje, poput kokošaka, kunića ili ovaca. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovakva trava mora biti neprskana i sasušena, jer vlažna i svježa može izazvati probavne smetnje kod stoke.

Priroda sve vraća
Umjesto da završi kao beskoristan otpad, pokošena trava može igrati značajnu ulogu u održavanju zdravog i funkcionalnog dvorišta. Osim što doprinosi kruženju hranljivih materija u prirodi, korištenje ove “zelene mase” smanjuje potrebu za hemikalijama i dodatnim troškovima u domaćinstvu. U vremenu kada se sve više govori o održivosti i ekološkoj svijesti, i najmanji koraci – poput ovoga imaju značaj.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

JEDNOSTAVNA TEHNIKA FARBANJA JAJA zaludjela domaćice širom svijeta (VIDEO)

Ako tražite način da ove godine vaša vaskršnja/uskršnja jaja izgledaju spektakularno, predstavljamo vam sjajnu ideju – jaja ukrašena jestivim šljokicama. Ova tehnika je zaludjela domaćice širom svijeta.

Sastojci:

  • Kuvana jaja
  • Slatka pavlaka
  • Crvena prehrambena boja
  • Maslinovo ulje
  • Papirni ubrusi
  • Jestivi prah sa šljokicama

Priprema:

U posudu sipajte malo slatke pavlake ili pjenu za brijanje ako ukrašavate samo za dekoraciju i dodajte nekoliko kapi crvene prehrambene boje. Dobro promiješajte da se ravnomjerno oboji.

Uvaljajte ohlađena kuvana jaja u ovu obojenu smesu. Pazite da su potpuno prekrivena bojom. Ostavite jaja da odstoje u smjesi 15 minuta kako bi upila boju.

Nakon što odstoje, nježno isperite jaja pod mlazom hladne vode i pažljivo ih osušite papirnim ubrusom.

Nakapajte nekoliko kapi maslinovog ulja na svako jaje i lagano utrljajte prstima ili mekom krpom. Ovo će dati jajima prirodan sjaj i pomoći da se šljokice bolje zalijepe.

Na kraju, četkicom nanesite jestivi prah sa šljokicama dok su još blago vlažna.

Višak šljokica nježno otresite i nježno tapkajte ubrusom kako bi se ljepše fiksirale, prenose Novosti.rs.

 

Watch on TikTok  

Nezavisne

Nastavi čitati

Zanimljivosti

RUČAK U RESTORANU? MOŽE! Lovili golubove na ulicama i servirali ih gostima kao pečenu patku (VIDEO)

Priča je zabilježena u Madridu, gdje su nadležni 25. marta upali u jedan kineski restoran, u distriktu Usera, i došli do mučnog otkrića.

Na mrežama je osvanuo snimak, koji prikazuje prljave zamrzivače, meso na sušilici za odjeću, kao i činije sa očerupanim i pečenim golubovima.

Bubašvabe i zamke za pacove
Mediji izvještavaju da je restoran posjedovao osam neispravnih zamrzivača, napunjenih kesama sa neoznačenim i nedatiranim mesom, dok su u kuhinji zatečene bubašvabe i gomila zamki za pacove. Nije bilo termometra za kontrolu temperature u skladišnom prostoru, a svuda je nađeno zarđalo i prljavo posuđe, prenosi Dejli Mejl.

Nadležni saopštavaju da su u lokalu pronađeni i ilegalni artikli, poput morskih krastavaca, čija je trgovina zabranjena zbog statusa zaštićene faune. Nadležni vjeruju da su zaposleni lovili golubove po ulicama, a zatim ih čerupali, spremali i nudili kao “pečenu patku”, prenosi Еl Mundo.

Nakon racije, naređeno je zatvaranje restorana, a protiv vlasnika je pokrenut postupak zbog kršenja propisa iz oblasti javnog zdravlja.

Nastavi čitati

Aktuelno