Connect with us

Banjaluka

GRADONAČELNIK URUČIO VAUČERE ZA BESPLATNU MATURU: Stalo mi je da znate da živite u gradu koji brine o vama

Gradonačelnik Draško Stanivuković uručio je učenicima završnih razreda srednjih škola vaučere za besplatne maturske proslave.

Tim povodom, gradonačelnik je naglasio kako Banja Luka i kroz ovu mjeru želi da pokaže svima da je porodica i da misli o svim kategorijama sugrađana.

-Nema sumnje da će svaki roditelj za svoje djete dati sve – platiti mu maturu i uraditi sve ono što je potrebno. Ali, ovo što mi radimo pokazuje pažnju i ljubav prema mladim ljudima, koji su na jednoj od najvažnijih životnih raskrsnica. Prvo su odlučivali iz osnovne škole koju srednju školu da upišu, a sada, nakon završene srednje škole gledaju u kom pravcu dalje da idu, šta da studiraju i rade. Ovi mladi ljudi se nalaze u jednom prelijepom periodu, kada Banja Luka želi da pokaže da je porodica, te da sa druge strane napravimo određen uštede u kućnim budžetima – kazao je gradonačelnik.

Poručio je gradonačelnik i to kako ovo nije jedina politika koju grad sprovodi, a koja se tiče obrazovanja i školovanja naših sugrađana.

-Kada dođe školska godina, roditeljima je bilo izazovno je kupovati kinjge. Sada više nije, jer Grad to čini umjesto njih. Sa druge strane, roditelji već misle na početku srednje škole svoje djece kako da i priušte maturu, pa je i tu Banja Luka rekla – volimo vas i tu ste za vas, budite uspešni. Izdvojili smo 190 hiljada KM da platimo maturske proslave i poželimo im svu srćeu. Banja Luka ulaže u mlade ljude, u srednje škole – opremamo srednje škole. Gradićemo Građevinsku, Ugostiteljsku, Politehničku, Srednjoškolski centar, kupujemo knjige učenicima od petog do devetog razreda, a sada srednjoškolcima plaćamo maturu – istakao je gradonačelnik.

Foto: A. Čavić

Naveo je i to kako nikada u istoriji nijedan grad nije imao ovoliko besplatnih mjera, koje se tiču naših sugrađana – od besplatnih udžbenika, mjesečnih karata za penzionere, priključaka na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, građevinskih dozvola, maturskih proslava i legalizaciju.

Savjetnica gradonačelnika, Mirna Savić – Banjac poručila je kako ovo jedan izuzetno značajan događaj, jer je u pitanju mjera koja je prošle godine prvi put provedena u našem gradu.

-Ove godine riječ je o više od 2300 maturanata, koji dobijaju vaučere u iznosu od 80 KM. Izdvojili smo zaista značajna sredstva da, sa jedne strane obradujemo naše maturante, a sa druge strane da pomognemo i roditeljima koji će ovu uštedu osjetiti u svom budžetu. Ovo nije vezano samo za proslavu mature, ovo je jedna od naših poruka koja se nadovezuje na sve naše politike koje se tiču besplatnih udžbenika, ali i svih naša ulaganja u škole, a to je da je znanje važno, baš kao i školovanje i diploma, te da svi zajedno treba da radimo na tom konstanto. Treba da radimo kako bi nam djeca ostajala ovdje, da ulažemo u njih, te da cijenimo i promovišemo zdrave vrijednosti, a to radimo sa ovom mjerom – kazala je Savić – Banjac.

Učenih završnog razreda Tehničke škole u Banjoj Luci, Lazar Marjanac zahvalio je gradonačelniku i Gradskoj upravi na ovoj podršci koja će svakako da znači mladim ljudima.

-Ovaj vid podrške jeste nešto što pokazuje kako grad treba da se odnosi prema maladim ljudima, jer na taj način grad pokazuje da su mladi od susštinske vrijednosti. Ova podrška znači svim nama, kako maturantima tako i njihovim roditeljima – kazao je on.

Podsjećamo, na inicijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića od prošle godine Grad je preuzeo na sebe trošak maturskih proslava.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NOVE PROJEKTE: Električni autobusi, tramvaj, most u Docu i pasarela do Kastela

Banjaluka nastavlja razvoj.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković na redovnom Kolegijumu sa načelnicima i šefovima odsjeka istakao je kako su mnogi projekti u toku, ali i pred nama.

-Nastavljamo veliku reformu javnog prevoza, koja će podrazumijevati: postepeno uvođenje električnih autobusa i tramvaja, čija prva vozila očekujemo već tokom ove godine, nove linije i veći broj polazaka i izgradnju novih i modernizaciju postojećih autobuskih stajališta, te uvođenje savremene aplikacije za praćenje kretanja autobusa u realnom vremenu – istakao je on.

Poručio je i kako paralelno s tim, pripremamo se za početak izgradnje mosta u Docu, čije radove očekujemo takođe tokom ove godine.

-To je projekat koji neće stati do svog konačnog završetka i koji će predstavljati jednu od najvažnijih novih saobraćajnih veza u Banjaluci. U okviru ovog projekta biće izgrađen i pješački most koji će povezati novo gradsko šetalište, amfiteatar na otvorenom i tvrđavu Kastel, stvarajući potpuno novu šetačku i turističku zonu u samom srcu grada – rekao je gradonačelnik.

Istakao je kako se istovremeno radi i na projektu pasarele od budućeg hotela „Palas“ do Kastela, koja će povećati protok saobraćaja i značajno unaprijediti bezbjednost kretanja pješaka i postati nova pješačka zona, zajedno sa Gajevom ulicom.

-Zajedno sa pješačkim mostom, ova pasarela povezaće centar grada sa Kastelom, amfiteatrom i novim šetalištem u jedinstvenu urbanu cjelinu. Pored toga, u toku je izrada projektne dokumentacije za izgradnju kružnih tokova kod bivše Mljekare (Metal), kod Ćiriličnog parka (San Remo), kao i na Istočnom tranzitu, čime ćemo kvalitetnije povezati Rosulje, Novu Varoš i Petrićevac i dodatno rasteretiti saobraćajne gužve – rekao je gradonačelnik, te poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija velikim koracima.

Nastavi čitati

Banjaluka

NORMALIZOVANO VODOSNABDIJEVANJE U BANJALUČKIM NASELJIMA: Nadležni apeluju na racionalnu potrošnju

Vodosnabdijevanje u Dragočaju, Prijakovcima i Priječanima je normalizovano, ali nadležni apeluju na racionalnu potrošnju vode zbog osjetljivosti sistema.

U banjalučkim mjesnim zajednicama Dragočaj, Prijakovci, Priječani, te u potkozarskim selima vodosnabdijevanje je normalizovano, ali je sistem i dalje osjetljiv na naglo povećanje potrošnje, izjavio je šef banjalučkog Stručno-operativnog tima Miroslav Ševo.

On je pozvao stanovnike da vodu koriste racionalno, prvenstveno za piće, higijenu i osnovne životne potrebe, kako bi se očuvalo stabilno snabdijevanje i izbjegle nove nestašice, saopšteno je iz Gradske uprave.

Ševo je poručio poljoprivrednim proizvođačima da se za dopremu vode obrate stručnim saradnicima u svojim mjesnim zajednicama.

“Voda za ove namjene doprema se besplatno posredstvom Civilne zaštite kako se plastenici, usjevi i bašte ne bi navodnjavali vodom iz sistema javnog vodovoda. Trajno rješenje ovog problema biće obezbijeđeno završetkom novog cjevovoda koji se trenutno gradim a do tada je potrebna odgovornost svih”, rekao je Ševo.

On je naglasio da je zajednički interes svih uredno vodosnabdijevanje stanovništva i što skoriji završetak novog cjevovoda, kojim će ovaj problem biti trajno riješen.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRAD POZIVA GRAĐANE Pridružite se svečanom otvaranju nove dionice šetališta uz Vrbas

Grad Banjaluka poziva sve sugrađane da prisustvuju svečanom otvaranju nove dionice šetališta uz Vrbas, koja se prostire od Švedske plaže do Vrućice.

Svečanost će biti održana u petak, 24. jula, a program počinje u 18.00 časova.

Za najmlađe su pripremljene zabavne aktivnosti, posjetioce očekuje muzički program, kao i mogućnost vožnje čamcima, dok je svečano otvaranje planirano u 19.00 časova.

Nova dionica šetališta predstavlja nastavak uređenja obale Vrbasa i stvaranja novih prostora za šetnju, rekreaciju i boravak u prirodi.

Pozivamo sve sugrađane da nam se pridruže i zajedno obilježimo otvaranje novog prostora namijenjenog svim generacijama.

Nastavi čitati

Aktuelno