Politika
VIŠKOVIĆ ODLUČAN “Borba svim diplomatskim sredstvima protiv rezolucije”

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da dosta zemalja shvata štetnost donošenja rezolucije o Srebrenici, protiv koje se srpski narod mora boriti svim diplomatskim sredstvima jer je njen cilj etiketiranje srpskog naroda, pa nakon toga konačni obračun sa Republikom Srpskom.
-Bez obzira na to koliko bili mali, pokazaćemo našu moć i koliki je broj slobodarskih zemalja u svijetu. Preostaje nam da se branimo istinom, zbog 3.500 srpskih žrtava u okolini Srebrenice, kao i zbog jednostranog pristupa da su Srbi jedini krivci u BiH – rekao je Višković u vaskršnjem intervjuu za Srnu.
Nakon s prijedloga Velike Britanije iz 2015. godine koja je dala na usvajanje Savjetu bezbjednosti UN rezoluciju o Srebrenici, Višković je rekao da će samo nekoliko godina poslije, na inicijativu Njemačke i Ruande, u Generalnoj skupštini UN biti data na glasanje još jedna rezolucija.
-Nije ni malo laka situacija, ali moramo se boriti svim diplomatskim sredstvima – naglasio je Višković.
On je podsjetio da je nedavno u Narodnoj skupštini usvojen izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine, gdje je rečeno da nije bilo genocida.
– To nismo rekli mi, već najcjenjeniji stručnjaci iz tih oblasti – naglasio je Višković.
On je istakao da su se, od kada se povela priča o rezoluciji, javili mnogi stručnjaci širom svijeta i poručili šta misle o tome, ali neke zemlje kao da ne žele to da čuju.
-One imaju svoj cilj i očigledno će se uraditi sve da ga ostvare, ali na nama je da se borimo protiv toga. Ima dosta zemalja koje shvataju štetnost donošenja ovakve rezolucije i da bi to u svijetu moglo donijeti mnogo negativnih posljedica. Želim da zahvalim predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji se na sve načine bori da srpski narod ne bude etiketiran, ali i ostalim prijateljskim zemljama koje su na strani istine i pravde – rekao je Višković.
Istakao je da će Sabor Srbije i Republike Srpske biće prilika da o“kupimo našu političku elitu, srpske predstavnike iz Crne Gore, sa Kosova i Metohije i iz dijaspore, kao i predstavnike Srpske pravoslavne crkve i da izrazimo naše srpske vrijednosti.
On je istakao da će na saboru biti riječi o trenutnoj situaciji u kojoj se nalazi srpski narod i donesene određene odluke kojima se žele zaštititi srpski identitet, jezik i vjera.
-Imam velika očekivanja od sabora. Izuzetno nam je važna sabornost i jedinstvo u ovim teškim trenucima za naš narod, koji se suočava sa brojnim izazovima. Zato je važno da se Srbi, ma gdje živjeli, drže zajedno i dodatno se ujedine – rekao je Višković.
On je rekao da želi jaku i stabilnu maticu Srbiju, koja je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, a kada je tako onda je lakše i Republici Srpskoj.
-Takođe, želimo da Srbi budu zaštićeni i u F BiH, Sloveniji, Hrvatskoj, ali i Crnoj Gori. Naravno, nakon što su predsjednici Srbije Aleksandar Vučić i Srpske Milorad Dodik najavili ovaj sabor, odmah su se naši pojedinci koji su pričali negativno o njemu, ali želim reći da ovo nije usmjereno ni protiv koga. Sasvim je normalno da se jedan narod drži zajedno i da na saboru izrazimo naše vrijednosti, a to želimo i drugima – poručio je premijer Srpske.
Izborni zakon reakcija
Višković je rekao da Srpska ima pravo na svoj Izborni zakon na osnovu Ustava i svih pozitivnih zakonskih rješenja.
-Izborni zakon Republike Srpske je reakcija, jer zaista nemamo drugo rješenje. Nalazimo se u neravnopravnoj i izuzetno teškoj borbi, te se moramo pravnim sredstvima boriti protiv svih ataka i nepravde koja je usmjerena prema Republici Srpskoj – rekao je Višković.
On je istakao da u preambuli Ustava, kao i u preambuli Izbornog zakona BiH piše da entiteti imaju pravo da sprovode izbore za nivo predsjednika, potpredsjednika Republike Srpske, za poslanike Narodne skupštine, načelnike, gradonačelnike i odbornike, te da CIK BiH sprovodi izbore samo za Predsjedništvo BiH i za Parlamentarnu skupštinu BiH.
Višković je rekao da je krivični postupak protiv predsjednika Dodika u potpunosti ogolio način na koji funkcioniše današnja BiH jer je u najgorem kolonijalnom maniru, taj postupak pokrenut pod otvorenim i nedvomislenim pritiskom čovjeka koji za sebe tvrdi da predstavlja instituciju visokog predstavnika u BiH.
-Činjenica je da on (Kristijan Šmit) nema legitimitet da sjedi u fotelji visokog predstavnika, s obzirom na to da ga nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN . rekao je Višković.
Kad je riječ o pravosuđu, a posebno Sudu i Tužilaštvu BiH, Višković kaže da je jasno da je ono pod direktnom izvršnom kontrolom Kristijana Šmita, što se pokazalo upravo na pokretanju krivičnog postupka protiv Dodika.
-Da se poslužim narodnom poslovicom „kud Šmit okom, tu sud skokom“. Svaka priča o `nezavisnosti pravosuđa` tu počinje i završava. Ako imate kolonijalnog upravnika koji otvoreno izdaje naloge tužiocima i sudijama, sa ciljem zadate agende da Dodika treba ukloniti iz političkog života, onda o kakvom pravosuđu mi uopšte pričamo – upitao je premijer Srpske.
Jasno je, kaže on, da je Šmit samo izvršilac te agende, baš kao i ljudi u pravosuđu kojim izdaje zadatke.
Predsjednik Vlade Republike rekao je i da je Srpska finansijski stabilna i da na vrijeme ispunjava sve svoje obaveze – penzije, plate i socijalna davanja isplaćuju se u predviđenim rokovima.
Višković je rekao da je usvojen Prijedlog programa javnih investicija za period 2024-2026. godina, kada su u Republici Srpskoj ugovorene investicije od 2,8 milijarde KM, i to u sektorima energetike, saobraćaja, zdravstva i poljoprivrede.
On je rekao da su najveća ulaganja u projekat izgradnja HE “Buk Bijela” u okviru “Hidroelektroenergetskog sistema Gornja Drina”, izgradnja HE “Dabar” i HE na rijeci Bistrici.
On je naveo da su potvrđeni prioritetni projekti koji će biti finansirani ove godine, te određena lista od njih 16 ukupne vrijednosti 62,3 miliona KM.
Plata
Višković je rekao da je ponosan što je bilo dovoljno unutrašnje snage i političke podrške za povećanje najniže plate u Srpskoj na 900 KM, a prvi pokazatelji sa terena govore da je Vlada s pravom ušla u ovu priču.
-Naravno, uvijek će biti onih što će se buniti, što će tvrditi da će se ugasiti silna radna mjesta i slično. Ali, kad već pričate o tome, dajte neke čvrste, konkretne argumente. Koliko radnih mjesta je nestalo u ova četiri mjeseca, otkako se primjenjuje novi iznos minimalne plate? Ko je to otpušten zbog toga? Kad smo donosili ovu odluku, mi smo vrlo detaljno razradili sve moguće scenarije i, kako je vrijemo pokazalo, bili smo potpuno u pravu kad smo se odlučili na ovaj korak – rekao je Višković.
On je rekao da lično osjeća satisfakciju zbog te odluke.
-Ako ćemo lično, da, osjećam satisfakciju zbog toga što je minimalac udvostručen u mom mandatu na čelu Vlade i što smo, ovim putem, smanjili prostor za razne manipulacije kojim smo svjedočili svih godina – rekao je Višković.
Imajući u vidu da se dio poslodavca nije saglasio sa odlukom o najnižoj plati, Višković je rekao da ne postoji nijedna odluka oko koje će uvijek postojati konsenzus zainteresovanih strana, i ne treba imati zabluda o tome.
-U priči o najnižoj plati, mi smo, kao Vlada, imali zadatak da pronađemo kompromisno rješenje između interesa radnika i poslodavaca, te procijenimo šta je najbolje za Republiku. Kao Vlada, preuzeli smo politički i ekonomski rizik te odluke, svjesni da niko do kraja neće biti zadovoljan. Međutim, nije moj posao da nekoga učinim zadovoljnim, nego da uradim ono što je najbolje za narod i državu – rekao je Višković.
Višković je istakao da je rad na izradi socijalne karte u punom jeku, napreduje veoma dobro i da vjeruje da će ovaj veoma važan projekat biti završen u što kraćem roku, mnogo brže nego što je urađeno u nekim drugim zemljama.
On je istakao da je izrada socijalne karte od ogromnog značaja, kako za građane Srpske, tako i za sistem u cjelini, te je jedan od prioriteta u ovom trenutku jer će sistem da prepozna i identifikuje socijalno ugrožene građane i isključivo prema njima usmjeri svoju socijalnu politiku.
Politika
DODIK: Slučaj “Kovačević” uništio koncept muslimana u BiH

Dodik je rekao da je potpuno ubijeđen da su Amerikanci administracije nekadašnjeg američkog predsjednika Bila Klintona prvi dan nakon Dejtona prodali ovaj prostor arapskim i islamskim snagama
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je posljednja presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Kovačević” potpuno uništila koncept muslimana da se u BiH pravi građanska zemlja da principom “jedan čovjek jedan glas” u kojem Srba nema.
“U tom principu nas nema. Ono što moramo da radimo jeste da se okupimo oko naših svetinja i vojske, da je prizivamo i da uvijek računamo da srpski narod ima dovoljno kapaciteta da odbrani svoju slobodu”, rekao je Dodik novinarima u Trebinju.
To, kako je istakao, u današnjem turbulentnom svijetu nije jeres ponoviti, reći da srpski narod mir ali isto tako i da je spreman da ga brani.
Dodik je rekao da je potpuno ubijeđen da su Amerikanci administracije nekadašnjeg američkog predsjednika Bila Klintona prvi dan nakon Dejtona prodali ovaj prostor arapskim i islamskim snagama sa namjerom da ovdje Srbe unište, rasele i stvore osnov za zonu u kojoj bi mogli da naprave svoju državu.
Naveo je da je to vidljivo iz niza razloga, od toga da se je na ovom prostoru tokom rata boravilo 4.500 mudžahedina koji su na najsvirepiji način ubijali srpske civile i vojnike, zatim da je poslije rata napravljen znatan broj naselja oko Sarajeva upravo iz arapskog svijeta, kao i da osam godina trahe borba sa migracijama koje dolaze iz tog dijela svijeta.
Dodik je dodao da je to značajno i iz činjenice da je, osim toga kada je prisutan pritisak Zapada da se ovdje vrate i “parkiraju” migranti, vidljivo da su dugo imali plan da ovdje onesposobe bilo kakav otpor muslimanskoj komponenti u društvu.
Takođe, naglasio je da je to vidljivo i iz činjenice da se rasplamsala politička borba oko BiH koja je trebalo da bude unitarna bez nacionalnog predznaka.
“Mislim da je posljednja presuda Evropskog suda potpuno uništila koncept muslimana da se ovdje pravi građanska zemlja sa principom `jedan čovjek jedan glas`”, zaključio je Dodik.
Politika
DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Vidovdan nas okuplja! Ne zaboravljamo Kosovski zavjet ni herojsku borbu VRS-a!”

Na današnji dan, srpski narod obilježava jedan od najsvetijih i najvažnijih datuma u svojoj istoriji – Vidovdan, dan kosovskih mučenika, heroja Vojske Republike Srpske i svih onih koji su život dali za slobodu i opstanak našeg naroda.
Ovaj praznik nije samo vjerski i istorijski datum, već i duboko usađen zavjet, opomena i podsjetnik na to da sloboda nikada nije bila besplatna, i da ono što imamo danas dugujemo najboljima među nama.
Narodni poslanik Partije demokratskog progresa (PDP), dr Maja Dragićević Stojić, ističe da je Vidovdan dan kada se sa posebnim poštovanjem sjećamo svih srpskih junaka – od Kosova do Krajine, od Gazimestana do Mojmila i Ozrena.
– Vidovdan nas podsjeća da se sloboda ne poklanja – ona se krvlju brani. To je dan kada ne zaboravljamo naše pretke, kada se klanjamo sjenima onih koji su izabrali čast i slobodu, umjesto pokoravanja i ropstva. Nema Republike Srpske bez tih ljudi, bez njihove žrtve, bez njihove ljubavi prema narodu, poručila je Dragićević Stojić.
Dodaje da je naša obaveza da te vrijednosti prenosimo na buduće generacije.
– Naša je dužnost da ne zaboravimo i da nikada ne dozvolimo da se vrijednosti za koje su ginuli obesmisle. Republika Srpska je rođena iz borbe, a opstaje zahvaljujući sjećanju, istini i poštovanju. Vidovdan nas okuplja, podsjeća i opominje – da budemo dostojni onih koji su dali sve, zaključuje ona.
Na Vidovdan, više nego ikada, treba da se prisjetimo da su čast, sloboda i država izbor, ali i obaveza. Zato neka ovaj dan svima bude snaga – da čuvamo ono što su nam ostavili, jer narod bez sjećanja je narod bez budućnosti.
Politika
“BJEŽE OD ISTINE”: Migranti i rezervni sastav policije služe kao dimna zavjesa ZA KOLAPS JAVNIH PREDUZEĆA

Vukomanović tvrdi da vladajuća većina namjerno izbjegava raspravu o stanju u javnim preduzećima jer bi to razotkrilo kolaps sistema.
Poslanik Partije demokratskog progresa (PDP) u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, u intervjuu za Euronews ocijenila je niz aktuelnih političkih poteza vlasti kao opasne, neodgovorne i destabilizujuće – posebno u kontekstu osnivanja rezervnog sastava policije, manipulacija temom migranata i pokušaja izmjene Ustava Republike Srpske.
Govoreći o najavi formiranja rezervnog sastava policije, Vukomanović kaže da iza toga ne vidi stvarnu potrebu, već politički manevar čiji je cilj izazivanje straha i odvlačenje pažnje sa pravih problema.
-Razlozi koje vlast navodi za formiranje rezervnog sastava policije nisu novi – takve okolnosti su postojale i prethodnih godina. Međutim, odluka dolazi baš sada, u osjetljivom političkom trenutku, kada se očekuje presuda protiv Milorada Dodika, što izaziva sumnju da je riječ o političkom manevru. Ako se ova struktura zaista formira, postavlja se niz pitanja: koliko će koštati, ko će to finansirati, gdje će ljudi biti smješteni i koja će im biti uloga. Bez konkretnih odgovora, to više liči na prijetnju nego na ozbiljnu bezbjednosnu mjeru.
Vukomanović smatra da je tema migranata zloupotrijebljena u političke svrhe i da se plasira sa ciljem stvaranja panike u javnosti, bez ijednog konkretnog dokaza.
-Tema migranata iskorišćena je kao izgovor za širenje straha i optuživanje opozicije. Dodik se uhvatio za jednu izjavu o migracionim kretanjima na Balkanu i odmah je to iskoristio kao osnovu za spin, tvrdeći da će desetine hiljada migranata biti nasilno naseljene. Takve tvrdnje su potpuno neutemeljene. Umjesto da rješava problem odlaska ljudi i nedostatka radne snage, vlast se bavi izmišljanjem prijetnji koje ne postoje.
PDP je predložio zakon o podršci porodicama sa djecom, inspirisan rješenjima iz Srbije. Predviđa se značajna jednokratna i višegodišnja finansijska pomoć porodicama koje se odluče na proširenje.
-Predložili smo konkretan zakon koji bi porodicama davao stvarnu podršku, a ne samo deklarativnu. Po uzoru na Srbiju, predložili smo isplate od 8.000 KM za prvo dijete, 10.000 za drugo, i između 30.000 i 50.000 KM za treće i svako naredno dijete, isplaćeno u ratama tokom deset godina. To nije samo socijalna mjera – to je demografska i razvojna politika. Ako želimo da naša djeca ostanu ovdje, moramo im pružiti razlog za to.
Vukomanović tvrdi da vladajuća većina namjerno izbjegava raspravu o stanju u javnim preduzećima jer bi to razotkrilo kolaps sistema.
-Tražili smo posebnu sjednicu o poslovanju javnih preduzeća, ali već znamo da će vlast učiniti sve da dnevni red ne bude usvojen. Gubici u ‘Šumama Republike Srpske’, Elektroprivredi i drugim javnim sistemima su ogromni, a niko ne odgovara. To su sredstva građana – to je njihov novac, njihova imovina. Ako se krije istina o tome, znači da neko ima šta da sakrije.
Najave o promjeni Ustava Republike Srpske, prema mišljenju Tanje Vukomanović, nisu reformske, već opasne i politički krajnje neodgovorne.
-Mijenjati Ustav u ovom političkom momentu, bez jasnog konsenzusa, potpuno je neodgovorno i vodi nas u izolaciju. Postojeći Ustav Republike Srpske je međunarodno priznat i u funkciji je. Svaki pokušaj da se u ovom trenutku on mijenja više govori o političkom avanturizmu i želji da se skrene pažnja sa ekonomskog i demografskog sunovrat”.
Govoreći o pozivu predsjednika RS na dijalog, Vukomanović naglašava da on dolazi prekasno i bez iskrene namjere.
-Dijalog se vodi na početku, kada postoji prostor za rješenje, a ne kada su sve političke institucije zarobljene, podjele produbljene, a opozicija demonizovana. Dodik sada nudi dijalog samo zato što osjeća politički pritisak, a ne zato što iskreno želi dogovor. Naša ruka je bila pružena mnogo puta, ali nije bilo sluha. Danas, kada smo već duboko u krizi – teško je vratiti povjerenje.
Govoreći o radu gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića, ističe da je on praktično onemogućen u obavljanju dužnosti zbog političkih blokada koje dolaze iz Skupštine grada.
-Stanivuković ima samo pola vlasti – sve ostalo drži skupštinska većina predvođena SNSD-om, koja sistematski blokira svaki pokušaj razvoja. Kapitalni projekti se ne realizuju, gradski budžet se guši, sve sa ciljem da se nanese politička šteta gradonačelniku. Umjesto da rade za dobrobit građana Banjaluke, oni je koriste kao poligon za političko nadmudrivanje. To nije odgovorno vođenje grada, to je politička sabotaža.
-
Zdravlje7 sati ago
NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU TRIJUMFALNO “Izrael je postigao veliku pobjedu!”
-
Politika3 dana ago
UDAR NA BANJALUKU! Savić-Banjac “PDV su nam uzeli iz čiste političke osvete!”
-
Hronika1 dan ago
NASILJE U JAVNOSTI! Ženu pretukao pred prodavnicom – završio u LISICAMA!
-
Politika3 dana ago
ZAVRŠILA ERA PRIJETNJI! Radnici BHRT-a izvojevali pravdu nakon godina borbe
-
Društvo2 dana ago
MAJKA PRONŠLA SINA NAKON 40 GODINA: Sine moj, da li sanjam? (VIDEO)
-
Banjaluka1 dan ago
DRINIĆ: Sabotiraju vodosnabdijevanje zbog političkih poena – DNO DNA!
-
Politika1 dan ago
SKANDAL NA UKC-u: Đajić i Dodik u kliničkom centru dijele dresove fudbalerima!