Svijet
TEK SE OČEKUJE PRAVA OFANZIVA! Rusi okupirali NAJVIŠE UKRAJINSKIH TERITORIJA u posljednje 2 godine

Petomjesečno čekanje da američki Kongres odobri 61 milijardu dolara vojne pomoći Ukrajini vjerovatno je prouzrokovalo trajnu štetu koja će se osjećati na prvim linijama fronta još mjesecima.
Ruske snage iskoristile su “artiljerijsku sušu” koja je drastično umanjila sposobnosti ukrajinske odbrane od decembra kako bi napredovale na istočnom frontu blizu Avdijevke (Avdejevke), postigavši najveći napredak od prvih mjeseci rata. Napredak ruskih snaga podstakao je upozorenja visokih ukrajinskih vojnih zvaničnika o mogućoj pretnji linijama snabdjevanja i logističkim centrima na istoku, koji su sada opasno blizu dometa nadmoćne ruske vatrene moći.
Veliko napredovanje uoči očekivane ruske ofanzive
Mračne vijesti o napretku dolaze uoči očekivane ruske ofanzive krajem maja, koja bi mogla ugroziti ukrajinske snage u istočnom regionu Donjecka i teško izvojevane, iako skromne, uspjehe prema okupiranom lučkom gradu Marijupolju.
Rusija je bacila ogromne resurse na slabu ukrajinsku odbranu preko istočnih linija fronta, gurajući se prema tri ključne tačke: vitalnom vojnom središtu Pokrovsku zapadno od Avdijevke i lokacijama na strateškim uzvisinama, kao što su Časiv Jar blizu Bahmuta i Kurakova na jugoistoku Ukrajine.
Rusi nisu stali na Avdijevki, odmah su krenuli dalje
17. februara Ukrajina je objavila da se povukla iz Avdijevke, istočnog grada za koji borbe vode cijelu deceniju. Rusija je, prema dostupnim informacijama, žrtvovala hiljade vojnika kako bi ga zauzela. No, napredovanje ruskih snaga nije stalo na Avdijevki.
Tokom sledećih 10 nedelja, kao što pokazuje analiza ukrajinske posmatračke grupe “DeepStateMap”, ruske su snage polako zauzimale selo za selom zapadno od grada, iskoristivši neuspijeh Kijeva da izgradi utvrđenja, ali i nevoljnost da javno iznesu razmjere svojih teritorijalnih gubitaka u tom području.
Tek je u nedjelju vrhovni ukrajinski vojni zapovjednik Oleksandr Sirski priznao pad niza sela za koje su njegovi podređeni danima insistirali da se za njih još uvijek vode borbe.
To je potvrdilo da su ruske snage u nešto više od dva mjeseca postigle najveći i najbrži napredak od prodora kod Severodonjecka u julu 2022.
Ukrajinsko oklijevanje da prizna te gubitke dovelo je do javnih kritika nekih proukrajinskih vojnih blogera i analitičara. “DeepStateMap”, koji svakodnevno ažurira situaciju na prvoj liniji fronta, pokazao je značajne gubitke u blizini Avdijevke. Jedan od osnivača grupe, Ruslan Mikula, rekao je za CNN da su progovorili jer su smatrali da vojni portparol ima priliku da proveri stvarnu situaciju, ali on i dalje daje neistinite informacije i to potkopava njihov kredibilitet.
Ukrajinci su sada posebno ranjivi
Mikula je rekao da je rusko napredovanje blizu Očeretina, sela koje je Rusija zauzela proteklih nedelja zapadno od Avdijevke, “zasad taktički uspijeh”, ali bi “mogao postati strateški”. “U trenutnoj situaciji biće vrlo teško zaustaviti neprijatelja jer se probija tamo gdje odbrana nije obraćala dovoljno pažnje”, rekao je.
Rekao je da postoji nedostatak odbrambenih utvrđenja duž Avdijevke na cijelom levom boku – što bi zapravo značilo da su otvorene ravnice sada ranjive gotovo do ključnog auto-puta koji vodi do strateškog ukrajinskog središta Pokrovsk.
U poslednjem saopštenju ukrajinskog glavnog štaba stoji da njihove snage brane niz sela mnogo bliže Pokrovsku nego što su priznavali ranije.
Zelenski traži hitnu dostavu zapadne pomoći
Predsjednik Volodimir Zelenski je prekjuče u obraćanju zahtjevao “značajno ubrzanje zapadnog snabdjevanja kako bi se značajno ojačale sposobnosti vojnika.”
Rekao je da je odbrani Kijeva potrebna snaga koja se mora dokazati u smjeru Pokrovska, zajedno s drugim opasnim linijama fronta na jugu kod Kurakova, ali i na sjeveroistoku u blizini Kupjanska.
Daljnje rusko napredovanje prema Kurakovu na jugoistočnom djelu te linije fronta moglo bi ugroziti uspijehe koje je Ukrajina postigla tokom ljetnje protivofanzive. Na severu, Rusija redovno bombarduje drugi po veličini grad u Ukrajini, Harkov, ali takođe snažno gura duž fronta u blizini Kupjanska, kako bi ponovno zauzela teritoriju koju je Ukrajina oslobodila u munjevitoj protivofanzivi u kasno leto 2022.
Pad Časiv Jara stvorio bi velik problem
Ukrajinski zvaničnici takođe su javno upozorili na mogućnost pada Časiv Jara, malog grada u blizini grada Bahmuta, koji su Rusi prvo brutalno razorili, a potom osvojili prošlog maja.
Časiv Jar nalazi se na uzvisini, a potpukovnik Nazar Vološin, portparol lokalnog ukrajinskog zapovjedništva, rekao je prekjuče na ukrajinskoj televiziji da ruske snage namjeravaju da probiju duž kanala blizu njega i zauzmu ga kako bi stekle stratešku prednost nad vojno važnim obližnjim ukrajinskim gradovima.
– Za njih je jako važno da zauzmu Časiv Jar prije nego što dobijemo inostranu pomoć, odnosno prije nego što se prekine aktualni manjak municije. Ako neprijatelj zauzme dominantne uzvisine i okupatori se tamo učvrste, biće to veliki problem za nas, jer će se Kostjantinivka, Kramatorsk, Slovjansk i Družkivka odmah naći na udaru – rekao je Vološin za ukrajinsku televiziju, prenosi CNN.
Ruski cilj osvajanja Donjecka je sve bliži realizaciji
Ako bi se ta četiri grada, koja se nalaze uz isti auto-put, našla pod ozbiljnom pretnjom, ruski cilj kontrole nad celom regijom Donjecka bio bi mnogo bliže ostvarenju.
Jurij Fedorenko, zapovjednik čete bespilotnih letelica “ahiles” pri 92. posebnoj jurišnoj brigadi u tom području, rekao je da su sledeća dva mjeseca označila “prozor mogućnosti” za ruske snage. Rekao je da su ruske snage shvatile da će Ukrajina uskoro “imati potrebna sredstva protivvazdušne odbrane i potreban raspon municije koncentrisane na prvoj liniji fronta, što će onemogućiti neprijatelju izvršavanje zadataka intenzitetom koji ima sada.”
Svijet
URSULA IMA PRIJEDLOG “Nulta carinska stopa između SAD i EU”

Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je na uvođenje nulte carinske stope na trgovinu između EU i SAD.
Fon der Lajenova je pozdravila najavu predsjednika SAD Donalda Trampa da recipročne carine budu pauzirane na 90 dana.
“To je važan korak ka stabilizaciji globalne ekonomije”, objavila je Fon der Lajenova na mreži “Iks”.
Ona je ukazala da carine predstavljaju poreze “koji štete samo preduzećima i potrošačima”.
“Zato sam se dosljedno zalagala za sporazum o uzajamnim nultim carinama između EU i SAD”, navela je Fon der Lajenova.
Američki predsjednik Donald Tramp rekao je da je odobrio pauziranje carina na 90 dana i smanjio recipročnu carinu na 10 odsto tokom tekućih trgovinskih pregovora sa više od 75 zemalja, prenosi Srna.
SRNA
Svijet
TRAMP ŠOKIRAO SVIJET! “Izrael će predvoditi napad na Iran”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da će Izrael biti “vođa” potencijalnog vojnog napada na Iran ako Teheran ne odustane od svog programa nuklearnog oružja.
Tramp je ovo izjavio uoči razgovora američkih i iranskih zvaničnike zakazanih za ovaj vikend u Omanu, prenosi Asošiejted pres.
Tramp je ranije ove nedjelje rekao da će razgovori biti “direktni”, dok je Iran opisao angažman kao “indirektne” razgovore sa SAD.
Sjedinjene Američke Države su sve zabrinutije jer je Teheran bliži nego ikad funkcionalnom nuklearnom oružju, piše AP.
SAD i druge svjetske sile su 2015. godine postigle dugoročni, sveobuhvatni nuklearni sporazum koji je ograničio Teheransko obogaćivanje uranijuma u zamjenu za ukidanje ekonomskih sankcija.
Ali Tramp je jednostrano povukao SAD iz nuklearnog sporazuma 2018. godine, nazvavši to “najgorim sporazumom ikada”.
Glas Srpske
Svijet
Kineski odgovor na dodatne američke carine: Na snazi drastične mjere i zabrane za kompanije

Kineske carine na američku robu stupile su na snagu.
Kineske carine na sav američki uvoz u iznosu od 84 odsto stupile su jutros na snagu, znatno veće od ranije najavljenih 34 odsto. Peking je juče najavio mjere, ali su one stupile na snagu u ponoć po lokalnom vremenu.
To je odgovor na američke carine od 125 odsto koje je Trampova administracija ranije nametnula na kinesku robu. Trgovinski rat između dvije najveće svetske ekonomije ne pokazuje znake jenjavanja. Peking kaže da će se “boriti do kraja”, dok Vašington takođe najavljuje da neće popustiti.
Osim carina, Kina je uvela i niz ograničenja za više od deset američkih kompanija. Između ostalog, njihovim direktorima je zabranjen ulazak u zemlju, a same kompanije više ne mogu da ulažu na kinesko tržište.
Kina i Evropska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na američke carine, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.
Ministar trgovine Vang Ventao razgovarao je u utorak u video razgovoru sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbjednost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju pregovora o podršci trgovini, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.
Tema razgovora bilo je trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cenama kineskih električnih vozila, dodaje se u saopštenju.
Kina se pažljivo i dugoročno pripremila za navalu carina iz Vašingtona i ima niz kratkoročnih i dugoročnih kontramera, kaže Dejvid Reni, urednik geopolitike u časopisu Ekonomist.
Govoreći za “BBC”, Reni kaže da su kineski zvaničnici i akademici sa kojima je nedavno razgovarao u Pekingu svjesno očekivali trgovinski sukob tokom Trampove predsedničke kampanje.
“Kina voli da planira. Dugo se i pažljivo pripremala”
“Kina voli da planira. Oni vole petogodišnje planove. Izuzetno im je teško da se nose sa tako hirovitim, transakcijskim američkim predsjednikom”, rekao je Reni.
“Pripremali su se veoma pažljivo i veoma dugo. Imali su kratkoročne pripreme specifične za SAD, ali i dugoročne mere da pokušaju da preorijentišu i rebalansiraju svoju cjelokupnu ekonomiju, da smanje zavisnost od izvoza”, dodao je on.
Jedan od najjasnijih primjera kineske strategije je uvođenje carina na američku soju. Reni ističe da ta mjera direktno utiče na Trampovu glasačku bazu na Srednjem zapadu SAD, dodajući da Peking može istovremeno da dobije soju iz Brazila i Argentine.
“Logika u Pekingu ide ovako: šta možemo da uradimo da povrijedimo Trampove glasače, da privučemo njegovu pažnju, da možemo da kupimo negdje drugdje?”, objasnio je Reni.
-
Politika3 dana ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”
-
Hronika2 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Banjaluka2 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”