Connect with us

Banjaluka

GRADONAČELNIK DANAS SA NAJMLAĐIM BANJALUČANIMA! Tradicionalno bojenje vaskršnjih jaja! (FOTO)

Gradonačelnik Draško Stanivuković prisustvovao je danas tradicionalnom bojenju vaskršnjih jaja u porti Hrama Hrista Spasitelja, manifestaciji koju Grad već treću godinu zaredom organizuje sa Kolom srpskih sestara i Humanitarnim udruženjem žena „Duga“.

Tom prilikom, gradonačelnik je poručio kako ovakvi događaji baštine našu vjeru i tradiciju, te da naše najmlađe sugrađane na ovaj način učimo pravim i istinskim vrijednostima.


-Ovo je tradicionalno vaskršnje druženje koje organizuje Grad Banja Luka. Dužni smo da čuvamo našu vjeru, da je istinski čuvamo, a jedini način za to jeste da učimo svoju djecu istinskim vrijednostima. Treba da ih učimo kako da idu u crkvu, kako Bogu da se mole, kako da vjeruju u sebe i jedni u druge, te da uče šta je to naša tradicija, kao i sve što se radi danas, na ovaj dan. Vaskrs je jedan od naših najvećih i najradosnijih praznika jer je na ovaj dan skinuta zavjesa između jednog i drugog života, dan kada je život pobjedio smrt, kada je dobro pobjedilo zlo – kazao je gradonačelnik.

Naglasio je i to kako je naša dužnost da se borimo za vječno dobro.

-Uvijek treba da imamo inspiraciju da stvaramo neprolazna djela, da svako od nas bude putokaz onima koji nas gledju, koji uče od nas, koji gledaju nas. Treba da budemo ljudi, da dajemo najbolje od sebe. Vjera je spasila naš narod kroz najveća iskušenja koje je imao. Danas je dan kada treba da se prisjetimo istinskih i pravih vrijednoti, kako da čuvamo našu tradiciju i naše porodice – kazao je Stanivuković.

Poručio je i to kako ovakve radionice i one koje su organizovane u Parku „Petar Kočić“ treba da nauče naše najmlađe sugrađane da istinski zavole našu vjeru i običaje.

-Želim da se zahvalim Udruženju „Duga“ i Kolu srpskih sestara, sa kojima Grad organizuje bezbroj događaja i pokloničkih putovanja, kao i sa još nekim udurženja koji su naše čuvarkuće. Svi oni baštine vjeru, tradiciju i običaje te su neizostavan element našeg grada – kazao je on.

Predsjednica Kola srpskih sestara, Bosiljka Herbez poručila je kako ovo udruženje njeguje tradiciju i običaje još od davne 1903. godine, otkako je udruženje i osnovano.

-Raduje me što se okupljamo već par godina ovdje, redovno učestvujemo sa Gradom u ovim aktivnostima i nadam se da ćemo ovo nastaviti da radimo zajedno. Najbitnije je da dječica svhate ko su i šta su, da treba da budemo posnosni. Mi smo bogati i nismo svjesni svog bogatstva. Raduje me da ima dosta dejce danas ovdje, a mi smo imali i par radionca, gdje je takođe zainteresovanost bila velika – kazala je ona.

Predsjednica Humanitarnog udruženja žena „Duga“, Slobodanka Ristić Gaćić poručila je kako joj je drago da jedna ovakva tradicija postoji.

-Već treću godinu, mi svim okupljenima ovdje, ispred Hrama darujemo kesice za čuvarkuće, jer znamo šta one predstavljaju i koliko su nam bitne. Našem udruženjeu je drago da psotji jedna ovakva tradicija gdje istinske vrijednosti prenosimo na naše najmlađe – kazala je ona.

U Parku „Petar Kočić“ održan tradicionalni „Vaskršnji piknik“
Banja Luka je tradicionalno u Parku „Petar Kočić“ farbala jaja u sklopu „Vaskršnjeg piknik“.

Naime, u duhu tradicije, najmlađi su i ovoga puta u okviru „Male škole dekorisanja“ imali priliku da dekorišu vaskršnja jaja i pokažu svoju kreativnost.

Tom prilikom Park „Petar Kočić“ je uređen i dekorisan – šarena oslikana jaja, pilići i cvijeće upotpunili su proljećnu atmosferu, a vaskršnji ambijent u Parku oslikala je i izradila mlada slikarka Aleksandra Kecman.

 

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ I AMBASADOR SLOVENIJE SERDAR na Manifestaciji “Slovenački dani”

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, zajedno sa ambasadorom Slovenije u Bosni i Hercegovini, Damijanom Serdarom, bio je dio manifestacije “Slovenački dani” koja se po petnaesti put održava na granici Banjaluke i Laktaša, u Slatini.

Stanivuković je istakao da je Banja Luka uvijek bila grad otvorenog srca, a ovaj događaj je najbolji pokazatelj velikog prijateljstva sa Slovenijom. Na manifestaciji su prisustvovali i mnogi Banjalučani koji žive i rade u Sloveniji, što dodatno potvrđuje čvrste veze između dva naroda.

“Zahvaljujem se Mladenu Luniću, predsjedniku udruženja ‘Triglav’, na gostoprimstvu. Radujem se nastavku sjajne saradnje, a Grad će biti podrška pri rješavanju pitanja prostora u kojem će udruženje moći da održava svoje manifestacije i njeguje tradiciju,” izjavio je Stanivuković.

Gradonačelnik je naglasio da podrška neće izostati ni juče, ni danas, ni u budućnosti, te da su ovakve manifestacije važan pokazatelj zajedničkih vrednosti i ciljeva.

Ova manifestacija još jednom je pokazala da Banja Luka i njeni građani njeguju prijateljstva i podržavaju inicijative koje doprinose kulturnom i društvenom bogatstvu regije.

Nastavi čitati

Banjaluka

KO VIŠE KUPUJE TOLIKE STANOVE Cijena kvadrata prestigla rekordnih 5.000 KM

U samom centru grada, cijena kvadrata prestigla je i rekordnih 5.000 KM, dok je u u atraktivnim naseljima poput Nove Varoši i Rosulja cijena kvadrata od 4.000 KM.

Istakla je to agentkinja za nekretnine Barbara Fabić.
– Sa druge strane imamo i podnožje Starčevice, koje drži cijenu od 3.800 do 4. 000 KM, dok su naselja poput Budžaka i Ade, malo pristupačnije, te je cijena kvadrata ispod ispod 3.000 KM – navodi Fabićeva za RTRS.

O vječitoj dilemi, kupovini novog stana ili stana stare gradnje koji mora da se renovira, Fabićeva kaže da kada se sve cijene uporede i stave na papir, svede se na isto.

Na pitanje, koja to klijentela, sa ovakvim cijenama kupuje stanove u Banjaluci, Fabiećva navodi da nema određene grupe ljudi.

– Imate tu i mlade bračne parove, koji putem kreditnih sredstava uzimaju stanove, imate naše ljude koji su van naših granica, pa su stekli određen novac, te ulažu u nekretnine kod nas, imamo klijente koji su imali manji stan, koji su prodali doplatili određenu sumu novca, pa kupili veći stan – navodi Fabićeva.

Dodaje, da se manji stanovi više kupuju, jer se kao investicija mogu dalje proslijediti.

Što se tiče odnosa ponude i potražnje najma stanova u Banjaluci, Fabićeva dodaje da je ponuda trenutno malo veća nego potražnja.

– Najniža cijena najma stana u Banjaluci, koja se trenutno može naći jeste 450 KM i to je samo za najam. Troškovi režija se plaćaju posebno, a oni igraju veliku ulogu u formiranju same cijene za najam. Ako su troškovi režija veći, najam mora biti manji i obrnuto. U prehtodnom periodu nije došlo do poskupljena cijene najma stana, a ja lično smatram da neće ni doći. Kada je riječ o iznajmljivanju stanova, mi kao agencija stanove iznajmljujemo na minimum godinu dana, za koji se potpiše ugovor. Imate tu i depozit koji se uplaćuje obično u iznosu jedne stanarine – dodaje Fabićeva.

Dodaje, da za sada nema naznaka da će doći do pada cijena po kvadratu, ali da ne bi trebalo ni da ta cijena raste.

Nastavi čitati

Banjaluka

DAN OTVORENIH VRATA U AZILU: Sugrađani se družili sa ljubimcima

Povodom Dana otovrenih vrata, više sugrađana, udruženja građana i svih ljubitelja pasa posjetili su azil za pse na Manjači.

Ovom prilikom, družili su se sa ljubimcima, šetali ih i hranili, a neki od pasa iz azila našli su i svoje nove vlasnike.

Podsjećamo da je sam postupak udomljavanja jednostavan i potpuno besplatan. Važno je napomenuti da su psi u azilu prošli kompletan tretman, koji obuhvata pregled veterinara, sterilizaciju, obradu protiv vanjskih i unutrašnjih parazita, a osim zdravstvene obrade, životinje prođu i test karaktera.

Osim što posvećuje posebnu pažnju obezbjeđivanju boljih uslova u azilu i svakodnevno radi na zbrinjavanju napuštenih životinja, Grad je pokrenuo i akciju udomljavanja pasa pod nazivom „Udomi ljubav“ kako bi zbrinute životinje dobile i svog vlasnika.

Pokrenuta je i posebna Fejsbuk stranica, a organizuju se i Dani otvorenih vrata.

Ukoliko ste zainteresovani da udomite nekog od pasa iz azila, sve potrebne informacije možete dobiti putem telefona na brojeve: 051-244-526 i 065-690-857 ili putem fejsbuk stranice „Udomi ljubav“.

Nastavi čitati

Aktuelno