Connect with us

Svijet

AMBASADOR IZRAELA U SRBIJI “Srebrenica nije genocid, TREBA VJEROVATI AUTORITETIMA KOJI TO ZNAJU”

Ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilan izjavio je da se u Srebrenici nije desio genocid i da svijet treba da vjeruje autoritetima koji to stvarno znaju, kao što su Efraim Zurof, Jehuda Bauer ili Gedeon Grajf.

Vilan smatra da je korištenje termina genocid u slučaju Srebrenice pogrešno i da daje iskrivljenu sliku o događaju.

“Ne kažem da je Holokaust jedini genocid, bilo je još genocida širom sveta, ali kada Srebrenicu nazovete genocidom, po mom mišljenju, to umanjuje važnost tog termina, koji bi trebalo da se koristi samo za genocide. I Izrael je pozvan u Hag zbog navodnog genocida u Gazi. Za mene Srebrenica ne bi trebalo da se naziva genocidom”, rekao je Vilan za “Sputnjik”.

On je ocijenio da se sjednica Generalne skupštine UN i usvajanja rezolucije o Srebrenici ne pripremaju na bazi istorijskih činjenica, kao i da se ne radi o moralnim aspektima, nego o politici.

“Sve u UN je politika i samo politika. Postoje jedni standardi za jednu zemlju, a drugi za druge zemlje. Nažalost, većinu vremena trpimo od takve formule po kojoj funkcionišu UN.

Možda će Srbija trpjeti od iste politike UN, ali po mom mišljenju, takva pitanja treba da se rješavaju na moralnom i legalnom nivou, a nikako da se miješaju sa politikom”, naveo je Vilan.

Prema njegovim riječima, kada pitanja poput Srebrenice jednom uđu u politiku, to nikako nije dobro za istorijske, pa ni za moralne činjenice.

On je ukazao na to da se niko ne pita šta bi rezolucija o Srebrenici donijela BiH i regionu i kako bi uticala na stabilnost tih država.

“Nažalost, ne mislim da rezolucija nosi neku pozitivnu poruku ili ideju da ta država treba da ostane ujedinjena”, rekao je Vilan, te dodao da ne razumije kako su mnoge evropske države zločin u Srebrenici priznale kao genocid.

Svijet

SUDARILA SE DVA BRODA NA DUNAVU! Ima poginulih i nestalih!

Sudarili su se brod hotel i manje plovilo.

Dvije osobe su poginule, a pet se vodi kao nestalo kada su se dva broda sudarila na Dunavu, kod mađarskog grada Veroce, oko 50 kilometara sjeverno od Budimpešte, saopštila je danas policija.

Kako prenosi index.hu, nesreća se dogodila u subotu veče, a nastradali su muškarac i žena.

Prema navodima portala, sudarili su se brod hotel i manje plovilo.

Nastavi čitati

Svijet

UTVRĐENA TAČNA LOKACIJA NESREĆE: Snimak sa mjesta gdje je pao helikopter u kom se nalazio iranski predsjednik

Objavljen je snimak mejsta gdje je pao helikopter u kom je bio iranski predsjednik.

Helikopter sa iranskim predsjednikom Ibrahimom Raisijem srušio se na sjeverozapadu zemlje.

Ubrzo su se sve raspoložive ekipe uputile na mjesto pada.

“Tačna lokacija nesreće je utvrđena, za nekoliko minuta stižemo do posljednjeg GPS signala koji je uputio helikopter”, rekao je jedan od spasilaca Crvenog polumjeseca.

Raisi se vraćao sa ceremonije otvaranja brane na granici Irana i Azerbejdžana i tada se njegov helikopter srušio pri slijetanju u regiji Varzakan, 600 kilometara od Teherana. Ova regiju karakterišu planinski vijenci i nepristupačan teren. Varzakan pripada iranskoj pokrajini Istočni Azerbejdžan.

Na mapi ispod možete videti tačnu lokaciju Varzakana na mapi Irana.

Nastavi čitati

Svijet

Zbog zalaganja za prava žena u Iranu OSUĐENA NA ROBIJU I BIČEVANJE

Narges Mohamadi, iranska dobitnica Nobelove nagrade za mir, koja se nalazi na odsluženju 12-godišnje zatvorske kazne objavila je da se suočava s novim suđenjem nakon što je optužila snage bezbjednosti za seksualno zlostavljanje žena.

U poruci iz zatvora Evin u kojem se nalazi, gospođa Mohamadi je rekla da se suđenje odnosi na objavu u kojoj je osudila rat za koji tvrdi da režim u Iranu vodi protiv žena.

Njen advokat, Mostafa Nili, rekao je da će se sud sastati u nedjelju kako bi razmotrio nove optužbe za “širenje propagande protiv Islamske Republike”.

U svojoj poruci, objavljenoj na stranici Fondacije Narges, Mohamadijeva je rekla da je to četvrti put u isto toliko godina da je se suočava s “nepravednim i farsičnim sudovima” zbog ukazivanja napada na žene.

52-godišnja nobelovka je objasnila da joj se ovaj put sudi zbog govora protiv modrica na tijelu i pripovijedanja o napadu na novinarku i studentkinju Dinu Galaibaf. Ghalibafova je navodno privedena nakon što je optužila snage sigurnosti da su joj stavili lisice i seksualno je zlostavljali tokom prethodnog hapšenja na stanici metroa, nakon čega je puštena.

Mohamadi poziva na javno suđenje uz prisustvo nezavisnih novinara, aktivista za ljudska prava, aktivista za ženska prava i njenih advokata.

Njena porodica je rekla da joj, uz 12 godina i tri mjeseca zatvora, kazne uključuju i 154 udarca bičem, dvije godine progonstva i razna društvena i politička ograničenja. Uprkos brojnim prijetnjama i hapšenjima, nastavila je sa radom na kampanji protiv obaveznog nošenja vela.

Dobitnica je Nobelove nagrade za mir 2023. za svoj rad u borbi protiv ugnjetavanja žena u Iranu.

Vlasti u Islamskoj Republici posljednjih sedmica pojačale su akciju kako bi nametnule strogi islamski kodeks oblačenja za žene i uhapsile one koji nisu poslušali, koristeći video nadzor.

Nastavi čitati

Aktuelno