Connect with us

Uncategorized

STANJE U OBUĆARSKOJ I TEKSTILNOJ INDUSTRIJI RS: Nema masovnih otkaza zbog minimalca, ali nema ni očekivanog rasta plate

Povećanje minimalne plate u RS nije dovelo do masovnog otpuštanja radnika u tekstilnom sektoru, a iz granskog sindikata skrenuli su pažnju na potrebu široke primjene kolektivnih ugovora i uvođenja novog sistema plata u cijeloj privredi.

U sektoru tekstila, kože i obuće je zaposleno oko 12.500 radnika, a od toga su više od 75 žene. Prosjek plata u ovoj oblasti prošle godine 2023. prema podacima Poreske uprave RS je bio 963 KM.

“To je niže nego u prerađivačkoj industriji gdje je prosjek 1.045 KM”, naveo je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, na današnjoj pres konferenciji u Banjaluci.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Skrenuo je pažnju da povećanje minimalca nije dovelo do masovnih otkaza u ovoj grani industrije i da ih je ove godine na evidenciji Zavoda za zapošljavanje 175 više u odnosu na prethodnu godinu, a da je onih koji traže posao za 4.355 manje nego krajem marta 2023.

Traže novi sistem plata
Najveći problem, skreću pažnju u sindikatu, jeste što u ovom sektoru i drugim granskim sindikatima nije potpisan granski kolektivni ugovor i samo 20 odsto radnika je pokriveno kolektivnim ugovorima u kompanijama.

Zatražio je da u RS bude uveden novi sistem plata.

“U sektoru je već u oktobru preko 63 odsto radnika imalo primanja veća od 900 KM. Bilo je realno donijeti ovu odluku (o povećanju minimalca). Treba i dalje raditi na povećanju ali nije dovoljno povećati najnižu platu. Mi iz Sindikata insistiramo da se ove godine dođe do novog sistema plata u RS kako bi se na pravedniji način isplaćivale i obračunavale plate. To treba riješiti kolektivnim ugovorima”.

Sindikat predlaže da svi radnici u RS imaju istu cijenu rada – a to je najniža plata – koja bi se zatim množila sa koeficijentom, a koji bi se utvrđivao prema stručnoj spremi, složenosti posla i svim drugim važećim parametrima.

Uncategorized

OGLASIO SE DNS POVODOM HAPŠENJA NEŠIĆA! “Tužilaštvo potvrđuje da nije u službi PRAVDE!”

Republika Srpska nije i nikada neće biti na koljenima, jer njena snaga leži u ljudima poput Nenada Nešića, Milorada Dodika i svih onih koji bez straha staju u odbranu našeg naroda.

Navodi se ovo, pored ostalog, u zvaničnom saopštenju Demokratskog narodnog saveza (DNS) povodom današnjeg hapšenja predsjednika ove stranke Nenada Nešića.

Ističe se da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nastavlja svoju praksu političkog progona Srba, ne na osnovu dokaza o stvarnim krivičnim djelima, već kao dio šire strategije gušenja političkog djelovanja Srba i obesmišljavanja prava Republike Srpske.

– Ova institucija, još jednom, potvrđuje da nije u službi pravde, već u službi političkih interesa onih koji žele urušiti sve što je srpsko. Podsjećamo javnost na riječi predsjednika DNS-a, ministra Nenada Nešića, iz njegovog posljednjeg obraćanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kada je, komentarišući suđenje predsjedniku Miloradu Dodiku, postavio pitanje: ‘Ko je sljedeći?’ Nažalost, odgovor na to pitanje stigao je brzo i jasno – sljedeći je upravo Nenad Nešić, nepokolebljivi borac za jaku Republiku Srpsku – poručeno je iz DNS-a.

Tvrde da ovaj, kako ga nazivaju, progon, ne dolazi iznenada.

– Godinama unazad protiv Nenada Nešića vođena je brutalna kampanja od strane krugova bliskih antisrpskim interesima. Ti napadi nisu uspjeli da ga ućutkaju, nisu slomili njegovu borbu za Republiku Srpsku, ali sada se koriste kao alibi za još jednu etapu progona. Očigledno je da je Nešić izabran kao meta Tužilaštva, kako bi, uz proces Miloradu Dodiku, na još jednom snažnom i nepokolebljivom Srbinu, poslali poruku cijelom srpskom narodu – da treba da sagne glavu i ćutke prihvati tuđu volju i diktat – ističu iz DNS-a, te dodaju:

– Nijedan pravi Srbin na to neće pristati! Kao što nismo pristajali ni kada su hapšeni i proganjani oni koji su se za naš narod borili tokom posljednjih decenija u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i na Kosovu i Metohiji. Nenad Nešić neće biti izuzetak – on će ostati nepokolebljiv u svojoj borbi za pravdu, istinu i jačanje Republike Srpske”.

Poručuju da će se DNS i dalje boriti protiv svih pokušaja ugrožavanja prava Srba i opstanka Republike Srpske, jer naš cilj je sloboda, pravda i dostojanstvo za svakog našeg čovjeka.

Nastavi čitati

Uncategorized

NEŠIĆ SPROVEDEN u policijske prostorije! (VIDEO)

Uhapšeni ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić sproveden je u prostorije Policijske uprave Istočno Sarajevo, gdje bi, kako se vjeruje, trebalo da bude ispitan.

“Nastavljam da se borim za Republiku Srpsku”, rekao je pred novinarima Nešić, koji u momentu dovođenja u policijske prostorije nije imao lisice na rukama.

Podsjetimo, po naredbi tužioca Tužilaštva BiH, danas su uz Nešića uhapšeni i Milan Dakić, direktor Puteva Republike Srpske, Mladen Lučić i još četiri lica.

Oni su, kako se dodaje, uhapšeni u istrazi koju Tužilaštvo BiH sprovodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u predmetu za koruptivna krivična djela.

“Oni su osumnjičeni da su kao rukovodioci  JP ‘Putevi RS’ i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem, počinili udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja i pimanje mita”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

Uncategorized

ADVOKAT OBJASNIO! Hoće li radnik izgubili dnevnicu ako se ne pojavi na poslu ZBOG SNIJEGA’

Popodnevna vijavica koja je juče zahvatila gotovo cijelu Srbiju nastavila se i tokom noći. Odlazak na posao jutros je predstavljao veliki izazov za mnoge te je portal Telegraf.rs kontaktirao advokatsku kancelariju Radojević gdje su rekli da je veoma bitno da zaposleno lice odmah obavijesti poslodavca ukoliko ne može da dođe na posao i da obrazloži svoj izostanak.

“Ukoliko je izostanak povezan sa nanosima snega i neprohodnosti puteva, savetovao bih i to da zaposleno lice napravi fotografije i/ili video zapis kako bi svoje tvrdnje mogao potkrepiti dokazima koje bi službenim mejlom prosledio svom nadređenom“, ističe advokat Radojević.

Dodaje da je bitno znati, da u slučaju da zaposleni ne dođe na posao usljed vremenske nepogode, da poslodavac ne bi imao obavezu da plati zaposlenom naknadu troškova za odlazak i dolazak sa rada, naknadu za ishranu u toku rada tzv. topli obrok, a mogao bi da zaposlenom uskrati i dnevnicu, imajući u vidu da zaposleni taj dan nije radio, odnosno nije stupio na posao, prenosi Telegraf.rs.

Ipak, kako poručuju iz advokatske kancelarije Radojević, postoji mogućnost da poslodavac zaposlenom isplati dnevnicu, kao i da se postigne dogovor da zaposleni nadoknadi vrijeme koje nije radio u nekom narednom vremenskom periodu. Ovo zavisi od toga da li postoji dobra volja poslodavca za takav dogovor.

Pored toga, poslodavac bi mogao da ovaj dan koji je zaposleni propustio usljed vremenske nepogode da upiše kao dan korišćenja godišnjeg odmora.

“Ukoliko bi se to više puta ponavljalo, a zaposleni ne bi uredno obaveštavao poslodavca o svom nedolasku niti bi podneo relevantne dokaze o svom nedolasku, poslodovac bi imao pravo da pokrene postupak za davanje otkaza usled nepoštovanja radne discipline propisane članom 179 stavom trećim Zakona o radu Republike Srbije“, zaključuje advokat Radojević.

Na kraju, bitno je znati da je svaka situacija jedinstvena te da zahtijeva poseban pristup i analizu.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno