Banjaluka
ZAVRŠENA SVEČANA AKADEMIJA! „Ključ grada“ onima KOJI SA NAMA biju veliku bitku da ne dozvolimo da neki svjetski moćnici STAVE ŽIG NA NAŠ NAROD”

Izvođenjem himni Republike Srpske i Republike Srbije, a potom uz prigodan kulturno-umjetnički program u SD „Borik“ upriličena je svečana akademija povodom obilježavanja Dana grada.
Tokom obraćanja na svečanoj akademiji, kojoj je prisustvovalo oko 1.200 zvanica, gradonačelnik Draško Stanivuković je izrazio zadovoljstvo velikim brojem prisutnih na svečanosti, rekavši da je Banja Luka danas centar regiona, te iskoristio priliku da pozdravi zvaničnike Republike Srpske i Srbije, kao i delegacije koje su u Banju Luku pristigle iz prijateljskih gradova iz zemlje i regiona.
Gradonačelnik je posebno zahvalio potpredjedniku Vlade Republike Srbije, ministru odbrane i mandataru za sastav nove Vlade, g. Milošu Vučeviću, koji je i ovogodišnji dobitnik Ključa Grada Banje Luke sa poveljom „Počasni građanin grada Banje Luke“, što je svojim dolaskom uveličao ovo slavlje.
-„Ključ grada“, kao ključ svoga doma, povjerava se onim najbližijima, onima kojima najviše vjerujete. U to ime Banja Luka, „Ključ grada“, uručuje potpredsjedniku Vlade, ministru odbrane i mandataru nove Vlade Republike Srbije g. Milošu Vučeviću. Koristim priliku da čestitam gospodinu Vučeviću će postati počasni građanin Banje Luke i uvjeren sam da ćemo ovo prijateljstvo nastaviti i u budućnosti – poručio je gradonačelnik, te dodao da je ponosan na sve što su do sada zajednički uradili, za Banju Luku i Republiku Srpsku.
Takođe, on je istakao da je će „Ključ grada“ biti dodijeljen i ministru spoljnih poslova Republike Srbije Ivici Dačiću.
– Zahvalni smo ministru spoljnih poslova Republike Srbije, Ivici Dačiću koji zajedno sa nama bije jednu veliku bitku da ne dozvolimo da neki svjetski moćnici stave žig na naš narod i na naš grad i da nam dodijele pogrdni epitet koji nam nikako ne pripada – istakao je Stanivuković.
Gradonačelnik je iskoristio priliku da se zahvali svim zvaničnicima koji su se pridružili svečanosti, istakavši da je Banja Luka postojana, naša istorija neupitna, a budućnost sigurna, posebno ako budemo složni i jedinstveni.
-Zajedničkim snagama radićemo najviše za svaki naš srpski grad i za svako mjesto gdje naš narod živi – zaključio je Stanivuković.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istkaao je da Banja Luka nastavlja svoje slobodarske tradicije koje nije nikada prekidala, i koja se i u vremenu ropstva borila za slobodu..
Takođe je dodao da je ponosan na saradnju sa našom maticom Srbijom i što zajedno slavimo sve važne datume.
Potpredsjednik Vlade Republike Srbije, ministar odbrane i mandatar nove Vlade i ovogodišnji dobitnik nagrade „Ključ grada“ sa poveljom „Počasni građanin grada Banje Luke Miloš Vučević uputio je još jednom iskrene i bratske čestitke povodom Dana grada i proslave 79. godišnjice od oslobođenja Banje Luke
-Čestitam gradonačelniku Stanivukoviću, ali i svim građanima Banje Luke Dan grada i svakako moram da kažem da sam privilegovan jer sam od danas i formalno Banjalučanin – njen počasni građanin. S pravom Banja Luka obilježava datum koji je donio ono što srpski narod najviše cijeni i najviše ljubi, a to jeste sloboda. Obilježavajući Dan oslobođenja prisjećamo se svih onih koji su se za nju izborili, ali ostajemo fokusirani i okrenuti budućnosti, trudeći se da razumijemo geopolitičke i političke odnose kako bismo sačuvali naš narod našu Srpsku i našu Srbiju – poručio je Vučević.
Dodao je da ga raduje što je Banja Luka je svaki put kad dođe ljepša i uređenija, urbanizovanija, modernija, ali i da je veoma važno što nije izgubila taj kontakt sa svojim identitetom, sa svojim kulturnim i duhovnim nasljeđem.
-Radujem se svakom dolasku i naravno da ćemo i dalje raditi u zajedničkom interesu, usmjereni na očuvanje mira i stabilnosti u regionu – zaključio je Vučević.
Među delegacijama iz prijateljskih gradova, proslavu Dana grada uveličali su i naši prijatelji iz Sremske Mitrovice.
Gradonačelnica Sremske Mitrovice istakla je da baš kao što su jake veze između Republike Srbije i Republike Srpske tako su isto i jake veze između naša dva grada – između Sremske Mitrovice i Banja Luke.
Naše jake veze datiraju još od 2008. godine kada smo postali gradovi pobratimi i od tada njegujemo odličnu saradnju. Uvijek se radujemo pozivu da dođemo u Banju Luku, kao i što su i Banjalučani kod nas uvijek rado viđeni gosti.
Ona je iskoristila priliku da gradonačelniku Stanivukoviću i svim sugrađanima čestita Dan grada.
Svečanoj akademiji prisustvovali su visoki zvaničnici Republike Srpske i Srbije, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH, konzuli Srbije i Hrvatske, gradonačelnici i načelnici prijateljskih gradova, odbornici Skupštine Grada, te druge javne ličnosti iz grada i Republike.
Uručene aprilske nagrade
Na svečanoj akademiji uručene su i aprilske nagrade.
Tako je „Ključ Grada Banje Luke“ sa poveljom „Počasni građanin grada Banje Luke“, uz Miloša Vučevića – didijeljen i Ivici Dačiću, te posthumno generalu Momiru Taliću. Zlatni grb grada Banje Luke dodijeljen je Snežani Kutlešić Stević, Mladenu Matoviću, Aleksandru Vulinu, Danici Grujičić, Sportskoj dvorani Borik i Jeleni Trivan.
Plaketa „Sestre Gajić“ dodijeljena je Humanitarnoj organizaciji „Partner“ te Udruženju osoba oboljelih od dijabetesa „DiabetNo1“ Republike Srpske. Plaketa Grada Banje Luke otišla je u ruke Danielu Menićaninu, Marku Kantaru, Milki Tošić, Savezu nacionalnih manjina Republike Srpske, Ranku Popoviću, Ognjenu Goliću, jermonahu Metodiju, Anđi S. Ilić, Ljubinku Spasojeviću, Ognjenu Mijatoviću, Maji Krupljanin, Evropskom defendologija centru, Srđanu Dušaniću, Draganu Moconji, Dječijem horu „Vrapčići“, Srbskom sabranju „Baštionik“ i Daliboru Dadi Dejanoviću.
Nagrada Grada Banje Luke mladima, koja je i novčana u iznosu od 1.500 KM, pripala je ove godine Nemanji Jaliću, Lari Bijelić, Nikolini Latinović, Vladimiru Milanoviću, Andreju Ševi, Andreju Krčmaru, Milici Janjetović, Viktoriji Jokić, Dragi Šmitranu i Rastku Vučiću.
Banjaluka
TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.
Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.
Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.
– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:
S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.
-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.
– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.
– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.
– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.
Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.
Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.
-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.
Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.
-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika3 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka3 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika3 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Društvo3 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Politika19 sati ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata